Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 18:25


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: superstitie sau adevar?
MesajScris: 12 Oct 2007, 21:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

Eu cred ca noi, romanii, suntem asa de inapoiati ca popor in primul rand datorita nesimtirii, ingamfarii etc, lipsei de educatie in general,in nici un caz din cauza superstitiilor.Si cele mai "evoluate" popoare au zeci de superstitii, si la fel de multe persoane care cred in ele, dar se pare ca asta nu i-a tinut in loc...


nesimtiti gasesti peste tot...incep din ce in ce mai mult sa cred ca nu suntem f diferiti de alte popoare. singura chestie deosebita este ca la noi nivelul de trai e f scazut!

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitie sau adevar?
MesajScris: 13 Oct 2007, 00:52 
Nou Venit

Membru din: 09 Sep 2007, 23:39
Mesaje: 20
Citat:

nesimtiti gasesti peste tot...incep din ce in ce mai mult sa cred ca nu suntem f diferiti de alte popoare. singura chestie deosebita este ca la noi nivelul de trai e f scazut!


E adevarat, dar nivelul de trai scazut nu poate fi o scuza pt tot ce fac unii romani!Sunt in Italia si egipteni, si senegalezi, si albanezi etc, popare mult mai sarace ca noi.De ce ei nu, iar noi ne facem reclama doar prin talharii,violuri si prostitutie?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitie sau adevar?
MesajScris: 13 Oct 2007, 13:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

E adevarat, dar nivelul de trai scazut nu poate fi o scuza pt tot ce fac unii romani!Sunt in Italia si egipteni, si senegalezi, si albanezi etc, popare mult mai sarace ca noi.De ce ei nu, iar noi ne facem reclama doar prin talharii,violuri si prostitutie?


nu cred ca avem reclama mai proasta decat albanezii....
dar oricum nu asta conteaza.suntem pe ultimele locuri....si ne mai trebuie multi ani sa ajungem la nivelul de civilizatie din tarile dezvoltate.Sper sa prinda macar copii mei...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitie sau adevar?
MesajScris: 16 Oct 2007, 15:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

E adevarat, dar nivelul de trai scazut nu poate fi o scuza pt tot ce fac unii romani!Sunt in Italia si egipteni, si senegalezi, si albanezi etc, popare mult mai sarace ca noi.De ce ei nu, iar noi ne facem reclama doar prin talharii,violuri si prostitutie?


nu e o scuza pt toti, fireste. dar din cauza saraciei nu avem acces la educatie si da, asta cred ca e un motiv pt tampeniile pe care le facem peste hotare...dar nu toti si nu numai romanii fac magarii..
nu mi se pare ca italienii ne sunt in vreun fel superiori..

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitie sau adevar?
MesajScris: 16 Oct 2007, 15:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

nu cred ca avem reclama mai proasta decat albanezii....
dar oricum nu asta conteaza.suntem pe ultimele locuri....si ne mai trebuie multi ani sa ajungem la nivelul de civilizatie din tarile dezvoltate.Sper sa prinda macar copii mei...


dupa un an de stat intr-o tara din europa de vest va spun cu mana pe inima ca sunt multumita cu nationalitatea mea. cred ca civilizatia acestor tari se confunda uneori cu limitarea in gandirea si frica de reguli, respectiv de amenzile si mustrarile care se practica la incalcarea lor. o sa ajungem si noi acolo. n-o sa mai aruncam gunoi in strada pt ca vom primi amenzi, n-o sa mai muncim pt ca o sa avem ajutoare sociale mari. dar lasa ca vor veni chinezii sa ne faca muncile de jos...iar noi vom fi frumusel la birou, refuzand sa facem ceva pt care nu exista procedura in roi..
sper doar sa nu devenim si noi un popor ignorant...

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitie sau adevar?
MesajScris: 17 Oct 2007, 01:04 
Nou Venit

Membru din: 09 Sep 2007, 23:39
Mesaje: 20
Citat:

nu e o scuza pt toti, fireste. dar din cauza saraciei nu avem acces la educatie si da, asta cred ca e un motiv pt tampeniile pe care le facem peste hotare...dar nu toti si nu numai romanii fac magarii..
nu mi se pare ca italienii ne sunt in vreun fel superiori..


Poate ai dreptate, nu sunt, dar daca fac si ei porcariile lor, macar sunt la ei acasa si le fac intre ei... Nu mi-e rusine de nationalitatea mea (sunt lucruri in Romania pe care nu le-as schimba pt nimic in lume!), numai ca de ceva timp mi-e si groaza sa ma uit la stiri, pt ca aproape in fiecare zi a mai facut vreun roman ceva.E diferit aici, sunt foarte multi romani, si din cauza a o mie de idioti au de suferit toti ceilalti...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitie sau adevar?
MesajScris: 06 Noi 2007, 14:11 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:

Poate ai dreptate, nu sunt, dar daca fac si ei porcariile lor, macar sunt la ei acasa si le fac intre ei... Nu mi-e rusine de nationalitatea mea (sunt lucruri in Romania pe care nu le-as schimba pt nimic in lume!), numai ca de ceva timp mi-e si groaza sa ma uit la stiri, pt ca aproape in fiecare zi a mai facut vreun roman ceva.E diferit aici, sunt foarte multi romani, si din cauza a o mie de idioti au de suferit toti ceilalti...


