Ultima vizită a fost: Acum este 28 Apr 2024, 01:06


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 360 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 02 Dec 2008, 21:04 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
eu am o pisicuta....care de fapt nu mai e chiar pisicuta ca are 8 ani si tare mult mi as dori sa nu vina momentul sa o pierd.

Si eu am o pisicutza care are 12 ani dar nu arata si inca e activa .Nici eu nu vreau sa ma gandesc la momentul in care o sa o pierd pentru ca este ca o prietena:Cand ma doare ceva vine langa mine si se alinta , ma face sa rad si imi alunga si tristetea atunci cand este.Doarme cu mine si eu o iubesc mult.Mai am si 2 "catzelusi" de peste 50 de kg mioritici carparini.Sunt o dulceatza.Si mai am un acvariu cu pesti.Eu as mai vrea dar se cam bat cap in cap.Un papagal as mai vrea ca am avut unul dar a murit .....iubi al meu zice ca vreau sa fac crescatorie de animale:ce sa fac daca imi plac:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 03 Dec 2008, 03:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
Si eu am o pisicutza care are 12 ani dar nu arata si inca e activa .Nici eu nu vreau sa ma gandesc la momentul in care o sa o pierd pentru ca este ca o prietena:Cand ma doare ceva vine langa mine si se alinta , ma face sa rad si imi alunga si tristetea atunci cand este.Doarme cu mine si eu o iubesc mult.Mai am si 2 "catzelusi" de peste 50 de kg mioritici carparini.Sunt o dulceatza.Si mai am un acvariu cu pesti.Eu as mai vrea dar se cam bat cap in cap.Un papagal as mai vrea ca am avut unul dar a murit .....iubi al meu zice ca vreau sa fac crescatorie de animale:ce sa fac daca imi plac:D

cam tot as am si eu...o pisica fitoasa(Bibi) care nu sta la alintat decat cand are un interes... 2 caini rottweiler care momentan stau la curte la ai mei, un perus vorbitor si un canar...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 03 Dec 2008, 16:15 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
cam tot as am si eu...o pisica fitoasa(Bibi) care nu sta la alintat decat cand are un interes... 2 caini rottweiler care momentan stau la curte la ai mei, un perus vorbitor si un canar...

Super eu aa mai vrea si un hamster...dar nush daca s-ar impaca pisica cu gandul


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 04 Dec 2008, 00:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
pai cred ca nu prea i-ar conveni hamsterului sa fie mancat de pisica. :nlol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 04 Dec 2008, 21:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
pai cred ca nu prea i-ar conveni hamsterului sa fie mancat de pisica. :nlol:[/quote
Asta e categorik ca nu ii va conveni...pisica mea este blanda cand avea mama pui mici manca cu ei din aceeasi craticioara si nu avea treaba cu dansii dar eu stiu ca hamsterul arata ca un soricel micut si cred ca va saliva


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 08 Dec 2008, 12:52 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
apropo de pui. am avut o gaina (Izolda) vreo 13 ani. a trebuit sa o dau pt ca o fugarea cateaua prin curte. inca traieste la o tara.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 08 Dec 2008, 16:23 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Citat:
apropo de pui. am avut o gaina (Izolda) vreo 13 ani. a trebuit sa o dau pt ca o fugarea cateaua prin curte. inca traieste la o tara.
:rofl:citisem repede si intelesesem ca gaina fugarea cateaua:rofl:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 08 Dec 2008, 16:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
apropo de pui. am avut o gaina (Izolda) vreo 13 ani. a trebuit sa o dau pt ca o fugarea cateaua prin curte. inca traieste la o tara.

hihi ce amuzant am avut si eu o gaina care ne-a fost mila sa o taiem si pana la urma a murit:D Era la noi de vreo 15 ani eram eu micutza:D Si o chema coco pentru ca de fiecare data venea cand o striga mama coco si nu manca de laolalta cu ceilalti:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 08 Dec 2008, 22:36 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:
hihi ce amuzant am avut si eu o gaina care ne-a fost mila sa o taiem si pana la urma a murit:D Era la noi de vreo 15 ani eram eu micutza:D Si o chema coco pentru ca de fiecare data venea cand o striga mama coco si nu manca de laolalta cu ceilalti:D


Ce parere aveti despre taierea porcului de Craciun?

Adica: e moral si crestinesc(ca doar Craciunul e o sarbatoare ,in primul, rand religioasa) sa omori un animal pe care-l cresti un an, il hranesti regulat si ii dai un nume? Mie mi se pare pura ipocrizie. Parca e altceva sa cumperi doar cat iti trebuie dintr-un anonim la macelarie si alta e sa-l cresti de mic si apoi sa-l omori.

