Ultima vizită a fost: Acum este 04 Iun 2024, 17:27


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 2069 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 104  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 7
MesajScris: 08 Iul 2010, 23:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
nu in toate tarile e la fel Ely...am mai auzit chestia asta...aici se primeste automat daca esti nascut indiferent de statutul parintilor (legal, ilegal etc)....daca copilul e nascut e automat cetatean american...se pare ca in Germania nu e asa...

atunci tu trebuie sa ii faci pasaport romanesc nu Any? de aia dureaza asa mult probabil :( i-ai scos certificat de nastere romanesc de la ambasada? aici ni l-a dat pe loc (Alexia are dubla cetatenie) dar romanii de la ambasada nici acum dupa 2 ani nu ne-au returnat originalul de la certificatul de nastere american :(( tot uit sa sun sa ii intreb ce pana mea au facut cu el...si uit sa comand si duplicat de aici...:(

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 7
MesajScris: 09 Iul 2010, 10:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
neata!ce urat e la noi..ploua continuu de cand m-am trezit (de la 6 de cand m-a sunat un idiot sa ma intrebe dc m-am trezit :(
aseara am inchis cu un sfert de ora mai devreme din cauza vremii si am facut din Agigea pana in Ct 2 ore.s-a circulat groaznic,orasul era blocat din cauza apei,nu mergeau semafoarele.si inca eu am ajuns tarziu,cand se mai linistisera treburile cat de cat :(

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 7
MesajScris: 09 Iul 2010, 10:52 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Bamba scrie:
nu in toate tarile e la fel Ely...am mai auzit chestia asta...aici se primeste automat daca esti nascut indiferent de statutul parintilor (legal, ilegal etc)....daca copilul e nascut e automat cetatean american...se pare ca in Germania nu e asa...

atunci tu trebuie sa ii faci pasaport romanesc nu Any? de aia dureaza asa mult probabil :( i-ai scos certificat de nastere romanesc de la ambasada? aici ni l-a dat pe loc (Alexia are dubla cetatenie) dar romanii de la ambasada nici acum dupa 2 ani nu ne-au returnat originalul de la certificatul de nastere american :(( tot uit sa sun sa ii intreb ce pana mea au facut cu el...si uit sa comand si duplicat de aici...:(

buna fetele!!!
da dupa cate am observat,ai dreptate gabi,nu in toate tarile e la fel,mi se pare aiurea,eu cel putin asa auzisem ca mai in toate tarile unde nasti copilul primeste automat cetatenie tarii respective....imi amintesc acum 8-9 ani vecinii mei tigani au intins-o in Italia si a turnat tiganca acolo vreo 4 puradei si toti au cetatenie italiana...de asta am zis
si eu m-am interesat ieri de pasaport la bebe,aici in 2 zile e gata,fara probleme......cred ca any trebuie sa mearga la ambasada Romaniei in Germania si sa ii fac pasaport la pitic si de aceea dureaza....mult succes any

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 7
MesajScris: 09 Iul 2010, 10:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
ral_ct scrie:
neata!ce urat e la noi..ploua continuu de cand m-am trezit (de la 6 de cand m-a sunat un idiot sa ma intrebe dc m-am trezit :(
aseara am inchis cu un sfert de ora mai devreme din cauza vremii si am facut din Agigea pana in Ct 2 ore.s-a circulat groaznic,orasul era blocat din cauza apei,nu mergeau semafoarele.si inca eu am ajuns tarziu,cand se mai linistisera treburile cat de cat :(

neata ralu!!!
acum am vb si eu cu mama,ingrozitor,lor le-a smuls corcodusul din fata blocului,unei vecine i-a spart geamurile de la balcon,dupa o cladire alaturata au zburat materialele,doamne doamne ce urat......si la mine e canicula,nu pot respira,s-a intors pamantul cu fundul in jos......aici era mereu ploaie si la voi canicula..

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 7
MesajScris: 09 Iul 2010, 11:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
mda, Ely.a fost urat.eu stiu doar din povestite.cand am venit in Km 5 era apa peste tot pe strada cam pana la jumatea rotilor masinilor.iar la Far am inteles ca a fost de 1 m.noi am luat-o pe la Abator,unde se scot liniile de tramvai si e f naspa strada.aseara era full,din moment ce pe la Far nu putea trece nimeni.eram putin crizata ca soferul se ruga de un altul la telefon sa ii dea niste motorina ca nu prea mai are.am stat blocati la Lazu vreo 40 de minute,un tir ramasese in pana iar alt tir din spatele lui se chinuia sa il depaseasca.pana la urma nu a reusit,a intrat la loc si am trecut :(

