Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 22:54


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Invartindu-te la nunta.
MesajScris: 11 Apr 2008, 16:46 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:
la noi cred ca va fi tot cu strigarea darului,asa e obiceiul.asta nu ma deranjeaza atat de mult cat cred ca o sa ma dispere pupatul cu toti invitatii(zicea cineva mai devreme tot de asta).si cand pleaca,iar ne pupam...si stam la povesti...mi-e groaza de episoadele astea...poate totusi nu va fi asa.va spun dupa..:nblink:


nu imi place la nunti strigatul darului, jucatul gainii, dansatul miresei pe masa, toaletele groaznice sau care devin pe parcurs şi oamenii care beau cat nu pot duce.
Eu nu cred ca voi avea probleme cu pupaturile pt ca voi chema prieteni rude care si daca ma pupa de 10 ori pe zi nu ma supar. este totusi o manifestare a dragostei. :neyes:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 11 Apr 2008, 17:15 
Junior

Membru din: 31 Ian 2008, 18:37
Mesaje: 51
Citat:
Pe lista mea de neplaceri la nunti sunt
- strigatul darului ( penibil ptr invitati, ptr ca nu mai reusesti sa dai o suma modica, mai ales daca nu cunosti mirii, ajungi sa dai cat nasii - si daca intre timp mai vezi si fetele nemultumite, si mustacite ale mirilor.... iti vine sa te cari instant )
- manelele
- formatie pe toata durata nuntii, care canta numai muzica populara
- ringul de dans gol
- baloane in decor ( no offense,parca s-au dmeodat - mai frumos arata o floare sau un ghiveci )
- coada la toaleta ( pierzi si timp asteptand in sir indian )
- indiferenta mirilor visavi de invitati ( am fost la o nunta la care habar nu am avut ca s-a inceput dansul, sau ca s-a furat mireasa, sau ca s-a aruncat buchetul ; si asta ptr ca mirii comunicau strict cu nasii si prietenii f apropiati - asa m-am simtit ca la orice alta petrecere obisnuita)
- intrebatul in stanga si in dreapta " voi cat dati in plic, ca sa stiu daca am pus prea mult sau prea putin"... recunosc ca si eu o mai practic, rar, dar e de prost gust. Pui cat simti, cat iti doresti, cat iti permiti.

cam atat deocamdata :)


Cred ca chestia cu gaina se mai practica doar la nuntile de la tara, unde de asemenea darul se 'colecteaza' intr-o galeata, nu inainte de a spune cat a dat fiecare :mellow: oribil!!!! '' 100 de euro pentru miri si 50 de mii pentru formatie, fara numar '' mor de ras, de-a dreptul patetice fazele astea...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 11 Apr 2008, 17:42 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
eu oricum o sa am dansul gainii, este o dorinta de a mea, si darul o sa fie in plic.
am fost la nunti selecte unde sa jucat gaina.asa ca nu se pracatica doar la tara.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 11 Apr 2008, 17:54 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 18:27
Mesaje: 398
Citat:
eu oricum o sa am dansul gainii, este o dorinta de a mea, si darul o sa fie in plic.
am fost la nunti selecte unde sa jucat gaina.asa ca nu se pracatica doar la tara.



CUM ESTE DANSUL GAINII? CE REPREZINTA?
:(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 11 Apr 2008, 18:11 
Junior

Membru din: 31 Ian 2008, 18:37
Mesaje: 51
Citat:
eu oricum o sa am dansul gainii, este o dorinta de a mea, si darul o sa fie in plic.
am fost la nunti selecte unde sa jucat gaina.asa ca nu se pracatica doar la tara.


