Ultima vizită a fost: Acum este 18 Apr 2024, 14:00


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce sa aleg: Ophelia bridal sau Casa de moda Florentza?
MesajScris: 17 Dec 2009, 00:16 
Nou Venit

Membru din: 17 Dec 2009, 02:10
Mesaje: 1
Buna tuturor!

Dupa mai multe cautari si probe, am ales pe final doua firme de rochii de mireasa:
Una este Ophelia bridal: model corset,forma de inima, material tafta de matase,dantela aplicata pe corset pana in talie,talie prelungita,prima fusta de tafta de matasa, fusta de dedesubt tulle cu broderie aplicata in partea despicata a fustei din tafta(pentru a fi vizibila), Trena medie, cu sistem de prindere. Fusta din tulle este peste o alta fusta tot din tafta cred, ca sa stea rochia stabile, sa nu fluture. Pret 1900RON(redus de la 2100).

Cealalta este Casa de moda Florentza: un model care s-ar prezenta cam asa, dupa cateva modificari(nu il au facut de-a gata, ci este o idee de a mea aplicata de o croiala pe care o au deja facuta din tulle si organza creponata, numai ca difera materialele). Deci: corset forma de inima, din tafta, cu broderie aplicata pe bust si in zona taliei, talie normala, fusta de dedesubt dintr-un material care cred ca e organza sau voal(din ala semitransparent) cu dantela aplicata(aceasta fusta se sprijina pe fusta de tafta, ca sa fie rochia stabila). Fusta de deasupra din tafta, prinsa asimetric, intr-o parte, ca sa fie vizibila dantela de pe a doua fusta. Trena as dori deasemenea, tot medie, cu sistem de prindere. Dupa ce le-am descris cam ce materiale mi-as dori si modelul putin schimbat, mi s-a spus ca ajunge cam 1800ron. Mentionez ca acest model nu il au facut, ci am intrebat eu cam cat ajunge facut din aceste materiale.

A avut cineva experiente(placute si neplacute) cu aceste doua case de moda?
M-ar ajuta orice intamplare, orice experienta oricat de mica a fost ea.

De exemplu, daca la Florentza sunt seriosi si pastreaza pretul stabilit la inceput(in cazul meu fiind vorba de schimbarea materialelor si putin a modelului).

Cum vi se pare calitatea materialelor atat la Florentza, cat si la Ophelia bridal?

Cum vi se pare lucrarea croitoresei de la Florentza? La Ophelia stiu ca sunt aduse de undeva si doar modificate.

Credeti ca Florentza respecta ceea ce vrei, ma refer sa foloseasca exact materialele precizate de tine.

Cei de la Florentza sunt curati si ingrijiti cu produsele? La final voi primi o rochie curata, calcata, fara cusaturi trase?

Este foarte important pentru mine orice aspect oricat de mic, pozitiv sau negativ, de la ambele case, asa ca as fi recunoscatoare pentru orice feedback de la voi.

Va multumesc mult mult de tot!

Vreau sa mai precizez un lucru:
din cate modele am probat pana acum(si am probat destul de multe), am observat ca ma prinde foarte bine talia prelungita(fiind foarte slaba) si ma face si putin mai inalta.
Modelul de la Ophelia este talie prelungita.

Sa ma risc si la Florentza si sa cer talie prelungita?(asta ar insemna putin si schimbare croielii, desi am probat si un model pe talie prelungita la ei).
O diferentiere la calitatea materialelor ar cantari mult in decizia mea.

Exista cineva priceput la materiale care a avut tangenta cu aceste case??

Despre materiale, care din aceste doua tipuri de tafta este mai elegant, mai recomandat, mai calitativ:

1. tafta de matase(luciu usor metalic, usor, cu niste dungulite fine prin el)
2. tafta normala(?) (mi s-a parut cu un luciu usor sidefat, fara dugulite)

Organza de matase este un material elegant sau pare a fi prea tzaranesc?

Va multumesc foarte mult pentru pareri, experiente impartasite, sfaturi, orice m-ar putea ajuta sa iau o decizie!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce sa aleg: Ophelia bridal sau Casa de moda Florentza?
MesajScris: 22 Dec 2009, 12:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Wow, cate intrebari :)

Parerea mea este ca rochiile facute pe comanda arata mai rau decat cele cumparate de-a gata. Nu am gasit decat o singura exceptie pana acum; in general insa, am recunoscut de la distanta o rochie facuta de o croitoreasa in primul rand prin calitatea (proasta) a finisajelor. Deci, din punctul asta de vedere, eu zic sa nu risti si sa iei ceea ce stii sigur cum arata. Diferenta de pret nu mi se pare relevanta, asa ca eu as alege-o pe cea de la Ophelia, ca din cate am inteles aia stii sigur cum vine.

Despre tafta nu stiu ce sa iti zic; si eu am avut rochia din tafta, dar nu stiu de care. Oricum mie nu prea imi plac chestiile "sclipicioase". Taftaua mea era lucioasa, dar nu metalizata... Poti sa vezi in pozele din albumul personal cum arata. Ceea ce pot sa iti zic (naspa) despre tafta este ca nu prea lasa pielea sa respire si eu una am transpirat destul de tare pe dedesubt... dar era si o zi foarte calduroasa atunci. Oricum, acest impediment nu a fost atat de deranjant; daca ar fi sa imi aleg din nou rochia, tot pe aia as lua-o.

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce sa aleg: Ophelia bridal sau Casa de moda Florentza?
MesajScris: 22 Dec 2009, 13:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
ce fain e website-ul tau,Cora!o sa ne putem face si noi? :nblink:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce sa aleg: Ophelia bridal sau Casa de moda Florentza?
MesajScris: 22 Dec 2009, 13:42 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
ral_ct scrie:
ce fain e website-ul tau,Cora!o sa ne putem face si noi? :nblink:



INSTRUMENTE - Website-ul miresei - activeaza website-ul si poti sa iti faci si tu si oricine vrea :D ...in partea stanga este meniul.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce sa aleg: Ophelia bridal sau Casa de moda Florentza?
MesajScris: 22 Dec 2009, 13:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
mersi!nu stiam de asta...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce sa aleg: Ophelia bridal sau Casa de moda Florentza?
MesajScris: 22 Dec 2009, 17:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
ral_ct scrie:
ce fain e website-ul tau,Cora!o sa ne putem face si noi? :nblink:


ce website? vreau sa vad si eu

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce sa aleg: Ophelia bridal sau Casa de moda Florentza?
MesajScris: 22 Dec 2009, 17:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
daca dai click pe numele Corei sau al lui Ayrun..scrie acolo "vezi website-ul".sunt super!si Carlita a explicat cum putem face si noi.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce sa aleg: Ophelia bridal sau Casa de moda Florentza?
MesajScris: 22 Dec 2009, 18:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
ral_ct scrie:
daca dai click pe numele Corei sau al lui Ayrun..scrie acolo "vezi website-ul".sunt super!si Carlita a explicat cum putem face si noi.

stai ca mai facut curioasa....merg sa vad cum sta treaba....poate dupa anul nou imi fac si eu :rofl: :rofl: :rofl:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce sa aleg: Ophelia bridal sau Casa de moda Florentza?
MesajScris: 22 Dec 2009, 18:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
ral_ct scrie:
daca dai click pe numele Corei sau al lui Ayrun..scrie acolo "vezi website-ul".sunt super!si Carlita a explicat cum putem face si noi.

wow f frumos.....vreau si euuuuuuuuuuuuuu.....dupa sarbatorii......ca trebuie sa aleg cu grija pozele :nlol:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România