Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 11:50


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: (10.05) Traditii si superstitii de nunta
MesajScris: 10 Mai 2010, 09:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
E luni si se stie ca zilele de luni sunt cele mai lungi si mai urate zile din saptamana... :) Asa ca m-am gandit sa le inseninam un pic cu o discutie mai putin stufoasa...
As vrea sa ne povestiti cea mai amuzanta/absurda/exagerata superstitie sau traditie de nunta pe care ati vazut-o pusa in practica... Stiu ca majoritatea persoanelor au cateva superstitii pe care le respecta, ceea ce e normal, dar cred ca si exagerari gasim la tot pasul. Asa ca, sper ca astazi vom rade! :D :D :D

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (10.05) Traditii si superstitii de nunta
MesajScris: 10 Mai 2010, 12:54 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2010, 12:37
Mesaje: 395
Localitate: Bucuresti
Mie una personal cea mai amuzanta si absurda traditie mi se pare cea cu “jucatul gainii” .Am vazut-o pusa in practica la ultima pereche de fini ai parintilor mei .Cand ma gandesc la traditia asta nu-mi vine in minte decat femeia care a jucat gaina.Era mai in varsta ii lipseau cativa dinti din fata si topaia de numa-numa cu gaina care era legata cu o sfoara de mana .Gaina avea o tigara aprinsa in cioc si era impodobita cu flori si alte chestii care atarnau .Apoi a urmat negocierea pentru plata gainii care a durat ceva pentru ca doamna “dansatoare” nu accepta banii oferiti de nas si vroia mai mult …(penibil moment).Din acest motiv la nunta mea nu vreu aceasta traditie…nu-mi place de nici o culoare.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (10.05) Traditii si superstitii de nunta
MesajScris: 10 Mai 2010, 13:54 
Nou Venit

Membru din: 08 Aug 2008, 16:38
Mesaje: 5
mie cea mai amuzanta mi se pare cea cu curcanul sau purcelul fript de pe masa nasului! Il bazaie mustele o noapte intreaga in caldura de la nunta, unde are rol doar de decor, si soacra mare se asteapta ca nasu' sa il ia cu incantare acasa, sa il manance multumit...sperand ca divinitatea il va proteja de vreo toxinfectie alimentara..


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (10.05) Traditii si superstitii de nunta
MesajScris: 10 Mai 2010, 14:00 
Nou Venit

Membru din: 07 Aug 2008, 16:46
Mesaje: 10
cea mai amuzanta traditie, la tara, este cea in care, la venirea de la biserica, mireasa asteapta invitatii cu tava cu chiseaua de dulceata, si ii serveste pe toti cu un pahar cu apa rece si cu o lingurita de dulceata aromata. De unde a :lol: muzamentul? Am uitat sa va spun...toti cei doua-trei sute de invitati, babe stirbe, copii, unchi cheflii si vecini usturoiati trag prin gura aceeasi lingurita de dulceata, pe care o infig apoi indarat in chisea, pentru urmatorul musafir.... :lol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (10.05) Traditii si superstitii de nunta
MesajScris: 10 Mai 2010, 14:52 
Nou Venit

Membru din: 10 Mai 2010, 17:36
Mesaje: 3
coradyne scrie:
E luni si se stie ca zilele de luni sunt cele mai lungi si mai urate zile din saptamana... :) Asa ca m-am gandit sa le inseninam un pic cu o discutie mai putin stufoasa...
As vrea sa ne povestiti cea mai amuzanta/absurda/exagerata superstitie sau traditie de nunta pe care ati vazut-o pusa in practica... Stiu ca majoritatea persoanelor au cateva superstitii pe care le respecta, ceea ce e normal, dar cred ca si exagerari gasim la tot pasul. Asa ca, sper ca astazi vom rade! :D :D :D



