Ultima vizită a fost: Acum este 20 Apr 2024, 00:52


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 2093 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (V)
MesajScris: 16 Sep 2010, 15:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2007, 18:47
Mesaje: 1146
corina1 scrie:
Buna Ramo,ce mai faci? :)


Bine fac Cori, multumesc :hug: .....cu munca, musafiri, incercam sa facem si noi un bebe, dar nu ne prea iasa :-S(dar nu disperam) ...cam asta e viata noastra in mare :lol:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (V)
MesajScris: 16 Sep 2010, 15:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
ramonelle scrie:
Buna fetele :flowers:
da ce harnicute sunteti voi...care mai de care mai harnica...si eu am gatit saptamana asta zacusca...am inceput-o luni si am terminat-o miercuri seara :blink: ...am facut 60 de borcane, e singura mancare pe care o pun pe iarna , dar cred ca nu mai repet experienta :-S
si Simo draga zici ca ti-a iesit bine tiramisu?...trebuie sa ma mobilizez sa-l fac si eu, dar parca ma tem (la vergabeles deja sunt experta :nblink: :D )

Nicoleta, felicitari pentru baietel :flowers: :love: ...sarcina usoara in continuare %%-

p.s. mie imi plac cizmele de vara :D ....am si eu o pereche crem din piele intoarsa, perforate.....cele din mileu nici mie nu-mi plac deloooc :wacko:



RAMO!!Ce faci?Nu pot sa cred ca ai avut rabdare sa faci zacusca....Eu nu m-as apuca nici cu slujbe :lol: :lol:
Deci faci vargabeles.Ma bucur :neyes:
Parca cizmele din piele suna mai bine.Dar cele din mileu crosetate sunt naspa rau si sunt in picioare la toate fetele....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (V)
MesajScris: 16 Sep 2010, 15:11 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Dec 2007, 15:28
Mesaje: 1470
Localitate: Arad
laura_sandu scrie:
Dar cele din mileu crosetate sunt naspa rau si sunt in picioare la toate fetele....

la mine si la Simo ..NU. :nlol:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (V)
MesajScris: 16 Sep 2010, 15:11 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
ce harnica esti si tu Ramo...eu nu fac nici un fel de conserve pt iarna...atata timp cat pot sa iau de la mama si de la soacra ok cat nu iau din magazin cu toate ca unele nu sunt asa de bune ca cele facute acasa dar de pofta merg...singuru lucru care ii fac pt iarna sunt vinetele coapte...astazi mi-am luat...acum trebuie sa-mi fac timp sa le coc...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (V)
MesajScris: 16 Sep 2010, 15:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2007, 18:47
Mesaje: 1146
laura_sandu scrie:


RAMO!!Ce faci?Nu pot sa cred ca ai avut rabdare sa faci zacusca....Eu nu m-as apuca nici cu slujbe :lol: :lol:
Deci faci vargabeles.Ma bucur :neyes:
Parca cizmele din piele suna mai bine.Dar cele din mileu crosetate sunt naspa rau si sunt in picioare la toate fetele....

Deci Laura draga, o sa-ti multumesc toata viata pt reteta de vargabeles :hug:(o sa incerc si tiramisu cat de curand, numai sa am mai mult timp) ...in leg cu zacusca, eu n-am stiut la ce ma inham , ca altfel nu ma apucam, dar acuma dupa cateva zile parca am mai uitat de chinul la care am fost supusa , mai ales ca mi-a iesit tare buna
p.s. la amestecat in ea si pus in borcane am avut ajutoare 2 prietene ca altfel imi bagam picioarele

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (V)
MesajScris: 16 Sep 2010, 15:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2007, 18:47
Mesaje: 1146
lily scrie:
ce harnica esti si tu Ramo...eu nu fac nici un fel de conserve pt iarna...atata timp cat pot sa iau de la mama si de la soacra ok cat nu iau din magazin cu toate ca unele nu sunt asa de bune ca cele facute acasa dar de pofta merg...singuru lucru care ii fac pt iarna sunt vinetele coapte...astazi mi-am luat...acum trebuie sa-mi fac timp sa le coc...


