Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 11:47


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 162 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 14 Noi 2008, 20:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

nu vreau sa te superi ca am spus asta, dar Craciunul, dupa parerea mea il inteleg oamenii.Pentru ei e mai trist.
Dar este doar parerea mea.Stii ca nu are legatura cu tine.

stiu, stiu. nu ma supar. cred doar ca nu e nevoie sa mentionezi ca unii au mai multa nevoie ca altii...tocmai pt fiecare e liber sa aleaga ce vrea. cand e vorba de ajutor, important e sa-l oferi! oricui%%-

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 14 Noi 2008, 20:45 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:

eu....fara suparare cred ca de sarbatori au mai mare nevoie de ajutor oamenii decat animalele.

eu cred ca si oamenii dar si animalele au nevoie de ajutor. si crede-ma ca pana anul asta am dat la oameni dar cand am vazut cazul acela cu pisica omorata de monstrii aia din buzau crede-ma ca am fost oripilata si scarbita de ceea ce pot sa faca unii. si mai bine ajut niste biete animalute fara aparare. oricum si acum ajutam lunar cu mancare un baietel de la craiova caruia ia murit mama si a ramas singur pe lume.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 14 Noi 2008, 21:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
repet: nu e nevoie sa-i ajutam pe unii in detrimentul altora! nici sa ne impunem pctul de vedere! fiecare ajuta cum poate si pe cine poate!

era doar o idee pt cadouri, haideti s-o luam ca atare..

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 15 Noi 2008, 02:16 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
dar bine bine...am inteles ca fiecare il ajuta pe x ...altul pe y....si tot asa, si e foarte bine, cred ca toti care putem o sa-i ajutam...dar totusi sub brad chiar nu puneti nimic? ...


Sa va spun si eu un cazm, daca tot vine vorba....s-a intamplat acum 3-4 ani...eu eram inca pe banii parintilor...dar totusi aveam tot timpul bani de buzunar...sa-mi cumpar si eu un corn, sau o inghetata...etc....si vine o femeie, arata destul de rau cei sincer....adica nu era foarte bine imbracata...etc....mai neingrijita sa spun asa...si a inceput sa ceara bani pentru o paine, si m-am gandit ca poate chiar nu are bani hai sa-i dau...si i-am dat toti banutii mei care i-am avut in buzunar...si a intrat in magazinul de vizavi....noi stateam acolo mai multi copii, dupa care a iesit femeia di magazin...cu banane, inghetata...paine chiar nu avea....mi-a parut foarte rau, ca si eu eram copil si puteam sa mananc si eu ceva, decat sa-i dau ei sa manance....copii nu are femeia, sta singura....acum o cunosc foarte bine.


Se mai intampla sa ma duc pe strada si sa vad tigani care cersesc, inainte inca le dadeam cate 50 de banuti, 1 leu....ce aveam mai marunt...dar acum m-am invatat sa nu le mai dau....ca si haine daca le dai la usa si te uiti pe geam le vezi pe toate la gunoi....si nu haine rele, haine bune...

Dar am mai dat si la altii, care am vazut ca stau cate o femeie, doua pe strada cu o mapa in mana si te opresc pentru fel de fel de copii care sunt bolnavi, daca vrem sa ii ajutam....tot timpul am dat si de asta nu mi-a parut rau...desi oricum eu nu stiu unde ajung banii...

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 15 Noi 2008, 03:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
repet: nu e nevoie sa-i ajutam pe unii in detrimentul altora! nici sa ne impunem pctul de vedere! fiecare ajuta cum poate si pe cine poate!

era doar o idee pt cadouri, haideti s-o luam ca atare..


scuze.m-am exprimat aiurea.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 16 Noi 2008, 02:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:
dar bine bine...am inteles ca fiecare il ajuta pe x ...altul pe y....si tot asa, si e foarte bine, cred ca toti care putem o sa-i ajutam...dar totusi sub brad chiar nu puneti nimic? ...


Sa va spun si eu un cazm, daca tot vine vorba....s-a intamplat acum 3-4 ani...eu eram inca pe banii parintilor...dar totusi aveam tot timpul bani de buzunar...sa-mi cumpar si eu un corn, sau o inghetata...etc....si vine o femeie, arata destul de rau cei sincer....adica nu era foarte bine imbracata...etc....mai neingrijita sa spun asa...si a inceput sa ceara bani pentru o paine, si m-am gandit ca poate chiar nu are bani hai sa-i dau...si i-am dat toti banutii mei care i-am avut in buzunar...si a intrat in magazinul de vizavi....noi stateam acolo mai multi copii, dupa care a iesit femeia di magazin...cu banane, inghetata...paine chiar nu avea....mi-a parut foarte rau, ca si eu eram copil si puteam sa mananc si eu ceva, decat sa-i dau ei sa manance....copii nu are femeia, sta singura....acum o cunosc foarte bine.


