Ultima vizită a fost: Acum este 28 Apr 2024, 00:54


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 347 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 28 Oct 2005, 22:03 
Veteran

Membru din: 11 Oct 2005, 14:30
Mesaje: 247
Citat:
cine imi poate recomanda si mie o biserica frumoasa, in zona armeneasca-mosilor-rosetti?

stie cineva cu cat timp inainte trebuie rezervata biserica? e la fel ca la restaurante, sau pot sa mai stau putin linistita?

in zona mosilor eu stiu ca este sf. silvestru ....exact pe calea mosilor, pe partea dreapta, dincolo de intersectia cu eminescu, cum te duci spre armeneasca/rosetti ...este intre stradute, prin spatele unui fost restaurant - are niste geamuri negre...sau avea...da' sa ma pici cu ceara si nu-mi aduc aminte.....sau acu' parca re o banca p'acolo...hm...dar, stiu c-am fost anul trecut la o slujba acolo si mi-a placut biserica...si nici slujba n-a fost uratica..nu mai stiu dk aveau sau nu cor...
cat priveste rezervarea...hmm....cred ca incet-incet va deveni ca la restaurante...eu deja am rezervat data la biserica si insasi preotii au fost mirati sa constate ca pentru 2006, au deva vreo 10 cununii...daca nu mai multe, atat am reusit eu sa cuprind cu okiul liber...si asta, la sfarsitul lui septembrie.....iar pt 1 iulie, parca, deja aveau 3 una dupa alta.....so...cred ca difera si de la o biserica la alta......


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 05 Noi 2005, 01:04 
Nou Venit

Membru din: 28 Oct 2005, 13:30
Mesaje: 21
Citat:
cine imi poate recomanda si mie o biserica frumoasa, in zona armeneasca-mosilor-rosetti?

stie cineva cu cat timp inainte trebuie rezervata biserica? e la fel ca la restaurante, sau pot sa mai stau putin linistita?


eu am auzit ca nu e graba cu biserica. oricum nu pot rezerva pana nu am local. am auzit ca unele au relicve sfinte si ca ar fi facatoare de minuni.

Stie cineva care sunt bisericile facatoare de minuni din bucuresti?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: data nuntii
MesajScris: 05 Noi 2005, 21:43 
Veteran

Membru din: 20 Oct 2005, 04:47
Mesaje: 364
pe www.casatorie.ro este un calendar cu toate datele necesare,cand sau cand nu se fac nunti..dar nu stiu cat de actualizat este..daca macar e din 2005..


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: data nuntii
MesajScris: 05 Noi 2005, 21:44 
Nou Venit

Membru din: 28 Oct 2005, 13:30
Mesaje: 21
Citat:
Cine ma poate ajuta cu o informatie?

Am stabilit data nuntii (si cununia civila si cea religioasa)pe 17 iunie 2006, dar am emotii fiindca preotul care ne va cununa nu parea foarte sigur ca data este ok din punct de vedere religios, a spus ca daca e nevoie ne cununam cu dispensa, dar eu nu vreau asa ceva.
Va rog pe voi, fetelor (si baietilor, ca poate sunt si ei pe aici!!), daca stiti ceva despre data asta sa imi spuneti si mie.
Multumesc muuuuuuult!!!!!!!!!%%-


Daca nu ma insel, e postul Sfintilor Petru si Pavel, cand NU se fac nunti! Cu dispensa poti face oricand, dar daca esti credincioasa si tii la canoanele bisericesti, ar fi indicat sa schimbi data.

Verifica totusi la o biserica daca e in postul respectiv, dar sunt aproape sigura!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 08 Noi 2005, 13:31 
Nou Venit

Membru din: 28 Oct 2005, 02:00
Mesaje: 34
Citat:

eu am auzit ca nu e graba cu biserica. oricum nu pot rezerva pana nu am local. am auzit ca unele au relicve sfinte si ca ar fi facatoare de minuni.

Stie cineva care sunt bisericile facatoare de minuni din bucuresti?

lilisor, nu exista biserica fara moaste sfinte....de biserici facatoare de minuni din bucuresti, eu am auzit de biserica icoanei(langa gradina icoanei-piata galati),unde si preotul este un om deosebit si de una din zona basarab....dar pana la urma, este acelasi dumnezeu in toate, fie ca sunt facatoare de minuni sau nu!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 08 Noi 2005, 15:10 
Veteran

Membru din: 11 Oct 2005, 14:30
Mesaje: 247
Citat:
Posted by moko
..eu am auzit de biserica icoanei(langa gradina icoanei-piata galati),unde si preotul este un om deosebit....

