Ultima vizită a fost: Acum este 24 Apr 2024, 05:16


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: urasc saculetii(gentutele pt rochia de mireasa
MesajScris: 10 Feb 2009, 16:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Noi 2008, 17:39
Mesaje: 900
Citat:
mai eu zic sa faci cum vrei tu. Nu mai tine seama de toate sfaturile, parerile, superstitiile altora. Pana la urma e nunta ta . sa nu-mi spui acum ca daca nu ai capul acoperit te da preotul afara din biserica. si plus de asta sa nu uitam ca majoritatea mireselor au voalul prins in spate, deci, capul practic e descoperit...

am mai auzit povesti din astea cu preotul
sigur voi face cum simt,eu va intreb ca poate ati mai auzit si voi cate ceva,oricum superstitiile astea....sunt asa multe si ciudate,numai babele le-au inventat...
voi face exact cum imi doresc,va intrebam desi eu nu cred in superstitii...:D:D

_________________
Imagine
miresica de mai...9 mai 2009


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: urasc saculetii(gentutele pt rochia de mireasa
MesajScris: 10 Feb 2009, 19:29 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
mai eu zic sa faci cum vrei tu. Nu mai tine seama de toate sfaturile, parerile, superstitiile altora. Pana la urma e nunta ta . sa nu-mi spui acum ca daca nu ai capul acoperit te da preotul afara din biserica. si plus de asta sa nu uitam ca majoritatea mireselor au voalul prins in spate, deci, capul practic e descoperit...

asa este voalul de obicei il prinzi dedesubt si capul tot descoperit ramane...dar sunt si alte moduri sa il acoperi...dar nu are nici o legatura mai bine sa facy cum iti place


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: urasc saculetii(gentutele pt rochia de mireasa
MesajScris: 11 Feb 2009, 11:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
cristina nu e vb de ce zic preotii. e vorba de cum vrei tu, eu ti-am zis sa il porti in ideea ca iti va parea rau pe urma. cu toate miresicile , prietene de ale mele , ce am vb si nu au avut voal, dupa timp le-a parut rau. poarta si tu la biserica, apoi ti-l dai jos. numai sa nu faci ceva de care sa-ti para rau.pupik...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: urasc saculetii(gentutele pt rochia de mireasa
MesajScris: 11 Feb 2009, 12:00 
Veteran

Membru din: 01 Feb 2009, 03:16
Mesaje: 229
Citat:
cristina nu e vb de ce zic preotii. e vorba de cum vrei tu, eu ti-am zis sa il porti in ideea ca iti va parea rau pe urma. cu toate miresicile , prietene de ale mele , ce am vb si nu au avut voal, dupa timp le-a parut rau. poarta si tu la biserica, apoi ti-l dai jos. numai sa nu faci ceva de care sa-ti para rau.pupik...

In biserica ortodoxa, nu se partreaza voalul pe toata durata cununie. O pritena a itrat in biserica cu voalul pus, iar preotul, cand a juns in fata, i l-a dat la o parte de pe fata. Sunt unele miresici care prefera sa isi prinda voalul, prevaut cu un piaptan, in stilul JLo. Adica isi fac un super coc si il acopera. Si eu sunt de acord...sa nu va para rau pe urma!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: urasc saculetii(gentutele pt rochia de mireasa
MesajScris: 11 Feb 2009, 12:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
In biserica ortodoxa, nu se partreaza voalul pe toata durata cununie. O pritena a itrat in biserica cu voalul pus, iar preotul, cand a juns in fata, i l-a dat la o parte de pe fata. Sunt unele miresici care prefera sa isi prinda voalul, prevaut cu un piaptan, in stilul JLo. Adica isi fac un super coc si il acopera. Si eu sunt de acord...sa nu va para rau pe urma!


da voalul cu pieptan e mult mai usor de scos decat daca l-ai avea prins in zeci de agrafe.
daca nu vreti sa va puneti voalul obiceiul cu scosul lui si pusul palariei nu-l mai faceti?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: urasc saculetii(gentutele pt rochia de mireasa
MesajScris: 11 Feb 2009, 13:03 
Veteran

Membru din: 01 Feb 2009, 03:16
Mesaje: 229
Citat:

da voalul cu pieptan e mult mai usor de scos decat daca l-ai avea prins in zeci de agrafe.
daca nu vreti sa va puneti voalul obiceiul cu scosul lui si pusul palariei nu-l mai faceti?