Se mai intampla sa ma duc pe strada si sa vad tigani care cersesc, inainte inca le dadeam cate 50 de banuti, 1 leu....ce aveam mai marunt...dar acum m-am invatat sa nu le mai dau....ca si haine daca le dai la usa si te uiti pe geam le vezi pe toate la gunoi....si nu haine rele, haine bune...

Dar am mai dat si la altii, care am vazut ca stau cate o femeie, doua pe strada cu o mapa in mana si te opresc pentru fel de fel de copii care sunt bolnavi, daca vrem sa ii ajutam....tot timpul am dat si de asta nu mi-a parut rau...desi oricum eu nu stiu unde ajung banii...


Sunt de acord cu tine in legatura cu cersatorii. Nu ii banuiesc chiar pe toti de "fals", dar eu sunt de parere ca o binefacere reala o poti face doar cand cunosti cat de cat persoana pe care o ajuti. Si nu dandu-i 50 de mii o data, ci interesandu-te regulat de ea... vizitand-o cateodata.. De multe ori nu banii sunt problema cea mai mare, ci, in cazul batranilor mai ales, singuratatea este cea care ii doare cel mai mult.

Craciunul este o sarbatoare comerciala in ultima vreme si desi eram fan cumparaturi de cadouri, mi-am dat seama ca arunc o groaza de bani pe nimicuri care nu folosesc nimanui... Cand eram in liceu/facultate si aveam buget destul de limitat, le cumparam prietenelor mele simbolisme de tipul: o pereche de sosete, o jucarie de pom, un magnet de frigider, un rimel etc... Totusi, cand trageam linie si adunam tot ce cumparam dadea o suma destul de mare... Cand am inceput sa am prieten, lui ma straduiam sa ii iau tot timpul chestii mai scumpe, dar nu neaparat mai utile...

Anul trecut, daca o sa citesti pe la inceputul subiectului cred ca am mai scris o data chestia asta, am vazut la tv o chestie cu o batrana care se imprumutase la C.A.R. pentru 15 lei... Adica mai putin decat dau eu pe mancare la o masa... M-a "atins" atat de mult acest caz incat am zis ca macar de Craciun sa nu mai arunc cu banii asa cum fac de obicei...

Eu nu zic sa faca toata lumea ca mine; spun doar ca "febra" cumparaturilor de Craciun poate distrage atentia de la niste nevoi reale de... atentie. :)

Sper sa nu fiu gresit inteleasa. :p

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 15 Dec 2008, 17:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
pt ca mai e atat de putin timp pana la Craciun si pt ca deja am intrat si eu in spiritul craciunului va dedic o mel care imi place mult si va urez "sarbatori cat mai fericite alaturi de persoanele dragi voua":flowers::flowers::flowers:http://www.youtube.com/watch?v=_8HehlaZG5Y


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 16 Sep 2010, 11:37 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Fetelor, am nevoie de idei de cadouri (vine ziua soacrei mele) si i-am cumparat atatea pana acum ca nu mai stiu ce sa-i iau :eek: ...va rog ajutati-ma :) ... (am zis ca nu mai deschid un nou topic iar peste altul nu am dat de aceea am scris aici, la Craciun).

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 16 Sep 2010, 12:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
carlita scrie:
Fetelor, am nevoie de idei de cadouri (vine ziua soacrei mele) si i-am cumparat atatea pana acum ca nu mai stiu ce sa-i iau :eek: ...va rog ajutati-ma :) ... (am zis ca nu mai deschid un nou topic iar peste altul nu am dat de aceea am scris aici, la Craciun).


carla, cred ca tu sti cel mai bine ce foloseste si ce ii lipseste, ce pasiuni are.Degeaba iti spun eu cumpara o esarfa , un parfum, poseta sau ce stiu eu ce altceva.
Eu cumpar cadouri foarte personale.Nu scumpe...dar stiu fiecaruia ce ii lipseste sau ce i-ar placea sa aiba in casa, dulap si incerc sa nu cumpar chestii aiurea, care sa fie aruncate intr-un sertar`.
De Craciun de exemplu...ca sa fiu la subiect eu nu mai cumpar de vreo 2 ani cadouri decat pt Ionut.Acum ii voi cumpara si lui Alexandru :~*

