Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 19:08


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: (11.05) Teme si culori de nunta
MesajScris: 11 Mai 2010, 10:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Unii sunt de parere ca primul pas dupa ce ati hotarat ca va casatoriti este sa va ganditi la stilul nuntii pe care vreti sa o faceti si in functie de asta, sa hotarati localul si toate celelalte detalii... Asta ar fi teoria, pentru ca, daca e sa fim realisti, degeaba iti doresti o nunta pe plaja, daca tu locuiesti in zona de deal si invers... sau nu? (Stiti pe cineva care si-a depasit "granitele" si a reusit sa isi realizeze nunta "din vise" desi nimeni nu credea?)
Astazi vorbim despre stilul nuntii voastre... Ce v-a inspirat in materie de culori? Ce combinatii ati ales si ce dificultati ati intampinat din cauza lor? (eu, spre exemplu, am fost foarte suparata ca nu exista flori argintii :wall: ) Si, daca ati avut o tema a nuntii, alta decat schema de culori, pe aceea cum ati ales-o?

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (11.05) Teme si culori de nunta
MesajScris: 11 Mai 2010, 10:59 
Nou Venit

Membru din: 03 Oct 2008, 18:25
Mesaje: 7
Noi acum o saptamana ne-am hotarat in ce culori va fi nunta noastra. Restaurantul pe care l-am ales are interiorul facut pe rosu...oarecum...adica doi pereti sunt vopsiti in rosu purpuriu, si oarecum ne-a restrictionat accesul catre alte nuante. La inceput ma gandisem sa facem cu auriu si mov..dar dupa ce au renovat acolo, am constatat ca nu merge....si ne-am hotarat sa facem fetele de masa ivoire satin si fundele pentru mese si scaune pe bordeaux organtza. Au avut o nunta pe 17 aprilie acolo in aceste culori si vine super! Cel putin eu ma simt usurata ca am rezolvat problema culorilor, era chiar un stres pt ca stiam ca sunt limitate ...nu puteam alege decat alb, auriu , rosu sau bordeaux. E bine ca am scapat de stresul asta. De acum incolo ce vom lua ca si decoratiuni, voi sti ce sa caut sa fie in ton toate. Iar ca tema...vor fi fluturasii si flori si verdeata multa.Voi pune fluturasi la lumanarile de cununie si la cele de la aranjamentele pe mese si la funditele de la scaune. Cred ca va iesi ceva super!!! Bafta la pregatiri viitoare miresici! :hug:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (11.05) Teme si culori de nunta
MesajScris: 11 Mai 2010, 13:47 
Nou Venit

Membru din: 11 Dec 2008, 16:30
Mesaje: 2
Am mers am vazut salonul si atunci am incercat cu sotul meu sa vedem diverse aranjamente in diverse culori!In cele din urma ne-am hotarat sa alegem culorile rosu si alb!Salonul S-a numit ''Salonul Rosu ''si atunci am decis sa aveam aceste culori!A fost ceva de vis tot salonul erea cu rosu si alb ,ama ales si trandafirii in aceleasi culori si buchetele le-au facut nasii tott din trandafiri rosu cu alb !mi-a placut nespus de mult,aveam idee pe baza pozelor cum va arata sala dar in momentul cand am ajuns si am intrata ,paraca a fost ceva mirific!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (11.05) Teme si culori de nunta
MesajScris: 11 Mai 2010, 14:33 
Nou Venit

Membru din: 03 Feb 2010, 21:07
Mesaje: 7
Am gsit o sala minunata...un restaurant inr-un codru foarte frumos...deci ne-am hotarat sa fim in ambient cu exteriorul, adica alb si verde ornat cu flori de canp...o sa arate superb! :had_d: suntem cei mai fericiti


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (11.05) Teme si culori de nunta
MesajScris: 11 Mai 2010, 15:11 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
pff ce bataie de cap am avut cu alegerea culorilor, restaurantul l-am ales f rapid la iesirea din oras, zona de camping, f frumos, beleaua a fost la alegerea culorilor, pana la urma am reusit sa ma decid si mi-am ales roz cu lila, dar nu un roz din acela strident urat, ci ceva placut ochiului, ceva ce sincer de ar fi sa dau timpul inapoi tot asa as alege :ok:
ca aranjamente mi-am dorit gerbere, desi multi imi spuneau ca nu o sa reziste, au rezistat si o sapt dupa nunta, mi-am dorit porumbei si biserica aranjata, asta am avut :love: bininteles ca stalpii de la biserica au fost imbracati in roz si lila :p


