Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 11:46


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: (14.05) Surse de inspiratie
MesajScris: 14 Mai 2010, 10:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Inainte de o minunata punere in practica, exista un gand, o dorinta, un strop de imaginatie. Iar inainte de toate astea, exista tot felul de surse de inspiratie.
Voi unde v-ati gasit sursele de inspiratie (sau de informatie) pentru nunta? Reviste? Site-uri? Sau ati mers pe recomandari de-ale prietenilor?

Daca aveti exemple, aratati-ne sau povestiti-ne drumul de la inspiratie la punere in practica... Poate rochia de mireasa vazuta pe cine stie ce site a ajuns in sfarsit in dulapul vostru, sau poate numerotarea meselor de la nunta Moni + Iri v-a inspirat sa alegeti ceva asemanator :p...

Inspirati-ne sa ne inspiram! :D

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (14.05) Surse de inspiratie
MesajScris: 14 Mai 2010, 14:17 
Nou Venit

Membru din: 14 Mai 2010, 13:01
Mesaje: 5
Traind in era "internetului" consider ca, sursele de inspiratie accesibile prin aceasta maniera sunt cele mai facile, volumul de informatii dobandit intr-un anumit interval de timp fiind unul mult mai mare decat pentru o altfel de metoda aplicata in acelasi timp (de exemplu sa mergi din magazin in magazin pentru cautarea/gasirea unui accesoriu sau sa le vizionarea lor dintr-un catalog electronic). Pentru mine s-a dovedit a fi mai mult decat satisfacatoare sursele de informatii gasite pe site-urile de specialitate, in discutiile de pe forumuri. Am regasit in acestea lucruri de care aveam nevoie : metode, variante, avantaje, dezavantaje, performante.... cu alte cuvinte m-am inspirat din experienta altor persoane care deja au marcat acest eveniment minunat in viata lor - casatoria - sau chiar de la cele care inca nu l-au marcat dar au o viziune sclipitoare asupra sa, le-am suprapus peste propriile-mi dorinte si am inecrcat sa-mi inchipui rezultatul....
M-am inspirat din filmele mele preferate, de la actritele preferate si nu in ultimul rand m-am inspirat din viata mea, caci asa cum e firesc nunta ta nu poate fi copia a ceva, ci doar apogeul sentimentelor tale cele mai puternice de dragoste concretizate intr-un eveniment cu martori. O sa o tii minte cu sigurata toata viata, asa ca trebuie sa fie cat mai "inspirata".

Urez tuturor: Avânt, forță, entuziasm creator, complex de idei creatoare, stare de maximă tensiune creatoare= inspiratie


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (14.05) Surse de inspiratie
MesajScris: 14 Mai 2010, 20:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 00:13
Mesaje: 1189
Localitate: Brasov
Pentru pregatirea nuntii m-am inspirat de pe internet, in mare parte. Am cautat idei cum sa-mi imbrac mesele si bancutele, cum sa le aranjez astfel incat sa nu ma coste foarte mult. Cel mai mult m-au ajutat discutiile de pe forumuri, unde am primit sfaturi de la persoane care au trecut prin aceeasi situatie.
Pentru rochie nu am gasit sursa de inspiratie pe net, am in minte un model creat de mine in copilarie, o rochie stil printesa.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (14.05) Surse de inspiratie
MesajScris: 14 Mai 2010, 23:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Eu in mare parte de pe site-ul vostru minunat m-am inspirat pentru aproape orice.....cu pozele gasite in galeria voastra mi-am gasit decorul de vis,pantofii de mireasa,coafura,aranjamentele de masa....apoi am inceput sa cumpar si revista...in care "apropo"voi aparea si eu :had_d:
Cat despre rochita de mireasa...Da...de pe un site am "racolat-o"...fusesem la probe si nimic nu ma frapa,vazusem mii de poze pe net si nimic...pana am vazut-o pe ea :love: ...mi-a luat mintile pur si simplu,mi-am calcat pe toate principiile mele(ca eu nu o sa fiu "bridezilla",ca eu nu dau mult pe rochie etc).Pentru ca este un brand renumit si foarte scump(comandata la singurul distribuitor al brand-ului in Romania ma ajungea 1800 de euro :eek: ) n-am indraznit sa sper ca va fi a mea insa am visat...oooo da am visat mult la ea !!! Si asa au inceput rotitele sa-mi functioneze...am cautat adresele magazinelor din SUA(pentru ca acolo este producatorul)am vazut ca au reprezentanta si in orasul in care am membrii ai familiei,am pus mana pe telefon si uite asa(povestea e lunga)intr-o saptamana aveam rochita comandata :clap:
Inca sunt socata de cate poate face internetul asta.... :napplause:

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (14.05) Surse de inspiratie
MesajScris: 14 Mai 2010, 23:47 
Nou Venit