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 16 Sep 2010, 12:40 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
laura_sandu scrie:
carla, cred ca tu sti cel mai bine ce foloseste si ce ii lipseste, ce pasiuni are.Degeaba iti spun eu cumpara o esarfa , un parfum, poseta sau ce stiu eu ce altceva.
Eu cumpar cadouri foarte personale.Nu scumpe...dar stiu fiecaruia ce ii lipseste sau ce i-ar placea sa aiba in casa, dulap si incerc sa nu cumpar chestii aiurea, care sa fie aruncate intr-un sertar`.
De Craciun de exemplu...ca sa fiu la subiect eu nu mai cumpar de vreo 2 ani cadouri decat pt Ionut.Acum ii voi cumpara si lui Alexandru :~*



Si eu cumpar la fel, lucruri care stiu ca ii trebuie :) ...daca i s-a stricat mixerul i-am luat un mixer, daca am stiut ca ii trebuie un set de farfurii nou i l-am luat, daca fata de masa care o avea era veche, i-am luat una noua :) ...la haine/parfumuri nu ma bag niciodata pentru ca si eu sunt pretentioasa si multe cadouri le dau mai departe sau zac in dulap...

Initial si eu m-am gandit la o geanta sau un portofel dragut de piele, mi-ar placea iarasi sa-i iau un ceas de mana dar nu stiu daca ar fi potrivit (are unul cu o bratara draguta dar era aurie iar acum e alba, l-a primit de la nora-sa din America...il mai poarta din cand in cand...nu stiu daca ar fi bine sa-i iau unul sau nu).

I-am cumparat foarte multe pana acum si de aceea nu prea am idei ce sa-i iau, cam are de toate, nu pot sa zic ca-i lipseste ceva...dar asa o mica atentie merita :)

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 16 Sep 2010, 12:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
carlita scrie:


Si eu cumpar la fel, lucruri care stiu ca ii trebuie :) ...daca i s-a stricat mixerul i-am luat un mixer, daca am stiut ca ii trebuie un set de farfurii nou i l-am luat, daca fata de masa care o avea era veche, i-am luat una noua :) ...la haine/parfumuri nu ma bag niciodata pentru ca si eu sunt pretentioasa si multe cadouri le dau mai departe sau zac in dulap...

Initial si eu m-am gandit la o geanta sau un portofel dragut de piele, mi-ar placea iarasi sa-i iau un ceas de mana dar nu stiu daca ar fi potrivit (are unul cu o bratara draguta dar era aurie iar acum e alba, l-a primit de la nora-sa din America...il mai poarta din cand in cand...nu stiu daca ar fi bine sa-i iau unul sau nu).

I-am cumparat foarte multe pana acum si de aceea nu prea am idei ce sa-i iau, cam are de toate, nu pot sa zic ca-i lipseste ceva...dar asa o mica atentie merita :)



banuiesc ca ii cumperi cadoul impreuna cu Mihai asa ca va puteti sfatui.Cred ca voi stiti cel mai bine O:)

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 17 Sep 2010, 15:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Carla aceeasi problema o am si eu in fiecare an....ziua soacrei mele e pe 15 sept si a socrului pe 16 sept.....anul asta habar nu am avut ce sa le i-au......m-am dus in magazin si m-am uitat vreo jumatate de ora si mi-a sarit in ochii un set de farfurii 32 piese,super frumos,stiam ce are soacra in dulap....asa ca l-am luat si super tare i-a placut si s-a bucurat,cu socrul am scapat mai repejor i-am luat un bon cadou in valoare de....(nu conteaza)de la un magazin cu articole de pescuit(pasiunea lui).....asa ca am scapat si anul asta.....mai vedem la anul ce o mai fi

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 22 Noi 2010, 12:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
eu deja am cumparat 3/4 din cadourile pt craciun. hainute si produse organice. voi?

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 22 Noi 2010, 12:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
clarut scrie:
eu deja am cumparat 3/4 din cadourile pt craciun. hainute si produse organice. voi?

noi(eu si Laurian) am primit deja cadoul de Mos Craciun si Nicolae :p mai ramane sa luam la restul...ieri am fost si i-am luat cadoul de Mos Nicolae pt Erika dar ce vroiam pt Mos Craciun nu mai au...am niste nervii :wall: acum nu stiu de unde sa fac rost de acel cadou pt ca nu-l gasesc nici macar pe net...trebuie sa ajung intr-un magazin Carrfour din alt oras si sa vad daca acolo gasesc...o sa mergem luna viitoare in Brasov sa facem revizia la masina si sper sa mai gasesc acolo