Da si asta e un aspect. Plus ca e traditie cu "legatul miresei". Reprezinta intrarea in randul femeilor....nu rasoundeti cum cred ca multe veti gandi cand veti citi mesajul! :D E traditie, si parca renuntarea asa mai la tot....insemna si pierderea farmecului. Plus, cele care spuneati ca vreti sa va dati jos voalul mai tarziu: MIREASA NU MAI ARE ACELASI FARMEC FARA VOAL. La o nunta mireasa si-a dat jos voalul inainte sa deschida nunta, cu valsul. Nu mai era acelasi lucru.
Mai ganditi-va! Nu va incomodeaza cu nimc, ci dimpotriva ....va face mai misterioase, mai frumoase!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: urasc saculetii(gentutele pt rochia de mireasa
MesajScris: 11 Feb 2009, 19:49 
Senior

Membru din: 11 Sep 2007, 02:25
Mesaje: 131
Citat:

da voalul cu pieptan e mult mai usor de scos decat daca l-ai avea prins in zeci de agrafe.
daca nu vreti sa va puneti voalul obiceiul cu scosul lui si pusul palariei nu-l mai faceti?


eu o sa-mi pun voal, desi nu voi face obiceiul cu datul voalului jos pentru ca nu sunt ortodoxa. acum depinde de coafura modalitatea in care il voi prinde...o sa am prima jumatate a parului prinsa si restul lasat pe spate. ce ar merge aici?
va pup


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: urasc saculetii(gentutele pt rochia de mireasa
MesajScris: 11 Feb 2009, 20:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Noi 2008, 17:39
Mesaje: 900
mersi fetelor pentru sfaturi ,ma mai gandesc...o sa vad ce o sa fac,gata am dat comanda de rochie si mai cost si voalul 280 ron..il fac tot cu un pic de dantela...
sa vad cum ma simt,poate zic eu asa si cand il voi prinde imi va placea f mult!
ma gandesc ca o sa am parul desfacut si nu vine prea bine..dar vedem ce mai visez pana atunci:nlol:
ancutta,la coafura pe care ti-o face cr4ed ca ar merge voalul prins si cu agrafe si cu pieptene...%%-

_________________
Imagine
miresica de mai...9 mai 2009


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: urasc saculetii(gentutele pt rochia de mireasa
MesajScris: 11 Feb 2009, 23:27 
Veteran

Membru din: 01 Feb 2009, 03:16
Mesaje: 229
Citat:
Da si asta e un aspect. Plus ca e traditie cu "legatul miresei". Reprezinta intrarea in randul femeilor....nu rasoundeti cum cred ca multe veti gandi cand veti citi mesajul! :D E traditie, si parca renuntarea asa mai la tot....insemna si pierderea farmecului. Plus, cele care spuneati ca vreti sa va dati jos voalul mai tarziu: MIREASA NU MAI ARE ACELASI FARMEC FARA VOAL. La o nunta mireasa si-a dat jos voalul inainte sa deschida nunta, cu valsul. Nu mai era acelasi lucru.
Mai ganditi-va! Nu va incomodeaza cu nimc, ci dimpotriva ....va face mai misterioase, mai frumoase!

La coafura ta merge cu agrafe. Cu pieptanul risti sa iti cada.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: urasc saculetii(gentutele pt rochia de mireasa
MesajScris: 11 Feb 2009, 23:57 
Nou Venit

Membru din: 14 Ian 2009, 18:27
Mesaje: 29
voalul se scoate de obicei si se nlocuieste cu un batic sau cu ce vreti voi...dars pre dimineata.simbolizeaza intrarea miresei in randul femeilor. dar acum nu toate miresele mai poarta voal.nu stiu de ce...depinde de gusturile fiecareia. mie una imi place mai mult o mireasa care poarta voal , decat una fara...are un aer aparte. fara voal parca lipseste ceva, parca tinuta nu e completa


