Ultima vizită a fost: Acum este 19 Mai 2024, 10:11


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 361 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ce ma enerveaza in Romania!
MesajScris: 29 Ian 2010, 17:19 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2010, 12:37
Mesaje: 395
Localitate: Bucuresti
aha. si la noi in sector trec cu lama si zidesc efectiv masina ..
dar bine ca elibereaza strada.. fetita mea nu a mai plecat din parcare de cand cu gerul si gheata asta, asa ca poate sa ii cladeasca igloo :rofl:[/quote]

ai mare dreptate cu faza asta, imagineaza-ti dupa prima ninsoare de anul asta care intamplator a fost in week end cum m-am trezit eu cu buburuza plina de zapada si ce crezi ca aveam pe fost de dezapezitor o chestie din aia mica pt parbriz de am stat aproape 30 min pana am dat toata zapada jos. :wall:
aaa si ce ma mai enerveaza sunt oamenii care atunci cand isi dezapezesc autoturismele dau zapada in strada, imi vine sa ma dau jos din masina si sa ii iau la bataie. :nerv:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce ma enerveaza in Romania!
MesajScris: 29 Ian 2010, 17:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
floriciki scrie:

ai mare dreptate cu faza asta, imagineaza-ti dupa prima ninsoare de anul asta care intamplator a fost in week end cum m-am trezit eu cu buburuza plina de zapada si ce crezi ca aveam pe fost de dezapezitor o chestie din aia mica pt parbriz de am stat aproape 30 min pana am dat toata zapada jos. :wall:
aaa si ce ma mai enerveaza sunt oamenii care atunci cand isi dezapezesc autoturismele dau zapada in strada, imi vine sa ma dau jos din masina si sa ii iau la bataie. :nerv:

..mda, credeam ca numai eu am problema cu asta.

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce ma enerveaza in Romania!
MesajScris: 29 Ian 2010, 21:42 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2010, 12:37
Mesaje: 395
Localitate: Bucuresti
si ma mai enerveaza soferii care nu stiu in intersectie sa respecte "cercul imaginar" si se baga fix pe unde nu trebuie de blocheaza intersectia. :wokno:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce ma enerveaza in Romania!
MesajScris: 29 Ian 2010, 22:06 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
floriciki scrie:
si ma mai enerveaza soferii care nu stiu in intersectie sa respecte "cercul imaginar" si se baga fix pe unde nu trebuie de blocheaza intersectia. :wokno:


Flori, cand am tramvaiul la fund fuuuuug si eu pe unde pot, uit de orice tip de cerc care ar putea exista :rofl:

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce ma enerveaza in Romania!
MesajScris: 30 Ian 2010, 10:33 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mai 2007, 02:23
Mesaje: 413
madutz scrie:
cred ca in bucuresti totul se intampla la puterea a 10-a si din cauza densitatii populatiei, a masinilor si a tuturor lucrurilor, care aici sunt pur si simplu prea multe. daca in orase ca ale noastre mai marginase, brunetica inca nu ai intalnit cazuri povestite de fete e din aceasta cauza. in schimb nu stiu cum nu ai intalnit mitocanie din asta de neam prost la supermarchet???? eu sunt oripilata. daca nu mi se intampla de fiecare data cand merg la super marchet, o data la 2 dati se intampla. si stii ce e cel mai tare,ca nu vin numai matahale din astea cu ceafa lata si care saliveaza din coltul gurii de prosti, nu...nici pe departe...ultima data eram la casa neprioritara desi eram gravi si imi era atat de greata ca abia ma puteam tine pe picioare si una doamna de vreo 50 de ani, in alte conditii nu o banuiai de nesimtire, se impinge cu cosul de mana in mine sa ma dau la o parte, dar fara cerut voie, fara absolut nimic. atat i-a fost!!!!!!!!! la ce rau imi era, mi-a facut niste nervi ca nu a mai avut ce lua de jos. se uita sotul meu la mine si soacra de :woow: . bine ca ea si-a vazut lungul nasului, a baiguit ea acolo, dar eu am fost cea care s-a enervat extrem de tare si careia i-a fost si mai rau!!!!!!
iar inca o faza la care nu-ti dau dreptate brunetzica e aceea cu cei care '' nu apreciaza corect distanta pana la masina din fata cand depasesc'', si automat trebuie sa-i fac eu loc sa intre in fata mea. de acord cu tine si carlita, decat accident mai bine facem loc, DAR, doar daca se poate!!! si daca nu se poate??? eu zic ca daca habar nu ai sa depasesti ori stai acasa,ori in dreapta, ori nu depasesti!



