Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 14:57


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 162 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cadouri (Craciun, Paste, Aniversari..etc.)
MesajScris: 05 Dec 2007, 13:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Ce cadouri le faceti celor dragi de Mos Craciun?Poate prind si eu niste idei, ca anul asta habar nu am...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 05 Dec 2007, 19:17 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:
Ce cadouri le faceti celor dragi de Mos Craciun?Poate prind si eu niste idei, ca anul asta habar nu am...


la mine e simplu: o sa fiu plecata din tara in perioada 15 dec - 15 ian :D
asa ca .... dc gasesc ceva dragut prin tari straine poate, dc nu ... ma revansez la anu'


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 06 Dec 2007, 13:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

la mine e simplu: o sa fiu plecata din tara in perioada 15 dec - 15 ian :D
asa ca .... dc gasesc ceva dragut prin tari straine poate, dc nu ... ma revansez la anu'


unde pleci? la cald?;)
eu am luat pt toate prietenele, mame, soacre etc lenjerie de la halate si pijamale pana la papuci si gentute de cosmetice..ma rog nu toate fac parte din capitolul lenjerie dar le-am luat de la un mag de lenjerie:lol:..nu stiu dc pot sa spun..dar incerc (etam) :-`
pt barbatii familiei vreau sa iau: pantofi, seturi de curatat pantofii, fulare si manusi si pt iubit un abonament la scuba diving:D

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 06 Dec 2007, 14:57 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:

unde pleci? la cald?;)
eu am luat pt toate prietenele, mame, soacre etc lenjerie de la halate si pijamale pana la papuci si gentute de cosmetice..ma rog nu toate fac parte din capitolul lenjerie dar le-am luat de la un mag de lenjerie:lol:..nu stiu dc pot sa spun..dar incerc (etam) :-`
pt barbatii familiei vreau sa iau: pantofi, seturi de curatat pantofii, fulare si manusi si pt iubit un abonament la scuba diving:D


o sa plec si la cald si la frig - depinde de cat de sus urc. la ocean facem plaja, pe munti dardaim :nlol::nlol: dar e prima data cand merg in emisfera sudica!! :ndance::ndance:
probabil ca o sa incerc sa iau niste esarfe si bluze de pe-acolo.
dar imi plac cadourile alese de tine. super!!
eu am luat anul trecut pt o prietena o pijama funny cu o girafa.
cosmetice nu dau cadou decat daca stiu exact ce se doreste.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 10 Dec 2007, 14:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Am vazut vineri la tv prezentarea unui articol (din Libertatea, pare-mi-se) in care era prezentata starea deplorabila a unor batrani din Romania. Nu cersatori. Cum isi duceau ei viata de la o luna la alta imprumutandu-se la CAR... Cazul cel mai tragic prezentat era o batrana care imprumutase 15 ron pe o perioada de 6 luni!!! :( Mi s-a rupt sufletul cand am vazut...
Si m-am gandit ca anul asta, eu si iubitul meu sa donam banii pe care i-am fi dat pe cadourile noastre de Craciun unui batran... Sigur, nu o sa fie o suma cine stie ce, dar cu siguranta pentru persoana respectiva va insemna mai mult decat pentru noi...
Nu zic asta ca sa ma laud (ca nu-s Jiji... :p) ci ca poate v-am dat idei de un cadou care la urma urmei e si util, si original... :((

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 10 Dec 2007, 16:28 
Veteran

Membru din: 20 Feb 2007, 12:06
Mesaje: 388
Citat:
Am vazut vineri la tv prezentarea unui articol (din Libertatea, pare-mi-se) in care era prezentata starea deplorabila a unor batrani din Romania. Nu cersatori. Cum isi duceau ei viata de la o luna la alta imprumutandu-se la CAR... Cazul cel mai tragic prezentat era o batrana care imprumutase 15 ron pe o perioada de 6 luni!!! :( Mi s-a rupt sufletul cand am vazut...
Si m-am gandit ca anul asta, eu si iubitul meu sa donam banii pe care i-am fi dat pe cadourile noastre de Craciun unui batran... Sigur, nu o sa fie o suma cine stie ce, dar cu siguranta pentru persoana respectiva va insemna mai mult decat pentru noi...
Nu zic asta ca sa ma laud (ca nu-s Jiji... :p) ci ca poate v-am dat idei de un cadou care la urma urmei e si util, si original... :((

Cum dam de batranica asta?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 10 Dec 2007, 18:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Am vazut vineri la tv prezentarea unui articol (din Libertatea, pare-mi-se) in care era prezentata starea deplorabila a unor batrani din Romania. Nu cersatori. Cum isi duceau ei viata de la o luna la alta imprumutandu-se la CAR... Cazul cel mai tragic prezentat era o batrana care imprumutase 15 ron pe o perioada de 6 luni!!! :( Mi s-a rupt sufletul cand am vazut...
Si m-am gandit ca anul asta, eu si iubitul meu sa donam banii pe care i-am fi dat pe cadourile noastre de Craciun unui batran... Sigur, nu o sa fie o suma cine stie ce, dar cu siguranta pentru persoana respectiva va insemna mai mult decat pentru noi...
Nu zic asta ca sa ma laud (ca nu-s Jiji... :p) ci ca poate v-am dat idei de un cadou care la urma urmei e si util, si original... :((


este o idee f frumoasa...si este exact gestul pe care ar tb sa-l facem...macar de sarbatori...asa ca...as face si eu o mica donatie...poti sa ne ajuti cu niste detalii?
felicitari pt initiativa!

