Ultima vizită a fost: Acum este 19 Apr 2024, 08:27


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 474 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Filme si carti
MesajScris: 01 Noi 2006, 01:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
ma gandeam ca n-ar strica un subiect despre ce a mai aparut nou prin cinematografe...filme preferate...etc

o sa incep prin a va spune ca the wicked man e o mare prostie! insa va recomand thank you for smoking:D

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filme
MesajScris: 01 Noi 2006, 10:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Eu nu prea sunt in stare sa ma uit decat la comedii romantice si la desene animate. Pe langa astea s-au mai strecurat cateva...
Mi-a placut enorm "Les Choristes". E un film adorabil, despre un cor de copii. In general, nu-mi plac filmele frantuzesti, dar de la Amelie incoace am inceput sa fiu mai ingaduitoare. :D
Mi-a placut destul de mult si "Mandrie si prejudecata", asta, ultimul, cu Keira Knightely, dar probabil ca deja l-ati vazut. E cam greu totusi sa-ti convingi amoarea sa se uite impreuna cu tine la... "siropuri" de-astea... :(
Recunosc, nu prea sunt la zi la capitolul asta...:D

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filme
MesajScris: 01 Noi 2006, 13:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Eu nu prea sunt in stare sa ma uit decat la comedii romantice si la desene animate. Pe langa astea s-au mai strecurat cateva...
Mi-a placut enorm "Les Choristes". E un film adorabil, despre un cor de copii. In general, nu-mi plac filmele frantuzesti, dar de la Amelie incoace am inceput sa fiu mai ingaduitoare. :D
Mi-a placut destul de mult si "Mandrie si prejudecata", asta, ultimul, cu Keira Knightely, dar probabil ca deja l-ati vazut. E cam greu totusi sa-ti convingi amoarea sa se uite impreuna cu tine la... "siropuri" de-astea... :(
Recunosc, nu prea sunt la zi la capitolul asta...:D


e o comedie romantica simpatica la care ai putea sa te uiti cu iubitul! nu mai stiu cum se numeste...o sa caut, e cu hugh grant si-a aparut acum vreo 2, 3ani

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filme
MesajScris: 01 Noi 2006, 13:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:

e o comedie romantica simpatica la care ai putea sa te uiti cu iubitul! nu mai stiu cum se numeste...o sa caut, e cu hugh grant si-a aparut acum vreo 2, 3ani

Vorbesti cumva despre Bridget Jones 1 si 2?
:ndance::ndance::ndance:

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filme
MesajScris: 01 Noi 2006, 13:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Vorbesti cumva despre Bridget Jones 1 si 2?
:ndance::ndance::ndance:


nu...astea chiar m-au cam plictisit! mai mult mi-au placut cartile:) l-am gasit, se numeste love actually si mi se pare perfect pt o seara linistita in 2:love:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filme
MesajScris: 01 Noi 2006, 14:01 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
Citat:

nu...astea chiar m-au cam plictisit! mai mult mi-au placut cartile:) l-am gasit, se numeste love actually si mi se pare perfect pt o seara linistita in 2:love:
mie imi plac tare mult astea"siropoase" gen 10 things i hate about u; prince and me 1,2; cinderella story; made in manhattan;, etc, etc. acum reiau seria harry potter(imi place mult:nblink:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filme
MesajScris: 01 Noi 2006, 17:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Si mie imi place Harry Potter, dar mai mult cartile! Mai ales ca le am pe toate si doar 2 in romana (dar o sa le iau si pe acelea in original)!


mie mi-a placut primul...pe urma deja mi se pareau la fel...dar mi-a placut f mult stapanul inelelor! le-am vazut pe toate de vreo 2 ori

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filme
MesajScris: 01 Noi 2006, 18:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:


Ala cu Julia Roberts?


nu, love actually

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filme
MesajScris: 01 Noi 2006, 18:51 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Stapanul Inelelor....trebuie sa cititi si volumele. Excelente. au fost considerate cele mai bune carti din sec 20 in 3 topuri alcatuite in spatiul britanic si american.
Recomand 1. toate cartile politiste ale Rodicai Ojog Brasoveanu.
2. Fowels: Magicianul (excelenta) si Colectionarul. (superrrrrrrr carte)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filme
MesajScris: 01 Noi 2006, 18:53 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Filme: mai nou sunt ahtiata dupa Lost-am vazut multe episoade inainte pe dvd. Nu ma pot abtine, creeaza dependenta.
Si, filmul meu preferat, DogVille --o capodopera.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filme
MesajScris: 01 Noi 2006, 20:24 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:



Mie nu mi-a plcut absolut deloc. E atat de trist si de rece....:ermm: Nu mi-a placut...


Da, ai dreptate, dar este atat de real si atat de bine realizat incat mi-a placut f mult. Si nu exact din cauza topicului.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filme
MesajScris: 01 Noi 2006, 20:30 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:



Mie nu mi-a plcut absolut deloc. E atat de trist si de rece....:ermm: Nu mi-a placut...


Plus ca e un film extrem de inteligent si plin de simboluri. Pana si numele e sugestiv.
Iar cat priveste settingul-locul de desfasurare al actiunii -sugerarea transparentei totale prin lipsa delimitarii spatiului (case, pereti, strazi-doar sugerarea lor) mi s-a parut geniala. Adevarul ca-mi place teatrul f mult si de aia.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filme
MesajScris: 03 Noi 2006, 14:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

Da, ai dreptate, dar este atat de real si atat de bine realizat incat mi-a placut f mult. Si nu exact din cauza topicului.


si mie mi-a placut filmul asta...dar e cam cinic tre sa recunosc..

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filme
MesajScris: 03 Noi 2006, 15:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Citat:
Si mie imi place Harry Potter, dar mai mult cartile! Mai ales ca le am pe toate si doar 2 in romana (dar o sa le iau si pe acelea in original)!


Iubi meu e innebunit dupa Lord of the rings. Exact ca tine are cartile in romana, engleza, DVD-urile extinse, cate 4-5 ore fiecare si pe mine ma termina. De unde atata placere? (X)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filme
MesajScris: 03 Noi 2006, 18:02 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
Citat:
Depinde de la om la om. Mie Harry Potter, cartile, mi-au placut pentru realismul cu care sunt scrise desi descriu o lume imaginara, pentru sustinerea valorilor general umane si pentru stilul pur si simplu superb. Sunt foarte curioasa ce se va inatampla in volumul 7!
Din pacate traducerile mi s-au parut slabute, inclusiv titlurile! Iar filmele, desi sunt OK, nu reusesc sa dea toate explicatiile si toate intamplarile din carti. De fapt, de la volumul 3 incolo, nici nu au cum!
si mie mi se par super din aceleasi motive. eu am citit doar traducerile, doar la vol. 6 am originalul. in schimb, filmele nu mi se pare ca se ridica la nivelul cartilor, si totusi imi plac f mult


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: filme
MesajScris: 03 Noi 2006, 18:31 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
si mie mi se par super din aceleasi motive. eu am citit doar traducerile, doar la vol. 6 am originalul. in schimb, filmele nu mi se pare ca se ridica la nivelul cartilor, si totusi imi plac f mult


ah, dar filmul diavolul se imbraca de la prada l-a vazut cineva? eu ma gandeam sa merg in week end...azi e vineri:ndance::ndance: :nmusic::champagne::nparty:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 474 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România