Madutz serios iti spun ca nu am patit asa ceva, sa ma impinga cineva de la spate sau mai rau sa imi impinga produsele pe banda ca sa si le puna pe ale lui. Poate am fost eu mai norocoasa dar cred ca e imposibil de atata timp sa nu fii avut macar un caz. Ma duc saptamanal in supermarketuri si sunt slava Domnului. Avem Carrefour, Kaufland, Billa, Selgros, Dedeman, Practiker. Poate s-a nimerit sa ma atinga cineva cu caruciorul dar fara nici o intentie, pur si simplu s-a aplecat pe carucior si s-a impins in mine dar nu cu vreun scop anume. Ca altfel faceam scandal mare. De obicei nu sunt genul de persoana care sa ia apararea oamenilor fara bun simt.

Referitor la depasiri. Eu aveam permis de 1 an de zile veneam de la bunici de la tara si aveam in fata vreao 6 tiruri. Crede-ma ca nu poti sta dupa tiruri sa mergi pt ca ar insemna sa ajungi cu o intarziere destul de maricica si in plus e si ff obositor si pt tine ca sofer de masina mica si pt cel cu tir. Si cum spuneam ca am deviat putin, m-am bagat in depasire si n-am vazut (deci pur si simplu nu am vazut se poate intampla oricui macar o data in viata) ca aveam in fata o masina (era alba fara pozitie aprinsa fara faruri fara nimic la drum intins trebuie sa le ai aprinse) te rog frumos sa ma crezi ca a trebuit sa incetinesc pe contrasens sa ma pot baga inapoi in spatele tirului care il depasisem mai mult de jumate (era destul de lung) sa pun frana destul de puternic pt ca nemernicul accelerase si nu puteam sa ma bag in fata lui (aveam o dacie break) deci am avut un mare noroc ca nu m-am facut praf. Si a fost pur si simplu o greseala. Crezi ca meritam sa mor pentru greseala aia, eventual sa mai omor si pe altcineva????

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce ma enerveaza in Romania!
MesajScris: 30 Ian 2010, 13:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
brunetik scrie:


Referitor la depasiri. Eu aveam permis de 1 an de zile veneam de la bunici de la tara si aveam in fata vreao 6 tiruri. Crede-ma ca nu poti sta dupa tiruri sa mergi pt ca ar insemna sa ajungi cu o intarziere destul de maricica si in plus e si ff obositor si pt tine ca sofer de masina mica si pt cel cu tir. Si cum spuneam ca am deviat putin, m-am bagat in depasire si n-am vazut (deci pur si simplu nu am vazut se poate intampla oricui macar o data in viata) ca aveam in fata o masina (era alba fara pozitie aprinsa fara faruri fara nimic la drum intins trebuie sa le ai aprinse) te rog frumos sa ma crezi ca a trebuit sa incetinesc pe contrasens sa ma pot baga inapoi in spatele tirului care il depasisem mai mult de jumate (era destul de lung) sa pun frana destul de puternic pt ca nemernicul accelerase si nu puteam sa ma bag in fata lui (aveam o dacie break) deci am avut un mare noroc ca nu m-am facut praf. Si a fost pur si simplu o greseala. Crezi ca meritam sa mor pentru greseala aia, eventual sa mai omor si pe altcineva????


Am patit si eu de multe ori asa.. daca stii ca te tine masina, accelerezi la max.. daca nu, te bagi repede inapoi..
ma bucur ca ai avut solutii! %%-

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce ma enerveaza in Romania!
MesajScris: 30 Ian 2010, 15:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
ei poftim
in spiritul discutiilor anterioare..........
http://www.youtube.com/watch?v=SUrdgZs8 ... r_embedded


:woow: :woow: :woow:

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce ma enerveaza in Romania!
MesajScris: 30 Ian 2010, 15:35 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 15 Dec 2009, 19:58
Mesaje: 272
Localitate: Suceava
Cat_Eyes scrie:
ei poftim
in spiritul discutiilor anterioare..........
http://www.youtube.com/watch?v=SUrdgZs8 ... r_embedded


:woow: :woow: :woow:


Doooamne cat tupeu.....
Asta ma enerveaza enorm in Romania: tupeul, grandomania si maneaua

_________________
[color=#FF8080]Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce ma enerveaza in Romania!
MesajScris: 30 Ian 2010, 15:39 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 15 Dec 2009, 19:58
Mesaje: 272
Localitate: Suceava
Insa mai tind sa cred ca nu asta-i caracterizeaza pe romani....

