Ultima vizită a fost: Acum este 23 Apr 2024, 12:57


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 13 Dec 2008, 15:41 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
felicitari...eu nu am reusit sa pastrez...am incercat sa ii presez pentru ca nu-mi place imaginea florilor uscate intregi.dar nu a mers...asa ca le-am pierdut pe toate:-s

vor mai fi....Eu le-am pastrat ca intr-un buchet...invelte in hartie de aia colorata misto si arata bine...mie imi plac ....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 03 Apr 2009, 14:57 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Gradina albastra

Hortensia
Pentru a obtine o hortensie albastra trebuie sa o plantezi intr-un sol acid. Separ-o de celelalte plante prin despartitoare din plastic si adauga-i in sol sulfat de aluminiu, pe care il gasesti la raioanele de bricolaj. Pe timpul verii ud-o zilnic, de preferat seara. La sfarsitul toamnei, cand se termina perioada de inflorire, taie tijele cam 20 de centimetri.



Panseluta
Are petalele catifelate si infloreste primavara, vara sau toamna, in functie de specie. Prefera solul rece si bine drenat, desi iubeste soarele. Cea mai frumoasa varietate de panseluta albastra este viola pedata.



Clematita
Culoarea clematitei depinde de varietatea aleasa. Specia lasurstern are flori mari, ce variaza de la albastru la moc. Este o planta cataratoare, asa ca locul ei este in apropierea gardului pe care il va imbraca. Clematita apreciaza soarele, dar solul trebuie sa fie bogat si bine drenat.



Irisul
Cunoscuta si sub denumirea de stanjenel aceasta floare prefera un spatiu insorit si un sol bine drenat. Irisii sunt recomandati pentru a imbraca bordurile aleilor. Speciile barbata si germanica sunt cel mai usor de cultivat.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 03 Apr 2009, 15:00 
Veteran

Membru din: 10 Sep 2007, 14:00
Mesaje: 228
imi place topicul :nwink:
eu am 10 orhidee: cateva phalaenopsis, un bendrobium si o burrageara. le iubesc, desi sunt atat de capricioase ca uneori imi vine sa le...:-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 03 Apr 2009, 15:20 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:
imi place topicul :nwink:
eu am 10 orhidee: cateva phalaenopsis, un bendrobium si o burrageara. le iubesc, desi sunt atat de capricioase ca uneori imi vine sa le...:-`



eu mi-am cumparat niste floricele asa micute si culoarate din Baumax....le zice primule :D ....acuma vreau sa le plantez in fata la casuta noastra....si am luat si niste seminte, sa vad daca e ceva de ele....:flower:

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 03 Apr 2009, 15:23 
Veteran

Membru din: 10 Sep 2007, 14:00
Mesaje: 228
Citat:


eu mi-am cumparat niste floricele asa micute si culoarate din Baumax....le zice primule :D ....acuma vreau sa le plantez in fata la casuta noastra....si am luat si niste seminte, sa vad daca e ceva de ele....:flower:

a, cunosc primulele. sunt primele care infloresc primavara si mai sunt si perene, iti raman de la un an la celalalt fara probleme. nu sunt deloc pretentioase. pe ce culori ti-ai luat?
ce n-as da si eu sa am cativa metri patrati de gradina! mi-as face de cap!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 03 Apr 2009, 15:31 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:
a, cunosc primulele. sunt primele care infloresc primavara si mai sunt si perene, iti raman de la un an la celalalt fara probleme. nu sunt deloc pretentioase. pe ce culori ti-ai luat?
ce n-as da si eu sa am cativa metri patrati de gradina! mi-as face de cap!




roz, mov, galbene, portocalii....am vrut si albe, dar nu am gasit atunci si nu am mai cautat :(

noi avem 2000 mp....doar ca nu sunt ingraditi, si acum vrem sa schimbam gardul din fata si laterale unde e casa si vreau sa umplu de flori acolo :flower: :flower:

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 03 Apr 2009, 15:34 
Veteran

Membru din: 10 Sep 2007, 14:00
Mesaje: 228
Citat:



roz, mov, galbene, portocalii....am vrut si albe, dar nu am gasit atunci si nu am mai cautat :(

noi avem 2000 mp....doar ca nu sunt ingraditi, si acum vrem sa schimbam gardul din fata si laterale unde e casa si vreau sa umplu de flori acolo :flower: :flower:

Ohooohoooo, ai teren pe care sa te desfasori! :ndance: Distractie placuta!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 06 Apr 2009, 14:38 
Veteran

Membru din: 10 Sep 2007, 14:00
Mesaje: 228
Hortensia este foarte frumoasa. Imi place mult cea alba :neyes:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 06 Apr 2009, 19:15 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Citat:
Hortensia este foarte frumoasa. Imi place mult cea alba :neyes:
:rofl:mie nu prea imi place..dar am motive intemeiate...cand eram mica avea o vecina in curte;impreuna cu o prietena am tras prin gard cate un manunchi din acela(o floare) si am fugit.Dar vecina ne-a vazut,a venit la minela poarta si a facut un taraboi...si apoi m-au certat si ai mei...asa ca..amintiri neplacute :nlol:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 07 Apr 2009, 18:38 
Veteran

Membru din: 10 Sep 2007, 14:00
Mesaje: 228
Citat:
:rofl:mie nu prea imi place..dar am motive intemeiate...cand eram mica avea o vecina in curte;impreuna cu o prietena am tras prin gard cate un manunchi din acela(o floare) si am fugit.Dar vecina ne-a vazut,a venit la minela poarta si a facut un taraboi...si apoi m-au certat si ai mei...asa ca..amintiri neplacute :nlol:

tie hortensia ti-a marcat copilaria, sau de vina o fi fost pagubasa de vecina? :nlol: adevarul e ca asa in tufa, nu e nu stiu cat de spectaculoasa, dar in aranjamente poate fi superba. eu ma gandesc mai mult la hortensia aceea de cultura, din magazin, cu florile mult mai mari si de un alb impecabil


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 19 Aug 2009, 13:41 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Bulgari de vara
Tufe verzi, presarate cu bulgari mari roz, albastri, albi, alb-verzui. Pe scurt, hortensii.