...Poate am innebunit de tot...(?):curse::wacko::nbump:


Voi ce parere aveti??:sick::nbump:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 09 Dec 2008, 01:19 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:

Ce parere aveti despre taierea porcului de Craciun?

Adica: e moral si crestinesc(ca doar Craciunul e o sarbatoare ,in primul, rand religioasa) sa omori un animal pe care-l cresti un an, il hranesti regulat si ii dai un nume? Mie mi se pare pura ipocrizie. Parca e altceva sa cumperi doar cat iti trebuie dintr-un anonim la macelarie si alta e sa-l cresti de mic si apoi sa-l omori.

...Poate am innebunit de tot...(?):curse::wacko::nbump:


Voi ce parere aveti??:sick::nbump:


acum, eu n-am nimic cu porcul :D. nici macar nu mananc carne de porc. insa, alex, nu la fel facem si cu gainile, vitele, etc? :D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 09 Dec 2008, 02:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
mai degraba imi este mila de bietii mieluti.
deunazi am vazut carne de miel vidata, avand pe eticheta un miel care paste. oare cine cumpara?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 09 Dec 2008, 09:35 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:

acum, eu n-am nimic cu porcul :D. nici macar nu mananc carne de porc. insa, alex, nu la fel facem si cu gainile, vitele, etc? :D



Ba da! Dar mi se pare aiurea sa le cresti in batatura, ele sa se ataseze de tine (chiar si pt singurul fapt ca le dai de mancare)si apoi sa le pui cutitul la gat.
Nu era vb despre a consuma sau nu carne. Ci de a-ti consuma propriul animal.
Macar daca o cumperi de la supermarket te gandesti ca sunt oameni si fabici care supravietuiesc din asta... dar sa-l cresti de mic in sec 21 si sa-i pui cutitul la gat...:((


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 09 Dec 2008, 12:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:


Ba da! Dar mi se pare aiurea sa le cresti in batatura, ele sa se ataseze de tine (chiar si pt singurul fapt ca le dai de mancare)si apoi sa le pui cutitul la gat.
Nu era vb despre a consuma sau nu carne. Ci de a-ti consuma propriul animal.
Macar daca o cumperi de la supermarket te gandesti ca sunt oameni si fabici care supravietuiesc din asta... dar sa-l cresti de mic in sec 21 si sa-i pui cutitul la gat...:((

Ce durere ai:) Si mie imi este mila cand taie astia cate un animal...dar asta e legea in final:D Tata a zis ca va cumpara un porc mare anul asta si-l va taia direct...asa nici nu il creste nici nimik:D totusi eu o sa dispar cand va avea loc:-s


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 21 Ian 2009, 18:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
pt iubitoarele de pisici ...:)http://www.trilulilu.ro/elladeea91/cf6c1f3dbdf3f7


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 23 Ian 2009, 16:23 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Sache are nevoie de tine!!! http://www.4animals.ro/cazuri_speciale.html

Nu are nevoie de sustinere financiara. Are nevoie de mult mai mult de atat. Cules de pe drumuri de oameni minunati, (cu un membru rupt), motanelul, care poarta numele familiei care l-a salvat, se afla inca la Crystal-vet . Nu poate ramane tot restul vietii aici, asa ca are nevoie urgent sa-l adopti ... sa-l iei la tine. S-a refacut destul de repede este tare iubaret si foarte cuminte. Este deja castrat si in curand va fi si vaccinat. Nu lasa un sufletel, care s-a chinuit destul, sa ajunga din nou pe strada. Daca tu nu il poti lua la tine, trimite mesaj prietenilor sau cunostintelor tale si roaga-i sa trimita la randul lor mai departe mesajul. In felul aceasta poti ajuta un biet motanel sa ajunga la casa lui si poate cei care il vor adopta iti vor multumi ca te-ai ostenit atat ca sa salvezi un suflet de pisoi.
Si noi iti multumim anticipat, pentru ca nu-ti este indiferenta soarta lui Sache.

