Ultima vizită a fost: Acum este 29 Mar 2024, 01:41


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: (05.05) Nasii mei sunt cei mai cei...
MesajScris: 05 Mai 2010, 07:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Alegerea nasilor e uneori o chestie de traditie, alteori de nevoie, alteori o obligatie de familie si, in cele mai fericite cazuri, e ceva legat de simpatie... Care credeti ca sunt avantajele/dezavantajele de a avea nasi tineri? Dar nasi mai in varsta? Mai exista realitatea de "indrumatori spirituali" in relatia cu nasii vostri? Si, o curiozitate personala, ce fel de relatie ati pastrat (sau credeti ca veti pastra) cu nasii dupa nunta?

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (05.05) Nasii mei sunt cei mai cei...
MesajScris: 05 Mai 2010, 09:11 
Nou Venit

Membru din: 03 Iun 2009, 13:57
Mesaje: 4
Buna,
Noi vrem sa punem nasi tineri , avem niste prieteni foarte apropiati si ne dorim foarte tare ca ei sa fie nasii nostri dar socriilor nu prea le convine zic sa intrebam nasii lor cu toate ca iubitul meu nu ii suporta. Sunt plini de ei si se uita ciudat pe toata lumea . In schimb acesti tineri pe care noi vrem sa ii punem nasi sunt deosebiti sunt cu 2, 3 ani mai invarsta decat noi si avem o relatie super OK , una este sa ai nasi mai tineri si sa te duci cu ei la un gratar , la munte ,la mare , si una e sa ai nasi mai invarsta si cand te duci pe la ei sa stai ca pe ace . Eu cred ca dupa nunta vom avea aceeasi relatie de prietenie cu nasii nostri daca ii vom avea pe cei tineri daca la insistentele socriilor ii vom pune pe cei invarsta eu cred ca vom pastra o relatie ... nasi _ fini si atat . o zi frumoasa!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (05.05) Nasii mei sunt cei mai cei...
MesajScris: 05 Mai 2010, 09:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 00:13
Mesaje: 1189
Localitate: Brasov
Nasii mei sunt sora mea si cumnatul meu. Sunt mai mari decat noi cu aproximativ 15 ani, dar eu nu cre ca diferenta de varsta este foarte importanta. Pentru noi conteaza ca ei si-au dorit foarte mult sa ne cunune, o fac cu toata placerea si ca ne intelegem foarte bine.
Insa legatura de sange este mai importanta si oricat de departe ne va duce viata unii de altii, noi ne vom intelege intotdeauna si ne vom iubi pentru ca la urma urmei ea e sora mea. Ma bucur ca ei sunt nasii mei...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (05.05) Nasii mei sunt cei mai cei...
MesajScris: 05 Mai 2010, 13:23 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2010, 12:37
Mesaje: 395
Localitate: Bucuresti
Cei ce urmeaza sa ne fie nasi sunt cea mai buna prietena a mea si sotul ei !Am ramas prietene din liceu si ne intelegem f bine chiar daca ea nu este in tara si vine la cateva luni.Sunt de aceeasi varsta cu noi si ni i-am dorit f tare ca nasi ,i-am intrebat si nu au ezitat nici o clipa in a ne raspunde afirmativ.
Sunt de parere ca nasii si finii trebuie sa aiba o relatie de prietenie iar varsta nu este importanta.
Daca sunt apropiati atunci cred eu ca si zicala "parinti spirituali" este aproape de realitate deoarece daca apropiati isi permit sa ceara sau sa dea sfaturi .Inainte sa fie nasii mei sunt prietenii pe care m-am bazat si ma pot baza in continuare.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (05.05) Nasii mei sunt cei mai cei...
MesajScris: 05 Mai 2010, 15:03 
Nou Venit

Membru din: 14 Iul 2008, 18:34
Mesaje: 11
eu imi doresc ca nasii sa fie tineri pentru ca daca sunt mai apropiati de varsta noastra putem avea o relatie de prietenie .Nu am nimic impotriva cu alegerea nasilor ma invarsta dar cred ca cu cat diferenta de varsta e mai mare cu atat apar retineri.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (05.05) Nasii mei sunt cei mai cei...
MesajScris: 05 Mai 2010, 15:31 
Nou Venit