Aici este si gandirea italienilor care se considera superiori noua, dar nu pot face diferenta dintre o natiune de zeci de milioane de locuitori cu cateva sute de delicventi. Au si ei infractori in Romania stai linistita, cum au si englezii pedofili, si americani ne-au omorat un bun regizor si exemplele pot continua, iar multe nu sunt facute public. Doar ca ei sunt considerati superiori noua. Daca ei fac ceva noi trebuie sa tacem, daca unul de-al nostru face ceva atunci ne expulzeaza pe toti, desi nu au voie dar asta este. Legea nescrisa a natiilor care se cred superioare.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitie sau adevar?
MesajScris: 06 Noi 2007, 14:16 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:

nu e o scuza pt toti, fireste. dar din cauza saraciei nu avem acces la educatie si da, asta cred ca e un motiv pt tampeniile pe care le facem peste hotare...dar nu toti si nu numai romanii fac magarii..
nu mi se pare ca italienii ne sunt in vreun fel superiori..


Noi avem rromi carora cei din guvern le dau nationalitate romana, le fac buletine ca sa ii voteze dar atat. Nu se ocupa de integrarea lor, de educarea lor. Noi trebuie sa muncim dar ei nu, noi mergem la scoala dar ei nu si asta pentru ca le merge sa fure, si sa faca alte chestii pe care cei care trebuie sa sanctioneze astfel de chestii nu isi fac meseria.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitie sau adevar?
MesajScris: 02 Dec 2008, 21:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Daca este sa ne luam dupa toate superstitiile care exista cred ca ar trebui sa murim de la nastere...Nu e necesar sa le crezi pe toate si sa te ascunzi de toate...In viata Nu iti poate schimba nimeni calea in afara de tine.Depinde ce alegi...Calea pe cvare o alegi este singura superstitie si anume temea daca mergi spre bine sau spre rau....Assa ca lasati la o parte prostiile...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitie sau adevar?
MesajScris: 12 Dec 2008, 16:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
cred ca unele superstitii au fost create de oameni din invidie,din neputinta de a avea un lucru...dar e cel mai bine sa nu le crezi...de ce ar simboliza perlele lacrimi???nu cumva pentru ca sunt foarte scumpe???:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitie sau adevar?
MesajScris: 13 Dec 2008, 10:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
cred ca unele superstitii au fost create de oameni din invidie,din neputinta de a avea un lucru...dar e cel mai bine sa nu le crezi...de ce ar simboliza perlele lacrimi???nu cumva pentru ca sunt foarte scumpe???:ok:

Sa stii ca la asta nu m-am gandit si e posibil s ai dreptate.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitie sau adevar?
MesajScris: 13 Dec 2008, 13:35 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
am stat mult si m-am gandit la astfel de lucruri...si se pare ca asta e izvorul multor superstitii...ce sa faci...eu una am hotarat ca e mai usor de trecut prin viata fara sa tii seama de asemenea lucruri!:-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitie sau adevar?
MesajScris: 13 Dec 2008, 15:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
am stat mult si m-am gandit la astfel de lucruri...si se pare ca asta e izvorul multor superstitii...ce sa faci...eu una am hotarat ca e mai usor de trecut prin viata fara sa tii seama de asemenea lucruri!:-`

e bine sa vezi viata inainte nu dupa vorbe si dupa superstitii...ai dreptate.Cand ai o gandire pozitiva parca totul iti merge si mai bine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitie sau adevar?
MesajScris: 14 Dec 2008, 21:23 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
e bine sa vezi viata inainte nu dupa vorbe si dupa superstitii...ai dreptate.Cand ai o gandire pozitiva parca totul iti merge si mai bine

Sunt perfect de acord. Eu sunt o optimista din fire. Nu pot sa gandesc negativ. Cum imi vine in minte un gand negativ, il alung. Si sunt convinsa ca cei care gandesc pozitiv si frumos si fac fapte bune sunt rasplatiti tot cu bine.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitie sau adevar?
MesajScris: 18 Dec 2008, 19:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
Sunt perfect de acord. Eu sunt o optimista din fire. Nu pot sa gandesc negativ. Cum imi vine in minte un gand negativ, il alung. Si sunt convinsa ca cei care gandesc pozitiv si frumos si fac fapte bune sunt rasplatiti tot cu bine.

sa stii ca dupa cum gandesti asa ti se intampla .Eu sunt optimista si tot timpul a mers spre bine...daca am un gand rau deja nu ma mai pot gandi si la altceva si imi merge prost asa ca lasam deoparte gandurile rele:)


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România