Ultima vizită a fost: Acum este 26 Apr 2024, 00:36


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 107 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Jarteluta
MesajScris: 13 Apr 2007, 15:47 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
traditia asta cu aruncatul buchetului este imprumutata ca multe alte traditii si se practica de cativa ani si al noi...normal traditia este sa faci mire si mireasa pe un cuplu necasatorit dar care urmeaza sa se casatoreasca intr-un viitor cat mai apropiat de la nunta ta...oricum faza e ca daca arunc buchetul si il prinde o fata care nu are prieten si e singura la nunta...pe cine pun mire? carui cavaler ii voi da floarea mirelui? in astfel de situatii se pot supara unii oameni...domnisoara care a prins buchetul ca nu ii place de cavaler si mai stiu si eu ce mai intervin...
oricum mai este ceva timp pana atunci si mai vad eu cum fac...oricum 2 buchete nu am chef sa fac...unul si bun, pe care intentionez sa il pastrez, chiar daca este din flori naturale, pt ca daca le pastrezi bine se usuca frumos si arata bine...mai am astfel de flori uscate(trandafiri) de la diferite momente importante din viata mea...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jarteluta
MesajScris: 16 Apr 2007, 18:32 
Senior

Membru din: 07 Mar 2007, 18:50
Mesaje: 190
eu o sa imi fac un singur buchet iar dupa ce o sa il arunc o sa il vreau inapoi ptr k macar cat tine vreau sa il am amintire (va fi din flori naturale mai precis il voi face din trandafiri ptr k imi plac extrem de mult).si la fel va fi si cu jarteluta o voi vrea inapoi ptr k toate astea vor fi niste amintiri.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jarteluta
MesajScris: 26 Apr 2007, 02:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
traditia asta cu aruncatul buchetului este imprumutata ca multe alte traditii si se practica de cativa ani si al noi...normal traditia este sa faci mire si mireasa pe un cuplu necasatorit dar care urmeaza sa se casatoreasca intr-un viitor cat mai apropiat de la nunta ta...oricum faza e ca daca arunc buchetul si il prinde o fata care nu are prieten si e singura la nunta...pe cine pun mire? carui cavaler ii voi da floarea mirelui? in astfel de situatii se pot supara unii oameni...domnisoara care a prins buchetul ca nu ii place de cavaler si mai stiu si eu ce mai intervin...
oricum mai este ceva timp pana atunci si mai vad eu cum fac...oricum 2 buchete nu am chef sa fac...unul si bun, pe care intentionez sa il pastrez, chiar daca este din flori naturale, pt ca daca le pastrezi bine se usuca frumos si arata bine...mai am astfel de flori uscate(trandafiri) de la diferite momente importante din viata mea...



La noi se arunca buchetul la o fata nemaritata si jarteluta la un baiat necasatorit.ei nu trebuie sa faca cuplu.sunt doua momente separate la nunta.Nici macar nu vreau sa le fac consecutiv...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jarteluta
MesajScris: 27 Apr 2007, 02:18 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
exact la fel este si la noi...dar sunt parti si zone ale tarii unde traditiile difera si lasand la o parte traditia ,poate sunt mirese si miri care vor sa iasa putin din clasicul obisnuit


sunt total de acord cu tine...faza cu traditia care am zis-o a fost pt ca cineva zice ca asa e traditia sa arunci buchetul...de fapt s-a preluat acest obicei de ceva timp si cum mai toata lumea il practica se considera deja ca fiind o traditie de-a noastra...oricum fiecare are propriile idei si va proceda in consecinta...la fel voi face si eu...:nblink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jarteluta
MesajScris: 28 Apr 2007, 02:24 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
poti face ce vrei la nunta ta,ca doar e nunta ta...o prietena de-a mea s-a casatorit acum 2 saptamani si nu a aruncat buchetul de mireasa...iar a 2-a zi cand am intrebat-o de ce nu l-a aruncat a inceput sa planga spunandu-mi ca a uitat si mi-a zis..."doamne am avut atatea pe cap incat am uitat".am mai intalnit faze unde mireasa si-a cumparat jarteluta si a tinut-o pe picior,eu consider ca daca o mireasa nu are de gand ca mirele sa ii dea jos jartela nu are pt ce sa si-o cumpere...si oare la nunta esti chiar asa de stresata incat sa uiti de buchetul de mireasa?



