Ultima vizită a fost: Acum este 19 Apr 2024, 15:58


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 681 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 35  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Carticica de bucate!
MesajScris: 21 Noi 2006, 18:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Daca tot e tocanita ..macar sa avem si retete....propun sa postam aici diverse retete de papa bun ...si de ce nu si ciudat! Mancaruri pe care nu le gatesti in fiecare zi, mancaruri la care visezi!:food::food: Sper sa fie util subiectul! Eu de vreo 10 zile bantui pe site-uri cu retete culinare ciudate! Am si gasit cateva! O sa vi le postez mai pe seara!:lips::lips:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carticica de bucate!
MesajScris: 21 Noi 2006, 18:42 
Veteran

Membru din: 17 Apr 2006, 00:55
Mesaje: 447
Citat:
Daca tot e tocanita ..macar sa avem si retete....propun sa postam aici diverse retete de papa bun ...si de ce nu si ciudat! Mancaruri pe care nu le gatesti in fiecare zi, mancaruri la care visezi!:food::food: Sper sa fie util subiectul! Eu de vreo 10 zile bantui pe site-uri cu retete culinare ciudate! Am si gasit cateva! O sa vi le postez mai pe seara!:lips::lips:


Stiam eu ca n-o sa ne plictisim cu tine:lips: Vreau si eu cateva retete. Sa nu ma barfeasca soacra ca nu gatesc:-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carticica de bucate!
MesajScris: 21 Noi 2006, 18:47 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:
Daca tot e tocanita ..macar sa avem si retete....propun sa postam aici diverse retete de papa bun ...si de ce nu si ciudat! Mancaruri pe care nu le gatesti in fiecare zi, mancaruri la care visezi!:food::food: Sper sa fie util subiectul! Eu de vreo 10 zile bantui pe site-uri cu retete culinare ciudate! Am si gasit cateva! O sa vi le postez mai pe seara!:lips::lips:


chiar te roooog!!!! :npray:
amandoi suntem innebuniti dupa mancaruri ciudate :drool:...
eu urasc sa gatesc :zoombie: (asta e, sunt o gospodina desavarsita :D :p)... adica ma apuca uneori cheful si atunci gatesc delicios (doamne, daca n-as fi eu n-ar avea cine ma lauda :D :p). chestia cu gatitul in fiecare zi ma scoate din minti!!! (asa ca n-o fac :p)
daca aveti retete ciudatele, combinatii dubioase (dar gustoase) si daca sunt si usor de preparat (stiu ca cer multe :p), abia astept sa le citesc :D... poate le si incerc :D (nu promit nimic :p)...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carticica de bucate!
MesajScris: 21 Noi 2006, 18:55 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Tocmai am gasit reteta de sushi! Hai sa v=o postez! Promit ca sambata asta sa stau pe acasa si sa o fac!
Se foloseste orez cu bobul rotund.
3/4 cana orez
1 cana apa
Orezul se spala foarte bine, apoi se lasa sa se usuce. Dupa aprox. 30 min. (cand orezul s-a uscat si este pregatit sa absoarba lichidul) se adauga apa.Pentru fiert folositi o oala care are capac care inchide bine. Puneti la fiert si puteti amesteca de cateva ori INAINTE de a incepe sa fiarba. Dupa ce incepe sa fiarba puneti capacul, reduceti focul intre min. si mediu si nu mai ridicati capacul! Lasati sa fiarba 10 min. Este foarte important sa nu ridicati capacul pt. a obtine un orez care sa se prelucreze bine.Dupa 10 min. luati capacul, acoperiti cu un servet umed si lasati sa se raceasca.

Otetul pt. amestecat:
2 lingurite otet de orez (merge si cel obisnuit)
1 lingurita zahar pudra
1/2 lingurita sare fina

Cand orezul s-a racorit il puneti intr-o farfurie intinsa sau o tava mai adanca sau orice alt vas care sa nu fie din metal.
Apoi amestecati ingredientele pt. orez si le incalziti pe foc pana se topeste zaharul. Aveti grija ca se evapora imediat daca lasati vasul pe foc pana la fierbere!