Membru din: 04 Sep 2008, 18:11
Mesaje: 14
In ambele cazuri, nasi tineri sau mai in varsta sunt avataje pentru ca daca avem parte de nasi tineri, altfel discutam cu ei, se leaga o prietenie mai stransa, intalnirile si vizitele cu siguranta vor fi mai dese decat in cazul unor nasi mai in varsta. Cu o pereche de nasi cu varsta apropiata se poate discuta altfel, pot p[articipa la toate petrecerile organizate si de ce nu, chiar excursii! Nu spun ca nasii mai varstnici nu sunt distractivi sau nu poti organiza vacante impreuna cu ei, dar ei au mai multe obligatii, nu-si mai permit atat de usor sa piarda nopti dansand sau jucand carti! Eu as alege cu siguranta o pereche de nasi tineri, cu varsta apropiata.
Pe de alta parte, cei care-si aleg o nasi mai in varsta sunt norocosi pentru ca vor avea parte de cele mai bune sfaturi de viata.
Adevaratii parinti spirituali sunt nasii mai in varsta pentru ca au deja experienta din propria lor casnicie si vor sti mereu sa aplaneze eventualele discutii sau certuri care apar inevitabil in viata de cuplu!
In unele zone ale tarii se obisnuieste ca la fiecare nunta mirii sa fie nasiti de 2, 3 sau chiar 4 perechi de nasi. Cei care locuiesc in acele zone pot alege si nasi tineri si o pereche de nasi mai in varsta decat ei. Din punctul meu de vedere este este suficienta o singura pereche de nasi cu care sa se pastreze relatia dupa nunta. Nu as accepta nasire din obligatie decat daca am fi presati de timp si asta ar fi singura solutie pentru a nu fi nevoiti sa anulam nunta, insa chiar daca ar fi din obligatie as incerca sa pastrez legatura si sa ne apropiem, sa ne imprietenim.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (05.05) Nasii mei sunt cei mai cei...
MesajScris: 05 Mai 2010, 15:42 
Nou Venit

Membru din: 04 Sep 2008, 18:11
Mesaje: 14
Cunosc o pereche care a nasit de foarte multe ori , a cununat 25-30 de perechi si ei le-au pierdut numarul de mult timp si doar cateva perechi din cei tineri casatoriti ii mai cauta macar sa-i intrebe ce mai fac si se mai intalnesc din cand in cand, ceea ce mie mi se pare absurd si jignitor!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (05.05) Nasii mei sunt cei mai cei...
MesajScris: 05 Mai 2010, 15:52 
Nou Venit

Membru din: 11 Feb 2010, 17:14
Mesaje: 1
Noi ne-am dorit foarte mult ca nasii sa se propuna singuri si am avut noroc, nasul a zis ''eu vreau sa fiu nasu vostru dar tu nu zici nimic""" :D. Au aceeasi varsta ca noi si suntem si buni prieteni, sper ca pe viitor sa ramanem la fel de buni prieteni.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (05.05) Nasii mei sunt cei mai cei...
MesajScris: 05 Mai 2010, 18:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
eu am nasii mai in vrasta.....sunt oameni superbi , dar cateodata imi doresc sa ii am mai aproape , sau sa fie mai apropiati de noi.......sunt unchii mei....dar ne vedem doar cand ajungem noi pe la brasov....ceea ce nu se intampla decat o data sau de doua ori pe an......acuma ma gandesc ca era mai bine sa mai fi asteptat 2 saptamani si sa vb cu prietenii nostri care sunt super......si ar fi vrut sa ne cunune si sunt apropiati varstei noastre,,,,,dar cu toate astea eu ii respect pe nasii mei si iuby la fel.......si se comporta foarte bine cu noi.Cat despre excursii sincer nu cred ca as reusi sa ma distrez pe deplin cu ei.....deoarece nasa munceste foarte mult si cand merge in vacanta se odihneste....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (05.05) Nasii mei sunt cei mai cei...
MesajScris: 05 Mai 2010, 21:15 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Nasii nostri...foarte interesant subiect!
Ii adoram ca pe cei mai buni prieteni si-i respecatm ca pe parintii nostri...Sunt mai in varsta,au sarbatorit deja si nunta de argint care a fost superba...s-a dansat pe mese :ndance: si au un suflet fooooarte tanar,iesim des cu ei in oras,in parcul de distractii,la inghetata,prin mall-uri la cumparaturi si ne simtim extraordinar impreuna.
Au vrut majoritatea prietenilor sa ne cunune dar mie personal nu-mi place sa amestec lucrurile,tinerii se mai cearta,nu au experienta de viata de cuplu suficienta,pot interveni multe si nu vreau ca aceasta relatie speciala sa se raceasca,deterioreze in vreun fel.....sora mi-e sora si e suficient...prietenii de-o viata asa vor ramane iar nasii sunt parintii nostri spirituali,oameni cu experienta de viata care au trecut si prin clipe fericite si de cumpana si de la care avem fooooarte multe invatat.
Nasa mea este o adevarata doamna dtpdv...mereu o studiez indeaproape si i-au aminte :ok:
Iar nasul il ajuta pe sotul meu sa-si dezvolte o afacere,il invata cum se fac banii :napplause:
Tot respectul si dragostea pentru nasii nostrii :napplause:

