Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 19:38


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 

Ce legatura a exista inainte intre voi si (viitorii) nasi?
Am fost si suntem foarte buni prieteni. 18%  18%  [ 4 ]
Suntem frati/surori. 14%  14%  [ 3 ]
Suntem altfel de rude. 45%  45%  [ 10 ]
Au fost nasii de botez ai unuia dintre noi. 9%  9%  [ 2 ]
Alt fel de legatura (puteti detalia in cadrul forumului). 14%  14%  [ 3 ]
Voturi totale : 22
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Alegerea nasilor dintre rude
MesajScris: 12 Oct 2009, 12:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Iata regulile "jocului":
Fiecare isi incepe mesajul prin cuvantul "pro" sau cuvantul "contra", iar apoi argumenteaza dupa cum crede de cuviinta.
Nu cautam sa iscam certuri, asa ca e de preferat ca fiecare sa isi spuna parerea proprie, nu sa comenteze parerile celorlalti.
Cele mai interesante mesaje vor fi publicate in revista, alaturi de statistica rezultata din sondajul atasat.

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegerea nasilor dintre rude
MesajScris: 12 Oct 2009, 13:00 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 27 Aug 2009, 12:11
Mesaje: 291
coradyne scrie:
Iata regulile "jocului":
Fiecare isi incepe mesajul prin cuvantul "pro" sau cuvantul "contra", iar apoi argumenteaza dupa cum crede de cuviinta.
Nu cautam sa iscam certuri, asa ca e de preferat ca fiecare sa isi spuna parerea proprie, nu sa comenteze parerile celorlalti.
Cele mai interesante mesaje vor fi publicate in revista, alaturi de statistica rezultata din sondajul atasat.



eu una sunt pro ca nasii sa fie din familie,adica rude!nasii nostrii sunt verisoara mea cu sotul ei!sunt tineri,frumosi,voiosi si un cuplu de invidiat!in afara ca suntem rude suntem si f buni prieteni si m-am bucurat cand au acceptat propunerea noastra!tot ei vreau sa-mi si boteze copii cand voi avea!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegerea nasilor dintre rude
MesajScris: 12 Oct 2009, 13:06 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
eu sunt pro ca nasii sa fie din familie sau prieteni foarte apropiati...nasii nostri sunt nasii de cununie ai socrilor mei si nasii de botez ai sotului(baiatul lor de fapt) si cu siguranta o sa-mi boteze si copii fara nici un fel de probleme

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegerea nasilor dintre rude
MesajScris: 12 Oct 2009, 13:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
contra. nu sunt adepta alegerii nasilor dintre rude. nu stiu exact de ce darr nu-mi place ideea. cred ca cel mai important este sa te intelegi bine cu nasii, sa te ai cu cine te sfatui in anumite momente si sa-ti fie exemplu de intelegere in cuplu.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegerea nasilor dintre rude
MesajScris: 12 Oct 2009, 14:16 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
contra. altfel vor fi relatiile din mom in care sunt rude, nasii nostrii ne sunt prieteni, adica eu pe nasa am cunoscut-o in facultate, de atunci am ramas prietene, cand i-am spus ca ma casatoresc, din start mi-a zis ca isi doreste f mult finii, ne intelegem super cu ei :flowers:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegerea nasilor dintre rude
MesajScris: 12 Oct 2009, 17:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
amely85 scrie:
contra. altfel vor fi relatiile din mom in care sunt rude, nasii nostrii ne sunt prieteni, adica eu pe nasa am cunoscut-o in facultate, de atunci am ramas prietene, cand i-am spus ca ma casatoresc, din start mi-a zis ca isi doreste f mult finii, ne intelegem super cu ei :flowers:

nasii din partea mea imi sunt rude...dar sincer sunt contra.Nasii trebuie sa fie in primul prieteni foarte buni cu mirii si sa ii naseasca cu drag, nu tb sa fie rude.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegerea nasilor dintre rude
MesajScris: 14 Oct 2009, 17:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
nasii din partea mea imi sunt rude...dar sincer sunt contra.Nasii trebuie sa fie in primul prieteni foarte buni cu mirii si sa ii naseasca cu drag, nu tb sa fie rude.[/quote]
eu sunt pro...si nasii din partea mea sunt rude cu noi...sunt rude de gradul 2.....si chiar daca nu sunt tineri , ne sunt prieteni foarte buni in primul ranbd....am unde sa apelez la un sfat atunci cand nu il vreau de la parinti...iar ei sunt cei mai indicati


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegerea nasilor dintre rude
MesajScris: 18 Dec 2009, 15:48 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 12:15
Mesaje: 310
Localitate: Suceava
Contra!
nu vreau sa supar pe nimeni, doar imi spun parerea..
nu sunt de acord ca nasii de cununie sa fie din familie.. practic ei devin parintii nostri spirituali si nu e bine sa fie din familie..adica rude..

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegerea nasilor dintre rude
MesajScris: 19 Dec 2009, 20:34 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 15 Dec 2009, 19:58
Mesaje: 272
Localitate: Suceava
Perechea de nasi de pe partea iubitului sunt niste foarte buni prieteni (sunt tineri si au si un bebe duuulce) iar de pe partea mea e nasul de botez cu sotia lui.