jarteluta oricum imi iau, numai ca nu va fi data jos la nunta...dar asta nu inseamna ca mirele nu o va da jos:~* si ca nu ar trebui sa imi cumpar asa ceva:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jarteluta
MesajScris: 28 Apr 2007, 11:28 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
eu nu mi-am luat jarteluta, pt ca nu ne prea place noua monentul cu "scosul" ...nu prea ma incanta...mi-am cumparat ceva mult mai fain pt iubi al meu de care va
beneficia dupa nunta
buchetul il voi arunca, si cine il prinde va ramane cu el...
eu raman cu amintirea din poze:)
iar dezbobotat nu va exista,pt ca eu vreau sa am voal doar la biserica si daca mi-l dau jos, nu mi-l mai pun dimineata inapoi, doar pt acest obicei:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jarteluta
MesajScris: 02 Iul 2008, 16:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
intrebare intrebatoare:daca nu o sa port dresuri la nunta,mai pun jarteluta?asa simpla?parca e ciudat...cred ca renunt la ea...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jarteluta
MesajScris: 02 Iul 2008, 16:38 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
dar nu este neaparat sa porti jarteau.daca vrei da daca nu nu.tu dezi singura.
eu o sa am dar nu o sa mi-o dea jos de fata cu toti invitatii.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jarteluta
MesajScris: 02 Iul 2008, 17:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Citat:
dar nu este neaparat sa porti jarteau.daca vrei da daca nu nu.tu dezi singura.
eu o sa am dar nu o sa mi-o dea jos de fata cu toti invitatii.
chiar nu stiu ce sa fac.mai am un pic de timp sa ma decid dar...cred ca renunt...:unsure:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jarteluta
MesajScris: 02 Iul 2008, 22:04 
Nou Venit

Membru din: 15 Apr 2008, 22:08
Mesaje: 42
Citat:
chiar nu stiu ce sa fac.mai am un pic de timp sa ma decid dar...cred ca renunt...:unsure:

hmm..nici eu nu-mi iau ..poate o sa am una de "rezerva" ptr noaptea nuntii dar in nici un caz nu de fata cu invitatii..nu-mi place..


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jarteluta
MesajScris: 03 Iul 2008, 01:00 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
hmm..nici eu nu-mi iau ..poate o sa am una de "rezerva" ptr noaptea nuntii dar in nici un caz nu de fata cu invitatii..nu-mi place..

Mie mi-au cumparat jarteluta gasca de prieteni de ziua mea: jarteluta si dresurile albe cu adeziv printre alte cadouri. De purtat voi purta jarteluta, dar mai vedem cand si cum o da jos. Parca nu prea as vrea nici eu de fata cu toata lumea. Poate mai spre dimineata daca nu uitam, daca mai avem chef... Am fost sambata la o nunta si am plecat pe la 4 si 15. Mirii erau si ei atat de obositi, mireasa de-abia mai statea in picioare. Daca vom fi si noi la fel, nu cred ca mai stam si de jartea... Daca e sa facem si obiceiul asta, trebuie facut mai devreme...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jarteluta
MesajScris: 03 Iul 2008, 02:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:
Mie mi-au cumparat jarteluta gasca de prieteni de ziua mea: jarteluta si dresurile albe cu adeziv printre alte cadouri. De purtat voi purta jarteluta, dar mai vedem cand si cum o da jos. Parca nu prea as vrea nici eu de fata cu toata lumea. Poate mai spre dimineata daca nu uitam, daca mai avem chef... Am fost sambata la o nunta si am plecat pe la 4 si 15. Mirii erau si ei atat de obositi, mireasa de-abia mai statea in picioare. Daca vom fi si noi la fel, nu cred ca mai stam si de jartea... Daca e sa facem si obiceiul asta, trebuie facut mai devreme...


eu nu voi avea ciorapi pentru ca va fi cald..pentru ca voi avea sandale (adica sper ca voi avea sandale..eu tot nu am gasit si m-am trezit cu o surpriza de la cativa colegi de munca care au zis ca mi-au comandat ei sandale aurii ..m-a bucurat vestea dar am mari emotii sa nu cumva sa nu-mi vina si, mai ales, ca nu-mi vor placea). deci revenind ..la sandale nu merg niciodata ciorapi. drept pt care nu voi purta ciorapi. apoi, jartelutza mi-a placut intotdeauna, mi se pare sexy rau. e adevarat ca trebuie sa ai si picioare frumoase pentru asa ceva (eu nu prea am, sunt usor plinute si genunchii lati) dar pana la urma, tine de placerea si dorinta fiecaruia. mie mi-a luat mama jartelutza, asa ca o voi purta in noaptea nuntii. si daca andrei va vrea sa o dea jos de fata cu lumea, asa vom face; daca nu, e la fel de frumos si dragastos si in intimitatea diminetii de dupa :nwink:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jarteluta
MesajScris: 04 Iul 2008, 15:01 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