In ideea ca fiecare e liber sa faca absolut ce vrea la nunta lui nu comentez, conteaza sa-ti placa tie, eu mi-am expus doar parerea.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 11 Apr 2008, 20:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
eu oricum o sa am dansul gainii, este o dorinta de a mea, si darul o sa fie in plic.
am fost la nunti selecte unde sa jucat gaina.asa ca nu se pracatica doar la tara.


nu stiu ce inseamna in viziunea ta o nunta selecta.....dar dansul gainii mie mi-i se pare un obice...:x:x

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 15 Apr 2008, 01:40 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:

nu stiu ce inseamna in viziunea ta o nunta selecta.....dar dansul gainii mie mi-i se pare un obice...:x:x

Dar ce e fratilor dansul asta? Ca la noi, eu n-am auzit de asa ceva? Trebuie sa recunosc ca nu suna prea apetisant. Eu oricum nu tin la nicio traditie din asta. Chiar niciuna, nici macar luatul voalului. Dar sunt curioasa cum e cu gaina. Exista si o gaina pe bune? Sau e doar un dans? Nu pricep. Si desigur, fiecare face cum vrea la nunta si cine vrea sa tina traditiile sa le tina. Mai e ceva: simbolizeaza ceva dansul asta? Bogatie, fertilitate? Sau poate inseamna ca in casa va cant gaina?
-ati facut curioasa.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 19 Apr 2008, 13:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
:Dam vazut si eu la cateva nunti:ospataritele s-au deghizat,adica s-au imbracat,machiat cat mai fistichiu,au impopotonat si o gaina(gatita,nu vie) si au dansat chiuind prin restaurant.la un moment dat s-au dus la masa nasului unde acesta a trebuit sa cumpere gaina;se tocmesc,o cumpara,d-nele pleaca cu banii si nasul ramane cu gaina.niciodata nu am vazut ce se intampla mai departe...si habar nu am ce semnifica:food:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 24 Apr 2008, 02:17 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
:Dam vazut si eu la cateva nunti:ospataritele s-au deghizat,adica s-au imbracat,machiat cat mai fistichiu,au impopotonat si o gaina(gatita,nu vie) si au dansat chiuind prin restaurant.la un moment dat s-au dus la masa nasului unde acesta a trebuit sa cumpere gaina;se tocmesc,o cumpara,d-nele pleaca cu banii si nasul ramane cu gaina.niciodata nu am vazut ce se intampla mai departe...si habar nu am ce semnifica:food:

Mda, la noi n-am auzit de chestia asta. Probabil e o traditie de prin alte parti. Poate fi un moment haios, la fel cum poate fi si foarte penibil. Eu as sari peste.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 25 Apr 2008, 21:01 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mai 2007, 02:23
Mesaje: 413
Citat:
eu oricum o sa am dansul gainii, este o dorinta de a mea, si darul o sa fie in plic.
am fost la nunti selecte unde sa jucat gaina.asa ca nu se pracatica doar la tara.


la fel o sa fie si la mine darul in plic si gaina o sa o jucam dar nu ca as vrea eu, vor nasii asa ca sa ne distrammm. oricum pe mine ma scoate din minti nuntile selecte la care se canta numai la vioara ce-i asa frate?:wacko::x

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 29 Apr 2008, 18:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

la fel o sa fie si la mine darul in plic si gaina o sa o jucam dar nu ca as vrea eu, vor nasii asa ca sa ne distrammm. oricum pe mine ma scoate din minti nuntile selecte la care se canta numai la vioara ce-i asa frate?:wacko::x


nu asta inseamna select sa se cante numa la vioara...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 29 Apr 2008, 19:06 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

nu asta inseamna select sa se cante numa la vioara...


nici eu nu am vazut nunta la care sa se cante numai la vioara...

gaina mie nu imi place, e penibil, ... nu-si mai are rostul in zilele noastre


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 29 Apr 2008, 19:11 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

nici eu nu am vazut nunta la care sa se cante numai la vioara...

gaina mie nu imi place, e penibil, ... nu-si mai are rostul in zilele noastre


nici gaina...si nici alt obiceiuri.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 09 Mai 2008, 00:43 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Sambata am fost la nunta unui bun prieten. Ne-am distrat, dar numai pt ca am fost tare bucuroasa ca m-am vazut cu cativa colegi din Bucuresti cu car enu ma mai vazusem din octombrie si am avut chef de dans. Nu mi-a placut prea tare muzica; mi s-a parut ca nici dj-ul n-a fost inspirat, nici formatia nu era prea reusita. Dar una peste alta, lumea a dansat ceva, ceva. Nu mi-a placut insa deloc, deloc toaleta. La un restaurant cu 800 de locuri, va vine sa credeti ca toaleta femeilor avea 2 cabine? Mi-era groaza sa ma duc. Tot timpul erau cate 4,5 femei care asteptau. In plus se facuse mizerie pe jos, de la apa si de la talpile pantofilor, cosurile din cabine se umplusera si erau hartii igienice morman in colt. Ingrozitor. Asta la unul dintre cele mai de fite restaurante... va dati seama 800 de locuri. Parea ca au cheltuit toti banii si nu le-a mai ramas nimic pentru toalete.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 09 Mai 2008, 14:50 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

