Ultima vizită a fost: Acum este 19 Apr 2024, 10:14


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 315 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Voalul acopera fata...sau nu?; manusi sau nu?
MesajScris: 29 Feb 2008, 10:44 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
draga mea trimite-mi adresa ta de mail pe privat ca sa ti le trimit deoarece sunt mari, si nu ma lasa sa le atasez la instrumente


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul acopera fata...sau nu?; manusi sau nu?
MesajScris: 14 Mar 2008, 02:05 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
ei na - ai maini finute, asa cum trebuie sa avem macar acum cand suntem tinere. mie nu imi plac mainile groase si in nici un caz cele cu muschi la fete. subtiri si ferme.


mei! fara discriminari la laboacele mele da?:mellow:

:nlol::nlol::nlol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul acopera fata...sau nu?; manusi sau nu?
MesajScris: 14 Mar 2008, 02:07 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
intr-adevar biete!!! ca doar ni se intampla impotrviva vointei noastre, noi ne-am ferit cat am putut (X)(X)(X)


:nlol::nlol::nlol::nlol::nlol:
ce tari sunteti!!!
facurati chef in lipsa mea, ai?
Cristinutza ma uit la contorul tau(X)(X)(X)vai ca nu-mi vine sa cred. mai putin si cresti mare!!!
:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul acopera fata...sau nu?; manusi sau nu?
MesajScris: 22 Apr 2008, 14:55 
Nou Venit

Membru din: 06 Noi 2007, 23:27
Mesaje: 47
Citat:

:nlol::nlol::nlol::nlol::nlol:
ce tari sunteti!!!
facurati chef in lipsa mea, ai?
Cristinutza ma uit la contorul tau(X)(X)(X)vai ca nu-mi vine sa cred. mai putin si cresti mare!!!
:-*


Eu stiam ca voalul se pune pe fata doar daca sunt inca "pure"daca intelegeti ce vreau sa spun.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul acopera fata...sau nu?; manusi sau nu?
MesajScris: 23 Apr 2008, 16:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:

Eu stiam ca voalul se pune pe fata doar daca sunt inca "pure"daca intelegeti ce vreau sa spun.


da, normal asa ar fi..dar cred ca ar fi aproape imposibil sa fie doar asa...atunci nu ar mai avea aproape nimeni voal. si ar falimenta comerciantii.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul acopera fata...sau nu?; manusi sau nu?
MesajScris: 04 Mai 2008, 19:05 
Nou Venit

Membru din: 24 Ian 2008, 19:04
Mesaje: 6
Citat:

da, normal asa ar fi..dar cred ca ar fi aproape imposibil sa fie doar asa...atunci nu ar mai avea aproape nimeni voal. si ar falimenta comerciantii.


nu ar falimenta comerciantii..pt ca cik daca nu is pure nu tre sa isi acopere fatza...atata tot...da pe cap pot sa il pun fara probleme... :p


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul acopera fata...sau nu?; manusi sau nu?
MesajScris: 06 Mai 2008, 20:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:

nu ar falimenta comerciantii..pt ca cik daca nu is pure nu tre sa isi acopere fatza...atata tot...da pe cap pot sa il pun fara probleme... :p


mda...poate o fi asa. dar poate fi si cum zice rose rose. stii care e ideea, ca la americani (la protestanti) dar si la unii europeni (catolici sau ortodoxi de rit vechi cum sunt de ex grecii) mireasa intra in biserica obligatoriu cu voalul pe fata si numai in fata altarului i-l da mirele pe spate. acum..cate bordeie atatea obiceiuri. conteaza cred si dorinta fiecaruia, evident alaturi de traditie.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul acopera fata...sau nu?; manusi sau nu?
MesajScris: 17 Iul 2008, 22:01 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
intr-adevar obiceiul asa este ca poarta voal doar fecioarele, celelalte nu...acum insa cu schimbarile lumii moderne:~*se practica voalul si la mai domnuci asa:pideea ar fi sa nu acopere fata, in schimb nu se mai tine deloc cont de chestia asta...sigur! am vazut si vedete mkulte care au purtat voal si pe fata si chiar nu cred ca:-`
strabunica mea de exemplu a facut scandal monstru cand nepotul ei casatorindu-se, viitoarea nepoata o avut rochie crem, ca nu e voie ca doar stateau impreuna de ani multi...dupa asta cand i-am pove de prietena mea gravidutza in luna 4a ca o avut voal prins numai in spate, alt circ:ok: acum cand i-am zis ca si eu voi avea voal, urmara observatiile:-`ca doar stam impreuna i-am zis ca nu chiar ca eu stau singura!:pmacar atat sa am voie daca am acceptat alte reguli:pO:)si pana la urma nu mai suntem in epoca de piatra:-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul acopera fata...sau nu?; manusi sau nu?
MesajScris: 27 Aug 2008, 13:37 
Nou Venit

