Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 15:21


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: (13.05) Ajutor!
MesajScris: 13 Mai 2010, 11:04 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Am stabilit deja ca pregatirile de nunta nu sunt usoare, dar macar sunt placute.
Deci, ce facem? Sau ce faceti: luati situatia in maini sau angajati o agentie care sa se ocupe de la A la Z? Care credeti ca sunt avantajele fiecarei optuni? Cum si cui impartiti sarcini, cand simtiti ca sunteti depasite de situatie? Si mai ales - va provoc la un moment de Oscar :p - cui doriti sa multumiti pentru ajutorul oferit?

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (13.05) Ajutor!
MesajScris: 13 Mai 2010, 12:27 
Nou Venit

Membru din: 21 Feb 2008, 18:48
Mesaje: 20
sa incepem cu momentul de Oscar :p :napplause: in primul rand imi multumesc mie ca am avut rabdarea si intelepciunea sa ascult toate parerile si propunerile celor din jur, sa accept si in acelasi timp sa refuz anumite lucruri, ca nu m-am abatut de la firul normal al lucrurilor, normal pentru mine, caci doar eu contam la urma urmei, nu era nunta maica-mii, soacra-mii sau a matusii nu-stiu-care! A r fi absurd sa nu multumesc apoi sotului, care mi-a suportat istericalele si s-a bucurat de fiecare reusita in ceea ce priveste pregatirea nuntii, si pentru ca s-a implicat , nu la fel de mult ca mine :p , dar totusi a fost acolo unde aveam nevoie de el, iubitul meu :neyes: ....
ehei, si acum vine tona de multumiri catre cei care au muncit mai mult ca oricine, caci am ales sa fac nunta in cadrul unei tabere, pe malul Dunarii, si totul a fost pregatit de noi, adica de ei, dragii nostrii parinti, fiecare in tabere diferite si totusi impreuna, caci la bucuresti, parintii mei aveau de intampinat 75% dintre invitati, plus de facut ceva gustarele pentru drum ca am avut autocare(2) care au transportat rudele si prietenii distanta de ~150 km...de cealalta parte au fost socrii care ne asteptau cu toate cele gata aranjate si pregatite...plus ceva ce nu era in planul meu, dar care a incantat tot alaiul...in fine, s-a muncit pe branci pe toate fronturile, dar veselia ce ne caracterizeaza a facut sa fie totul mai usor si mai placut, si astfel ne-am bucurat de moment asa cum ar trebui sa faca toate miresicile si toti mirii! sincer, in ziua respectiva am dat directive ca in cazul in care se mai iveste cate ceva,( ceea ce s-a si intamplat de altfel, nu stiam ca trebuie sa aducem un covoras la biserica pe care sa stam noi cu nasii, asta e doar un exemplu!),sa nu ne deranjeze nimeni, sa se descurce fara noi, caci NOI aveam alt scop in aceea zi, acela de a zambi permanent, de a dansa,pe scurt, DE A NE BUCURA UNUL DE ALTUL, in primul rand, si apoi de a ne bucura de prezenta celor dragi noua, care au hatarat sa ne fie alaturi si carora le multumesc!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (13.05) Ajutor!
MesajScris: 13 Mai 2010, 21:45 
Junior
Avatar utilizator