Acolo o sa faca si fata cununia religioasa :rocker::D
Tu de care preot zici, ca-s doi :ok: ....
:lips:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 08 Noi 2005, 18:49 
Nou Venit

Membru din: 04 Oct 2005, 04:08
Mesaje: 17
Pentru cine este interesat, pot recomanda biserica Sf Spiridon NOU (se afla in zona P-ta Unirii-Restaurant Horoscop, in spate). Este o biserica foarte frumoasa, cu un cor superb! Si are o gradina mare, cu multa verdeata, ideala pt fotografii....Singura problema ar fi ca in ultimul timp multa lume o prefera, si este cam aglomerat...Fratele meu a avut nunta acolo pe 9 iulie a.c, si am asteptat vreo ora si ceva in plus pana sa intram....Nu mai vorbesc de cate mirese erau acolo, toate stresate sa nu se vada intre ele....dar din punctul nostru de vedere, al nuntasilor, totul a fost super! Pentru cine este interesat, am chiar si fotografii pe care le pot pune la dispozitie!
A, si inca ceva: din cate imi amintesc, fratele meu s-a programat la biserica cam prin noiembrie, pentru luna iulie anul urmator.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 08 Noi 2005, 19:04 
Nou Venit

Membru din: 28 Oct 2005, 02:00
Mesaje: 34
Citat:
Acolo o sa faca si fata cununia religioasa :rocker::D
Tu de care preot zici, ca-s doi :ok: ....
:lips:

cred ca parintele Popescu se numeste...cel mai in varsta, care locuieste in curtea bisericii!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 09 Noi 2005, 12:40 
Junior

Membru din: 04 Oct 2005, 04:36
Mesaje: 56
Roschi... sa inteleg ca ar trebui deja sa ma duc sa vb la biserica? Pentru ca si noi avem nunta tot la inceputul lunii iuie.. si tot la Biserica Sf. Spiridon Nou.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 09 Noi 2005, 16:02 
Nou Venit

Membru din: 04 Oct 2005, 04:08
Mesaje: 17
Eu asa as face...Nu mai stiu exact, dar daca vrei ma interesez. Am memoria scurta, dar parca fratele meu asa s-a dus, cam prin noiembrie. Dar stiu ca a dat avans cam 2 milioane, din 7,5 mil cat costa la biserica asta. Mai bine te duci pe acolo, macar sa te interesezi, daca a deschis preotul caietul pentru anul viitor, care o sa fie pretul, etc...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 09 Noi 2005, 19:33 
Junior

Membru din: 04 Oct 2005, 04:36
Mesaje: 56
Mersi mult.
Promit sa ma duc la biserica si sa vad daca s-a deschis caietul pentru anul viitor.
Oricum, astept si de la tine informatiile referitoare la nunta fratelui tau.

Mersi mult.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 10 Noi 2005, 16:20 
Nou Venit

Membru din: 04 Oct 2005, 04:08
Mesaje: 17
Pai as putea sa-ti dau multe idei si sugestii, pentru ca a fost o experienta si pentru mine. Depinde ce vrei sa stii: despre organizare, in general, despre restaurant, despre biserica, despre muzica, etc....:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 10 Noi 2005, 19:10 
Junior

Membru din: 04 Oct 2005, 04:36
Mesaje: 56
Citat:
Pai as putea sa-ti dau multe idei si sugestii, pentru ca a fost o experienta si pentru mine. Depinde ce vrei sa stii: despre organizare, in general, despre restaurant, despre biserica, despre muzica, etc....:)



Vreau sa stiu despre toate. De fiecare data cand ma gandesc la nunta zic ..."lasa... mai e un an".... dar, de fapt mai sunt 7 luni.

Si incep sa cred ca sunt cam in urma cu multe chestii.
Daca poti sa ma ajuti cu tot felul de sugestii ar fi extraordinar.

Mersi mult de tot.:heart:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 22 Noi 2005, 19:05 
Veteran

Membru din: 26 Oct 2005, 14:58
Mesaje: 322
Citat:
Pentru cine este interesat, pot recomanda biserica Sf Spiridon NOU (se afla in zona P-ta Unirii-Restaurant Horoscop, in spate). Este o biserica foarte frumoasa, cu un cor superb! Si are o gradina mare, cu multa verdeata, ideala pt fotografii....Singura problema ar fi ca in ultimul timp multa lume o prefera, si este cam aglomerat...Fratele meu a avut nunta acolo pe 9 iulie a.c, si am asteptat vreo ora si ceva in plus pana sa intram....Nu mai vorbesc de cate mirese erau acolo, toate stresate sa nu se vada intre ele....dar din punctul nostru de vedere, al nuntasilor, totul a fost super! Pentru cine este interesat, am chiar si fotografii pe care le pot pune la dispozitie!
A, si inca ceva: din cate imi amintesc, fratele meu s-a programat la biserica cam prin noiembrie, pentru luna iulie anul urmator.