La fel imi trimit si mie mama si soacra, dar cand e vorba de zacusca ....mama nu face de obicei , iar ce-a a soacrei n-o mananc nici sa ma bati, nu-mi place deloc cum o face :nono:
vinete si ardei copti mi-am pus si eu , astea le mancam cu mare placere iarna :food:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (V)
MesajScris: 16 Sep 2010, 16:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
ramonelle scrie:
Deci Laura draga, o sa-ti multumesc toata viata pt reteta de vargabeles :hug:(o sa incerc si tiramisu cat de curand, numai sa am mai mult timp) ...in leg cu zacusca, eu n-am stiut la ce ma inham , ca altfel nu ma apucam, dar acuma dupa cateva zile parca am mai uitat de chinul la care am fost supusa , mai ales ca mi-a iesit tare buna
p.s. la amestecat in ea si pus in borcane am avut ajutoare 2 prietene ca altfel imi bagam picioarele


ha ha!Si eu am avut un succes enorm cu vargabeles.Toata lumea il adora si mie imi place ca e usor de facut.In 5 minute mi-am terminat misiunea si toata lumea e fericita :lol: :lol:
Mie imi place zacusca facuta de mama si la ionut cea facuta de maica-sa.Asa ca ne-am scos.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (V)
MesajScris: 16 Sep 2010, 16:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
vai mai fetelor m-ati innebunit cu cele vargabeles sau cum le zice...trebuie sa caut si eu reteta numai ca nu prea este branza de vaci pe aici...ori o fac eu ori ma duc la magazinul rusesc si cumpar...care ii cam departe :(

ramo si corina nu disperati ca sunt si eu cu voi in chestia cu copiii :)) vin ei cand vor nu cand vrem noi

PS am gasit o reteta si in aia zice ca se pune ricotta cheese din care gasesc in toate magazinele....asa ca varga beles here I come :))

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (V)
MesajScris: 16 Sep 2010, 16:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Bamba scrie:
vai mai fetelor m-ati innebunit cu cele vargabeles sau cum le zice...trebuie sa caut si eu reteta numai ca nu prea este branza de vaci pe aici...ori o fac eu ori ma duc la magazinul rusesc si cumpar...care ii cam departe :(

ramo si corina nu disperati ca sunt si eu cu voi in chestia cu copiii :)) vin ei cand vor nu cand vrem noi

PS am gasit o reteta si in aia zice ca se pune ricotta cheese din care gasesc in toate magazinele....asa ca varga beles here I come :))


nu e la fel branza dulce de vaci cu ricotta , dar poti incerca.
Ricotta e urda.Oare taietei lati gasesti acolo?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (V)
MesajScris: 16 Sep 2010, 16:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
laura_sandu scrie:
nu e la fel branza dulce de vaci cu ricotta , dar poti incerca.
Ricotta e urda.Oare taietei lati gasesti acolo?


mda e urda...dar in lipsa de branza de vaci trebuie sa functioneze....da, gasesc taitei lati...de toate marimile :)) numai reteta asta zice ca subtiri...hmmm..uite si zi-mi daca difera mult de a ta

http://zsuzsaisinthekitchen.blogspot.co ... beles.html

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (V)
MesajScris: 16 Sep 2010, 16:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
ramonelle scrie:
Bine fac Cori, multumesc :hug: .....cu munca, musafiri, incercam sa facem si noi un bebe, dar nu ne prea iasa :-S(dar nu disperam) ...cam asta e viata noastra in mare :lol:

Of tare harnicuta esti tu Ramo scumpo :hug: ...eu n-as pune zacusca sau alte minunatii din astea nici sa ma tai :rofl: am muncit la ele toata copilaria mea...ne "hamalea" bunica'mea cu mama de ne sareau capacele la suc de rosii,zacusca,vinete,ardei,gemuri...doamne doamne sa nu le vad !!!!!!