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: urasc saculetii(gentutele pt rochia de mireasa
MesajScris: 12 Feb 2009, 01:41 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:

eu o sa-mi pun voal, desi nu voi face obiceiul cu datul voalului jos pentru ca nu sunt ortodoxa. acum depinde de coafura modalitatea in care il voi prinde...o sa am prima jumatate a parului prinsa si restul lasat pe spate. ce ar merge aici?
va pup


cam ceva genul asta am avut eu parul si era prins cu pieptene si 2 agrafe. atat.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: urasc saculetii(gentutele pt rochia de mireasa
MesajScris: 12 Feb 2009, 20:06 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
voalul se scoate de obicei si se nlocuieste cu un batic sau cu ce vreti voi...dars pre dimineata.simbolizeaza intrarea miresei in randul femeilor. dar acum nu toate miresele mai poarta voal.nu stiu de ce...depinde de gusturile fiecareia. mie una imi place mai mult o mireasa care poarta voal , decat una fara...are un aer aparte. fara voal parca lipseste ceva, parca tinuta nu e completa

nici eu nu vad farmecul unei mirese fara voal...dar asta e parerea mea...eu voi avea un voal aproape pana in pamant mai exact un pic mai jos de genunchi...si ma costa in jur de 250 ron.....si este si foarte usor si foarte frumos


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: urasc saculetii(gentutele pt rochia de mireasa
MesajScris: 13 Feb 2009, 03:05 
Veteran

Membru din: 01 Feb 2009, 03:16
Mesaje: 229
Citat:
nici eu nu vad farmecul unei mirese fara voal...dar asta e parerea mea...eu voi avea un voal aproape pana in pamant mai exact un pic mai jos de genunchi...si ma costa in jur de 250 ron.....si este si foarte usor si foarte frumos

Datorita modelului pe care il are rochita, nu pot lua un voal foarte lung. In doua vine pana la nivelul coatelor. Este simplu, si nu a fost deloc scump, 36 lei. Diadema a fost mai scumpa un pic. Dar...m-am mai uitat la poze si pe forum si pe diferite situri si fara voal....:nscmoll:
Iar eu sigur imi fac coc, pentru ca parul lasat tot il port! Vreau ca aspectul acela de printesa sa fie atins pana la optim, daca imi este permisa aceasta exprimare.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: urasc saculetii(gentutele pt rochia de mireasa
MesajScris: 20 Feb 2009, 19:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
ai dreptate. cred ca asta s-ar potrivi cel mai bine. dar eu nu vreau coc.:(( oare ce sa port.tre sa incerc o proba.:sad:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: urasc saculetii(gentutele pt rochia de mireasa
MesajScris: 20 Feb 2009, 20:30 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
referitor la subiect...niciodata nu m-am gandit la un saculet la nunta, eu inca nu sunt mireasa dar probabil ca nu o sa-l am :D....eu ma vad mireasa intr-o rochita foarte simpla unde nu si-ar avea loc saculetul.


cat despre voal...cred ca ar trebui sa vorbim la topicul despre voal, sa nu deviem subiectele :P

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: urasc saculetii(gentutele pt rochia de mireasa
MesajScris: 20 Feb 2009, 20:58 
Senior

Membru din: 11 Sep 2007, 02:25
Mesaje: 131
eu maine ma duc la proba ptr coafura:njump:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: urasc saculetii(gentutele pt rochia de mireasa
MesajScris: 21 Feb 2009, 00:17 
Veteran

Membru din: 01 Feb 2009, 03:16
Mesaje: 229
Citat:
eu maine ma duc la proba ptr coafura:njump:

Bafta! Sa ne spui cum iese! :D:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: urasc saculetii(gentutele pt rochia de mireasa
MesajScris: 17 Mar 2009, 14:32 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
nu imi voi lua posetuta. nu ii vad rostul. plus de asta ce am nevoie va fii tinut la sora mea si viitorul sot:neyes:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: urasc saculetii(gentutele pt rochia de mireasa
MesajScris: 17 Mar 2009, 15:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Noi 2008, 17:39
Mesaje: 900
Citat:
nu imi voi lua posetuta. nu ii vad rostul. plus de asta ce am nevoie va fii tinut la sora mea si viitorul sot:neyes:

asa ziceam si eu....:)

_________________
Imagine
miresica de mai...9 mai 2009


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România