Ultima vizită a fost: Acum este 24 Apr 2024, 18:43


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 01 Dec 2006, 01:05 
Veteran

Membru din: 17 Apr 2006, 00:55
Mesaje: 447
Citat:
Te contrazic: orhideele sunt mult mai rezistente. Si mai frumoase.
Vorbeste tot o mireasa anti trandafiri.


De ce nu va plac trandafirii? Nu pot sa spun ca sunt florile mele preferate, dar ... anti trandafiri? Mie mi-ar fi placut sa am buchetul de mireasa din crini, dar cum aveam trandafirasi pe rochita, nu s-a putut. Asa ca am avut buchet din crini la cununia civila. Bine crinii tb. sa fie verzi, dar cei de la florarie au uitat):(:x sa-i coloreze.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 25 Iul 2007, 23:48 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
parintii mei au in apartament in jur de 20 de flori de apartament :) sunt multe intr-adevar...si nu vreau sa ma gandesc cat pamant am adunat de jos cand aveam catel :D

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 29 Oct 2007, 18:00 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:

Si mie im plac florile.
Imi place sa primesc flori, imi place sa daruiesc flori...
In garsoniera noastra avem o singura planta, pe care nu stiu cum o cheama, dar arata ca un palmier. In rest avem multe flori uscate, in special trandafiri (trandafiri primiti de la scumpul meu sotior :love:).
O sa astept si eu casuta mea cu gradina mea de flori.....:flower::flower::flower:


probabil yuca este


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 31 Oct 2007, 17:26 
Nou Venit

Membru din: 27 Sep 2007, 23:59
Mesaje: 30
Citat:

probabil yuca este

sau poate e dracaena, sau pheonix...sunt multe plante care seamana cu palmierul


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 02 Ian 2008, 18:17 
Nou Venit

Membru din: 20 Aug 2007, 07:34
Mesaje: 2
Citat:

Am discutat deja pe topicul cu superstitii!:~* cel putin despre semnificatiile florilor!:~*

Imi plac! se spune ca oamenii carora nu le plac florile si animalele, sunt oameni rai! un om care ingrijeste o floare nu poate avea inima rea!:ok:

ai foarte mare dreptate, cei ce nu iubesc florile sunt oameni rai..... dar cum poti sa nu iubesti florile,cel putin pe mine ma relaxeaza doar cand le privesc


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 03 Apr 2008, 18:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 14:32
Mesaje: 1077
Localitate: bucuresti
Citat:
ai foarte mare dreptate, cei ce nu iubesc florile sunt oameni rai..... dar cum poti sa nu iubesti florile,cel putin pe mine ma relaxeaza doar cand le privesc


si mie imi plac floriile ... imi plac sa am in casa flori doar ca nu prea sunt in stare sa am grija de ele ... km uit sa le pun apa si saracele se cam ofilesc :blink::blink:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 07 Apr 2008, 16:26 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Citat:

si mie imi plac floriile ... imi plac sa am in casa flori doar ca nu prea sunt in stare sa am grija de ele ... km uit sa le pun apa si saracele se cam ofilesc :blink::blink:
:nlol:si eu fac la fel:uit.dar de curand am primit una frumoasa cadou si ma straduiesc sa o tin in viata.:ok:mai mult imi plac cele din gradina(liliacul si lacramioarele).:nwink:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 11 Apr 2008, 15:18 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
si mie imi plac florile, mai ales cele de primavara, am acasa un bambusica este floare norocoasa in feng shui. In general imi plac plantele cu flori de aceea am: violete, narcise, zambile, petunie, benogie. Nu imi plac cactusii ca au tepi. Din pacate motanica le cam ataca chiar si catusii. Sper totusi sa ii vina mintea la cap.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 13 Apr 2008, 21:22 
Senior

Membru din: 26 Oct 2006, 23:33
Mesaje: 139
Citat:
si mie imi plac florile, mai ales cele de primavara, am acasa un bambusica este floare norocoasa in feng shui. In general imi plac plantele cu flori de aceea am: violete, narcise, zambile, petunie, benogie. Nu imi plac cactusii ca au tepi. Din pacate motanica le cam ataca chiar si catusii. Sper totusi sa ii vina mintea la cap.


si pisicuta mea ataca florile. pana acum mi-a mancat de doua ori dracena. au ramas doar betele si a trebuit sa cresc ala. acum o tin pe balcon si nu ii dau voie acolo, sa nu mi-o manance iar.
Dana