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (11.05) Teme si culori de nunta
MesajScris: 11 Mai 2010, 15:51 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2010, 12:37
Mesaje: 395
Localitate: Bucuresti
Se pare ca sunt singura care nu si-a ales pentru nunta nici o tema...absolut nimic.Salonul este alb cu indigo ,am vrut sa fac initial aranjamentele cu alb si albastru intre timp m-am razgandit.Pana la nunta mai am 2 luni deci si timp sa aleg si sa ma razgandesc.Cred ca din toate alegerile pe care le-am facut pentu nunta acesta cu tema a fost singurul la care nu am putut sa ma hotarasc,asa ca ce-o fi o fi...
Eu una nu sunt de parere ca acesta ar fi primul lucru la care sa te gandesti dupa ce stabilesti data nuntii.E drept cae important dar nu cel mai important,ca pana la urma nu ramai cu aranjamentele sau cu tema nuntii (bine,decat in poze),pentru mine cel mai important a fost momentul in care ne-am ales verighetele pt ca o sa ramanem cu ele toata viata (sau cel putin asa sper).
Asa ca legat la tema nuntii,culori sau aranjamente o sa ma tot gandesc inca doua luni!Accept cu placere sugestii!

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (11.05) Teme si culori de nunta
MesajScris: 11 Mai 2010, 18:04 
Nou Venit

Membru din: 14 Iul 2008, 18:34
Mesaje: 11
in primul rand am ales localul [abia am gasit un loc disponibil ] este decorat cu culoarea alba si am hotarat ca decoratiunile sa fie de culoarea verde[mai deschis],florile vreau sa fie albe dar mai e pana la nunta si sper sa nu ma razgandesc.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (11.05) Teme si culori de nunta
MesajScris: 11 Mai 2010, 18:40 
Junior
Avatar utilizator

Membru din: 28 Apr 2010, 17:45
Mesaje: 92
Restaurantul la noi arata exact ca in poza, husele + perdele de lumina ne sunt oferite de restaurant . Noua ne-a placut visiniu cu alb si asa a ramas. Am ales acest restaurant pentru ca nu are stalpi, am urat intotdeauna sa merg la nunti si sa ma "ascunda" dupa ei. Daca sunt persoane care nu danseaza macar sa priveasca :eek: Ca si aranjament pe masa vreau vaze cu pene de strut, cu oglinzi si pietricele. De decor ma ocup eu personal pentru ca imi place la nebunie si nu e mult de rezolvat(aranjamentul pe masa si balustrada). Pentru balustrada mi-am facut bugarasi din tulle, mi-am cumparat stalpisor pentru decor, mi-am facut foarte multe eu. La sf lunii imi ajung penele si mai trebuie sa dau comanda de vaze. Ca si pret ies mult mai ieftin decat firmele de deco. Dar pentru mine nu asta este mai important, ci faptul ca am pus suflet in tot ceea ce am facut. In loc de marturii, invitatii la prima cafea o sa primesca un ziar de nunta care contine: date despre noi, nasi, poze, horoscop, bancuri. Si le mai pregatesc multe surprize, sa tina minte toata viata nunta noastra :clap:
Oricum pentru fiecare din noi aranjamentul ales este perfect, rochia aleasa cea mai frumoasa, nu ai cum sa multumesti toti invitatii. Asa ca trebuie sa fii tu multumita pe deplin, iar daca ceilalti te vad fericita sunt si ei :love:


Fişiere ataşate:
restaurant.jpg
restaurant.jpg [ 147.43 KiB | Vizualizat de 17015 ori ]

_________________
Imagine
Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (11.05) Teme si culori de nunta
MesajScris: 11 Mai 2010, 21:31 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
andreeamaria scrie:
In loc de marturii, invitatii la prima cafea o sa primesca un ziar de nunta care contine: date despre noi, nasi, poze, horoscop, bancuri. Si le mai pregatesc multe surprize, sa tina minte toata viata nunta noastra :clap:
Oricum pentru fiecare din noi aranjamentul ales este perfect, rochia aleasa cea mai frumoasa, nu ai cum sa multumesti toti invitatii. Asa ca trebuie sa fii tu multumita pe deplin, iar daca ceilalti te vad fericita sunt si ei :love:


super ideea cu ziarul pe post de marturie. felicitari! :napplause:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (11.05) Teme si culori de nunta
MesajScris: 11 Mai 2010, 21:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
anidaaa scrie:

super ideea cu ziarul pe post de marturie. felicitari! :napplause:


da...!!Si mie mi-a placut la nebunie.Trebuie sa o transmit mai departe :napplause: :napplause: :napplause: :napplause: :clap:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (11.05) Teme si culori de nunta
MesajScris: 11 Mai 2010, 22:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
ziar?super!sa nu uiti sa ne pui si noua dupa nunta unul la galerie,sa avem ce citi dimineata la cafea :)