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 7
MesajScris: 09 Iul 2010, 11:09 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
ral_ct scrie:
mda, Ely.a fost urat.eu stiu doar din povestite.cand am venit in Km 5 era apa peste tot pe strada cam pana la jumatea rotilor masinilor.iar la Far am inteles ca a fost de 1 m.noi am luat-o pe la Abator,unde se scot liniile de tramvai si e f naspa strada.aseara era full,din moment ce pe la Far nu putea trece nimeni.eram putin crizata ca soferul se ruga de un altul la telefon sa ii dea niste motorina ca nu prea mai are.am stat blocati la Lazu vreo 40 de minute,un tir ramasese in pana iar alt tir din spatele lui se chinuia sa il depaseasca.pana la urma nu a reusit,a intrat la loc si am trecut :(

da,super naspa....ai mei locuiesc la Anda,deci iti imaginezi ca si acolo la fel era situatia,apa cat cuprinde......tata saracul nu a putut sa vina de la munca de dimineata,a trebuit sa mai stea vreo 2 ore pe acolo ca ploua tare rau.....lucreaza in port si merge pe bicicleta,iti dai seama,minunat

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 7
MesajScris: 09 Iul 2010, 11:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
ce nasol!

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 7
MesajScris: 09 Iul 2010, 11:28 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
nu stiam eu de ce azi dimineata la neata cu Razvan si Dania fost difuzata emisiunea de acum 2 zile :) ...cred ca nu si-au putut tine emisiunea.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 7
MesajScris: 09 Iul 2010, 21:15 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Bamba scrie:
atunci tu trebuie sa ii faci pasaport romanesc nu Any? de aia dureaza asa mult probabil :( i-ai scos certificat de nastere romanesc de la ambasada? aici ni l-a dat pe loc (Alexia are dubla cetatenie) dar romanii de la ambasada nici acum dupa 2 ani nu ne-au returnat originalul de la certificatul de nastere american :(( tot uit sa sun sa ii intreb ce pana mea au facut cu el...si uit sa comand si duplicat de aici...:(


Deci la anstere am primit certificat nemtesc dar pasaport nu pt chestia cu 8 ani de domiciliu neintrerupt in Germania, Pass romanesc nu poti primi decat cu cod mumeric personal iar codu ala germania nu ti-l da, deci esti obligat sa ii faci certificat romanesc(pe langa cel nemtesc) care e numai vre-o 260 de Euro :x dupa care poti cere pass romanesc dar inati trebui facuta o programare pe care o primesti dupa o luna.. si dupa aceea dureaza intre 4 si 6 luni pana primesti pass

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 7
MesajScris: 09 Iul 2010, 22:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
any scrie:

Deci la anstere am primit certificat nemtesc dar pasaport nu pt chestia cu 8 ani de domiciliu neintrerupt in Germania, Pass romanesc nu poti primi decat cu cod mumeric personal iar codu ala germania nu ti-l da, deci esti obligat sa ii faci certificat romanesc(pe langa cel nemtesc) care e numai vre-o 260 de Euro :x dupa care poti cere pass romanesc dar inati trebui facuta o programare pe care o primesti dupa o luna.. si dupa aceea dureaza intre 4 si 6 luni pana primesti pass


mi se pare o idiotenie sa dureze atat

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 7
MesajScris: 09 Iul 2010, 22:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Ayrun scrie:

mi se pare o idiotenie sa dureze atat


Aste e , da ia zi gravituzo :flowers: cum te mai simti?

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 7
MesajScris: 09 Iul 2010, 23:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
any scrie:
Aste e , da ia zi gravituzo :flowers: cum te mai simti?


mrs, ma simt foarte bine ! toate bune si frumoase :D

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 7
MesajScris: 09 Iul 2010, 23:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
fetele am sa pun si aici ptr cele care nu intra la ''discutii diverse'' site-ul cu camera la bebe,poate vreti sa o vedeti.....nu e obligatoriu :rofl:
http://picasaweb.google.com/elyt1000/Ca ... eCompleta#

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 7
MesajScris: 09 Iul 2010, 23:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
elyt1000 scrie:
fetele am sa pun si aici ptr cele care nu intra la ''discutii diverse'' site-ul cu camera la bebe,poate vreti sa o vedeti.....nu e obligatoriu :rofl:
http://picasaweb.google.com/elyt1000/Ca ... eCompleta#


este foarte, foarte frumoasa camera Ely :) , dar banuiesc ca nu va sta bebe singurel acolo de la inceput, ci cu voi nu?