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (05.05) Nasii mei sunt cei mai cei...
MesajScris: 05 Mai 2010, 21:31 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:03
Mesaje: 397
Localitate: Bucuresti
Noi ca fini ne consideram ca am face parte din cuplurile fericite.
La noi alegerea nasilor nu a fost o problema, a fost suficient ca eu, fina, sa anunt ca urmeaza sa ma marit.
Replica nasei a fost: "eu iti voi fi nasa, sa-ti intre bine in cap, sa nu te aud ca-ti cauti alti nasi".
Pentru mine a fost o placere tinand cont ca de cand am facut primi pasi in firma in care lucrez, am lucrat impreuna si s-a simtit o simpatie reciproca si ca mereu a avut grija de mine (fiind si seniorul meu).
In cazul nostru nasi pot fi considerati parinti spirituali, avand in vedere ca suntem alaturi de ei si ei de noi si la distractii si in fata problemelor, a dificultatilor pe care le-am intampinat, desi diferenta de varsta nu este decat de cativa anisori.
Reletia noastra sunt sigura ca se va dezvolta si pe viitor la fel de frumos ca si pana acum, poate mai mult ca o legatura intre frati, noi mai mici, pentru ca ei nu au avut o astfel de experienta placuta - existenta fratilor.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (05.05) Nasii mei sunt cei mai cei...
MesajScris: 05 Mai 2010, 22:26 
Nou Venit

Membru din: 18 Apr 2009, 00:55
Mesaje: 1
Nasii mei sunt vechii prieteni din copilarie ai sotului care s-au apucat sa cunune sa-si mai spele din pacate. Nu o spun cu rautate doar cu mare dezamagire. Pentru fiecare dintre noi ziua in care imbracam rochia de mireasa este o zi pe care o planuim in cel mai mic detaliu. Bineinteles ca si eu am visat la aceasta zi. Totul a iesit bine cu exceptia prezentei nasului care a binevoit sa nu ne onoreze cu prezenta. Ne-a anuntat cu o saptamana inainte de nunta ca nu poate veni si a lasat-o pe nasa sa se ocupe de obligatiile lor de nasi. Lumanarile au fost scurte de botez, voalul ii se parea prea scump(50 lei), de ce vreau palarie (50 de lei) si nu esarfa de 10 lei. Pana si preotul l-am platit tot noi. Nu va spun cum arata buchetelul de mireasa: de toata jena. Si cu toate acestea i-am iertat si cu gandul ca au doi copii acasa si nu au bani, insa putin timp dupa nunta s-au dus in concediu in Scotia si au cheltuit 3000 de lire. darul lor de nunta ca nasi si prieteni nu au acoperit nici macar meniurile pentru ca nasa a avut pretentii si la cadouri de nasi.
oriucum noi am iesit bine pentru ca nu toti cei prezenti au fost la fel de marinimosi ca ei.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (05.05) Nasii mei sunt cei mai cei...
MesajScris: 05 Mai 2010, 23:00 
Nou Venit

Membru din: 04 Sep 2008, 18:11
Mesaje: 14
mare ghinion ai avut daniela2shoes.....bine macar ca nu ti-ai stricat si nunta!Acum mai tii legatura cu ei ?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (05.05) Nasii mei sunt cei mai cei...
MesajScris: 06 Mai 2010, 00:03 
Nou Venit