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (11.05) Teme si culori de nunta
MesajScris: 11 Mai 2010, 23:22 
Nou Venit

Membru din: 10 Mai 2010, 02:09
Mesaje: 12
Fiecare dintre noi avem o culoare preferata pe am vrea s-o vedem pretutindeni, care ne bucura si ne incanta privirea si chiar ne binedispune.Ajungem sa ne alegem hainele, culoarea varului de pe peretii casei noastre, culoarea lenjeriei de pat, a draperiei si asfel ajungem sa-i "fortam" pe partenerii nostri sa iubeasca culoarea pe care o iubim si noi! Daca iubesti o anumita culoare, e normal ca acea culoare sa fie cat mai mult prezenta in cel mai important eveniment al vietii pentru ca o sala ornata in culoarea preferata ne face sa ne simtim ca acasa, mai sigure pe noi si mai increzatoare.
Culorile mele preferate sunt albul care ma linisteste mereu, insa o sala total alba, fara nicio pata de culoare, ar arata absurd la o nunta, te-ar face sa te simti ca intr-un spital ceea ce nu este deloc potrivit pentru un asemenea eveniment. In schimb, alb in combinatie cu un rosu puternic, culoare care semnifica dragostea, mi se pare o idee minunata care va fi mereu in tendinte; insa, sunt destul de multe combinatii cdare se pot alege in functie si de localul petrecerii.
Cat despre tema nuntii, mi se pare foarte interesant stilul rustic, intr-o pensiune rustica, cu multe flori, cu mult lemn, o masina de epoca sau o caleasca trasa de 2 cai albi care sa transporte mirii, o orchestra priceputa si mancare "semitraditionala" adica un meniu inspirat si combinat din meniul a 2 -3 tari. Spun semitraditionala pentru ca sarmalutele desi sunt extrem de gustoase, in opinia mea, nu au ce cauta pe mesele nuntasilor.
Imi plac nuntile in aer liber, asa cum vezi in filme, dar in acest caz trebuie sa ai o pila la Cel de sus pentru ca o ploaie zdravana sa nu strice frumusete de petrecere.
Imi plac si acele nunti luxoase, cu o coloana de masini cu multi cai putere, cu sala ornata in flori naturale si nu trandafiri pentru ca sunt prea obisnuiti , ci flori importate, aduse la comanda special, un meniu pe care multi nu ar sti cu ce tip de tacam sa-l serveasca, cu artificii care zici ca nu se mai termina....insa acest tip de nunta imi place doar sa visez la el!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (11.05) Teme si culori de nunta
MesajScris: 12 Mai 2010, 08:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
andreeamaria scrie:
Oricum pentru fiecare din noi aranjamentul ales este perfect, rochia aleasa cea mai frumoasa, nu ai cum sa multumesti toti invitatii. Asa ca trebuie sa fii tu multumita pe deplin, iar daca ceilalti te vad fericita sunt si ei :love:

Foarte frumos ce ai spus tu aici....asa este...asa simtim toate(sa cel putin asa ar trebui)...ai votul meu :napplause:

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (11.05) Teme si culori de nunta
MesajScris: 12 Mai 2010, 08:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Pe mine asta m-a interesat cel mai putin can am inceput pregatirile de nunta....tema!
Dar pe parcurs mi-am dat seama ca ador culoarea maro ciocolata...am comandat esarfe pentru huse maro ciocolata,perdeaua de lumini la fel....la paleta de culori a aranjamentului floral ador maro-ul combinat cu galben...apoi am luat fantana de ciocolata...apoi mi-am comandat rochita si fara sa-mi dau seama cordonasul pe care-l are la mijloc l-am ales tot culoarea maro ciocolata.....plus aseara am ales invitatiile care ghici ce culoare sunt ????? :party:
Asa ca.....tema nuntii noastre este CIOCOLATA !!!
Dar exact cum spune si andreeamaria...faptul ca vom sarbatori acest eveniment cu toti cei dragi noua si cu multa dragoste face totul,nu imi mai trebuie nimic...voi fi fericita si fara nici o tema,culoare,fantani,artificii etc