Membru din: 28 Apr 2010, 17:45
Mesaje: 92
Frumos subiect :flowers:
Eu initial am plecat cu ideea de a avea firma de decoratiuni :) dar dupa cum am mai spus acestea m-au refuzat pentru ca am nevoie doar de aranjamentul de pe mesele invitatilor(restul imi ofera restaurantul), iar aceste firme nu se preteaza la asemenea decoratiuni, mi-au spus ca fac "tot decorul", asa ca am prins curaj si ma ocup eu de tot. Asta si pentru ca nu lucrez si sunt mai tot timpul acasa, plus ca imi place ce fac. Daca ar fi fost sa am un job cred ca ma luptam sa gasesc pe cineva "specializat". Am inceput sa folosesc "Sfantul" google(aas il alint eu ). Mie personal chiar nu mi se pare greu, am o placere deosebita sa imi organizez nunta. Fiecare vede avantajele in felul ei, eu nu ma gandesc la bani (nu stiu daca economisesc o avere), dar sunt multumita ca fac EU
Ii multumesc iubitului meu ca este daltonist :had_d: si nu avem nici o contradictie in ceea ce priveste culorile poate obiecta la morme, la modele. "Vai draga ce frumosi sunt bulgarasii astia albi " si ei sunt crem :rofl: "ce corsaje faine ai facut, da fetele de ce au roz?" si corsajele sunt culoarea lamaii :woow:
Ii multumesc nasei mele pe care o iubesc :love: mult pentru ca este alaturi de mine si ma sustine in tot ceea ce fac.
Si le mai multumesc parintilor, care sunt mai nerabdatori decat noi. Mai ales tatal meu: "Ce ma inervati toata ziua vb despre nunta, parca ai fii singura fata din lume care te mariti " si dupa 30 min ma suna "tati, stii, am vazut sampanie de aia de care vrei tu sa servesti, cate sticle iti trebuie?" :rofl: "aaaa si am vazut si niste pantofiori asa frumosi" E jale cu ei :hug:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (13.05) Ajutor!
MesajScris: 13 Mai 2010, 22:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2006, 01:47
Mesaje: 857
Daca acum as face nunta in mod sigur as apela la o agentie care sa se ocupe de tot.
Asa am scapa de griji si noi si parintii.
AVANTAJE:
timp economisit
mai putin stres
nunta organizata de niste profesionisti (ei stiu mai bine care sunt tendintele :)

Dezavantaje : cheltuiala este putin mai mare, dar cred ca ar merita

Oscarul as vrea sa il ofer parintilor care ne-au ajutat cat de mult au putut, ne-au suportat isteriile ( si nu au fost putine) ca sa iasa totul perfect!

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (13.05) Ajutor!
MesajScris: 13 Mai 2010, 22:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Tocmai pentru ca am vrut sa ne bucuram maxim de ziua nuntii noastre si pentru ca timpul nu ne-ar fi permis altfel...am apelat la o firma care spre surprinderea mea extrem de placuta va face totul asa cum am visat eu.Noi ne organizam nunta din iulie anul trecut pentru ca stiam ca 2010 va fi un an extrem de greu si am vrut sa ne fie mai usor...2010 s-a dovedit a fi cel mai greu an din toata viata mea de pana acum...asa ca slava Domnului ca ne-am ocupat de nunta din timp si macar cu asta nu ne stresam prea tare.
Ajutor.....nu am avut si nici nu prea avem de la nimeni...facem totul singurei,familiile nu sunt in situatia de-a ne ajuta,decat cu sport moral si multa dragoste iar prietenii cu sfaturi utile din experientele nuntilor lor.
Nu-mi doresc nimic altceva apropo de nunta noastra decat sa o am pe mami alaturi....ATAT !
Voi fi cea mai fericita mireasa din lume atunci cand mami imi va zambi cu dragoste,cand va lacrima de emotie,cand voi citi in privirea ei ca sunt cea mai frumoasa si ca ma iubeste mai presus de orice pe lumea asta.
Vreau sa-i multumesc scumpului meu sot pentru ca-mi este alaturi,pentru ca ma face sa rad,pentru ca-mi suporta iesirile de bridezilla...pentru ca face TOTUL ca nunta noastra sa fie "nunta mea" la care visez de mic copil !!!

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (13.05) Ajutor!
MesajScris: 13 Mai 2010, 22:38 
Nou Venit