da...apropoa de ras si de traditii,nu stiu daca ceea ce va spun e traditie ori...nu stiu cum sa-i zic..decideti voi.intr-un sat,pe langa noi mirii trebuie sa traga la jug,adica mireasa cu rochia ei pe care a dat 2000 eur, ca asa se poarta pe la ei,sa traga alaturi de mire,nuntasi intr-o caruta.pe mine una nu m-ar incanta ideea sa ma marit cu unul de prin partile alea,mi se pare stupid,ca si imagine.la voi ce traditii sunt la nunta ,asa mai iesite din tipar?la nunta mea nasa nu vrea sa vada nici o gaina impopotonata de exemplu,pt ca nici ea nu a avut.multi renunta si la hora miresei din fata blocului...nush ce sa fac si eu :ncouple:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (10.05) Traditii si superstitii de nunta
MesajScris: 10 Mai 2010, 16:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
da haios subiect, mie cea mai exagerata si absurda superstitie mi se pare cea cu dansatul gainii , e oribil , eu cand am cununat stabilisem de la inceput ca nu va exista nicio gaina impopotonata, dar de unde fetelor, m-am trezit cu 2 gaini nu cu una, una din partea familiei ginerelui si una din partea familiei miresei, ca erau in razboi si sa-i fi vazut ce se mai topaiau in fatza noastra cu gainile lor, care mai de care mai impopotonata , asteptand ca noi, nasii sa le platim, dar stai asa ca nu le convenea o suma oarecare, si am stat vreo juma de ora pana au cedat. groaznic de urat, adica inteleg ca daca o faci, o faci simbolic, dar sa mai stai sa astepti si nu stiu ce sumeeeee, f urat. sper sa nu mai am parte vreodata de asa ceva :D

si-mi mai povestea mama una tare amuzanta, cum ca pe la cheia (schitul crasna) de acolo este ea, se joaca pocanzeii :nlol: , numai denumirea m-a amuzat teribil, pocanzeii insemnand ca barbatii din neamul ginerelui , o alearga pe soacra mica si o manjesc cu funingine, asta daca am inteles eu bine personajele, dar stiu sigur ca saraca soacra e facuta neagra din cap pana-n picioare :rofl: :nlol:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (10.05) Traditii si superstitii de nunta
MesajScris: 10 Mai 2010, 17:03 
Junior
Avatar utilizator

Membru din: 28 Apr 2010, 17:45
Mesaje: 92
La sat e chiar frumos sa asisti la obiceiuri, sunt foarte bine respectate si nu e nimic ciudat. In schimb la oras unele obiceiuri sunt penibile sa le faci in fata blocului :~* In unele zone se impodobeste bradul, ca si obicei e destul de frumos, comic este ca in varful lui se pune o sticla de tuica sau un cozonac. Asa ciudat nu este, numai ca din cate stiu mireasa trebuie sa "plimbe apa" (o galeata de apa). Nici nu ma pot imagina plimbandu-ma cu galeata prin fata blocului, printre masini, imbracata cu rochia de mireasa, cred ca as muri :woow:
Mai este momentul cand in fata blocului mireasa se urca pe un scaun si arunca cozonac/colac, la nasa mea la nunta a facut si ea asa, numai ca ultima bucata de cozonac i-a aruncat-o in cap bunicii ei de 80 si ceva de ani :rofl:, dupa am stat sa ii scutur firimiturile din par ca ii cazuse si baticul :lol:
Iar la nunta unei prietene cand s-a furat mireasa si trebuia sa o aduca inapoi, hotii au adus o tiganca adevarata, a facut mirele o fata de spuneai ca a trecut trenul peste el :rofl: si toata lumea striga sa pupe mireasa :eek: Doamne da ce urata era :x

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (10.05) Traditii si superstitii de nunta
MesajScris: 10 Mai 2010, 17:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
:rofl: :rofl: :rofl: doamne mai fetelor ce m-am amuzat,teribil,rad de una singura....
eu dupa cum unele dintre voi stiti am facut nunta in Olanda(dat fiind faptul ca sotul meu e olandez),cea mai ciudata traditie la ei este cea a taierii tortului......asta se face pe zi,cand te intorci de la casa casatoriilor si /sau biserica,binenteles doar cu invitatii din acel moment(in general familia)........dupa servirea tortului cu cafelutza se incepe servirea mesei,mi se pare ciudat si absurd,dar na asta e traditia lor si am respectat-o...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (10.05) Traditii si superstitii de nunta
MesajScris: 10 Mai 2010, 17:14 
Junior
Avatar utilizator