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (V)
MesajScris: 16 Sep 2010, 17:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 00:13
Mesaje: 1189
Localitate: Brasov
Eu pentru iarna nu am facut decat vinete coapte, pe care le-am pus la congelator. Pentru alte sortimentea pelez la mama si la soacra, iar daca am pofta de altceva sigur gasesc in magazine.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (V)
MesajScris: 16 Sep 2010, 17:06 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Azi dupa ce mi-am facut piata si mancare "m-am agitat ca un pepsi" pe ultima suta de metri cu ce sa-i luam nepotelului care face maine 1 anisor :nparty: ...dupa ore intregi de alergat prin oras si nu mi-a placut absolut nimic,i-am comandat de pe net o tricicleta bestiala...din pacate va ajunge aici sambata sau luni dar asta e...el sa fie sanatos si fericit sa ne bucure sufletele noua !!!! :love:
A si mi-am amintit ce criza de nervi am facut in oras cand m-am chinuit sa scot un tichet de parcare de la o scarba de aparat...care mi-a mancat 3.5 lei (in loc de 1 leu cat costa juma de ora) pana mi-a dat blestematul ala de tichet :wall: am dat cu pumnu in el,am injurat de mama focului si l-am si sunat pe un prieten de la primarie sa-i zic "cate ceva" despre aparatele lor...nu-mi era de bani dar daca nu platesti ,te trezesti cu caracatita pusa chiar si pentru 5 minute SI NU MI SE PARE CORECT DOMNULE !!!!! :nono:

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (V)
MesajScris: 16 Sep 2010, 17:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Bamba scrie:

mda e urda...dar in lipsa de branza de vaci trebuie sa functioneze....da, gasesc taitei lati...de toate marimile :)) numai reteta asta zice ca subtiri...hmmm..uite si zi-mi daca difera mult de a ta

http://zsuzsaisinthekitchen.blogspot.co ... beles.html


da, e diferita.
eu o fac asa:
3 oua, 1 pachet de 500 de g branza de vaci (tu pui ricotta), stafide, 3 sferturi de cana de zaha, un zahar vanilat le amestec pana se omogenizeaza.
Pun pastele crude intr-o tava si pun peste amestecul asta.
Apoi, peste tot adaug lapte pana se acopera.
Si bag la cuptor.

O las o ora la 180 de grade(la cuptorul meu)

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (V)
MesajScris: 16 Sep 2010, 17:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2007, 18:47
Mesaje: 1146
Bamba scrie:
vai mai fetelor m-ati innebunit cu cele vargabeles sau cum le zice...trebuie sa caut si eu reteta numai ca nu prea este branza de vaci pe aici...ori o fac eu ori ma duc la magazinul rusesc si cumpar...care ii cam departe :(

ramo si corina nu disperati ca sunt si eu cu voi in chestia cu copiii :)) vin ei cand vor nu cand vrem noi

PS am gasit o reteta si in aia zice ca se pune ricotta cheese din care gasesc in toate magazinele....asa ca varga beles here I come :))



daca gasesti ingredientele, merita sa incerci s-o faci Gabi....e prajitura ideala, f rapida si delicioasa :food:
in privinta copiilor, eu inca nu disper Gabi, desi am momente cand ma intreb oare de ce dureaza atat pana sa raman (noi incercam cam de prin februarie)...oricum luna viitoare trebuie sa-mi fac testul Pap si imi fac si un control mai amanuntit sa vad care-i treaba

