Ultima vizită a fost: Acum este 29 Mar 2024, 11:32


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Metode contraceptive
MesajScris: 21 Noi 2010, 22:06 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
elyt1000 scrie:
exact....fff adevarat si nu toate corpurile il suporta......eu una i-au anticonceptionale ,sunt multumita,ma simt bine,totul este in regula....


pai efectele secundare se vad in timp... ma rog, eu nu spun ca toata lumea care ia pilule pateste ceva. da' tb sa stii ca-ti asumi niste riscuri :( da' asta e valabila cam pt toate metodele contraceptive, cum am spus mai sus...

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Metode contraceptive
MesajScris: 21 Noi 2010, 22:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
tamireasa scrie:

Buna Ral,
si eu am folosit anticonceptionale yasmin vreo 2 ani (cu pauze) si ma simteam bine cu ele.. apoi m-am mutat in italia si le-am schimbat. pana la urma am renuntat la anticonceptionale pt ca oricum foloseam o alta metoda si anume COITUS INTERRUPTUS. de 6 ani inca nu am dat gres cu metoda asta. prezervativul eu sincer nu-l suport, adica strica tot farmecul.
multe bafta si sanatate !


dupa mine asta se numeste noroc, nu metoda contraceptiva...

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Metode contraceptive
MesajScris: 21 Noi 2010, 23:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
clarut scrie:
dupa mine asta se numeste noroc, nu metoda contraceptiva...

sunt de acord cu tine :ok:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Metode contraceptive
MesajScris: 21 Noi 2010, 23:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
clarut scrie:
pai efectele secundare se vad in timp... ma rog, eu nu spun ca toata lumea care ia pilule pateste ceva. da' tb sa stii ca-ti asumi niste riscuri :( da' asta e valabila cam pt toate metodele contraceptive, cum am spus mai sus...

nici eu nu folosesc anticonceptionalele si nici nu am de gand sa le folosesc...cu siguranta sunt nulte efecte secundare care pot aparea in timp...sincer as incerca steriletul numai ca imi este cam frica...dupa ce am nascut eram hotarata sa-mi pun numai ca m-a cam speriat un pic dr...cica doare putin in momentul cand se pune...sper sa-mi fac curaj si sa-mi pun cat mai repede

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Metode contraceptive
MesajScris: 22 Noi 2010, 11:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
clarut scrie:
am uitat sa mentionez, colegele care il folosesc n-au nicio sarcina la activ...eu cred ca cel mai bine vb cu un dr, doi trei, ca sa-ti faci o idee:-) poti sa mai citesti si pe net sa vezi ce presupune...eu l-as alege pe ala de cupru, ca mi-e teama de hormoni :) pp ca toate pot avea efecte adverse, in afara de prezervativ...


mi-am imaginat asta, parerile sunt impartite ca intotdeauna stii asta, eu optez tot pt cel de cupru dupa ce voi naste, pe cel cu hormoni nu l-am luat niciodata in calcul. si cum spui cam toate au efecte adverse, uite am cautat cat de cat pe net, oricum voi vb cu dr-a mea

Care sunt avantajele si dezavantajele utilizarii steriletului ca mjlocde contraceptie?

Profesor doctor Vasile Luca, medic primar obstetrica - ginecologie laCentrul Medical Bio-Medica International, iti raspunde:
Avantajele utilizarii steriletului
Steriletul asigura o contraceptie locala fara efecte secundare, acestafiind avantajul cel mai mare - dupa montare, contraceptia este garantatapentru 3-5 ani, nefiind necesare alte masuri contraceptive (calendar,grija administrarii regulate de anticonceptionale etc.). Nu in ultimulrand aplicarea lui este foarte simpla.

Dezavantajele utilizarii steriletului
Steriletul nu este indicat pentru femeile care nu au avut copii (nulipare)deoarece poate determina o sterilitate secundara care este greu detratat ulterior, poate determina metroragii (hemoragii nesistematizate)care, prelungite, necesita extragerea lui si uneori poate fi un factorfavorizant de inflamatie locala.

Trebuie avut in vedere ca exista mai multe tipuri de steriletcomercializate prin farmacii si montarea acestuia este simpla, darpresupune un control ginecologic premergator pentru a stabili starea sesanatate genitala precum si momentul optim montarii lui.
Dupa instalarea steriletului, daca nu exista complicatii locale(metroragii, dureri, inflamatie) viata sexuala poate fi reluata inaproximativ doua saptamani.
Steriletul este indicat femeilor care au nascut cel putin un copil sisunt sanatoase din punct de vedere genital precum si celor carora leeste contraindicata contraceptia hormonala.
In afara igienei sexuale obisnuite, nu exista alte recomandari specificeunui sterilet. Acesta poate fi pastrat timp variabil intre trei sicinci ani, in functie de tipul de sterilet si de aparitia, sau nu a unorcomplicatii locale.

Unele femei se confrunta si cu altfel de probleme atunci cand folosescsteriletul ca mijloc de contraceptie, dar aceste cazuri sunt foarterare. Exista posibilitatea, ca in cazul oricarei metode de contraceptie,sa apara esecuri in eficienta contraceptiei. Uneori, steriletul poatefi eliminat spontan (insa in cazuri foarte rare).