_________________
[color=#FF8080]Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce ma enerveaza in Romania!
MesajScris: 30 Ian 2010, 20:35 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
imi pare foarte rau dar chestia cu "te tine masina" mi se pare f gresit...nu in masina ar trebui sa te increzi ci in judecata ta de sofer...parerea mea...eu am detestat in Rom totdeauana chestia cu "am masina buna, ma tine" - cauza multor accidente dupa mine

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce ma enerveaza in Romania!
MesajScris: 31 Ian 2010, 00:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
Bamba scrie:
imi pare foarte rau dar chestia cu "te tine masina" mi se pare f gresit...nu in masina ar trebui sa te increzi ci in judecata ta de sofer...parerea mea...eu am detestat in Rom totdeauana chestia cu "am masina buna, ma tine" - cauza multor accidente dupa mine


:eek:
de ce sa pun o frana brusca atunci cand judecata mea de sofer imi spune ca daca accelerez la maximum am timp SUFICIENT pentru a depasi? dar ma gandesc, de asmenea: "-ce masina conduc eu azi? e lada din '80 a unchiului sau Boeingul 777 al nashului? paaai, daca e lada, mai stau o tura, da' daca e boeingu'.. ohoho, asta trage de rupe, n-am de ce sa dau cu dintii de bord"
cred ca si masina trebuie sa te TINA, in orice manevra faci. daca stii ca ai o oarecare masina mai babuta, nu te aruci. o coloana de tiruri poti sa o depasesti tir cu tir.
fiecare sofer isi cunoaste masina si stie cat trage si coreleaza asta cu judecata aia de care spui tu. unul cu o masina cu motor mare, capacitate mare depaseste altfel decat unul cu o masinuta mai prost echipata din acest punct de vedere.

Disclaimer: am spus orice alte tipuri de vehicule/utilitare whatever pentru ca lumea sa nu se simta jignita daca masina din exemplul meu i-ar apartine.

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce ma enerveaza in Romania!
MesajScris: 31 Ian 2010, 14:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
poate ai dreptate la ceea ce ai zis tu iubita(brunetica) dar manevra de depasire este una dintre cele care provoaca cele mai multe accidente. trebuie executata dupa ce ti-ai luat toate precautiile necesare si te-ai uitat de 1500 de ori. eu te inteleg ca nu avea masina aia pozitiile sau faza scurta aprinse , doar ca ironia cercetarilor spune ca masinile albe sunt cele care se vad cel mai bine pe sosea. asta chiar nu are relevanta din moment ce oricum nu ai vazut-o. si bineinteles ca nu meritai sa mori, dupa cum ai zis tu, si nici ceilalti din masina din contrasens.
cu masina de putere, sau cu o biata dacie veche si amrata trebuie sa ne luam masurile necesare de protectie atat pt noi cat si pentru ceilalti si sa facem inca 2 ore in plus daca e necesar ,decat sa numai facem nimic niciodata.!!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce ma enerveaza in Romania!
MesajScris: 01 Feb 2010, 00:28 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
madutz, tin sa mentionez ca poate asta e singura greseala a surorii mele, ca sa spun asa, noroc ca nu sa lasat cu ceva mai grav. de condus, conduce mai bine decat un barbat si nu ca o laud dar chiar stie sa manevreze masina, spre deosebire de mine, am permis de 2 ani si ma uit cat de bine am iesit in el... :wall: :wall: :wall:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce ma enerveaza in Romania!
MesajScris: 04 Feb 2010, 12:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Cat_Eyes scrie:

:eek:
de ce sa pun o frana brusca atunci cand judecata mea de sofer imi spune ca daca accelerez la maximum am timp SUFICIENT pentru a depasi? dar ma gandesc, de asmenea: "-ce masina conduc eu azi? e lada din '80 a unchiului sau Boeingul 777 al nashului? paaai, daca e lada, mai stau o tura, da' daca e boeingu'.. ohoho, asta trage de rupe, n-am de ce sa dau cu dintii de bord"
cred ca si masina trebuie sa te TINA, in orice manevra faci. daca stii ca ai o oarecare masina mai babuta, nu te aruci. o coloana de tiruri poti sa o depasesti tir cu tir.
fiecare sofer isi cunoaste masina si stie cat trage si coreleaza asta cu judecata aia de care spui tu. unul cu o masina cu motor mare, capacitate mare depaseste altfel decat unul cu o masinuta mai prost echipata din acest punct de vedere.