Membru din: 21 Feb 2008, 18:48
Mesaje: 20
offf daniela2shoes ce situatie ......imi pare rau sincer. decat asa nasi , mai bine lipsa.
in fine, pe scurt va spun ca noi am avut stabiliti niste nasi, care din pacate nu au mai putut sa ne cunune din motive de sanatate extreme....si imi pare rau ca s-a intamplat asa, dar eu am o vorba: stie Dumnezeu pentru ce se intampla un lucru....si eram cam suparati cu o saptamana inainte de nunta ca nu stiam ce face, si au venit in vizita la parintii mei niste vecini, prieteni , si cand au auzit ce am patit, s-au uitat unul la celalalt, nasul cu nasa, si in acelasi timp au spus ca ei ne cununa cu drag, doar sa nu facem cu dar din acela special adica sa luam plocon...chestii din alea. ok am zis. si in acea saptamana am fost cu nasa si am luat si rochie si voal si ce mai trebuia pentru gatit ca nu avusesem timp cu serviciul, nu avusesem liber, si a fost o nunta ca in povesti. darul lor a fost destul de substantial, nici nu doream sa dea dar macar, dar au fost de o generozitate, jos palaria, au zis ca o fac din tot sufletul si oricum nici noi nu am fost mai prejos, ca le-am facut si noi un cadou superb, ca asa era corect, si am facut din suflet, asa cum si ei au fost alaturi de noi, fara nici o presiune, fara nici o obligatie....in prezent nu mai locuiesc in oras cu noi, dar mergem destul de des, mai ales de cand au aparut si copilasii , pe care cu drag i-au botezat! respectele noastre si toate gandurile bune catre ei!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (05.05) Nasii mei sunt cei mai cei...
MesajScris: 06 Mai 2010, 09:52 
Junior
Avatar utilizator

Membru din: 28 Apr 2010, 17:45
Mesaje: 92
daniela2shoes scrie:
Nasii mei sunt vechii prieteni din copilarie ai sotului care s-au apucat sa cunune sa-si mai spele din pacate. Nu o spun cu rautate doar cu mare dezamagire. Pentru fiecare dintre noi ziua in care imbracam rochia de mireasa este o zi pe care o planuim in cel mai mic detaliu. Bineinteles ca si eu am visat la aceasta zi. Totul a iesit bine cu exceptia prezentei nasului care a binevoit sa nu ne onoreze cu prezenta. Ne-a anuntat cu o saptamana inainte de nunta ca nu poate veni si a lasat-o pe nasa sa se ocupe de obligatiile lor de nasi. Lumanarile au fost scurte de botez, voalul ii se parea prea scump(50 lei), de ce vreau palarie (50 de lei) si nu esarfa de 10 lei. Pana si preotul l-am platit tot noi. Nu va spun cum arata buchetelul de mireasa: de toata jena. Si cu toate acestea i-am iertat si cu gandul ca au doi copii acasa si nu au bani, insa putin timp dupa nunta s-au dus in concediu in Scotia si au cheltuit 3000 de lire. darul lor de nunta ca nasi si prieteni nu au acoperit nici macar meniurile pentru ca nasa a avut pretentii si la cadouri de nasi.
oriucum noi am iesit bine pentru ca nu toti cei prezenti au fost la fel de marinimosi ca ei.

Ce rau imi pare sa aud asta, e o situatie pe care nimeni dintre noi nu ar vrea sa o traiasca, oare ei nu s-au pus in pielea voastra, nu cred ca voi aveati pretentii materiale de la ei, dar macar putin bun simt era binevenit, nu iti fa probleme, important e ca sunteti voi fericiti si va iubiti :neyes: ..si iti multumim ca ne-ai spus povestea, asa invatam si noi ceva din ea :hug:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (05.05) Nasii mei sunt cei mai cei...
MesajScris: 06 Mai 2010, 14:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Castigatoarea zilei este slly pentru mesajul de mai jos. Felicitari!
Trimite-mi mesaj privat cu numarul tau de telefon... :)