Membru din: 26 Aug 2008, 18:39
Mesaje: 12
buna miresicilor! eu o sa am manusi lungi prinse de degetul mijlociu. nu stiu ce credeti voi dar mie imi plac foarte mult. eu am un avantaj foarte misto mama soacra nu s-a bagat in chestii de genul asta m-a lasat sa aleg eu ce vreau ca doar eu sunt mireasa si trebuie sa ma simt bine. in ceea ce priveste voalul la mine chiar cred ca o sa mearga pe fata pentru ca am si trena si voal lung. voi ce ziceti?:unsure:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul acopera fata...sau nu?; manusi sau nu?
MesajScris: 27 Aug 2008, 14:13 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
Sincer mie una manusile nu imi plac.
In legatura cu voalul pe fata,sper ca nu te supar, dar mie imi da senzatia de mort, deoarece acolo ii acoperi fata.
Sper ca nu te-am suparat


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul acopera fata...sau nu?; manusi sau nu?
MesajScris: 27 Aug 2008, 14:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:
Sincer mie una manusile nu imi plac.
In legatura cu voalul pe fata,sper ca nu te supar, dar mie imi da senzatia de mort, deoarece acolo ii acoperi fata.
Sper ca nu te-am suparat


hai mari, draguta..ca nu e chiar asa. voalul nu trebuie sa insemne doar mort. daca tie asta iti sugereaza poate ca ai facut tu o conexiune la un moment dat si ai ramas cu aceasta impresie.
eu cred ca daca cuiva ii place sa il poarte pe fata cand intra in biserica, e cu atat mai frumos ca tine la aceasta traditie. in anumite locuri tine de traditie asta; sau e o traditie imprumutata din strainatate. mei voalul imi inspira ceva de poveste..cu atat mai mult cu cat e lung si il tii pe fata in momentul in care intri in biserica. acum..fiecare cu senzatiile si preferintele lui :nblink:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul acopera fata...sau nu?; manusi sau nu?
MesajScris: 27 Aug 2008, 15:00 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
Poate ma dus cu gandul la mort deoarece in luna august am aflat de 3 morti,chiar prea mult pentru o luna.
Este adevarat ca este ceva de poveste, dar asta doar la catolici, deorece la ortodoxi nu te lasa cu voalul pe fata in timpul slujbei, si atunci cand mirele nu te vede mireasa decat la altar.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul acopera fata...sau nu?; manusi sau nu?
MesajScris: 27 Aug 2008, 15:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:
Poate ma dus cu gandul la mort deoarece in luna august am aflat de 3 morti,chiar prea mult pentru o luna.
Este adevarat ca este ceva de poveste, dar asta doar la catolici, deorece la ortodoxi nu te lasa cu voalul pe fata in timpul slujbei, si atunci cand mirele nu te vede mireasa decat la altar.


of saraca de tine..imi pare rau de decese. si dumnezeu sa ii ierte. da, e la catolici si la protestanti si la alte religii este voalul pe fta. si intri in biserica cu chipul acoperit. dar nu stai in timupl slujbei cu voalul...ci intri cu voalul pe fata si ajungi in fata altarului si tatal tau te incredinteaza mirelui tau care te asteapta acolo si el iti ridica voalul de pe fata. deci putem imprumuta si noi aceasta traditie daca ne dorim, sau ne place, asa cum avem si multe altre lucruri imprumutate.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul acopera fata...sau nu?; manusi sau nu?
MesajScris: 27 Aug 2008, 15:29 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
decat sa ne pastram traditiile noastre care din puctul meu de vedere sunt mai frumoase, imprumutam cat puteam de afara si mai ales din telenovele.
la catolici din cate stiu eu te lasa cu voalul pe fata toata sluja.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul acopera fata...sau nu?; manusi sau nu?
MesajScris: 27 Aug 2008, 15:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:
decat sa ne pastram traditiile noastre care din puctul meu de vedere sunt mai frumoase, imprumutam cat puteam de afara si mai ales din telenovele.
la catolici din cate stiu eu te lasa cu voalul pe fata toata sluja.