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 22 Noi 2010, 12:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
clarut scrie:
eu deja am cumparat 3/4 din cadourile pt craciun. hainute si produse organice. voi?


si noi am luat o parte, inca nu au intrat in posesia noastra, le astept cam pe sapt viitoare :nblink:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 22 Noi 2010, 15:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 00:13
Mesaje: 1189
Localitate: Brasov
lily scrie:
noi(eu si Laurian) am primit deja cadoul de Mos Craciun si Nicolae :p mai ramane sa luam la restul...ieri am fost si i-am luat cadoul de Mos Nicolae pt Erika dar ce vroiam pt Mos Craciun nu mai au...am niste nervii :wall: acum nu stiu de unde sa fac rost de acel cadou pt ca nu-l gasesc nici macar pe net...trebuie sa ajung intr-un magazin Carrfour din alt oras si sa vad daca acolo gasesc...o sa mergem luna viitoare in Brasov sa facem revizia la masina si sper sa mai gasesc acolo


ce cadou cauti pt Erika? Daca vrei pot sa ma uit eu in carefour bv, o sa ajung cel mai probabil azi sau maine la cumparaturi acolo.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 22 Noi 2010, 16:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Aici copii cred in Sinter Klaas care este pe 5 decembrie si nu in Mos Craciun,asa ca a trebuit sa ma adaptez si eu,desi in fiecare an am avut si de Craciun cate un cadouas ptr mine si sot sub bradutz...as vrea sa o invat pe Veronique si despre Mos Craciun ,dar cred ca va fi cam greu,dar am sa incerc
eu sunt aproape gata cu cadourile,la mine e mai rapid ,doar ca mai am sa le impachetez si asta imi i-a timp si rabdare :wall: ...partea asta ma oboseste
de obicei aici cand cumperi cate un cadou ti-l si impacheteaza dar la mine e diferit :) ....in fiecare an sarbatorim Sinter Klaas cu familia sotului si avem un joc super atat ptr noi cat si ptr copii.....ptr asta trebuie sa impachetam toate cadourile cu aceeasi hartie si cu cate un sticher cu numele persoanei a carui cadou este.....aruncam cu zarul pe rand,cine da cifra 6 merge dupa un cadou,ele sunt puse in asa fel incat sa nu vedem numele, luam la intamplare.....a cui nume sta pe pachet isi deschide cadoul,este fff amuzant,distractiv si binenteles fiecare are cadouri......

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 22 Noi 2010, 16:52 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
SweetNicoleta scrie:
ce cadou cauti pt Erika? Daca vrei pot sa ma uit eu in carefour bv, o sa ajung cel mai probabil azi sau maine la cumparaturi acolo.

vreau o masinuta Winne The Pooh din oferta dar aici nu mai sunt...s-au vandut toate :(

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 22 Noi 2010, 16:55 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
lily scrie:
vreau o masinuta Winne The Pooh din oferta dar aici nu mai sunt...s-au vandut toate :(

pai le-am cumparat eu pe toate :lol: ...doar stii ca am obsesie la winnie de Pooh.....hai mai ca glumesc....sper sa o gasesti in bv....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri de Mos Craciun
MesajScris: 22 Noi 2010, 16:57 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
elyt1000 scrie:
Aici copii cred in Sinter Klaas care este pe 5 decembrie si nu in Mos Craciun,asa ca a trebuit sa ma adaptez si eu,desi in fiecare an am avut si de Craciun cate un cadouas ptr mine si sot sub bradutz...as vrea sa o invat pe Veronique si despre Mos Craciun ,dar cred ca va fi cam greu,dar am sa incerc
eu sunt aproape gata cu cadourile,la mine e mai rapid ,doar ca mai am sa le impachetez si asta imi i-a timp si rabdare :wall: ...partea asta ma oboseste
de obicei aici cand cumperi cate un cadou ti-l si impacheteaza dar la mine e diferit :) ....in fiecare an sarbatorim Sinter Klaas cu familia sotului si avem un joc super atat ptr noi cat si ptr copii.....ptr asta trebuie sa impachetam toate cadourile cu aceeasi hartie si cu cate un sticher cu numele persoanei a carui cadou este.....aruncam cu zarul pe rand,cine da cifra 6 merge dupa un cadou,ele sunt puse in asa fel incat sa nu vedem numele, luam la intamplare.....a cui nume sta pe pachet isi deschide cadoul,este fff amuzant,distractiv si binenteles fiecare are cadouri......



ce frumos :)
mie imi place sa impachetez cadouri...cred ca asta imi place cel mai mult defapt :)))

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 162 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România