Membru din: 28 Apr 2010, 17:45
Mesaje: 92
elyt1000 scrie:
:rofl: :rofl: :rofl: doamne mai fetelor ce m-am amuzat,teribil,rad de una singura....
eu dupa cum unele dintre voi stiti am facut nunta in Olanda(dat fiind faptul ca sotul meu e olandez),cea mai ciudata traditie la ei este cea a taierii tortului......asta se face pe zi,cand te intorci de la casa casatoriilor si /sau biserica,binenteles doar cu invitatii din acel moment(in general familia)........dupa servirea tortului cu cafelutza se incepe servirea mesei,mi se pare ciudat si absurd,dar na asta e traditia lor si am respectat-o...

Cred ca ai ar fi foarte uimiti sa vina la noi si sa vada obiceiurile fiecarei zone :clap:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (10.05) Traditii si superstitii de nunta
MesajScris: 10 Mai 2010, 17:17 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
In zona noastra nu sunt traditii, la nuntile la care am asistat eu (un numar destul de mare) nu a fost nimic ciudat, totul a decurs normal...mirele a mers acasa la nasi, a luat nasii si impreuna au mers acasa la mireasa...de acolo merge toata lumea la cununia civila, cununia religioasa si restaurant. Nu se practica traditiile de mai sus.

Am participat la o nunta in Sibiu, cununia religioasa a avut loc in 2 limbi (romana si germana), mireasa fiind romanca iar mirele neamt. Toata nunta a decurs foarte frumos...mirele impreuna cu nasii, parintii si invitatii din partea lui + o fanfara de 11 oameni au venit pe drumul national pana la casa miresei, acolo se aflau o parte din invitatii miresei. Toti au plecat de acolo pe jos pana la biserica, fanfara cantand continuu pe drum iar oamenii chiuind. La restaurant a fost o traditie pe care eu nu am mai intalnit-o, dar a fost destul de draguta in comparatie cu ceea ce povestesc fetele ca se practica in alte zone. Bucatareasa sefa a venit cu o cratita inalta cu coada de tigaie si statea sa primeasca bani de la toti invitatii care doreau sa danseze cu mireasa.

Superstitii?
Anul trecut in data de 15 august trebuia sa avem o nunta dar inainte cu doua luni am auzit ca nunta s-a amanat pentru ca mireasa a visat urat despre casatoria ei deoarece se casatorea in 15 august, desi ea avea dezlegare de la preot. A fost o veste foarte aiurea pentru ca eu deja imi cumparasem rochita si pantofiori pentru nunta aceea :nlol:

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (10.05) Traditii si superstitii de nunta
MesajScris: 10 Mai 2010, 18:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 14:32
Mesaje: 1077
Localitate: bucuresti
eu nu am avut inca nunta dar am avut destule certuri in special cu a mea mama pe seama obiceiurilor de nunta :wall: ...oricum pe mine ma enerveaza toate chestiile astea ...mai ales cea cu gaina...deci eu as fi in stare sa plec de la nunta daca indrazneste cineva sa faca asa ceva la nunta mea...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (10.05) Traditii si superstitii de nunta
MesajScris: 10 Mai 2010, 18:55 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
in zona rurala intr-adevar se mentin multe traditii.va spun cateva pe care le stiu cu toate ca eu nu am respectat multe dintre ele:) :in seara dinaintea nuntii mireasa trimte domnisoara de onoare cu camasa la mire.acesta trebuie sa o consteasca..sa dea de baut pt ea.in ziua nuntii mireasa trebuie sa mearga la a 3 a fantana de la casa ei,sa scoata apa.bradul miresii se urca pe o prajina inalta iar cavalerul de onoare trebuie sa urce sa il dea jos.mirele vine la mireasa si la nasa cu cate un tort..asta nu stiu deloc ce semnifica,dar am respectat-o :ncake: :-` bineinteles se rupe turta deasupra capului iresii si se arunca inspre cele 4 puncte cardinale.cand intri in restaurant soacra mare trebuie sa "inlantuiasca" mirii cu un stergar/esarfa (in zilele astea) si sa ii traga impreuna inauntru.gaina nu se face in zona noastra :ok: in schimb a doua zi se plima socrii,nasi,mirii cu cate un carut dupa ce ii manjesc cu cenusa.foarte nasol asta.din fericire eu am trecut drept "fitoasa" printre vecinii tineri ai lui Costin asa ca nu au indraznit sa puna in aplicare acest obicei :ndance:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (10.05) Traditii si superstitii de nunta
MesajScris: 10 Mai 2010, 20:14 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
andreeamaria scrie:
Cred ca ai ar fi foarte uimiti sa vina la noi si sa vada obiceiurile fiecarei zone :clap:

iti dai seama,sotul meu a fost la nunta fratelui si la nunta surori mele,deci idee are cum e,la prima nunta a fost in soc,ce de traditii......
wow ralu astea da traditii...nu am mai auzit de asa ceva

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (10.05) Traditii si superstitii de nunta
MesajScris: 10 Mai 2010, 21:55 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Si la noi sunt traditii de genul:hora miresei in fata blocului,ruptul colacului,dansatul gainii,furatul miresei,calcatul mirelui pe picior etc etc etc...unele dintre ele nu-mi plac absolut deloc si voi incerca pe cat posibil sa le evit....eu zic ca am evoluat deja...suntem prea eleganti,rafinati si maturi ca sa mai facem asemenea tiganii !Acum preferam nuntile simple,fara"surle si trambite"ca tobele si acordeonul...fara toti vecinii iesiti la geamuri sa se holbeze care cum e imbracat...fara aceste tiganii...preferam discretia si intimitatea acestei zile deosebite alaturi doar de cei mai dragi noua!!!!!
DAR la urma urmei fiecare este liber sa faca cum isi doreste si cine sunt eu sa judec pe cineva?doar imi exprim parerea mea si atat...NU-MI PLAC NEAM :mrgreen:
Am vazut pe la zecile de nunti la care-am fost tot felul de minunatii, dar faza pe care nu o vom uita prea repede si din cauza careia rad si acum de-mi dau lacrimile a fost la nunta unor amici(care deja au divortat)cand miresica foarte superstitioasa si "traditionala"de felul ei :rofl: a vrut cu tot dinadinsul sa-si calce miresoiul pe picior.....mai oameni buni cand in mijlocul slujbei la Biserica s-a trezit sa-si ridice poalele si sa-l calce pe bietul om cu toata puterea ei (de vreo 80 kg)si el a urlat si de durere si ca s-a speriat foarte tare :rofl: de nu stia nimeni cum sa reactioneze...sa radem?sa fim speriati?sa ne fie teama ca-i zboara coronita din cap? :rofl: A fost foarte tare si de genu:sa nu faceti asa ceva acasa !!!
Si alta faza recenta de anul trecut...care nu a fost amuzanta deloc(eu il calcam in picioare pe idiot),la nunta celei mai bune prietene care era si insarcinata ,"un taran"(ca altfel nu-i pot spune...si am pus in ghilimele pentru ca respect taranii veritabili asa ca bunici mei)s-a gandit sa faca miresica sa lacrimeze ca asa e datina sa plangi la legatoare...dar cum?a stors o ceapa in maini si a uns-o pe fetisoara ei frumoasa foc si machiata superb......a uns-o pana i-a venit sa cada de pe scaun de usturime si scarba ce i-a provocat mirosul(faza tare este ca ea in nebunia si hora din jurul ei nu a observat cand ii dadea cu mainile unse pe fata....doar i s-a facut rau si nu stia ce miroase asa de ingrozitor si de ce plange...ABIA PE FILMAREA NUNTII AM VAZUT EXACT MOTIVUL LACRIMILOR EI...nimeni nu a observat atunci...ce chestie tampita nu?