nu pot sa cred esti draguta ca ne-ai zis aveam in cap exact biserica asta unde am fost la un botez dar nu stiam numele;) si ma bucur ca ti-am gasit mesajul pt ca imi e tare de folos sper ca s-au inceput programarile la ac biserica. am si eu 2 intrebari:
1 daca la o biserica dai avans si te scrie in caietul cu programari stie cineva daca se mai poate intampla ceva sa nu ti se retina locul intreb pt ca ma duc luna asta si nunta e la anul in septembrie dar nici nu pot amana pt ca apoi sa nu fie prea tarziu deci pot sta linistita dupa ce dau avans?
2 :~* stii cumva cat si care sunt taxele la aceasta biserica?

multumesc:flowers:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 22 Noi 2005, 19:41 
Nou Venit

Membru din: 04 Oct 2005, 04:08
Mesaje: 17
Citat:

nu pot sa cred esti draguta ca ne-ai zis aveam in cap exact biserica asta unde am fost la un botez dar nu stiam numele;) si ma bucur ca ti-am gasit mesajul pt ca imi e tare de folos sper ca s-au inceput programarile la ac biserica. am si eu 2 intrebari:
1 daca la o biserica dai avans si te scrie in caietul cu programari stie cineva daca se mai poate intampla ceva sa nu ti se retina locul intreb pt ca ma duc luna asta si nunta e la anul in septembrie dar nici nu pot amana pt ca apoi sa nu fie prea tarziu deci pot sta linistita dupa ce dau avans?
2 :~* stii cumva cat si care sunt taxele la aceasta biserica?

multumesc:flowers:


cand dai avansul la biserica, ti se taie chitanta, care e ca si un contract.....nu prea am auzit ca bisericile sa nu respecte programarile....ar fi chiar culmea! la biserica asta, taxa era anul trecut de 7.5 milioane, adica scump fata de o bisericuta de cartier, unde taxa nu sare de 1 milion, dar fata de altele (domnita balasa, elefterie, casin) e mai ieftina. dupa cum am mai zis, insa merita toti banii, daca nu pt altceva, macar pt decorul superb.....la celelalte faci poze in strada, aici nu....a, si mai are un mare avantaj: are scaune si nuntasii au voie sa se aseze in timpul nuntii, asa ca la sfarsit nu vor fi deja obositi si nervosi!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 23 Noi 2005, 14:03 
Veteran

Membru din: 26 Oct 2005, 14:58
Mesaje: 322
Citat:

cand dai avansul la biserica, ti se taie chitanta, care e ca si un contract.....nu prea am auzit ca bisericile sa nu respecte programarile....ar fi chiar culmea! la biserica asta, taxa era anul trecut de 7.5 milioane, adica scump fata de o bisericuta de cartier, unde taxa nu sare de 1 milion, dar fata de altele (domnita balasa, elefterie, casin) e mai ieftina. dupa cum am mai zis, insa merita toti banii, daca nu pt altceva, macar pt decorul superb.....la celelalte faci poze in strada, aici nu....a, si mai are un mare avantaj: are scaune si nuntasii au voie sa se aseze in timpul nuntii, asa ca la sfarsit nu vor fi deja obositi si nervosi!


corect ai dreptate cu biserica asta ne apropiem si noi putin de nuntile de afara unde e civilizat fara graba si aglomeratie la usa sau nervi. e si un avantaj mare sa faci poze in natura nu doar pt ca e la moda acum dar ies super fata de cele facute in alti ani in studiouri....sau prin locuri"amenajate". este intradevar o taxa maricica dar e bine; spuneai ca se da un avans din suma de 7,5 milioane asta este considerata taxa pentru slujba in sine ? stii cumva dac la nunta fratelui tau s-a mai platit altceva pe langa asta?

mersi pt raspuns:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 25 Noi 2005, 12:56 
Junior

Membru din: 04 Oct 2005, 04:36
Mesaje: 56
Fetelor... dupa cum am mai spus eu tot la Biserica Sf. Spiridon Nou doresc sa oficiez cununia religioasa. Singura mea problema este ca desi... biserica este extraordinar de frumoasa si de civilizata... slujba... si corul cam lasa de dorit. Intrebarea mea este urmatoarea: exista cumva posibilitatea sa aduci alt cor si inca un alt preot?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 25 Noi 2005, 13:05 
Nou Venit

Membru din: 28 Oct 2005, 02:00
Mesaje: 34
Monica, din ce stiu eu ,nu prea se poate...poti totusi sa vorbesti cu preotul de acolo, sa faci o incercare, ...dar, din pacate, chiar daca o sa-ti accepte si un alt preot, tot parohii de acolo vor conduce slujba dupa bunul lor plac, musafirul neavand prea mult loc de intoarcere!iti spun astea in cunostinta de cauza...tatal meu e preot si sunt familiarizata cu astfel de practici


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 347 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România