Nu exista vara fara revarsarea opulenta a tufelor de hortensii. Aparute parca anume pentru a demonstra ca arsita verii nu ingenuncheaza chiar toate floriile din gradina, hortensiile sunt astazi crescute si in ghivece, sub forma de copacei. Efectul decorativ este impresionant si merita din plin rabdarea din timpul sedintelor anuale de tuns.

Si soare si umbra
Locul in care hortensiile cresc cel mai bine este la umbra usoara, la baza zidurilor de casa sau langa garduri. Ideal este sa beneficieze de soare dimineata si de umbra dupa-amiaza. Dar - atentie! - nu cresc bine in umbra puternica.

Apa, dar nu balta
Asa cum arata si numele pe care-l poarta (Hydragena, hydros insemnand apa in greaca), hortensiilor le plac apa si solul umed, dar nu baltit. De aceea, e de preferat sa le uzi mai rar cu multa apa decat putin si des.

Ingrasamant la portie
Hortensiile trebuie fertilizate in iunie si iulie, nu mai tarziu, si niciodata dupa luna august, pentru a le permite sa se pregateasca pentru iernare. Daca vrei sa stimulezi inflorirea, foloseste un fertilizator bogat in fosfor. Nu fertiliza insa niciodata o planta bolnava sau ofilita!

Cum o iei acasa
Hortensiile se inmultesc natural prin marcotaj subteran. Dar, daca te indragostesti in parc de o hortensie, poti s-o aduci acasa taind de pe ramuri fara flori, butasi lungi de 12-15 cm, pe care ii pui intr-un pahar cu apa si-i tii le cald si lumina. Dupa 2-3 saptamani, apar radacinile si ii plantezi in ghiveci.

Voluptate in buchet
Hortensiile sunt foarte decorative si ca plante taiate. Ca sa tina 7-10 zile, taie-le cand incep sa se deschida florile. Atentie insa! Seva lor laptoasa, ca a macilor, poate sa blocheze canalele de absorbtie a apei. Previi acest lucru daca introduci cozile in apa clocotita 20-30 de secunde imediat dupa ce ai taiat tulpina.

Imortele bucalate
Pentru aranjamente uscate, taie hortensiile cand florile sunt complet deschise si pune-le intr-o vaza cu 2-3 cm de apa. Asa, florile se vor usca lent, pe masura ce apa se evapora.

Cand asa, cand asa
Hortensia infloreste din mai-iunie pana toamna tarziu. Florile isi schimba nuanta si culoarea in functie de proprietatile solului si de varsta. La inceput, pot fi albe, apoi roz sau albastre, trecand treptat in verde si maroniu.


In medicina traditionala, hortensia este folosita pentru a trata cistita, pietrele sau nisipul de la rinichi, prostata inflamata ori marita. Recent, s-a descoperit ca poate trata si scleroza multipla, psoriazisul, unele forme de diabet si artrita.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 23 Aug 2009, 11:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
cami777 scrie:
tie hortensia ti-a marcat copilaria, sau de vina o fi fost pagubasa de vecina? :nlol: adevarul e ca asa in tufa, nu e nu stiu cat de spectaculoasa, dar in aranjamente poate fi superba. eu ma gandesc mai mult la hortensia aceea de cultura, din magazin, cu florile mult mai mari si de un alb impecabil

eu personal iubesc hortensia.aranjamentele mele preferate sun din hortensii.O sa va pun la galerie sapt viitoare poze de la nunta de azi noapte.Chiar au fost superbe dupa parerea mea.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 23 Aug 2009, 17:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
de abia astept sa vad pozele ca imi place mult ce faceti la nunti! :clap:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 23 Aug 2009, 17:52 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
eu am vazut hortensii la florarie la fir o singura data...si atata mi de ciuda ca as vrea sa stiu care e pretul unui fir de hortensie...

am vazut si la ghiveci o multime :D
chiar vreau sa-mi cumpar si eu sa-mi plantez :)..

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 23 Aug 2009, 17:55 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
oare nu se gasesc si seminte la plic?ca parca par genul care s-ar gasi :)nici eu nu am vazut vreodata in florarii.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 23 Aug 2009, 17:58 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
nu stiu daca se gasesc seminte in plic, dar intr-o vreme la noi in Auchan era plin de Hortensii la ghiveci...acum nu am mai vazut, dar cu siguranta undeva tot sunt.

atunci pretul unei hortensii la ghiveci era 40 lei parca, asa imi amintesc....atat erau si calele.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 23 Aug 2009, 18:01 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
o vecina de aici de langa mine are o tufa foarte mare de hortensii...o sa ma duc sa-i spui sa-mi dea...si o tin in apa sa faca radacina :)...cum zice mai sus..

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 24 Aug 2009, 10:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
carlita scrie:
o vecina de aici de langa mine are o tufa foarte mare de hortensii...o sa ma duc sa-i spui sa-mi dea...si o tin in apa sa faca radacina :)...cum zice mai sus..


aici e plin de hortensii,e imposibil sa vezi o casa fara hortensii......socrii mei au albe,albastre si mov in gradina in tufisuri f mari.......eu deocamdata am afara in 2 ghivece mari,hortensi albe......si mie imi plac fff mult

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România