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (10.05) Traditii si superstitii de nunta
MesajScris: 10 Mai 2010, 23:54 
Nou Venit

Membru din: 16 Feb 2009, 19:23
Mesaje: 1
Buna! Spre rusinea mea de foarte mult timp nu am mai participat la discutii :nblink: :oops: Sunt foarte multe superstitii amuzante, absurde ,exagerate . Pentru mine cea mai stresanta superstitie a fost cea legata de brad. Nu am avut voie sa fac nod la ata (ROSIE) cu care trebuia sa leg florile in brad. Foarte , foarte greu si stresant. :nerv: . Dar am resusit :hap_w:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (10.05) Traditii si superstitii de nunta
MesajScris: 11 Mai 2010, 02:05 
Nou Venit

Membru din: 10 Mai 2010, 02:09
Mesaje: 12
Traditiile trebuie pastrate si duse mai departe ca doar fac parte din noi, ne caracterizeaza. Mie mi-au placut intotdeauna acele nunti cu fast si tot timpul ieseam la geam pentru a admira nuntasii si parca pentru a-i incuraja.....asa simteam eu atunci cand ii vedeam! Toti mi se pareau perfecti si ma simteam mandra ca traiesc in Romania! Imi plac nuntile si de fiecare data intorc capul pentru a admira un sir de masini care merg in coloana claxonand si anuntand cu mandrie ca 2 oameni si-au unit destinele!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (10.05) Traditii si superstitii de nunta
MesajScris: 11 Mai 2010, 10:11 
Nou Venit

Membru din: 03 Oct 2008, 18:25
Mesaje: 7
Eu sunt din Ialomita si exista o traditie ciudata pe la noi cel putin mie mi s-a parut mai mult amuzanta decat ciudata :rofl: Cand mirii pleaca de la biserica spre restaurant, sunt asteptati acolo cu 2 scaune scoase afara pt socrul mare si nas, dupa care se aseaza amandoi si mireasa le toarna apa sa se spele pe maini si cineva de pe langa ei arunca cu diverse pe ei : pamant, iarba, carbuni :rofl: Mi se pare cea mai stupida traditie .Il si vad pe nasu cu costumul lui nou nout plin de buruieni sau noroi! Eu la mine la nunta nu accept asa ceva :argue: Poate sa spuna oricine ce o vrea ca nu vreau asa traditie!!Doamne fereste :nono:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (10.05) Traditii si superstitii de nunta
MesajScris: 11 Mai 2010, 10:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Castigatoarea zilei de luni, 10.05, este ral_ct, cea "fitoasa" :rofl: , pentru mesajul de mai jos. Felicitari! Astept mesaj privat de la tine cu numarul tau de telefon!

ral_ct scrie:
in zona rurala intr-adevar se mentin multe traditii.va spun cateva pe care le stiu cu toate ca eu nu am respectat multe dintre ele:) :in seara dinaintea nuntii mireasa trimte domnisoara de onoare cu camasa la mire.acesta trebuie sa o consteasca..sa dea de baut pt ea.in ziua nuntii mireasa trebuie sa mearga la a 3 a fantana de la casa ei,sa scoata apa.bradul miresii se urca pe o prajina inalta iar cavalerul de onoare trebuie sa urce sa il dea jos.mirele vine la mireasa si la nasa cu cate un tort..asta nu stiu deloc ce semnifica,dar am respectat-o :ncake: :-` bineinteles se rupe turta deasupra capului iresii si se arunca inspre cele 4 puncte cardinale.cand intri in restaurant soacra mare trebuie sa "inlantuiasca" mirii cu un stergar/esarfa (in zilele astea) si sa ii traga impreuna inauntru.gaina nu se face in zona noastra :ok: in schimb a doua zi se plima socrii,nasi,mirii cu cate un carut dupa ce ii manjesc cu cenusa.foarte nasol asta.din fericire eu am trecut drept "fitoasa" printre vecinii tineri ai lui Costin asa ca nu au indraznit sa puna in aplicare acest obicei :ndance:

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (10.05) Traditii si superstitii de nunta
MesajScris: 11 Mai 2010, 11:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
felicitari ralu.... :hug:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (10.05) Traditii si superstitii de nunta
MesajScris: 11 Mai 2010, 14:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Felicitari Raluca! :)


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România