Ultima vizită a fost: Acum este 11 Mai 2024, 15:03


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 147 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Aberatii - volumul II
MesajScris: 05 Dec 2006, 15:06 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Volumul 1 din acest subiect e aici:
https://www.ghidulmiresei.ro/forum_displ ... &mid=23094

Sa continuam, deci... ;)

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aberatii - volumul II
MesajScris: 06 Dec 2006, 11:59 
Veteran

Membru din: 17 Apr 2006, 00:55
Mesaje: 447
Citat:
Volumul 1 din acest subiect e aici:
https://www.ghidulmiresei.ro/forum_displ ... &mid=23094

Sa continuam, deci... ;)


Incep eu... Sunt insarcinata:ndance::ndance::njump::npiano::rocker::rocker::nmusic::njump::npray:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aberatii - volumul II
MesajScris: 06 Dec 2006, 12:02 
Veteran

Membru din: 17 Apr 2006, 00:55
Mesaje: 447
Citat:

Incep eu... Sunt insarcinata:ndance::ndance::njump::npiano::rocker::rocker::nmusic::njump::npray:



Asta e vestea buna. Vestea proasta este ca mi-e foarte rau. De ieri de la ora 16.00, inainte sa ajung la medic am inceput sa ma simt rau. Sarcina are 5 sapt., trebuie sa merg sa fac analize. Totul e bine. Mai putin eu...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aberatii - volumul II
MesajScris: 06 Dec 2006, 12:07 
Veteran

Membru din: 17 Apr 2006, 00:55
Mesaje: 447
Citat:


Asta e vestea buna. Vestea proasta este ca mi-e foarte rau. De ieri de la ora 16.00, inainte sa ajung la medic am inceput sa ma simt rau. Sarcina are 5 sapt., trebuie sa merg sa fac analize. Totul e bine. Mai putin eu...



Trebuie sa va mai spun ceva. Maine la ora 11.00 am un interviu in Bucuresti, la o banca. Ce sa fac? Cand am trimis CV-ul nu stiam de sarcina. Daca le spun despre sarcina probabil ca n-o sa ma angajeze, daca nu le spun oricum afla si poate e mai rau. Dati-mi si mie un sfat:npray:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aberatii - volumul II
MesajScris: 06 Dec 2006, 12:17 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:


Trebuie sa va mai spun ceva. Maine la ora 11.00 am un interviu in Bucuresti, la o banca. Ce sa fac? Cand am trimis CV-ul nu stiam de sarcina. Daca le spun despre sarcina probabil ca n-o sa ma angajeze, daca nu le spun oricum afla si poate e mai rau. Dati-mi si mie un sfat:npray:


Legea nu le permite sa te intrebe daca esti insarcinata sau nu! sa inteleg ca esti chiar in prima luna de sarcina! oricum in prenatal intrii prin luna a 7 in cazul in care te simti rau! daca e in regula, poti merge chiar si mai mult la birou! Daca as fi in locul tau nu as spune nimic, sa vad ce iese! e pacat sa pierzi sansa unui loc de munca mai bun!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aberatii - volumul II
MesajScris: 06 Dec 2006, 12:22 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:


Trebuie sa va mai spun ceva. Maine la ora 11.00 am un interviu in Bucuresti, la o banca. Ce sa fac? Cand am trimis CV-ul nu stiam de sarcina. Daca le spun despre sarcina probabil ca n-o sa ma angajeze, daca nu le spun oricum afla si poate e mai rau. Dati-mi si mie un sfat:npray:


Se intelege, tot conform legii, o sa-i informezi asupra sarcinii, dar mai tarziu! in cazul in care decizi sa-ti schimbi locul de munca e important sa nu uiti ca pentru a beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului iti trebuie continuitate, asa ca noul contrac sa fie facut chiar din ziua in care te lichidezi dincolo!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aberatii - volumul II
MesajScris: 06 Dec 2006, 12:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Citat:


Trebuie sa va mai spun ceva. Maine la ora 11.00 am un interviu in Bucuresti, la o banca. Ce sa fac? Cand am trimis CV-ul nu stiam de sarcina. Daca le spun despre sarcina probabil ca n-o sa ma angajeze, daca nu le spun oricum afla si poate e mai rau. Dati-mi si mie un sfat:npray:


Neata!
Felicitari! Se pare ca Mosul a fost foarte darnic cu tine!
Sa stii ca la banca in general cand te angajezi nu ti se face contract de munca permanent, ci pe perioada limitata si asta nu cred ca te-ar avantaja. Am multe rietene care lucreaza la banca si la inceput asa a fost: contract pe perioada determinata de 3, 6, 9 luni, depinde de banca.
Mai ales daca te simti rau eu nu te-as sfatui, pentru ca Doamne Fereste, nu iti doresc, o sa ai o sarcina cu probleme si in primele 3 luni va trebui sa stai mai mult pe acasa ce faci?
Asta e parerea mea, nu ar fi bine fiind insarcinata sa-ti schimbi locul de munca.
Dar, ... cea mai in masura sa iei o decizie esti chiar tu impreuna cu sotul tau. Cu el ar trebui sa te sfatuiesti, nu cu noi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aberatii - volumul II
MesajScris: 06 Dec 2006, 12:47 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:
Nici eu nu as spune nimic...

