Ultima vizită a fost: Acum este 19 Apr 2024, 22:02


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Despre flori
MesajScris: 30 Noi 2006, 16:17 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 30 Noi 2006, 16:23 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 30 Noi 2006, 16:24 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
Citat:

Am discutat deja pe topicul cu superstitii!:~* cel putin de semnificatiile florilor!:~*
stiu...dar sa aiba si florile un loc al lor:~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 30 Noi 2006, 16:28 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:
stiu...dar sa aiba si florile un loc al lor:~*


Am inteles! corect! locuiesc la bloc, am o catelusa superba, Lady, nu am loc de flori, decat cocotate pe undeva! :ndance: dar o sa am casa si gradina! si atunci o sa am multe flori! abia astept!:~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 30 Noi 2006, 16:32 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
Citat:

Am inteles! corect! locuiesc la bloc, am o catelusa superba, Lady, nu am loc de flori, decat cocotate pe undeva! :ndance: dar o sa am casa si gradina! si atunci o sa am multe flori! abia astept!:~*
si eu imi doresc sa am o gradina mare, mare in care sa plantez multe multe flori, frumoase, colorate si frumos mirositoare. eu am acum in casa 3 flori de apartament, dar nu stiu cum le zice, toate sunt primite si vreau sa-mi cumpar un ficus:rocker:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 30 Noi 2006, 16:54 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:
si eu imi doresc sa am o gradina mare, mare in care sa plantez multe multe flori, frumoase, colorate si frumos mirositoare. eu am acum in casa 3 flori de apartament, dar nu stiu cum le zice, toate sunt primite si vreau sa-mi cumpar un ficus:rocker:


Sunt sic ficusii, dar au tepi! ajung iar la superstitii! se spune ca in casa unde exista ficusi, mai ales cu tepi, asa sunt si oamenii de acolo! adica ficusii predispun la discutii! favorizeaza certurile! sotiorul meu avea ficusi acasa la parinti, dar nu l-am lasat sa-i aduca in casa noastra!:~* cum spuneam, am pitici pe creieras cu superstitiile astea!:rolleyes:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 30 Noi 2006, 17:00 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
Citat:

Sunt sic ficusii, dar au tepi! ajung iar la superstitii! se spune ca in casa unde exista ficusi, mai ales cu tepi, asa sunt si oamenii de acolo! adica ficusii predispun la discutii! favorizeaza certurile! sotiorul meu avea ficusi acasa la parinti, dar nu l-am lasat sa-i aduca in casa noastra!:~* cum spuneam, am pitici pe creieras cu superstitiile astea!:rolleyes:
nu stiu ce sa spun. stiu doar ca bunica mea are 2 ficusi in casa de cand ma stiu si ea,ca si bunicul meu sunt foarte calmi...nu i-am auzit niciodata sa se certe:njump:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 30 Noi 2006, 17:07 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:
nu stiu ce sa spun. stiu doar ca bunica mea are 2 ficusi in casa de cand ma stiu si ea,ca si bunicul meu sunt foarte calmi...nu i-am auzit niciodata sa se certe:njump:


Cum spuneam! piticutii mei de pe creieras!:wacko::D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 30 Noi 2006, 17:11 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
Citat:

Cum spuneam! piticutii mei de pe creieras!:wacko::D
toata lumea are pitici pe creieras:D crezi ca eu nu am? chiar acum stau si vb intre ei pe forum-asa sunt de multi:nlol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 30 Noi 2006, 17:13 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
Citat:
toata lumea are pitici pe creieras:D crezi ca eu nu am? chiar acum stau si vb intre ei pe forum-asa sunt de multi:nlol:
nu pot sa cred ca numai noua ne plac florile:mellow::mellow::nscmoll:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 30 Noi 2006, 17:21 
Veteran

Membru din: 08 Aug 2006, 15:02
Mesaje: 322
Citat:
nu pot sa cred ca numai noua ne plac florile:mellow::mellow::nscmoll:


Si mie im plac florile.
Imi place sa primesc flori, imi place sa daruiesc flori...
In garsoniera noastra avem o singura planta, pe care nu stiu cum o cheama, dar arata ca un palmier. In rest avem multe flori uscate, in special trandafiri (trandafiri primiti de la scumpul meu sotior :love:).
O sa astept si eu casuta mea cu gradina mea de flori.....:flower::flower::flower:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 30 Noi 2006, 17:29 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:

Sunt sic ficusii, dar au tepi!


ficusii au tepi? :blink: (?) cactusii au tepi... dar ficusii...? eu una nu i-am vazut :wacko:... in fine, oricum n-am ficusi in casa... nu prea imi plac plantele de apartament :mellow:... eventual cele care infloresc, celelalte nu prea... si sa nu fie mari... caci locul copacilor e in gradina :D...
imi plac florile la nebunie (X)... toate! in afara de gladiole (nu le suport, sunt imense... si, dupa cum spuneam mai sus, locul copacilor e afara :p)...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 30 Noi 2006, 19:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
eu o sa imi iau un bonsai! Obligatoriu ...d-ala cu flori! Cat mai viu colorate! Imi plac trandafirii, zambilele, tuberozele, lacramioarele, toate florile viu colorate si frumos parfumate. Florile fara parfum sau fara flori nu sunt flori...aici intra asa zisele flori de apartament care nu au decat niste frunze verzi!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 30 Noi 2006, 19:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Citat:
si eu imi doresc sa am o gradina mare, mare in care sa plantez multe multe flori, frumoase, colorate si frumos mirositoare. eu am acum in casa 3 flori de apartament, dar nu stiu cum le zice, toate sunt primite si vreau sa-mi cumpar un ficus:rocker:


Si eu am flori acasa si le iubesc si le vorbesc, ele sunt fetitele mele.:p
Remiclea, sa stii ca am auzit ca ficusul ar aduce ghinion. Daca esti superstitioasa mai bine iti cumperi alta floare frumoasa.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 30 Noi 2006, 19:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Mie nu-mi plac crizantemele. In Ardeal aceste flori se duc la cimitir de 1 Noiembrie cand e " Ziua mortilor". De aici mi se trage mie cu crizantemele.
De ex. aici in Moldova sunt flori foarte populare, se fac cadou chiar si cu ocazia zilelor de nastere. Soacra mea are si in casa. La ultima nunta la care am fost, aranjamentele de pe mese erau cu crizanteme, credeti-ma m-am simtit ca la inmormantare. Sincer eu n-as vrea sa primesc asemenea flori cu nici o ocazie.
:(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 30 Noi 2006, 20:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Florile mele preferate sunt freziile. Sunt asa de frumoase si miros asa de bine. Eu sunt nascuta iarna, in februarie si de ziua mea primesc multe frezii si sunt asa de incantata!:lol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 30 Noi 2006, 20:31 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Florile mele preferate sunt freziile. Sunt asa de frumoase si miros asa de bine. Eu sunt nascuta iarna, in februarie si de ziua mea primesc multe frezii si sunt asa de incantata!:lol:


mie imi plac lalele...dar nu prea imi place sa primesc flori..mi se pare ca sunt bani aruncati pe flori moarte:wacko: prefer sa le vad pe camp si in sere:D am o planta acasa...primita cadou, pe care am cam neglijat-o in vara, am lasat-o pe balcon ca s-o ude ploaia:-`si cand m-am trezit in octombrie era pe jumatate moarta...asa ca, am luat-o in casa si-am ingrijit-o...iar acum e mare si frumoasa...dar nu mai vreau altele!!!(X) ma atasez de orice..:wacko:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 30 Noi 2006, 21:26 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:
Florile mele preferate sunt freziile. Sunt asa de frumoase si miros asa de bine. Eu sunt nascuta iarna, in februarie si de ziua mea primesc multe frezii si sunt asa de incantata!:lol:


freziile sunt si florile mele preferate :D... si patesc exact ca si tine, de ziua mea :D... chiar m-am uitat la profilul tau si am vazut ca esti nascuta la o zi dupa mine :D (si 2 ani mai tarziu, dar cine ii mai numara? :-`)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 30 Noi 2006, 22:13 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:
Mie imi plac foarte putine flori: zambilele, orhideele, garoafele, lacramioarele si... mai suport inca cateva. Nu imi plac florile care miros; sunt foarte sensibila la mirosuri si de cand mi s-a facut rau de la crini imperiali fug de ele cat pot. De fapt atunci am avut o perioada in care detestam florile. E bine sa nu se lase flori in grija mea pentru ca uit sa le pun apa timp indelungat.
Ca plante de apartament imi plac cactusii, printre putinele plante care rezista mai mult fara apa. Dar se spune ca aduc ghinion tinuti in casa asa ca am renuntat la ei. Deci la noi in casa responsabilul cu florile este sotul.


si mie tot cactusii imi plac. Cu cat mai diferiti ca forma si model cu atat mai bine. am vro 10 pe balcon pe un raft de fier forjat. Ghivecele sunt colorate fff divers, pictate (unele) si au forme diferite: patrate, dreptunghiulare, stea, rotunde, trunchi de con si piramida. In ele am infipt niste "tepuse" cu diverse figurine in varf: buburuze, broscute, moristi de vant, gandacei etc. Mie imi place coltul meu f mult e vesel si cu personalitate. Prefer cactusii pt ca nu cresc repede sa le schimb ghiveciul, nu ii ud des pt ca sunt uituca, nu ii ataca motanul. Mai am 2 yucca, planta decorativa care, din nou, imi place mult. Nu-mi plac plantele care ocupa mult loc, necesita multa ingrijire, si cele care fac flori f rara si pe care le tii ca un manunchi de frunze in ghiveci. Chestiune de gust.
Dintre florile pt vaza, preferatele mele sunt: cele de primavara: lalele, narcise, zambile, freziile-nu au multe frunze care se fac urate in apa si put, cele de toaman: toate crizantemele-sunt frumos colorate si vesele. Nu-mi plac: gladiolele=oribile, crinii=mirositori,trandafirii- desi pt nunta am optat pt ei deoarece la 40 de grade nu rezista nimic altceva. Mai imi plac: sterlizia (daca am scris bine)si tuberozele.%%-


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România