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 10 Dec 2007, 19:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:

este o idee f frumoasa...si este exact gestul pe care ar tb sa-l facem...macar de sarbatori...asa ca...as face si eu o mica donatie...poti sa ne ajuti cu niste detalii?
felicitari pt initiativa!


Nu am cumparat ziarul in ziua aia, si chiar daca l-as fi cumparat, nu stiu cum as fi putut da de batranii care apareau in reportaj...
Dar batrani nevoiasi sunt destui. Din pacate. Reportajul doar m-a facut sa ma gandesc cum eu cheltuiesc cu usurinta bani care pentru altii inseamna foarte mult.
Noi ne-am gandit sa ne uitam in jurul nostru si sigur vom gasi pe cineva care are cu adevarat nevoie; si va sfatuiesc sa faceti la fel... Nu vrem sa dam unui cersator sau unui camin de batrani; vrem sa dam unui om obisnuit... Adica, noi am vrea chiar sa facem mai mult pentru persoana respectiva, dar asteptam inca sa o gasim.

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 11 Dec 2007, 02:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Nu am cumparat ziarul in ziua aia, si chiar daca l-as fi cumparat, nu stiu cum as fi putut da de batranii care apareau in reportaj...
Dar batrani nevoiasi sunt destui. Din pacate. Reportajul doar m-a facut sa ma gandesc cum eu cheltuiesc cu usurinta bani care pentru altii inseamna foarte mult.
Noi ne-am gandit sa ne uitam in jurul nostru si sigur vom gasi pe cineva care are cu adevarat nevoie; si va sfatuiesc sa faceti la fel... Nu vrem sa dam unui cersator sau unui camin de batrani; vrem sa dam unui om obisnuit... Adica, noi am vrea chiar sa facem mai mult pentru persoana respectiva, dar asteptam inca sa o gasim.



e o idee extraordinara.Dar care din pacate...m-a facut sa imi dau seama ca sunt asa de egoista, incat nu m-am mai uitat de foarte mult timp in jurul meu.
Si stau de vreo 20 de min si ma gandesc la cine as putea sa fac un cadou....si jur ca nu gasesc pe nimeni despre care sa zic:Ea e batranica mea.
Mai am 2 saptamani de cautari.....
Si pe cuvant ca asta voi face si eu de Craciun.Voi ajuta pe cineva.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 11 Dec 2007, 09:11 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
cand am fost acasa acum 2 sapt, era in Sibiu o fetita de 3 ani (pe care o cheama Alexia, asa cum o sa o cheme pe fetita mea) care are nevoie de o operatie care sa o ajute sa auda...e surda saracutza acum si cu operatia aia o sa poata auzi...o minune blondutza cu carlionti...acum 3 sapt era un anunt in Tribuna care zicea ca le mai trebuie 6000 de euro pt operatie...o sa o sun pe mama maine sa vad daca a mai aparut anuntul si daca mai au nevoie de bani, le fac un transfer bancar....asta o sa fie my good deed pt Craciun :)
Am gasit articolul in ziar (e datat din iulie...)
http://www.tribuna.ro/?id=372&tx_ttnews[tt_news]=10919

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 11 Dec 2007, 14:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

Nu am cumparat ziarul in ziua aia, si chiar daca l-as fi cumparat, nu stiu cum as fi putut da de batranii care apareau in reportaj...
Dar batrani nevoiasi sunt destui. Din pacate. Reportajul doar m-a facut sa ma gandesc cum eu cheltuiesc cu usurinta bani care pentru altii inseamna foarte mult.
Noi ne-am gandit sa ne uitam in jurul nostru si sigur vom gasi pe cineva care are cu adevarat nevoie; si va sfatuiesc sa faceti la fel... Nu vrem sa dam unui cersator sau unui camin de batrani; vrem sa dam unui om obisnuit... Adica, noi am vrea chiar sa facem mai mult pentru persoana respectiva, dar asteptam inca sa o gasim.


sunt de acord cu tine...cine stie unde ajung banii pe care ii donez unui camin..problema mea e ca nu stiu dc o sa gasesc in 2 sapt cat stau in ro un batranel nevoias..dar o sa ma straduiesc..