Dar gandeste-te daca esti impacata cu ideea a-ti schimba jobul tocmai acum... O sa trebuiasca sa inveti o multime de lucruri noi, sa te acomodezi cu noul colectiv si cand o sa te integrezi cu totul..intri in concediu....Si nu stiu daca urmatoarele 9 luni o sa-ti arda tie sa faci frumos p-acolo...O sa ai si tu problemele tale...
Si eu cred ca pe perioada sarcinii trebuie sa fii cu oameni care te stiu si te inteleg, nu cu straini...

Du-te deocamdata la interviu si daca vezi ca treaba devine serioasa, mai ganseste-te:lips:


Foarte frumos spus Mady!:napplause:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aberatii - volumul II
MesajScris: 06 Dec 2006, 12:53 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
Citat:

Incep eu... Sunt insarcinata:ndance::ndance::njump::npiano::rocker::rocker::nmusic::njump::npray:
felicitari:-*. chiar nu putea sa-ti aduca mosul un cadou mai frumos:love::love: sper sa ai sarcina usoara in continuare si sa te bucuri de fiecare clipa:love:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aberatii - volumul II
MesajScris: 06 Dec 2006, 13:02 
Veteran

Membru din: 17 Apr 2006, 00:55
Mesaje: 447
Citat:
felicitari:-*. chiar nu putea sa-ti aduca mosul un cadou mai frumos:love::love: sper sa ai sarcina usoara in continuare si sa te bucuri de fiecare clipa:love:


Multumesc fetelor si pt urari si pt sfaturi. Interviul de la banca a picat intr-un moment nepotrivit pana la urma. Vreau sa-mi schimb locul de munca si mai ales sa lucrez intr-o banca, dar... Acum chiar n-am chef de nimic. Mi-e foarte rau, sper sa nu-mi fie asa toata sarcina. Vreau sa merg totusi la interviu, nu vreau sa fiu neserioasa. Sper sa pot rezista pe drum


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aberatii - volumul II
MesajScris: 06 Dec 2006, 15:03 
Veteran

Membru din: 17 Apr 2006, 00:55
Mesaje: 447
Citat:
FELICITARI!!!!!!!!!!!!
Sa fiti sanatosi amandoi (sorry, toti trei, il uitasem pe sot), sarcina si nastere foarte usoara! :ndance:


Multumesc, la fel si voua!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aberatii - volumul II
MesajScris: 06 Dec 2006, 17:41 
Veteran

Membru din: 08 Aug 2006, 15:02
Mesaje: 322
Felicitari!!!
Super!!! Inca o veste buna!!!:ndance::ndance::ndance:
:-*:-*:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aberatii - volumul II
MesajScris: 06 Dec 2006, 17:45 
Veteran

Membru din: 08 Aug 2006, 15:02
Mesaje: 322
Si legat de sarcina daca sa spui sau nu. Daca o sa te angajeze au sa afle despre sarcina cand iti fac analizele pt angajare, plus ca trebuie sa iti faca si razele la plamani unde si trebuie sa declari pe proprie raspundere ca nu esti insarcinata.
Te pupic si o sarcina usoara va doresc la toate.
:-*:-*:-*
:flower::flower::flower:
%%-%%-%%-


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aberatii - volumul II
MesajScris: 06 Dec 2006, 17:47 
Veteran

Membru din: 08 Aug 2006, 15:02
Mesaje: 322
Citat:
Ce face ghidul mamei? Ca ne tot inmultim pe aici.... Sa apara in timp util ca sa il putem utiliza! Pls.:neyes:



Ai vazut ca a stiut mosu adresa. :nwink::nwink:
:-*:flower:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aberatii - volumul II
MesajScris: 06 Dec 2006, 17:50 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Citat:

Multumesc, la fel si voua!


Felicitari si din partea mea.Ai grija de voi, mai ales daca nu te simti bine.In leg cu jobul au pus fetele punctul pe i.Du-te daca poti, vezi care-i treaba si ramai acolo unde iti place.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aberatii - volumul II
MesajScris: 06 Dec 2006, 17:53 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Citat:
Si legat de sarcina daca sa spui sau nu. Daca o sa te angajeze au sa afle despre sarcina cand iti fac analizele pt angajare, plus ca trebuie sa iti faca si razele la plamani unde si trebuie sa declari pe proprie raspundere ca nu esti insarcinata.
Te pupic si o sarcina usoara va doresc la toate.
:-*:-*:-*
:flower::flower::flower:
%%-%%-%%-


Eu stiu ca nu e obligatoriu sa-ti declari sarcina pana in luna a 3-a.Dar vad ca-i cu 2 fete treaba asta, ca te pune sa faci analize si hop se afla.Lege tampita.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 147 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România