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 03 Feb 2009, 23:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
Sache are nevoie de tine!!! http://www.4animals.ro/cazuri_speciale.html

Nu are nevoie de sustinere financiara. Are nevoie de mult mai mult de atat. Cules de pe drumuri de oameni minunati, (cu un membru rupt), motanelul, care poarta numele familiei care l-a salvat, se afla inca la Crystal-vet . Nu poate ramane tot restul vietii aici, asa ca are nevoie urgent sa-l adopti ... sa-l iei la tine. S-a refacut destul de repede este tare iubaret si foarte cuminte. Este deja castrat si in curand va fi si vaccinat. Nu lasa un sufletel, care s-a chinuit destul, sa ajunga din nou pe strada. Daca tu nu il poti lua la tine, trimite mesaj prietenilor sau cunostintelor tale si roaga-i sa trimita la randul lor mai departe mesajul. In felul aceasta poti ajuta un biet motanel sa ajunga la casa lui si poate cei care il vor adopta iti vor multumi ca te-ai ostenit atat ca sa salvezi un suflet de pisoi.
Si noi iti multumim anticipat, pentru ca nu-ti este indiferenta soarta lui Sache.


am sunat la ei sa infiez la distanta o pisica dar vreau sa-ti spun ca mi-au facut o impresie foarte proasta.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 07 Feb 2009, 22:49 
Veteran

Membru din: 01 Feb 2009, 03:16
Mesaje: 229
Citat:
Ce durere ai:) Si mie imi este mila cand taie astia cate un animal...dar asta e legea in final:D Tata a zis ca va cumpara un porc mare anul asta si-l va taia direct...asa nici nu il creste nici nimik:D totusi eu o sa dispar cand va avea loc:-s

Asta este conceptia celor care nu au un contact permanent cu animalele de curte. Aceste animale, vaca , porcul, oia, capra, si "co[ilasii" lor, sunt incluse in domeniu zootehnic la animale de interes economic, nu animale de companie. Oamenii de la tara, le cresc, le hranesc, dar din pacate Dumnezeu le-a dat o alta menire pe pamant.
Nu avem ce face!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 13 Feb 2009, 14:06 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:
Sache are nevoie de tine!!! http://www.4animals.ro/cazuri_speciale.html

Nu are nevoie de sustinere financiara. Are nevoie de mult mai mult de atat. Cules de pe drumuri de oameni minunati, (cu un membru rupt), motanelul, care poarta numele familiei care l-a salvat, se afla inca la Crystal-vet . Nu poate ramane tot restul vietii aici, asa ca are nevoie urgent sa-l adopti ... sa-l iei la tine. S-a refacut destul de repede este tare iubaret si foarte cuminte. Este deja castrat si in curand va fi si vaccinat. Nu lasa un sufletel, care s-a chinuit destul, sa ajunga din nou pe strada. Daca tu nu il poti lua la tine, trimite mesaj prietenilor sau cunostintelor tale si roaga-i sa trimita la randul lor mai departe mesajul. In felul aceasta poti ajuta un biet motanel sa ajunga la casa lui si poate cei care il vor adopta iti vor multumi ca te-ai ostenit atat ca sa salvezi un suflet de pisoi.
Si noi iti multumim anticipat, pentru ca nu-ti este indiferenta soarta lui Sache.



am vazut cateva animalute tare dragute :D
mie nu prea imi plac pisicutele dar imi plac la nebunie cateii, dar din pacate acum nu prea am timp sa ma ocup de ei...dar cand o sa am precis o sa-mi mai iau un catel :P

am primit acum 2 ani un catelus prin donatie, era cocker spaniol iar omul a dorit o moneda de 50 bani pe ea(era fetita) :D
foarte frumos catelul, din pacate cand am realizat ca nu mai am asa de mult timp pentru el i l-am dat unei prietene, dar si acum o vizitez, si ea ma cunoaste.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 13 Feb 2009, 21:25 
Veteran

Membru din: 01 Feb 2009, 03:16
Mesaje: 229
Citat:


am vazut cateva animalute tare dragute :D
mie nu prea imi plac pisicutele dar imi plac la nebunie cateii, dar din pacate acum nu prea am timp sa ma ocup de ei...dar cand o sa am precis o sa-mi mai iau un catel :P

am primit acum 2 ani un catelus prin donatie, era cocker spaniol iar omul a dorit o moneda de 50 bani pe ea(era fetita) :D
foarte frumos catelul, din pacate cand am realizat ca nu mai am asa de mult timp pentru el i l-am dat unei prietene, dar si acum o vizitez, si ea ma cunoaste.

:drool:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 14 Feb 2009, 12:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
eu nu l-as fi putut da.
pisica am primit-o de la o prietena, sa o tin cateva zile pana ii gaseste un stapan. dupa o saptamana nici nu concepeam sa o mai dau iar acum doamna Bibi e membru cu drepturi egale in casa noastra.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 360 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România