Acest amestec il turnati putin cate putin (oricum cantitatea e foarte mica) peste orez facand adancituri, ca niste santulete paralele, apoi perpendiculare.

Acest orez am inteles ca e folosit ca umplutura pentru sushi! Ca sa fie pe intelesul nostru : sushi = sarmalute in foi de alga umplute cu orez, legume sau peste.

Urmatorul pas este sa va hotarati cu ce doriti sa fie umplute rulourile.
Ingrediente: Foi din alge (nori), fisii subtiri de morcov, ardei rosu, castravete; creveti (shrimp), iar pt. servit sos de soia si wasabi (o pasta iute, facuta din hrean foarte fin tocat, amestecat cu putina maioneza). Daca nu aveti wasabi puteti folosi hrean normal. In La Furnica ....gasiti pasta de hrean ...chiar asa se numeste!
In plus mai este nevoie de un pad din bambus (e folosit la rulare).
Sushi cu morcov, ardei rosu si castravete ca orezul sa iasa frumos colorat. O sa pun si poze la galerie.

Pe jumatate foaia de alge (nori) se preseaza orezul preparat apoi se pun fasiile de ardei, morcov, castraveti,se ruleaza cat mai strans. Eu zic ca ...tot fiind in post, putem pune si peste (macrou afumat, marinat..etc etc). Poate parea costisitoare toata chestia...insa cred ca ne putem adapta! Cel mai greu e cu algele alea :"nori" ,sunt relativ scumpe si se gasesc numai in supermarketuri.Nici cu sosul soia nu ma laud ,caci si el e cam "piperat!"


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carticica de bucate!
MesajScris: 21 Noi 2006, 19:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
Eu astept retete usor de preparat ca n-am rabdare sa fac atatea operatiuni...:wacko:

Eu am facut in wknd porc cu legume chinezesti (merge si pui) cu garnitura de orez (basmati) cu sofran. Si in loc de paine-foccacia:ok:
de unde iei tu foccacia? De la gregory's? :p


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carticica de bucate!
MesajScris: 21 Noi 2006, 19:05 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:
Tocmai am gasit reteta de sushi! Hai sa v=o postez! Promit ca sambata asta sa stau pe acasa si sa o fac!


la faza asta te alegi cu musafiri sambata la masa :D :drool:... ooops, sambata sunt la pitesti, damn!!! :mellow:
:p


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carticica de bucate!
MesajScris: 21 Noi 2006, 19:12 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
Citat:

la faza asta te alegi cu musafiri sambata la masa :D :drool:... ooops, sambata sunt la pitesti, damn!!! :mellow:
:p
ia uitati aici reteta de mancare chinezeasca:
Timp de preparare: 30 min
Ingrediente:
200 gr carne porc, 200 gr. carne de pui
1 conserva mica ciuperci, 1 morcov,1 brocoli, taietei din orez, soso de soia, sare, unt
Mod de preparare:
Se taie felii subtiri carnea de pui si de porc (se poate prepara si numai din carne de pui, sau de
porc), dupa care se calesc cam 5 min in unt.
Separat, se oparesc floricelele de brocoli si morcovul taiat felii, in apa cu putina sare nu foarte
mult sa nu se piarda din vitamine.
In alta cratita se fierb pastele (taiteii). Intr-o cratita se incinge un pic de unt si se adauga
carnea, legumele si pastele. Se sareaza dupa gust si se adauga sos de soia.
Specific: China


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carticica de bucate!
MesajScris: 21 Noi 2006, 19:14 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:


O fac eu cu manutele mele:nwink:
Da??? Nu pot sa cred! :drool:Cred ca e buna! Nu as avea rabdare ....pana creste aluatul ....pana o modelezi...pana se coace.....aaaaaa!Piere pofta de mancare!Eu azi mananc peste! Doar e dezlegare, nu?!:devil: Si am inteles ca cei care tin postul pot sa manace si sambata peste si cand e sarbatoare (adik azi, pe 30 de sf. andrei si pe 6 dec. de mos nicolae).Mihai tine post!Eu nu...nu ma vad in stare! Sper sa-i reuseasca figura...la cat de incapatanat e ...sigur ii iese!:~*(})