nici gaina...si nici alt obiceiuri.


COMPLET DE ACORD


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 11 Mai 2008, 03:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Sambata am fost la nunta unui bun prieten. Ne-am distrat, dar numai pt ca am fost tare bucuroasa ca m-am vazut cu cativa colegi din Bucuresti cu car enu ma mai vazusem din octombrie si am avut chef de dans. Nu mi-a placut prea tare muzica; mi s-a parut ca nici dj-ul n-a fost inspirat, nici formatia nu era prea reusita. Dar una peste alta, lumea a dansat ceva, ceva. Nu mi-a placut insa deloc, deloc toaleta. La un restaurant cu 800 de locuri, va vine sa credeti ca toaleta femeilor avea 2 cabine? Mi-era groaza sa ma duc. Tot timpul erau cate 4,5 femei care asteptau. In plus se facuse mizerie pe jos, de la apa si de la talpile pantofilor, cosurile din cabine se umplusera si erau hartii igienice morman in colt. Ingrozitor. Asta la unul dintre cele mai de fite restaurante... va dati seama 800 de locuri. Parea ca au cheltuit toti banii si nu le-a mai ramas nimic pentru toalete.


sI eu am fost la nunta sambata....in Poiana Brasov.A fost o nunta fitoasa, a fost invitata Andreea Banica, muzica...bunicica.
Dar nu mi-a placut ca mirii nu au socializat cu invitatii.Efectiv...parca nu eram l nunta lor.
De simtit, m-am simtit bine, pt ca m-am intalnit cu prieten bune din facultate...asa cum imi era si mireasa.Dar a venit o data la noi la masa...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 11 Mai 2008, 23:16 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:

sI eu am fost la nunta sambata....in Poiana Brasov.A fost o nunta fitoasa, a fost invitata Andreea Banica, muzica...bunicica.
Dar nu mi-a placut ca mirii nu au socializat cu invitatii.Efectiv...parca nu eram l nunta lor.
De simtit, m-am simtit bine, pt ca m-am intalnit cu prieten bune din facultate...asa cum imi era si mireasa.Dar a venit o data la noi la masa...

Pacat. La noi mireasa n-a venit deloc, dar nici nu ne era prea apropiata. Dar oricum, mereu cand mai trecea pe langa masa noastra ne mai arunca cate un zambet, cate o glumita. Era si gravida... Mirele, cel care ne e si coleg de serviciu a venit de cateva ori. Din punctul asta de vedere au fost ok.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 12 Mai 2008, 12:52 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Pacat. La noi mireasa n-a venit deloc, dar nici nu ne era prea apropiata. Dar oricum, mereu cand mai trecea pe langa masa noastra ne mai arunca cate un zambet, cate o glumita. Era si gravida... Mirele, cel care ne e si coleg de serviciu a venit de cateva ori. Din punctul asta de vedere au fost ok.


si la noi era insarcinata mireasa.si mirele...cam plictist ca era la a doua casatorie.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 13 Mai 2008, 00:37 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:

si la noi era insarcinata mireasa.si mirele...cam plictist ca era la a doua casatorie.

aaaa, pentru el mai nimic nou sub soare... pe la noi in astfel de cazuri nu prea se mai fac petreceri mari...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 14 Mai 2008, 16:41 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
aaaa, pentru el mai nimic nou sub soare... pe la noi in astfel de cazuri nu prea se mai fac petreceri mari...


pai....de ce?ca pt mireasa era prima casatorie.si ea isi dorea(si permitea)o nunta ca in povesti.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România