Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 17:28


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 75 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 02 Iul 2007, 17:03 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
eu cred ca pt a te lasa de fumat ai nevoie de vointa si o motivatei...am avut si eu o perioada de prosteala, cand ma intalneam cu prietenele ne luam tigari, la bucata si ne apucam si pufaiam...dupa un timp m-am lasat de acest sport si acum nu fumez si nici nu am de gand sa ma apuc, mai ales ca nici iubitul meu nu fumeaza si nu suportam tigara...prietenele mele cu care pufaiam, acum sunt fumatoare inraite si le pare tare rau ca nu s-au lasat ca si mine si mereu imi zic ce bine de tine ca te-ai alsat atunci, noi am inceput din joaca, sa ne dam si noi mari si acum...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 02 Iul 2007, 17:06 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
si inca ceva...cunosc doua cazuri care au reusit sa se lase...o fata s-a lasat de fumat la insistentele prietenului, care mereu o certa si nu o lasa sa fumeze cand era cu el.pt ca a inceput sa petreaca mai mult timp cu el, a inceput sa reduca nr de tigari si apoi, dupa un an s-a lasat de tot.
un alt caz a fost la zora unei prietene, care dupa ce a aflat ca e insarcinata a mai fumat o tigara la un suc si apoi gata...dar dupa un timp de la nastere, dupa ce a terminat alaptarea s-a reapucat...sper sa nu fie si cazul vostru
multa bafta si vointa!%%-


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 02 Iul 2007, 17:08 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
si inca ceva...cunosc doua cazuri care au reusit sa se lase...o fata s-a lasat de fumat la insistentele prietenului, care mereu o certa si nu o lasa sa fumeze cand era cu el.pt ca a inceput sa petreaca mai mult timp cu el, a inceput sa reduca nr de tigari si apoi, dupa un an s-a lasat de tot.
un alt caz a fost la zora unei prietene, care dupa ce a aflat ca e insarcinata a mai fumat o tigara la un suc si apoi gata...dar dupa un timp de la nastere, dupa ce a terminat alaptarea s-a reapucat...sper sa nu fie si cazul vostru
multa bafta si vointa!%%-



la mine motivatia pt care am lasat tigara a fost faptul ca la o spovedanie preotul mi-a vb f frumos si m-a sfatuit sa nu mai fumez si multe altele si dupa ce am iesit din biserica mi-am promis ca nu voi mai pune tigara in gura...si asa a fost pana acum...si au trecut cam 8 ani de atunci;)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 05 Iul 2007, 21:36 
Veteran

Membru din: 17 Apr 2006, 00:55
Mesaje: 447
Citat:


la mine motivatia pt care am lasat tigara a fost faptul ca la o spovedanie preotul mi-a vb f frumos si m-a sfatuit sa nu mai fumez si multe altele si dupa ce am iesit din biserica mi-am promis ca nu voi mai pune tigara in gura...si asa a fost pana acum...si au trecut cam 8 ani de atunci;)



Eu m-am lasat mai mult decat brusc. Exact asa cum au inceput si greturile.Azi am fumat 10 tigari, maine...nu puteam nici sa mai vad tigarile. Si n-am mai fumat pana pe la 6.5 luni. Atunci am inceput sa fumez cate o tigara pe zi. E o chestie psihica, o autosugestie, o scuza faptul ca fumatul de linisteste. Desi aveam remuscari dupa fiecare tigara, a doua zi fumam din nou. Am dat vina pe atmosfera incarcata cauzata de moartea soacrei mele. Acum mai trag cate un fum de la vreo prietena care fumeaza. Sper totusi sa nu ma mai apuc niciodata de fumat


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 06 Iul 2007, 13:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:


la mine motivatia pt care am lasat tigara a fost faptul ca la o spovedanie preotul mi-a vb f frumos si m-a sfatuit sa nu mai fumez si multe altele si dupa ce am iesit din biserica mi-am promis ca nu voi mai pune tigara in gura...si asa a fost pana acum...si au trecut cam 8 ani de atunci;)


wow! asta da vointa!;)

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 06 Iul 2007, 14:30 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

wow! asta da vointa!;)



:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 10 Iul 2007, 13:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:


:nwink:

a incercat cineva cu plasturi, nicorette? incerc sa-l conving pe andrei sa se lase...dar nu prea am succes:(

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 11 Iul 2007, 04:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
a incercat cineva cu plasturi, nicorette? incerc sa-l conving pe andrei sa se lase...dar nu prea am succes:(


In prima mea tentativa de a ma lasa de fumat am incercat cu plasturi...hmmm....nu prea am mers..de aia o si numesc prima tentativa...:))

A doua oara am incercat cu gume...nicorette...si alea au functionat fain de tot pt mine...cum simteam ca imi trebuie tigara cum bagam o guma...simti nicotina si te calmeaza parca..dar sa isi ia din alea cu arome...