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carticica de bucate!
MesajScris: 21 Noi 2006, 19:16 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
doar nu vreti numai mancare, nu?trebuie sa si bem.:Margarita
Timp de preparare: 5 min
Ingrediente:
o jumate de lamaie, 20 ml tequila, 10 ml curacao, 20 ml suc de lamiie, un cub de gheata, sare
Mod de preparare:
Paharul de coktail se unge cu jumatatea de lamiie si apoi se presara sare pe marginea inca
umeda a paharului. Se toarna tequila, lichiorul curacao si sucul de lamaie si se amesteca. La
sfirsit se adauga cubul de gheata.Se poate servi cu masline
Specific: Mexic:champagne:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carticica de bucate!
MesajScris: 21 Noi 2006, 19:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
ia uitati aici reteta de mancare chinezeasca:
Sa stii ca iese buna! Va mai dau si eu o reteta de-a mea 100 % cu fructe de mare ...si va las sa veniti cu sugestii!

Timp de preparare:
20-30 min; (complexitate redusa)
Ingrediente
250 gr fructe de mare amestec ( surimi, creveti, caracatita, scoici, inele de calamar);
400 gr amestec de legume chinezesc( se gaseste in comert, in Carrefour;contine muguri de bambus, urechi de lemn- ciuperci;fasole boabe, etc);
o ceapa mica sau cativa catei de usturoi;
o lingura ulei;
condimente ( piper, secretul gustului );
Mod de preparare
Se taie marunt ceapa sau usturoiul ( la alegere, dupa gust ) si se prajesc intr-un vas la microunde circa 5 min; se adauga fructele de mare dupa ce au fost spalate in prealabil; amestecati si mai lasati inca 5 min; spre final adaugati amestecul chinezesc pe care il preparati 15 min impreuna cu condimentele;
Se alege programul de microunde pentru spaghete;
Pofta buna!

E singura reteta postata de mine pe un site de mancaruri!
:~*:~*:~*:~*:~* Pofta buna!:food:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carticica de bucate!
MesajScris: 21 Noi 2006, 19:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
doar nu vreti numai mancare, nu?trebuie sa si bem.:Margarita

e de coma bautura asta! Dupa 3 pahare pici lata! Cam aiurea la partea cu sarea! Ramai cu gustul ala in gura! Asta e echivalentul tequilei (barbatii o beau numai cu sare si lamaie) pt femei.:glass:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carticica de bucate!
MesajScris: 21 Noi 2006, 19:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
s-au si aprobat pozele mele cu sushi!!(X)(X)(X) Se vede ca adminu e printre noi!:love:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carticica de bucate!
MesajScris: 21 Noi 2006, 19:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
direct la restaurantul chinezesc ma duc cand ies de la lucru mai ales ca e aproape.pui cu sos beijing scrie pe mine :food:
Stiu ca aveti unul misto in Cluj : Tokyo Sushi ...insa e japonez ...nu chinezesc. Oricum....tot respectul pt. ei, cred ca au o mancare fantastica! As vrea si eu sa ajung pe acolo!:(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carticica de bucate!
MesajScris: 21 Noi 2006, 20:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
doar nu vreti numai mancare, nu?trebuie sa si bem.:Margarita

e de coma bautura asta! Dupa 3 pahare pici lata! Cam aiurea la partea cu sarea! Ramai cu gustul ala in gura! Asta e echivalentul tequilei (barbatii o beau numai cu sare si lamaie) pt femei.:glass:


mie imi place mojito! si sex on the beach bautura, nu va ganditi la altele:p

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carticica de bucate!
MesajScris: 21 Noi 2006, 20:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
e un restaurant in cta, in portul tomis cu preparate din peste..arata ca o cantina da' e buna mancarea!! sau era, ca n-am mai fost de vreun an...

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 681 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 35  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România