Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mai 2024, 14:18


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 262 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 23 Ian 2006, 01:49 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
eu am ora la biserica stabilita pe la 15:30 ... trebuie sa am cununia civila pe la 8:00-9:00 ca sa am timp.

Daca cununia religioasa o ai la 15:30, presupunand ca se termina la 17:00, cu tot cu felicitari, ce vei face pana la deschiderea nuntii la local? Puteti incepe nunta asa devreme? De obicei incep pe la 19:30 - 20:00.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 23 Ian 2006, 17:18 
Senior

Membru din: 05 Ian 2006, 03:22
Mesaje: 166
Salut fetelor.Si eu sunt una din persoanele care fac cununia civila separat. Stam in Londra si vom face nunta acasa, vor fi prea multe de pregatit si stim ca nu vom face fata, pt ca si eu si viitorul sot, vom fi prea ocupati.In plus, vreau sa ne ocupam noi de tot. Sunt f stresata de pe acum, cu totul ca este doar cununia civila.Am hotarat sa fie in august 2007. Sunt norocoasa ca am atatea persoane dragi care ne vor ajuta, viitoare nasa, care este si verisoara lui, are salon si ma voi ocupa de machiaj si coafor la ea, deci nu trebuie sa-mi fac griji in privinta asta. In rest vrem ca familia si prietenii apropiati sa ne fie alaturi. Vom da si o petrecere, apoi ne-am gandit sa mergem prin toate locurile frumoase din Romania impreuna cu cei dragi. Abia astept. Ma bucur ca pot discuta aici cu voi, persoane cu mari emotii ca mine.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 23 Ian 2006, 20:30 
Senior

Membru din: 05 Ian 2006, 03:22
Mesaje: 166
M-a batut gandul sa fac aici, insa toata familia e acasa si as vrea totusi sa fie cum e in tara noastra! Chiar daca sunt si de-a lor acum ,prefer Romania. Timpul trece f repede aici si sunt din ce in ce mai emotionata. Sper sa fie totul bine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 24 Ian 2006, 02:30 
Senior

Membru din: 05 Ian 2006, 03:22
Mesaje: 166
vroiam sa va intreb ceva... am auzit ca pe 9 august suntem in postul sf marii. daca fac numai cununia civila, va conta ca suntem in post sau nu? daca cumva stiti unde ma pot informa va rog sa-mi spune-ti!
va multumesc


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 24 Ian 2006, 13:47 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
fetelor...voi la ce ora vreti sa programati cununia civila? si pe cea de la biserica? cat timp sa fie intre ele si ce faceti in timpul asta?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 24 Ian 2006, 13:59 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
Citat:
Pai intre cele doua momente vreau sa fac poze. Si la fotograf si in parc.


la noi, de obicei, se fac poze doar dupa biserica...si eu vreau poze la studio...dar tu ce faci cu invitatii care au venit la starea civila pana te duci la studio? banuiesc ca nu se duc toti?!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 26 Ian 2006, 01:05 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
fetelor...voi la ce ora vreti sa programati cununia civila? si pe cea de la biserica? cat timp sa fie intre ele si ce faceti in timpul asta?

Noi vom face cununia civila pe 15 august, de ziua Sfintei Mari.
Cununia religioasa am spus sa o stabilim pe la ora 18.00, iar petrecerea incepand cu ora 20.00.
Pozele vor fi facute de fotograful pe care il vom avea pentru toata nunta. In plata serviciilor intra ambele cununii si petrecerea. La fel si inregistrarea video.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 26 Ian 2006, 13:55 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
si eu asi vrea sa stiu cat este taxa la primarie si cum e cu analizele adica dupa ce le "faci" ti se da de la medic certificatul respectiv? oare ce acte mai trebuiesc la primarie si cand le duci cand te programezi sau in ziua nuntii?:rolleyes:


Am sunat eu la Oficiul Starii Civile..sector3. Tipa de acolo mi-a spus ca nu e nici o taxa la primarie...trebuiesc facute analizele medicale cu 14 zile inainte. Faza e ca ....dupa parerea mea poti sa le faci si cu un an...daca dai spaga unde trebuie ..doctorul poate sa-ti treaca orice data ai nevoie. Ideea e ca ...daca u ai cununia civila pe 14 august ( e doar un exemplu ) pe analizele respective trebuie sa figureze data de :) 2 august.Asta pt ca ele se elibereaza in o sapt.Deci trebuie sa mergeti sa le faceti cu o sapt inainte de data de 2 august; deci pe 2 sa le ridicatzi. Si ele vor fi valabile pena pe 14 ...inclusiv. Damn...m-am incurcat in atatea explicatzii....Luatzi si voi de ep net un nr. de tel si sunati la primarie. ....):( Ce e asa greu???:mellow::wacko:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 27 Ian 2006, 10:19 
Nou Venit

Membru din: 27 Ian 2006, 07:09
Mesaje: 38
Am sunat eu la Oficiul Starii Civile..sector3. Tipa de acolo mi-a spus ca nu e nici o taxa la primarie...trebuiesc facute analizele medicale cu 14 zile inainte. Faza e ca ....dupa parerea mea poti sa le faci si cu un an...daca dai spaga unde trebuie ..doctorul poate sa-ti treaca orice data ai nevoie. Ideea e

Se plateste taxa pentur casatoria care se face sambata, dar nu in alte zile. eu am citit undeva pe net ca intre analize intra VDRl-ul (testeaza de sifilis), HIV si radiografia pulmonara si apoi cu ele se merge la medicul de familie care elibereaza adeverinta. Stie cineva mai mult. Noi nu suntem in tara si nici nu avem medic de familie in tara, am putea sa ne facem analizele aici (unde sunt acoperite de asigurare) si deci gratis, dar nu sit cu valabilitatea, plus traducerile... A, si p eunele siteuri zic ceva de analize ca ar fi valabile doar 48 de ore. O sa ne punem parintii sa se intereseze exact la primaria unde o sa mergem noi, dar ma zis sa pun aici informatiile astea in caz ca sutn de interes sau stie cineva ca e/nu e asa...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 27 Ian 2006, 15:16 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
noi vom face si cununia civila si cea religioasa in biserica. daca se poate, de ce nu? am auzit ca deplasarea celui de la starea civila va costa 5 mil. dar, daca stau si ma gandesc, (pe langa alergatura si oboseala) ne vor costa mult mai mult costumele, incaltamintea, etc, pentru inca o ceremonie. asa ca prefer sa dau 5 mil in plus si sa scutesc o gramada de bataie de cap.
parerea mea!!! :))


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 262 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România