Membru din: 10 Mai 2010, 02:09
Mesaje: 12
Eu nu as angaja o agentie care sa se ocupe de toate pregatirile nuntii in primul rand datorita banilor de care ai mare nevoie in aceste momente iar majoritatea dintre cei tineri au un buget strict cu care trebuie sa se descurce si sa aleaga ceea ce este mai frumos si pe placul lor.In al doilea rand, sentimentul ca tu ai participat cu totul la pregatirea marelui eveniment si ca ceea ce a iesit ti se datoreaza in totalitate e mult mai puternic. Amintirile cu care vei ramane datorita stresului ca nu vei reusi, ca nu te vei incadra in timp, etc.( pentru ca orice mireasa se streseaza pe aceste motive desi cu ajutorul familiei si prietenilor totul va iesi minunat) sunt si vor ramane unice.
Avantajele angajarii unei echipe care sa se ocupe de pregatiri pot fi:
-timpul, poti salva timp pretios in special daca ai un loc de munca stresant cu un program mereu incarcat;
-stresul , zeci de cataloage se vor intinde in fata ta fara a fi nevoita nici macar sa iesi din casa;
-familia si prietenii nu vor mai fi chinuiti cu zeci de intrebari si pareri despre anumite produse pentru ca, in acest caz, deja ai pe cineva pe care sa stresezi cu zeci de intrebari si care are de fiercare data si la orice ora raspuns multumitor pentru acele pregatiri care iti dau de gandit;
-o astfel de agentie se poate ocupa pana si de luna de miere, iti vor face rezervare si se vor ocupa de absolut tot pentru o luna de miere de neuitat;
-orice intrebare vei avea,legata de pregatirile nuntii bineinteles, profesionistii se vor agita sa-ti aduca raspunsul si sa-ti rezolve problema cat mai repede cu putinta;
-toate programarile la coafor, manichiura, solar, cosmeticiana, etc vor fi facute din timp in asa fel incat totul sa decurga perfect si sa se poata profita de fiecare minutel al celei mai importanta zile.
Dupa cum am spus si la inceput, nu as apela la o astfel de agentie ci as organiza totul din timp(foarte important- pentru ca daca v-ati hotarat in ultimul moment ca vreti sa va casatoriti exista mari sanse ca petrecerea sa nu fie perfecta asa cum o viseaza fiecare miresica) si as apela la familie si cei apropiati pentru o mana de ajutor. Cei cu experienta stiu mai bine obiceiurile pe care nu le-as da la o parte sub nicio forma iar in acele momente in care esti incentrul atentiei, pentru a fi totul perfect, cineva trebuie sa fie "in spatele cortinei"; exact asa cum este si la teatru- pentru o piesa de teatru perfecta trebuie sa existe si cineva in spatele cortinei care sa sufle actorilor in cazul in care acestia uita replica.Asa ca multumesc familiei si prietenilor pentru ca sunt in permanenta alturi de mine si niciodata nu mi-au intors spatele. Fara ajutorul lor totul ar fi in zadar. Fara familie si prieteni nu insemn nimic!Va pup pe toti!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (13.05) Ajutor!
MesajScris: 13 Mai 2010, 23:44 
Nou Venit

Membru din: 27 Sep 2008, 15:59
Mesaje: 2
in primul rand vreau sa le multumesc tuturor celor care prin participarea la nunta noastra ne-au creat amintiri de neuitat si ne-au facut ziua excelenta !!!
personal nici nu m-am gandit vreo secunda sa angajez o firma care sa-mi organizeze nunta asta si pentru ca multe idei mi-au venit pe parcurs , nu am avut idei fixe de la inceput pe care sa le fi putut comunica unei astfel de persoane care s-ar fi ocupat in locul meu de pregatiri. Mi-au venit ideiile cautand tot felul de variante. Si nu , nu imi pare rau deloc ... am facut totul cum ne-a placut noua (mie si sotului meu). Asa am ramas cu multe amintiri (cum am alergat cu fetele prin magazine sa-mi caut rochie si am probat tot felul de ciudatenii, cat de mult am cautat marturii, cat de greu mi-am ales o culoare pentru aranjamentele florale, cum era sa nu avem la timp costumul de ginere pt ca nu erau dispusi sa ni-l faca intr-un timp atat de scurt) dar toate astea fac sarea si piperul evenimentului. Daca toate aceste amintiri nu ar exista evenimentul in sine ar fii unul destul de fad si nu prea ai avea ce povestii nepotilor :))
Asadar... le sfatuiesc pe toate fetele care sunt in prag de nunta sa se inarmeze cu rabdare si buna'dispozitie si sa-si organizeze singure cea mai frumoasa zi din viata, caci la sfarsit , uitandu-se in urma vor fi foarte mandre de realizarile lor si vor rade cu pofta de micile erori.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (13.05) Ajutor!
MesajScris: 14 Mai 2010, 00:59 
Nou Venit