Disclaimer: am spus orice alte tipuri de vehicule/utilitare whatever pentru ca lumea sa nu se simta jignita daca masina din exemplul meu i-ar apartine.


pai cam asta spunea si bamba...sa te increzi in judecata... iar judecata pp ca te gandesti si la ce poate masina. dar pp in primul rand ca esti capabil sa-ti calculezi timpul si sa te asiguri.
oricum, eu sunt total impotriva oamenilor care merg pe principiul ma tine masina, pot face depasiri. e o masina, niciodata nu stii ce se poate intampla. mor oameni in fiecare zi din cauza asta :(

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce ma enerveaza in Romania!
MesajScris: 05 Feb 2010, 00:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
clarut scrie:

pai cam asta spunea si bamba...sa te increzi in judecata... iar judecata pp ca te gandesti si la ce poate masina. dar pp in primul rand ca esti capabil sa-ti calculezi timpul si sa te asiguri.
oricum, eu sunt total impotriva oamenilor care merg pe principiul ma tine masina, pot face depasiri. e o masina, niciodata nu stii ce se poate intampla. mor oameni in fiecare zi din cauza asta :(


Clarut....fara sa vrei inveti ce poate masina si intri altfel in depasire cu masinuta ta de exemplu decat cu...un trabant :~*
Nu faci depasiri periculoase, in curbe, dar in Romania daca nu depasesti...pt ca nu este autostrada faci foarte mult pana la destinatie.Una este sa conduci imprudent si alta sa iti cunosti masina.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce ma enerveaza in Romania!
MesajScris: 05 Feb 2010, 00:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
Laura are dreptate. se face enorm! noi de aici cam 10-12 ore pana in oradea. in acelasi timp ajungem din ungaria in germania. :eek:

ma enerveaza cei care coboara si urca din metrou. oare DE CE NU E LOGIC ca mai intai se coboara si APOI se urca?? cand se deschid usile, se imping buluc.. pai bine, si eu .. pe unde ies? :wall: :nerv:

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce ma enerveaza in Romania!
MesajScris: 05 Feb 2010, 01:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Dec 2009, 23:44
Mesaje: 553
Localitate: suceava, madrid
Cat_Eyes scrie:
Laura are dreptate. se face enorm! noi de aici cam 10-12 ore pana in oradea. in acelasi timp ajungem din ungaria in germania. :eek:

ma enerveaza cei care coboara si urca din metrou. oare DE CE NU E LOGIC ca mai intai se coboara si APOI se urca?? cand se deschid usile, se imping buluc.. pai bine, si eu .. pe unde ies? :wall: :nerv:



uite Cat....de ex aici,la autobuz pe usa din fata se urca si pe cea din mijloc si din spate se coboara.....
s-ar putea face asa ceva si in Romania, ptr ca nu presupune nici un sacrificiu...
sau la iesire din gura de metrou...pe 2 usi se iese si pe 2 se intra....., in tren mai intai se coboara si pe urma se urca, iar oamenii s-au obisnuit si le vad ca pe niste lucruri normale....cum si sunt de fapt

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce ma enerveaza in Romania!
MesajScris: 05 Feb 2010, 12:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
dienuka1984 scrie:

uite Cat....de ex aici,la autobuz pe usa din fata se urca si pe cea din mijloc si din spate se coboara.....
s-ar putea face asa ceva si in Romania, ptr ca nu presupune nici un sacrificiu...
sau la iesire din gura de metrou...pe 2 usi se iese si pe 2 se intra....., in tren mai intai se coboara si pe urma se urca, iar oamenii s-au obisnuit si le vad ca pe niste lucruri normale....cum si sunt de fapt

Pai si aici teoretic e aceasi lege, nu e vorba ca doar in Spania e asa (sau in alta tara a europei)..in orice loc civilizat asta e regula bunului simt si, mai mult, pusa pe usa de la autobuz - "urcarea interzisa" sau "coborarea interzisa". deci si in Romania ar trebui sa fie asa...
cred ca bunul simt ar trebui predat obligatoriu la fiecare loc de munca si ora de scoala..

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce ma enerveaza in Romania!
MesajScris: 07 Feb 2010, 19:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
ce ma scoaaaate din sarite:
inteligentii care merg pe drum fara luminile de intalnire. e groaznic sa fie ceata.. sau zapada/viscol.. si numai sa il vezi ca apare la cativa metri..
:(

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce ma enerveaza in Romania!
MesajScris: 07 Feb 2010, 21:03 
Nou Venit

Membru din: 03 Dec 2009, 01:58
Mesaje: 11
Localitate: Bucuresti
In Romania ma enerveaza oamenii din ea, tot timpul imi spun ca tara e frumoasa, oamenii o strica... si avem destule exemple zi de zi, ora de ora...marea majoritate suntem necivilizati, needucati, foarte rai, invidiosi, ahtiati dupa bani, sunt multe pitzipoance proaste pe care media le promoveaza (nu imi dau seama de ce), manelisti...etc.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 361 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România