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 11 Dec 2007, 14:35 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:

sunt de acord cu tine...cine stie unde ajung banii pe care ii donez unui camin..problema mea e ca nu stiu dc o sa gasesc in 2 sapt cat stau in ro un batranel nevoias..dar o sa ma straduiesc..


la camine se pot dona si lucruri, nu numai bani.
am o prietena care se ocupa de asa ceva si am dat si eu niste haine pentru oameni batrani. tot pe principiul ca nu stiu unde se duc banii. stiu ca ea prefera sa ajute caminele de batrani pentru ca cele de copii se pare ca au conditii mult mai bune si au o gramada de ajutoare.
cat despre a gasi o batranica pe care sa o ajuti, in bucuresti sunt multe care stau pe strada nu sa cerseasca, ci incercand sa vanda diverse maruntisuri pentru cativa lei. eu o sa caut sa ajut aceste persoane.
apropo de ziar. nu se poate suna la redactie sa intrebi cum dai de acele persoane?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 11 Dec 2007, 14:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

la camine se pot dona si lucruri, nu numai bani.
am o prietena care se ocupa de asa ceva si am dat si eu niste haine pentru oameni batrani. tot pe principiul ca nu stiu unde se duc banii. stiu ca ea prefera sa ajute caminele de batrani pentru ca cele de copii se pare ca au conditii mult mai bune si au o gramada de ajutoare.
cat despre a gasi o batranica pe care sa o ajuti, in bucuresti sunt multe care stau pe strada nu sa cerseasca, ci incercand sa vanda diverse maruntisuri pentru cativa lei. eu o sa caut sa ajut aceste persoane.
apropo de ziar. nu se poate suna la redactie sa intrebi cum dai de acele persoane?



haine am donat si eu...vreo 3 saci.Dar acum ma gandesc la altceva.Nu vreau sa dau haine, vreau sa dau bani.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 11 Dec 2007, 15:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:


haine am donat si eu...vreo 3 saci.Dar acum ma gandesc la altceva.Nu vreau sa dau haine, vreau sa dau bani.


Ce ma bucur sa citesc reactiile voastre! :-*
Uf, abia astept sa ma mai eliberez un pic de la work si sa am timp mai mult de cautari...

In legatura cu ziarul, nu m-am gandit ca se poate suna la redactie, dar m-am gandit ca m-as putea duce la CAR-ul respectiv. Tin minte ca se chema Omenia ():(( si era in sectorul 5. Dar pana la urma, nu cred ca e prea important asta.
Cred ca Dumnezeu o sa aiba grija ca intentiile noastre bune sa ajunga la cine trebuie.:D

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 11 Dec 2007, 15:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Ce ma bucur sa citesc reactiile voastre! :-*
Uf, abia astept sa ma mai eliberez un pic de la work si sa am timp mai mult de cautari...

In legatura cu ziarul, nu m-am gandit ca se poate suna la redactie, dar m-am gandit ca m-as putea duce la CAR-ul respectiv. Tin minte ca se chema Omenia ():(( si era in sectorul 5. Dar pana la urma, nu cred ca e prea important asta.
Cred ca Dumnezeu o sa aiba grija ca intentiile noastre bune sa ajunga la cine trebuie.:D


nu suntem asa de rele pe cat parem....:-*

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 11 Dec 2007, 18:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Da tu fetelor de fetita mea nu ziceti nimic? :( sau nu credeti ca e adevarat?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 11 Dec 2007, 18:49 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:
Da tu fetelor de fetita mea nu ziceti nimic? :( sau nu credeti ca e adevarat?


eu te cred. i-am trimis link-ul sotului meu si o sa vb acasa sa vedem ce putem face.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 11 Dec 2007, 19:04 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Da tu fetelor de fetita mea nu ziceti nimic? :( sau nu credeti ca e adevarat?


eu nu vazusem povestea:( adica nu copiasem linku-ul cum tb...o sa-i fac un transfer..imi pare rau pt ea..
eu, drept sa spun as face donatii pt animalute...pt ca sunt f putini care le ajuta...

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 11 Dec 2007, 19:22 
Veteran

Membru din: 20 Feb 2007, 12:06
Mesaje: 388
Citat:

eu nu vazusem povestea:( adica nu copiasem linku-ul cum tb...o sa-i fac un transfer..imi pare rau pt ea..
eu, drept sa spun as face donatii pt animalute...pt ca sunt f putini care le ajuta...

O sa fac si eu un transfer. sper sa mai fie de actualitate


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 11 Dec 2007, 19:26 
Veteran

Membru din: 20 Feb 2007, 12:06
Mesaje: 388
Citat:
O sa fac si eu un transfer. sper sa mai fie de actualitate

Gata, am facut:ndance:
Sper sa fie ok fetita. Bamba, daca mai afli ceva despre ea, sa ne spui.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 162 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România