Membru din: 10 Mai 2010, 02:09
Mesaje: 12
Revistele si site-urile bazate pe profilul nuntii au un mare impact asupra mea. Revista o prefer pentru ca o pot lua cu mine oricum, o pot rasfoi dimineata la cafea, insa site-urile sunt mult mai placute pentru ca pot afla sau ma pot insira mai bine din parerile celor care comenteaza pe forumuri sau din parerile postate la diferite articole.Bineinteles ca si prietenii si familia au un rol important in luarea deciziilor pentru ca experienta conteaza foarte mult! De pe site-uri mi-am ales coafura, bijuteriile, modelul manichiurii si mi-a placut foarte mult ideea cu ziarul in loc de marturii.
O idee pe care mi-au spus-o prietenii a fost ca la aranjarea meselor sa nu inchiriez ornamentul, vazele sau bolurile cu flori ci sa le cumpar(pentru ca pretul nu difera foarte mult), iar la sfarsit sa le dau unei perechi care a stat la acea masa ca amintire.
Cat despre rochia de mireasa consider ca doar in magazine voi gasi ceea ce-mi doresc prentru ca pot proba si atinge materialul.
Inca nu am definit toate detaliile dar mai am timp sa ma inspir pentru a iesi ceva de neuitat!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (14.05) Surse de inspiratie
MesajScris: 15 Mai 2010, 15:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
Targurile de nunti la care am participat (mai ales cele locale) au fost principala mea sursa de inspiratie. pentru mine au fost idei clare, lucruri pe care le-as fi putut avea daca alegeam o anumita agentie. pe langa asta, am cautat fotografii de pe site-uri de profil; am gasit multe idei frumoase si originale la cei de peste ocean. din pacate, nu se poate realiza tot ce mi-as dori din diverse motive: lipsa materialelor/ustensilelor, interesului celor implicati - orasul micut in care voi avea nunta, costuri suplimentare pentru agentie.. (exact ce spuneam mai sus: degeaba vad ceva foarte frumos daca nu poate fi realizat.. exemplu: singura firma pe care am gasit-o cu un anumit decor se afla in Timisoara - si chiar daca le-am spus ca voi plati transport, cazare etc, au refuzat sa se deplaseze... :nscmoll: )
am strans atatea idei, incat imi este greu sa ma hotarasc acum :\ dar am marele noroc de a putea sa aleg ce-mi place si am marele noroc (ma repet :) ) de a avea o nasa de milioane alaturi.
sunt sigura ca pana la urma voi fi multumita din toate punctele de vedere - decor, muzica, fotograf etc.

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (14.05) Surse de inspiratie
MesajScris: 15 Mai 2010, 22:31 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Cat_Eyes scrie:
Targurile de nunti la care am participat (mai ales cele locale) au fost principala mea sursa de inspiratie. pentru mine au fost idei clare, lucruri pe care le-as fi putut avea daca alegeam o anumita agentie. pe langa asta, am cautat fotografii de pe site-uri de profil; am gasit multe idei frumoase si originale la cei de peste ocean. din pacate, nu se poate realiza tot ce mi-as dori din diverse motive: lipsa materialelor/ustensilelor, interesului celor implicati - orasul micut in care voi avea nunta, costuri suplimentare pentru agentie.. (exact ce spuneam mai sus: degeaba vad ceva foarte frumos daca nu poate fi realizat.. exemplu: singura firma pe care am gasit-o cu un anumit decor se afla in Timisoara - si chiar daca le-am spus ca voi plati transport, cazare etc, au refuzat sa se deplaseze... :nscmoll: )
am strans atatea idei, incat imi este greu sa ma hotarasc acum :\ dar am marele noroc de a putea sa aleg ce-mi place si am marele noroc (ma repet :) ) de a avea o nasa de milioane alaturi.
sunt sigura ca pana la urma voi fi multumita din toate punctele de vedere - decor, muzica, fotograf etc.



da in ce oras ai nunta , Cat?Vad ca esti din Bucuresti

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (14.05) Surse de inspiratie
MesajScris: 17 Mai 2010, 12:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Castigatoarea zilei de vineri este gelena pentru mesajul de mai jos. Felicitari! Astept mesaj privat cu numarul tau de telefon.

gelena scrie:
Revistele si site-urile bazate pe profilul nuntii au un mare impact asupra mea. Revista o prefer pentru ca o pot lua cu mine oricum, o pot rasfoi dimineata la cafea, insa site-urile sunt mult mai placute pentru ca pot afla sau ma pot insira mai bine din parerile celor care comenteaza pe forumuri sau din parerile postate la diferite articole.Bineinteles ca si prietenii si familia au un rol important in luarea deciziilor pentru ca experienta conteaza foarte mult! De pe site-uri mi-am ales coafura, bijuteriile, modelul manichiurii si mi-a placut foarte mult ideea cu ziarul in loc de marturii.
O idee pe care mi-au spus-o prietenii a fost ca la aranjarea meselor sa nu inchiriez ornamentul, vazele sau bolurile cu flori ci sa le cumpar(pentru ca pretul nu difera foarte mult), iar la sfarsit sa le dau unei perechi care a stat la acea masa ca amintire.
Cat despre rochia de mireasa consider ca doar in magazine voi gasi ceea ce-mi doresc prentru ca pot proba si atinge materialul.
Inca nu am definit toate detaliile dar mai am timp sa ma inspir pentru a iesi ceva de neuitat!


Castigatoarea saptamanii trecute, obtinuta prin tragere la sorti este SimoBobo. Felicitari si tie! Vorbim pe privat.

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (14.05) Surse de inspiratie
MesajScris: 17 Mai 2010, 12:06 
Junior
Avatar utilizator

Membru din: 28 Apr 2010, 17:45
Mesaje: 92
Felicitari fetelor :had_d: :nparty: :flowers:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (14.05) Surse de inspiratie
MesajScris: 17 Mai 2010, 12:27 
Nou Venit

Membru din: 21 Feb 2008, 18:48
Mesaje: 20
felicitari dragelor! sunt niste premii superbe!sa va bucurati de ele!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (14.05) Surse de inspiratie
MesajScris: 17 Mai 2010, 14:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Am intrat pe forum de dimineata,am felicitat-o pe gelena in gand si abia acum am vazut de mine :rofl:
Multumesc frumos fetelor si felcitari gelenei :flowers:

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: (14.05) Surse de inspiratie
MesajScris: 17 Mai 2010, 21:43 
Nou Venit

Membru din: 10 Mai 2010, 02:09
Mesaje: 12
Multumesc fetele :-* :flowers: ! Felicitari Simo! :clap:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România