slly scrie:
In ambele cazuri, nasi tineri sau mai in varsta sunt avataje pentru ca daca avem parte de nasi tineri, altfel discutam cu ei, se leaga o prietenie mai stransa, intalnirile si vizitele cu siguranta vor fi mai dese decat in cazul unor nasi mai in varsta. Cu o pereche de nasi cu varsta apropiata se poate discuta altfel, pot p[articipa la toate petrecerile organizate si de ce nu, chiar excursii! Nu spun ca nasii mai varstnici nu sunt distractivi sau nu poti organiza vacante impreuna cu ei, dar ei au mai multe obligatii, nu-si mai permit atat de usor sa piarda nopti dansand sau jucand carti! Eu as alege cu siguranta o pereche de nasi tineri, cu varsta apropiata.
Pe de alta parte, cei care-si aleg o nasi mai in varsta sunt norocosi pentru ca vor avea parte de cele mai bune sfaturi de viata.
Adevaratii parinti spirituali sunt nasii mai in varsta pentru ca au deja experienta din propria lor casnicie si vor sti mereu sa aplaneze eventualele discutii sau certuri care apar inevitabil in viata de cuplu!
In unele zone ale tarii se obisnuieste ca la fiecare nunta mirii sa fie nasiti de 2, 3 sau chiar 4 perechi de nasi. Cei care locuiesc in acele zone pot alege si nasi tineri si o pereche de nasi mai in varsta decat ei. Din punctul meu de vedere este este suficienta o singura pereche de nasi cu care sa se pastreze relatia dupa nunta. Nu as accepta nasire din obligatie decat daca am fi presati de timp si asta ar fi singura solutie pentru a nu fi nevoiti sa anulam nunta, insa chiar daca ar fi din obligatie as incerca sa pastrez legatura si sa ne apropiem, sa ne imprietenim.

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (05.05) Nasii mei sunt cei mai cei...
MesajScris: 11 Mai 2010, 09:51 
Nou Venit

Membru din: 03 Oct 2008, 18:25
Mesaje: 7
Urmeaza sa ne casatorim pe 11 septembrie 2010...si acum un an cand ne-am hotarat...stateam de vorba cu o foarte buna prietena , care este plecata cu viitorul ei sot in Anglia...si stand noi de vorba...i-am spus ca ne-am hotarat sa facem nunta ..prin iulie 2010./...la care ea foarte contrariata : " pai daca faci in iulie cine te mai cununa? :neyes: " Ei deja stabilisera nunta pe 21 august si uite asa am pus nunta la 3 saptamani dupa ei, tocmai sa fie ei nasii nostri de cununie. Pentru mine este o bucurie foarte mare, deoarece noi doua suntem f bune prietene de vreo 11 ani si este nasica ideala! Abia astept nunta! Si a lor si a noastra!! :heart: :heart: :heart:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (05.05) Nasii mei sunt cei mai cei...
MesajScris: 11 Mai 2010, 15:28 
Nou Venit

Membru din: 03 Feb 2010, 21:07
Mesaje: 7
La noi e o chestie cam ciudata cu alegerea nasilor...deoarece la Mine de exemplu mireasa e traditie ca nasi de botez sa fie si cei care te curuna...indrumatori de suflet...si inca alceva se zice ca pe aici ca nasi trebuie sa fie rude cu mireasa ceea ce ii cam greu ca sunt cam multi ofertanti si nu stim cum sa alegem sa nu suparam pe niciunul. In schimb din partea mirelui nu e problema si acolo sunt 2-3 oferte dar sunt tineri, draguti, intelegatori toti asa ca nu ii problema. pacat ca numai 2 perechi de nasi se poate ;)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (05.05) Nasii mei sunt cei mai cei...
MesajScris: 23 Mai 2010, 23:09 
Nou Venit

Membru din: 11 Ian 2010, 20:33
Mesaje: 1
Este foarte important sa tii legatura cu nasii si dupa nunta. Am intalnit foarte multe cazuri care dupa nunta nici nu s-au mai sunat din cauza unor probleme aiurea aparute in timpul nuntii. Tocmai de aceea noi ne-am ales nasii in functie de relatia pe care o avem deja cu ei. Suntem foarte buni prieteni si pentru ca au o familie frumoasa avem si un exemplu foarte bun in viata. Sunt mai mari ca noi cu 15 ani dar asta nu conteaza. Atunci cand le-am cerut sa ne fie nasi noi le-am spus ca nu vrem multi bani sau cadouri la nunta sau sa aduca perechi foarte multe, noi ne dorim sa ramanem prieteni foarte buni si dupa nunta si sa ne ajutam pe parcursul vietii atat material, daca vor avea posibilitatea, si cu sfaturi si cu experienta lor de viata. :napplause: :nchampagne: pt viitorii nostri nasi


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România