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (V)
MesajScris: 16 Sep 2010, 17:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2007, 18:47
Mesaje: 1146
SimoBobo scrie:
Azi dupa ce mi-am facut piata si mancare "m-am agitat ca un pepsi" pe ultima suta de metri cu ce sa-i luam nepotelului care face maine 1 anisor :nparty: ...dupa ore intregi de alergat prin oras si nu mi-a placut absolut nimic,i-am comandat de pe net o tricicleta bestiala...din pacate va ajunge aici sambata sau luni dar asta e...el sa fie sanatos si fericit sa ne bucure sufletele noua !!!! :love:
A si mi-am amintit ce criza de nervi am facut in oras cand m-am chinuit sa scot un tichet de parcare de la o scarba de aparat...care mi-a mancat 3.5 lei (in loc de 1 leu cat costa juma de ora) pana mi-a dat blestematul ala de tichet :wall: am dat cu pumnu in el,am injurat de mama focului si l-am si sunat pe un prieten de la primarie sa-i zic "cate ceva" despre aparatele lor...nu-mi era de bani dar daca nu platesti ,te trezesti cu caracatita pusa chiar si pentru 5 minute SI NU MI SE PARE CORECT DOMNULE !!!!! :nono:

no bine ca ai gasit pana la urma tricicleta cea smechera ;) ...ce noroc are nepotelul cu asa o matusica care-i face toate poftele :love:
sa stii Simo ca si la Cluj se intampla chestii de genu' cu aparatele de tichete....a incasat-o unul si de la Luci ,de vreo 2 ori chiar :D

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (V)
MesajScris: 16 Sep 2010, 17:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
laura_sandu scrie:

da, e diferita.
eu o fac asa:
3 oua, 1 pachet de 500 de g branza de vaci (tu pui ricotta), stafide, 3 sferturi de cana de zaha, un zahar vanilat le amestec pana se omogenizeaza.
Pun pastele crude intr-o tava si pun peste amestecul asta.
Apoi, peste tot adaug lapte pana se acopera.
Si bag la cuptor.

O las o ora la 180 de grade(la cuptorul meu)

Laura am si eu 2 intrebarii: pastele le pui nefierte si tu nu folosesti nici un fel de foi pt placinta sau mai stiu eu ce? eu m-am uitat pe net si scria ca iti trebuie foi pt placinta...este mult mai simpla si mai faina a ta decat ce am gasit pe net...chiar o sa incerc si eu...cu siguranta o sa-i placa lu Laur pt ca seamana foarte mult cu macaroanele cu branza iar el este inebunit dupa ele

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (V)
MesajScris: 16 Sep 2010, 17:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
mersi Laura...chiar asta voiam sa intreb si eu ca si lily...pastele crude adica nefierte...si fara foi de placinta...

am sa o fac weekendul asta :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (V)
MesajScris: 16 Sep 2010, 18:15 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 00:54
Mesaje: 493
Localitate: Timisoara / Alba Iulia
bună...

Nico, să vă trăiască minunea, să vă bucuraţi de această perioadă, iar Mihai să fie sănătos şi să crească mare !!! Felicitări :flowers:
asteptăm poze cu burtica :love:
Simo, multă sănătate, dragoste şi tot ce e mai bun pe lume pt nepoţelul tău !!! LA MULŢI ANI :ncake: :nchampagne:

eu nu m-am apucat să pun nimic încă pe iarnă, doar vinete la congelator... celelalte mi le dau mama şi soacra de n-am unde să le pun... :ok:
poate de la anu' mă fac mai harnică :nlol:

_________________
La Timişoara nu se discută, se iubeşte ! :love:

:ncouple: 17 iulie 2010 - Timişoara
:ncouple: 24 iulie 2010 - Alba Iulia

Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (V)
MesajScris: 16 Sep 2010, 18:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2007, 18:47
Mesaje: 1146
Bamba scrie:
mersi Laura...chiar asta voiam sa intreb si eu ca si lily...pastele crude adica nefierte...si fara foi de placinta...

am sa o fac weekendul asta :)

imi permit sa va raspund eu fetelor...pastele se pun crude si sa aveti grija sa fie acoperite cu totul de compozitie cand le bagati la cuptor...
si eu , inainte de-a ma invata Laura reteta, imi cumparat vargabeles de la patiserie si era cu foi de placinta, dar la reteta asta nu trebuie si este mult mai buna asa

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 2093 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România