_________________
[color=#FF8080]Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegerea nasilor dintre rude
MesajScris: 19 Dec 2009, 20:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 00:13
Mesaje: 1189
Localitate: Brasov
contra!
Rudele uneori te cunununa "din obligatie", eu nu vreau asta. De aceea mai am 7 luni pana la nunta si nu am nasi, pt ca nu vreau sa ma cunune nici fratele meu, nici sora mea

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegerea nasilor dintre rude
MesajScris: 21 Dec 2009, 21:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
SweetNicoleta scrie:
contra!
Rudele uneori te cunununa "din obligatie", eu nu vreau asta. De aceea mai am 7 luni pana la nunta si nu am nasi, pt ca nu vreau sa ma cunune nici fratele meu, nici sora mea


pai eu zic sa incepi sa iti cauti nasi...sa nu ajungi sa fii cununata din obligatie :ninja:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegerea nasilor dintre rude
MesajScris: 22 Dec 2009, 01:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
nu sunt nici pro, nici contra nasilor alesi dintre rude.
nu vad asta ca pe un criteriu de "eliminare" a unei perechi de pe lista posibililor nasi.
daca mie imi sunt dragi si ma inteleg cu ei.. ii respect si doresc sa imi fie parinti spirituali, poate exista (sau nu) orice grad de rudenie intre noi.
stiti cum se zice.. fiecare are nasii sai.
asa ca, Nico, ai timp, ti-am mai spus eu ce cred despre asta :)

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegerea nasilor dintre rude
MesajScris: 22 Dec 2009, 18:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
am aceeasi parere cu cat. nu sunt neaparat pro sau contra acestei idei. ar fi bine sa fie prieteni ,inainte de a fi rude. noi de exemplu am cautat nasi in disperare. nici unii dintre prieteni nu erau casatoriti si acest lucru a taiat mult din optiuni. apoi din rude nu prea am vrut ca nu erau niste relatii asa de speciale. dar am ajuns in situatia in care am fost multumiti ca ne-am gasit nasi, nu a mai contat ca erau prieteni si chestii de genul asta. ne-am imprietenit in cele din urma, am ajuns sa avem o relatie apropiata , dar ...ar fi fost mai bine sa fie dintre prieteni...asta e... O:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegerea nasilor dintre rude
MesajScris: 13 Ian 2010, 10:13 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2010, 12:37
Mesaje: 395
Localitate: Bucuresti
Nici pro nici contra , cred ca nasii si finii trebuie sa aiba o relatie de prietenie iar daca se intampla aca aceasta relatie sa o aiba cu cineva din familie nu am nimic impotriva.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegerea nasilor dintre rude
MesajScris: 18 Ian 2010, 12:45 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 14:29
Mesaje: 267
Localitate: Targu-Jiu
nasii de cununie sunt nasi mei de botez, fratele mamei si matusa mea, cu fiul (varul meu)

dar cred ca isi pune si al meu o pereche, ca are oferte si el, daca nu ramanem doar cu cei de ii avem deja :hap_w:

_________________
Maktub... așa este scris.

Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegerea nasilor dintre rude
MesajScris: 31 Ian 2010, 11:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 00:13
Mesaje: 1189
Localitate: Brasov
desi la inceput eram contra... satuli de cautat nasi in alte parti, m-am orientat catre fratii mei mai mari, a trebuit sa aleg dintre ei, cei drept si asta fost cel mai greu, pentru ca pe toti ii iubesc la fel de mult (eu sunt cea mai mica din 5 frati - 3 deja casatoriti).

Eu o sa ii am ca nasi pe sora mea cea mai mare si pe cumnatul meu. Sper sa fi facut o alegere buna, la urma urmei suntem surori, daca azi ne certam in 5 minute ne impacam, intotdeuna ne-am ajutat cand am avut nevoie....

De altfel, noi initial am vrut nasi dintre prieteni, dar ne-am izbit de raspunsuri de genul:nu prea avem bani, nu suntem atat de apropiati, mai cununam pe cineva, vrem sa ne punem centrala proprie...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegerea nasilor dintre rude
MesajScris: 31 Ian 2010, 14:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
cred ca ai facut mai bine ca ai ales asa decat niste oameni care au venit cu astfel de scuze penibile. cand am cautat si noi nasi exact aceleasi replici ne-au fost servite si noua. chiar nu inteleg de ce unii nu pot sa fie sinceri si sa zica adevarul nu scuze din astea penibile. :cat:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegerea nasilor dintre rude
MesajScris: 31 Ian 2010, 22:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
mie nu mi se pare penibil sa n-ai bani :huh: . daca acesta era, intr-adevar, motivul pentru care au refuzat.

dar "nu suntem atat de apropiati'.. no comment.

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegerea nasilor dintre rude
MesajScris: 01 Feb 2010, 00:32 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
nasi nostrii sunt prieteni cu noi, de fapt eu cu nasa ne-am cunoscut in facultate, dupa ce i-am gasit sau mai imbulzit inca 4 familii sa ne cunune, asta dupa ce intrebasem in stanga si dreapta si toti o dadeau de gard :eek:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România