eu nu voi avea ciorapi pentru ca va fi cald..pentru ca voi avea sandale (adica sper ca voi avea sandale..eu tot nu am gasit si m-am trezit cu o surpriza de la cativa colegi de munca care au zis ca mi-au comandat ei sandale aurii ..m-a bucurat vestea dar am mari emotii sa nu cumva sa nu-mi vina si, mai ales, ca nu-mi vor placea). deci revenind ..la sandale nu merg niciodata ciorapi. drept pt care nu voi purta ciorapi. apoi, jartelutza mi-a placut intotdeauna, mi se pare sexy rau. e adevarat ca trebuie sa ai si picioare frumoase pentru asa ceva (eu nu prea am, sunt usor plinute si genunchii lati) dar pana la urma, tine de placerea si dorinta fiecaruia. mie mi-a luat mama jartelutza, asa ca o voi purta in noaptea nuntii. si daca andrei va vrea sa o dea jos de fata cu lumea, asa vom face; daca nu, e la fel de frumos si dragastos si in intimitatea diminetii de dupa :nwink:


mie mi-a dat-o jos de fata cu toti - da rochia era mare si nu a ridicat-o mult, doar a bajbait pe acolo. amuzant e ca la buchet vin multe dre, la jartiera nici un tip...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jarteluta
MesajScris: 17 Iul 2008, 23:14 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
ma bucur sa vad ca mai sunt si altii "batuti in cap" ca noi care nu vor jartelutze:nlol::nlol::nlol:am crezut ca suntem noi ciudati:~*
cu toate ca acum la nunta cand am fost momentul cu jarteaua a fost super dragut ea urcata pe masa dansand si el dandui jos jarteaua dragut foc. la aruncatul buchetului o zbierat avrutza dupa mien ca ce caut la masa da toata lumea mio zis ca spera ca nul prind iar ca la sora mirelui o prinsesem -acu ceva ani-...mi-ar fi placut sa sar ultima oara dupa el:nlol::nlol::nlol:dar am zis ca numaia re sens ca la noi e clar, sa las si la altele...
apropo la nunta prietenei mele si nasa noastra:ok:eu am prins buchetul dar un alt baiat decat iubi jartiera, am dansat un dans impreuna si gata...
eu sunt foarte in dubii cu buchetul. am auzit de-o superstitie ca nu e bine sa-l apstrezi???(?):-`ideea e ca oricum il pastrez:p intrebarea e fac un al doilea saaaauO:) nu pot s aila runc mai departe pe asta de l-am prins la nasa? e dragutel si vb ceea pe mien m-a dus la maritis:p are ceva?:-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jarteluta
MesajScris: 18 Iul 2008, 21:53 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:
eu sunt foarte in dubii cu buchetul. am auzit de-o superstitie ca nu e bine sa-l apstrezi???(?):-`ideea e ca oricum il pastrez:p intrebarea e fac un al doilea saaaauO:) nu pot s aila runc mai departe pe asta de l-am prins la nasa? e dragutel si vb ceea pe mien m-a dus la maritis:p are ceva?:-`


eu nu cred in superstitii, dar cunosc un singur caz in care mireasa a pastrat buchetul. si dupa vre-o 2-3 ani au divortat. a fost un soc pt toata lumea, pt ca pareau ca se iubesc si se inteleg f bine iar despartirea a fost destul de urata.
si daca faci al doilea buchet cum le tii? :D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jarteluta
MesajScris: 19 Iul 2008, 03:10 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:

eu nu cred in superstitii, dar cunosc un singur caz in care mireasa a pastrat buchetul. si dupa vre-o 2-3 ani au divortat. a fost un soc pt toata lumea, pt ca pareau ca se iubesc si se inteleg f bine iar despartirea a fost destul de urata.
si daca faci al doilea buchet cum le tii? :D


si eu m-am gandit la doua buchetele...si pe unul l-ar tine domnisoara de onoare, iar pe cel de-al doilea eu :) sau invers...:nwink: ca tot aia e.
bine, cred ca exageram deja nitel..

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 107 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România