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Metode contraceptive
MesajScris: 22 Noi 2010, 12:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
am citit si eu chestiile astea pe net mai demult. cred ca cel mai bine e sa vb cu un ginecolog. ma gandesc ca dc exista femei care il folosesc si fara sa fi nascut poate mai sunt si alti factori care tb luati in considerare...ma rog, nu la tine ma refer ca tu ai deja bebe ci in general:)

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Metode contraceptive
MesajScris: 22 Noi 2010, 12:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
lily scrie:
nici eu nu folosesc anticonceptionalele si nici nu am de gand sa le folosesc...cu siguranta sunt nulte efecte secundare care pot aparea in timp...sincer as incerca steriletul numai ca imi este cam frica...dupa ce am nascut eram hotarata sa-mi pun numai ca m-a cam speriat un pic dr...cica doare putin in momentul cand se pune...sper sa-mi fac curaj si sa-mi pun cat mai repede


da, si mie mi-e frica de durere. am auzit si de dureri insuportabile (am o prietena care isi face anestezie cand si-l pune :wacko: ) si altele care n-au simtit nimic... :zombie:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Metode contraceptive
MesajScris: 22 Noi 2010, 12:23 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
clarut scrie:
da, si mie mi-e frica de durere. am auzit si de dureri insuportabile (am o prietena care isi face anestezie cand si-l pune :wacko: ) si altele care n-au simtit nimic... :zombie:

problema este ca mie imi este frica si de anestezie...maine trebuie sa-mi fac o interventie chirurgicala care necesita anestezie locala si imi este o frica...am o problema cu acele(cand trebuie sa fiu eu intepata ca in rest intep pe alti fara nici o problema)

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Metode contraceptive
MesajScris: 22 Noi 2010, 12:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
clarut scrie:
am citit si eu chestiile astea pe net mai demult. cred ca cel mai bine e sa vb cu un ginecolog. ma gandesc ca dc exista femei care il folosesc si fara sa fi nascut poate mai sunt si alti factori care tb luati in considerare...ma rog, nu la tine ma refer ca tu ai deja bebe ci in general:)


binenteles ca fara un consult medical amanuntit , un set de analize si o discutie cu medicul nici nu se pune problema sa decid ceva in privinta lui. din cate am citit pe un forum mai devreme, tine de organismul fiecarei femei , de calitatea steriletului dar si de medicul care efectueaza procedura :)

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Metode contraceptive
MesajScris: 22 Noi 2010, 12:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
lily scrie:
problema este ca mie imi este frica si de anestezie...maine trebuie sa-mi fac o interventie chirurgicala care necesita anestezie locala si imi este o frica...am o problema cu acele(cand trebuie sa fiu eu intepata ca in rest intep pe alti fara nici o problema)


asa deci, altii sa sufere :lol: o sa fie ok, stai linistita! nu te mai gandi la asta, important e ca scapi de pb!

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Metode contraceptive
MesajScris: 22 Noi 2010, 12:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Ayrun scrie:
binenteles ca fara un consult medical amanuntit , un set de analize si o discutie cu medicul nici nu se pune problema sa decid ceva in privinta lui. din cate am citit pe un forum mai devreme, tine de organismul fiecarei femei , de calitatea steriletului dar si de medicul care efectueaza procedura :)


da, da sigur, asta e valabil pt orice femeie. da' eu vb de femeile care n-au avut copii si carora le e frica de partea cu sterilitatea. ar tb sa discute asta cu medicul care sa le prezinte situatia...

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Metode contraceptive
MesajScris: 22 Noi 2010, 12:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
clarut scrie:
asa deci, altii sa sufere :lol: o sa fie ok, stai linistita! nu te mai gandi la asta, important e ca scapi de pb!

ma nu am nici un fel de probleme...este mai mult un moft al meu...este o operatie estetica sa zic asa...eu cand fac la altii nu ma gandesc ca-i doare anestezia si ca-i scutesc de durerea manevrei in sine

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Metode contraceptive
MesajScris: 22 Noi 2010, 12:36 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
lily scrie:
ma nu am nici un fel de probleme...este mai mult un moft al meu...este o operatie estetica sa zic asa...eu cand fac la altii nu ma gandesc ca-i doare anestezia si ca-i scutesc de durerea manevrei in sine



La ce lili? Se poate stii? :D

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Metode contraceptive
MesajScris: 22 Noi 2010, 12:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
carlita scrie:
La ce lili? Se poate stii? :D

vreau sa-mi scot alunitele :p

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Metode contraceptive
MesajScris: 22 Noi 2010, 14:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
lily scrie:
vreau sa-mi scot alunitele :p


eu mi-am scos vreo 5 pana acum. da' nu din motive de estetica ci pt ca prezentau un oarecare risc :( pot sa te asigur ca e o interventie f simpla iar anestezia nici nu se simte!

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Metode contraceptive
MesajScris: 22 Noi 2010, 15:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
clarut scrie:

eu mi-am scos vreo 5 pana acum. da' nu din motive de estetica ci pt ca prezentau un oarecare risc :( pot sa te asigur ca e o interventie f simpla iar anestezia nici nu se simte!

stiu si sunt constienta de asta dar tot imi este frica :p

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Metode contraceptive
MesajScris: 22 Noi 2010, 16:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
lily scrie:
stiu si sunt constienta de asta dar tot imi este frica :p

mult succes lily.....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Metode contraceptive
MesajScris: 22 Noi 2010, 17:04 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
elyt1000 scrie:
mult succes lily.....

multumesc :-*

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România