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 29 Apr 2008, 02:16 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Mie imi plac florile la nebunie. Mi se pare casa paustie daca nu am flori in vaze. Tot timpul am. Chiar si iarna, cumpar garoafe, doar sa fie ceva in vaza. De fapt garoafele imi plac chiar foarte mult. Dar in general pun in vaze flori de sezon. Acum am o vaza plina cu margaritar si un cu narcise. Miroase superb toata camera. In plus am pervazul de la camera plin de ghivece: 2 violete de Parma, un craciunel si inca 2 care nu stiu cum se numesc. Am pus acum cateva zile si 2 jardiniere pe pervazul de afara, intr-una am semanat panselute si in alta floarea miresei. Ultima pe care am cumparat-o, acum vreo saptamana e un "Sporul Casei". Ce mai, imi plac florile si am in minte o chesti cum ca daca le merge florilor noastre bine, ne merge si noua la fel. :nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 11 Mai 2008, 20:21 
Nou Venit

Membru din: 29 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 18
Bujor: Timiditate
Cala: Gratitudine
Camelie: Dragoste
Clopotei: Iubire constanta
Crini: Devotament pe viata
Crizantema: Dragoste pura
Frezie: Puritate si fertilitate
Gerbera: Prietenie
Garoafe: Rafinament
Lalea rosie: Declaratie de dragoste
Lalea galbena: Iubire fara speranta
Margareta: Inocenta
Mimosa: Dragoste ascunsa
Miniroze: Bucurie
Nu-ma-uita: Amintire
Orhidee: Frumusete rara
Trandafir alb: De nepretuit
Trandafir galben: Pasiune
Trandafir rosu: Dorinta
Tufanele: Afectiune
Violeta: Modestie


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 02 Dec 2008, 21:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Fetelor eu ador mult mult de tot trandafirii si lacramioarele.Am in gradina foarte multi trandafiri si lacramioare.Am zis ca daca in septembrie mai era lacramioare faceam bughetul din trandafiri si lacramioare.Dar asa cum nu sunt voi face cu floarea miresei.Lacramioarele pe langa faptul ca miros senzational...ma ametesc ....sunt si superbe, unice .


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 03 Dec 2008, 03:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
[florile mele preferate sunt zambilele. primavara am casa plina de zambile...si primul buchet primit de la sotul meu a fost tot de zambile.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 03 Dec 2008, 16:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
[florile mele preferate sunt zambilele. primavara am casa plina de zambile...si primul buchet primit de la sotul meu a fost tot de zambile.

eu am zambile in gradina....in general imi plac toate florile dar am eu o pasiune pentru cele 2


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 12 Dec 2008, 16:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
si mie imi plac tare mult garoafele...mi se par prefacute persoanele care le urasc...sunt niste flori!!!de ce sa le urasti pentru pretul lor????!!!!!!):():(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 12 Dec 2008, 20:09 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
Citat:
si mie imi plac tare mult garoafele...mi se par prefacute persoanele care le urasc...sunt niste flori!!!de ce sa le urasti pentru pretul lor????!!!!!!):():(

mie imi plac foarte mult florile, dar in special narcisele. in general imi place sa primesc flori de sezon.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 13 Dec 2008, 00:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
cunosc persoane care se simt jignite daca primesc un anumit buchet de flori mai ieftine.mi se pare total aiurea...mie toate imi plac:neyes:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 13 Dec 2008, 10:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
cunosc persoane care se simt jignite daca primesc un anumit buchet de flori mai ieftine.mi se pare total aiurea...mie toate imi plac:neyes:

Mie imi plac toate florile dar chiar toate ....oricine imi aduce pana si un toporas primavara ma incanta mai mult decat orice....O floare cred ca este cel mai special cadou la o fata...Pacat ca nu le poti pastra si dupa ce se usuca.Eu toti trandafirii primiti de 3 ani incoace i-am pastrat...si am un buchet de vreo 70 de trandafiri...doar atat au rezistat...si sunt fumosi:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: florile...
MesajScris: 13 Dec 2008, 13:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
felicitari...eu nu am reusit sa pastrez...am incercat sa ii presez pentru ca nu-mi place imaginea florilor uscate intregi.dar nu a mers...asa ca le-am pierdut pe toate:-s


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România