Adi s-a lasat in aceeasi zi cu mine fara nimic...depinde de om si de dorinta de a se lasa!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 19 Dec 2008, 14:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:

In prima mea tentativa de a ma lasa de fumat am incercat cu plasturi...hmmm....nu prea am mers..de aia o si numesc prima tentativa...:))

A doua oara am incercat cu gume...nicorette...si alea au functionat fain de tot pt mine...cum simteam ca imi trebuie tigara cum bagam o guma...simti nicotina si te calmeaza parca..dar sa isi ia din alea cu arome...

Adi s-a lasat in aceeasi zi cu mine fara nimic...depinde de om si de dorinta de a se lasa!

eu am fumat 10 ani. ajunsesem la un pachet jumate pe zi pana cand intr-o dimineata am zis ca nu mai fumez. si nu am mai fumat de 2 ani. chestia e ca, nici nu am vreo atractie spre tigara. parca nu as fi fumat niciodata


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 20 Dec 2008, 12:09 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Citat:
eu am fumat 10 ani. ajunsesem la un pachet jumate pe zi pana cand intr-o dimineata am zis ca nu mai fumez. si nu am mai fumat de 2 ani. chestia e ca, nici nu am vreo atractie spre tigara. parca nu as fi fumat niciodata
felicitari!as vrea sa reusesc si eu sa il conving pe tatal meu sa se lase.are probleme si cu inima si plamanii dar totusi fumeaza..si chiar mult.si tot spune ca nu poate si nu poate :(

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 20 Dec 2008, 21:52 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
felicitari!as vrea sa reusesc si eu sa il conving pe tatal meu sa se lase.are probleme si cu inima si plamanii dar totusi fumeaza..si chiar mult.si tot spune ca nu poate si nu poate :(

pai sa stii ca atat tm cat iti sugereaza cineva sa te lasi nu o sa faci niciodata, macar din ambitie. totul e sa vrea el.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 21 Feb 2009, 00:26 
Veteran

Membru din: 01 Feb 2009, 03:16
Mesaje: 229
Citat:
pai sa stii ca atat tm cat iti sugereaza cineva sa te lasi nu o sa faci niciodata, macar din ambitie. totul e sa vrea el.

Eu am un caz in casa, care poate sa tina loc de plasture. Tata era sa moara in somn de doua ori, din cauza tigarilor. A ramas fara aer si desi se ridicase in fund inca dormea. L-a luat mama la palme si cand s-a intamplat a doua oara a renuntat definitiv la ele. Sa nu ajungeti in astfel de situatii!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 22 Feb 2009, 13:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
Eu am un caz in casa, care poate sa tina loc de plasture. Tata era sa moara in somn de doua ori, din cauza tigarilor. A ramas fara aer si desi se ridicase in fund inca dormea. L-a luat mama la palme si cand s-a intamplat a doua oara a renuntat definitiv la ele. Sa nu ajungeti in astfel de situatii!



si tata a patit cam la fel. dormea si deodata nu a mai putut respira, se sufoca. doctorul i-a zis ca s-a intamplat asa din cauza tigarilor, dar, a continuat sa fumeze. nu se pot lasa nici el nici mama.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine vrea sa se lase de fumat?
MesajScris: 30 Mar 2009, 15:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Citat:
eu am fumat 10 ani. ajunsesem la un pachet jumate pe zi pana cand intr-o dimineata am zis ca nu mai fumez. si nu am mai fumat de 2 ani. chestia e ca, nici nu am vreo atractie spre tigara. parca nu as fi fumat niciodata


Buna fetelor,
si eu am fumat aproape 12 ani ,de pe 1 ianuarie 2009 le-am lasat,a fost f greu prima luna,acum deja m-am obisnuit si intr-adevar tot timpul am guma de mestecat.Motivul meu si motivatia au fost cat se poate de simple,vreau un bebe.Si atunci m-am gandit ca ar fi f bine ptr sanatatea atat a mea cat si a bebelui meu sa spun stop tigarii.Deocamdata e bine,doar la petreceri uneori ma apuca dorul dar am vointa si puterea de a spune nu.Succes tuturor

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 75 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România