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (11.05) Teme si culori de nunta
MesajScris: 12 Mai 2010, 09:39 
Junior
Avatar utilizator

Membru din: 28 Apr 2010, 17:45
Mesaje: 92
ca tot s-a terminat concursul pun si poze cu ziarul, inca nu este in faza finala pentru ca astept pozele de la sedinta de logodna sa mai inlocuiesc, pozele sunt facute pe calculator si imi cer scuze de claritatea imaginii :~*


Fişiere ataşate:
Picture 008.jpg
Picture 008.jpg [ 121.56 KiB | Vizualizat de 17430 ori ]
Picture 009.jpg
Picture 009.jpg [ 112.22 KiB | Vizualizat de 17430 ori ]
Picture 010.jpg
Picture 010.jpg [ 101.05 KiB | Vizualizat de 17430 ori ]

_________________
Imagine
Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (11.05) Teme si culori de nunta
MesajScris: 12 Mai 2010, 09:42 
Junior
Avatar utilizator

Membru din: 28 Apr 2010, 17:45
Mesaje: 92
continuarea :flowers:


Fişiere ataşate:
Picture 011.jpg
Picture 011.jpg [ 136.2 KiB | Vizualizat de 17430 ori ]
Picture 013.jpg
Picture 013.jpg [ 126.64 KiB | Vizualizat de 17430 ori ]
Picture 014.jpg
Picture 014.jpg [ 111.06 KiB | Vizualizat de 17430 ori ]

_________________
Imagine
Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (11.05) Teme si culori de nunta
MesajScris: 12 Mai 2010, 09:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Castigatoarea zilei de marti este andreeamaria pentru mesajul de mai jos. Felicitari si pentru concurs, dar mai ales pentru idei! Stii procedura: astept mesaj privat cu numarul tau de telefon ca sa te putem contacta!

andreeamaria scrie:
Restaurantul la noi arata exact ca in poza, husele + perdele de lumina ne sunt oferite de restaurant . Noua ne-a placut visiniu cu alb si asa a ramas. Am ales acest restaurant pentru ca nu are stalpi, am urat intotdeauna sa merg la nunti si sa ma "ascunda" dupa ei. Daca sunt persoane care nu danseaza macar sa priveasca :eek: Ca si aranjament pe masa vreau vaze cu pene de strut, cu oglinzi si pietricele. De decor ma ocup eu personal pentru ca imi place la nebunie si nu e mult de rezolvat(aranjamentul pe masa si balustrada). Pentru balustrada mi-am facut bugarasi din tulle, mi-am cumparat stalpisor pentru decor, mi-am facut foarte multe eu. La sf lunii imi ajung penele si mai trebuie sa dau comanda de vaze. Ca si pret ies mult mai ieftin decat firmele de deco. Dar pentru mine nu asta este mai important, ci faptul ca am pus suflet in tot ceea ce am facut. In loc de marturii, invitatii la prima cafea o sa primesca un ziar de nunta care contine: date despre noi, nasi, poze, horoscop, bancuri. Si le mai pregatesc multe surprize, sa tina minte toata viata nunta noastra :clap:
Oricum pentru fiecare din noi aranjamentul ales este perfect, rochia aleasa cea mai frumoasa, nu ai cum sa multumesti toti invitatii. Asa ca trebuie sa fii tu multumita pe deplin, iar daca ceilalti te vad fericita sunt si ei :love:

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (11.05) Teme si culori de nunta
MesajScris: 12 Mai 2010, 09:52 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Felicitari andreeamaria pentru premil castigat si pentru ideea cu ziarul, e geniala. Mi-a placut mult, ai grija doar inainte de a o lista sa corectezi greselile, sunt cateva...micute pe acolo :,

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (11.05) Teme si culori de nunta
MesajScris: 12 Mai 2010, 09:55 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
andreeamaria scrie:
continuarea :flowers:


e super ideea cu ziarul :clap:
Mie personal nu imi place ca pui pene pe mese.Prefer florile.Dar e chestie de gusturi.
Felicitari pt concurs!

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (11.05) Teme si culori de nunta
MesajScris: 12 Mai 2010, 10:04 
Junior
Avatar utilizator

Membru din: 28 Apr 2010, 17:45
Mesaje: 92
carlita scrie:
Felicitari andreeamaria pentru premil castigat si pentru ideea cu ziarul, e geniala. Mi-a placut mult, ai grija doar inainte de a o lista sa corectezi greselile, sunt cateva...micute pe acolo :,

multumesc :had_d: (e prima oara cand castig ceva)...sunt mai multe :~*

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România