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 7
MesajScris: 10 Iul 2010, 05:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
da any au grija romanii sa taxeze tot felul de sume ca sa faca procurile de inscriere a certificatului de nastere in evidenta populatiei din Rom ca sa poata emite un certificat romanesc...de fapt pt asta sunt banii...si noi am platit vreo $135 (erau 3 imputerniciri parca a $45 bucata)...asta in conditiile in care un notar aici are o taxa de $5 pt o legalizare...dar deh...ambasada taxeaza de 9 ori mai mult

ce chestie totusi ciudata ca certificat de nastere nemtesc i-au dat dar pasaport nu il lasa sa isi faca....daca are certificat nemtesc nu inseamna ca are cetatenie germana?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 7
MesajScris: 10 Iul 2010, 09:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Bamba scrie:
...daca are certificat nemtesc nu inseamna ca are cetatenie germana?



da Bamba e ciudat si cred ca tine de legile fiecarei tari, pt ca si sotul meu avea certificat kuweitian fiind nascut acolo, dar cetatenie nu

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 7
MesajScris: 10 Iul 2010, 10:23 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Ayrun scrie:
este foarte, foarte frumoasa camera Ely :) , dar banuiesc ca nu va sta bebe singurel acolo de la inceput, ci cu voi nu?

buna fetele!!
multumesc anca,nu ,nu va sta acolo,primele 3-4 luni va sta cu noi,ii pregatim cosul acum,sa doarma cu mami si tati.....mi-ar fi greu sa-l/o las acolo singur/a cred,primele luni....
anca sunt curioasa daca te-ai uitat in horoscopul chinezesc parca? cel in care scria nu stiu cate procente fata sau baiat....sunt curioasa daca tie ti-au scris acolo fetita
cum te mai simti? creste,creste burtica? :hug:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 7
MesajScris: 10 Iul 2010, 10:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Bamba scrie:
da any au grija romanii sa taxeze tot felul de sume ca sa faca procurile de inscriere a certificatului de nastere in evidenta populatiei din Rom ca sa poata emite un certificat romanesc...de fapt pt asta sunt banii...si noi am platit vreo $135 (erau 3 imputerniciri parca a $45 bucata)...asta in conditiile in care un notar aici are o taxa de $5 pt o legalizare...dar deh...ambasada taxeaza de 9 ori mai mult

ce chestie totusi ciudata ca certificat de nastere nemtesc i-au dat dar pasaport nu il lasa sa isi faca....daca are certificat nemtesc nu inseamna ca are cetatenie germana?

da,asa e......astia nu stiu cum sa te mai jecmaneasca......de aceea am refuzat sa inregistrez casatoria mea aici si in romania......nu e normal cati bani trebuia sa platesc si cate acte imi trebuiau....ca sa numai spun de drmuri,cel putin 2 dus-intors trebuia sa fac
mi se pare tare ciudat ca are certificat de nastere german si nu are cetatenie....ciudat rau

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 7
MesajScris: 10 Iul 2010, 10:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
elyt1000 scrie:
buna fetele!!
multumesc anca,nu ,nu va sta acolo,primele 3-4 luni va sta cu noi,ii pregatim cosul acum,sa doarma cu mami si tati.....mi-ar fi greu sa-l/o las acolo singur/a cred,primele luni....
anca sunt curioasa daca te-ai uitat in horoscopul chinezesc parca? cel in care scria nu stiu cate procente fata sau baiat....sunt curioasa daca tie ti-au scris acolo fetita
cum te mai simti? creste,creste burtica? :hug:

buna dimineata fetelor!!
ely daca trebuie sa ne luan dupa horoscopul chinezesc eu trebuia sa fac baiat cica...eu nu am calculat dar mi-au calculat niste prietene si cica asa iesa...de fapt la mine toata lumea, mai putin mama, erau 100% siguri ca fac baiat...chiar si dupa ce am fost la mai multe ecografe si stiam sigur ca am fetita ei tot se contraziceau...acum nu mai conteaza...mai ai putin si o sa vezi ce este...important este sa fie sanatos ca restul conteaza mai putin...sotul meu si-a dorit foarte mult sa fie baiat, iar acum el este cel care o rasfata cel mai mult si cand este el nu ma lasa nici macar sa o tin in brata sau sa-i dau sa pape...vrea el sa faca tot

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 7
MesajScris: 10 Iul 2010, 11:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
lily scrie:
buna dimineata fetelor!!
ely daca trebuie sa ne luan dupa horoscopul chinezesc eu trebuia sa fac baiat cica...eu nu am calculat dar mi-au calculat niste prietene si cica asa iesa...de fapt la mine toata lumea, mai putin mama, erau 100% siguri ca fac baiat...chiar si dupa ce am fost la mai multe ecografe si stiam sigur ca am fetita ei tot se contraziceau...acum nu mai conteaza...mai ai putin si o sa vezi ce este...important este sa fie sanatos ca restul conteaza mai putin...sotul meu si-a dorit foarte mult sa fie baiat, iar acum el este cel care o rasfata cel mai mult si cand este el nu ma lasa nici macar sa o tin in brata sau sa-i dau sa pape...vrea el sa faca tot

aaaa.sigur ca nu ma i-au dupa asa ceva,daca vroiam sa stiu ce este intrebam la eco fara nici o problema,si in cazul nostru eu vreau mai mult baiat,ptr sotul meu chiar nu conteaza,fata -baiat e copilul nostru,sanatos sa fie.
dar imi amintesc ca anca era cu asa ceva si eram curioasa daca la ea a spus adevarul acel horoscop.....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 2069 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 104  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România