Membru din: 04 Sep 2008, 18:11
Mesaje: 14
Din punctul meu de vedere sunt foarte putini cei care-si permit sa angajeze o agentie pentru pregatirile unei nunti. Sincera sa fiu si eu as apela la astfel de agentie pentru toate avantajele pe care le-a mentionat si gelena mai sus, insa situatia financiara nu ma lasa, dar si pentru experienta unei astfel de agentii care iti poate oferi tot ce e nou, ce e in tendinte asa cum spune tirusimona, fara ca eu sa-mi bat capul si sa ma stresez prea mult! Mi-as face planul doar pentru lista invitatilor! :clap:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (13.05) Ajutor!
MesajScris: 14 Mai 2010, 11:07 
Nou Venit

Membru din: 14 Mai 2010, 12:23
Mesaje: 8
eu sunt o viitoare miresica..nu am in plan prea curand sa fac nunta, abia m-am mutat cu prietenul meu dar culeg tot felul de impresii si zic eu am nimerit la fix pe aici.
acum gandesc ca ar trebui sa aleg o firma specializata ca succesul sa fie garantat. insa, satisfactia maxima ar fi daca m-as implica personal, lasand la o parte noptile nedormite si alergatura in stanga si dreapta dupa toate cele. prietenul meu e de parere sa ne implicam caci are el niste idei senzationale.vom vedea daca le vom si putea pune in practica....pana atunci, vom fii cu ochii bulbucati si urechile palnie!
la momentul respectiv vom vedea daca ar trebui si am avea cui multumi pentru ajutor!
piperitza, mi-a placut ce ai scris!misto faza cu multumiri tie! :ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (13.05) Ajutor!
MesajScris: 14 Mai 2010, 11:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Castigatoarea zilei de ieri este mozzarella pentru mesajul optimist de mai jos. Felicitari! Astept mesaj privat de la tine cu numarul de telefon.

mozzarella scrie:
in primul rand vreau sa le multumesc tuturor celor care prin participarea la nunta noastra ne-au creat amintiri de neuitat si ne-au facut ziua excelenta !!!
personal nici nu m-am gandit vreo secunda sa angajez o firma care sa-mi organizeze nunta asta si pentru ca multe idei mi-au venit pe parcurs , nu am avut idei fixe de la inceput pe care sa le fi putut comunica unei astfel de persoane care s-ar fi ocupat in locul meu de pregatiri. Mi-au venit ideiile cautand tot felul de variante. Si nu , nu imi pare rau deloc ... am facut totul cum ne-a placut noua (mie si sotului meu). Asa am ramas cu multe amintiri (cum am alergat cu fetele prin magazine sa-mi caut rochie si am probat tot felul de ciudatenii, cat de mult am cautat marturii, cat de greu mi-am ales o culoare pentru aranjamentele florale, cum era sa nu avem la timp costumul de ginere pt ca nu erau dispusi sa ni-l faca intr-un timp atat de scurt) dar toate astea fac sarea si piperul evenimentului. Daca toate aceste amintiri nu ar exista evenimentul in sine ar fii unul destul de fad si nu prea ai avea ce povestii nepotilor :))
Asadar... le sfatuiesc pe toate fetele care sunt in prag de nunta sa se inarmeze cu rabdare si buna'dispozitie si sa-si organizeze singure cea mai frumoasa zi din viata, caci la sfarsit , uitandu-se in urma vor fi foarte mandre de realizarile lor si vor rade cu pofta de micile erori.

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (13.05) Ajutor!
MesajScris: 14 Mai 2010, 12:06 
Nou Venit

Membru din: 27 Sep 2008, 15:59
Mesaje: 2
Multumesc frumos!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (13.05) Ajutor!
MesajScris: 14 Mai 2010, 22:50 
Nou Venit

Membru din: 14 Mai 2010, 12:23
Mesaje: 8
felicitari!


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România