ba nu toate traditiile noastre sunt frumoase. si mai rau de atat...nici macar nu au un izvor vechi ci unele sunt inventate de fiecare zona a tarii pur si simplu doar pentru a se diferentia. ma rog..e o discutie muult prea lunga.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul acopera fata...sau nu?; manusi sau nu?
MesajScris: 27 Aug 2008, 15:36 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
Pana la urma fiecare face cum vrea si cum se simte bine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul acopera fata...sau nu?; manusi sau nu?
MesajScris: 27 Aug 2008, 15:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:
decat sa ne pastram traditiile noastre care din puctul meu de vedere sunt mai frumoase, imprumutam cat puteam de afara si mai ales din telenovele.
la catolici din cate stiu eu te lasa cu voalul pe fata toata sluja.


cat despre imprumutatul din telenovele, nu stiu ce sa zic. stiu doar ca eu sunt exemplul cel mai viu ca NU am imprumutat din filme (fie ele telenovele sau nu) am imprumutat de la tatal meu care este catolic, obiceiul de a fi dusa la altar de el si incredintata sotului meu. poate ca se mai inspira lumea si din familie sau de la prieteni..nu neaparat din telenovele. nu trebuie sa categorisesti atat de repede ceva sau pe cineva.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul acopera fata...sau nu?; manusi sau nu?
MesajScris: 27 Aug 2008, 15:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:
Pana la urma fiecare face cum vrea si cum se simte bine


subscriu :nwink:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul acopera fata...sau nu?; manusi sau nu?
MesajScris: 28 Aug 2008, 00:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
ma chestia asta cu ce iti da voie preotul si cu ce nu este o chestie discutabila, eu am fost la mai multe nunti in ultima perioada si toate in aceelaso orasi numai ca la biserici diferite si au fost anumite chesti care difereau in functie de ce vrea preotul respectiv. deci eu zic ca multe sunt si in functie de mentalitatea preotului. dar eu zic ca pana la urma daca tu iti doresti ceva cu adevarat in aceea zi poti sa vorbesti cu preotul si pana la urma eu cred ca se rezolva, bine acum depinde si de ce iti doresti:nblink:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul acopera fata...sau nu?; manusi sau nu?
MesajScris: 28 Aug 2008, 01:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:
ma chestia asta cu ce iti da voie preotul si cu ce nu este o chestie discutabila, eu am fost la mai multe nunti in ultima perioada si toate in aceelaso orasi numai ca la biserici diferite si au fost anumite chesti care difereau in functie de ce vrea preotul respectiv. deci eu zic ca multe sunt si in functie de mentalitatea preotului. dar eu zic ca pana la urma daca tu iti doresti ceva cu adevarat in aceea zi poti sa vorbesti cu preotul si pana la urma eu cred ca se rezolva, bine acum depinde si de ce iti doresti:nblink:


sa stii ca am mai auzit de faze in care preotul nu permitea ceva..eu nu inteleg de ce. noi la biserica noastra i-am inmtrebat pe parintii nostri daca putem sa aducem stalpisorii cu voal in biserica. au zis ca bineinteles ca da. apoi i-am intrebat daca se supara ca nu vom intra eu cu nasul si andrei cu nasa, ci pe mine ma va duce tatal meu. au fost foarte incantati sa ma aduca tata, fiindca il stiau si il plac mult. si pentru ca au si ei prieteni preoti catolici si stiu ca pana la urma suntem toti crestini si esenta este aceiasi. iar l voal chiar nu s-a bagat. nici eu nu am intrebat. pentru ca am intrat cu el pe fata si mi l-a ridicat andrei cand am ajuns langa el. nu vad de ce ar afecta preotul asta. si daca vorbesti cu preotii si le spui ce ti-ar placea si lke ceri si sfatul sunt sigura ca gasesti cai de comunicare si ca pana la urma vei face cu iti doresti.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 315 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România