Ultima vizită a fost: Acum este 28 Apr 2024, 02:16


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 18 Mar 2007, 20:11 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Citat:
Fetelor spuneti-mi si mie suportul pe care sta tortul e al cofetariei sau tu il cumperi sau ti-l da cu chirie sau ti-l dau cu tot cu tort...sau...cum? am vazut o nunta cum i-au cazut tortul de bun ce era suportul si stringeau tortul de pe jos...atita mai lipseste...ahh

Normal nu platesti suportul doar tortul pt ca suportul il dai inapoi firemei care iti face tortul..

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 29 Mai 2007, 18:57 
Nou Venit

Membru din: 09 Iun 2006, 11:09
Mesaje: 23
Citat:
Normal nu platesti suportul doar tortul pt ca suportul il dai inapoi firemei care iti face tortul..

Cine stie dk tortul de martipan se taie bine ?Ca eu nu stiu de care sa aleg de martipan sau altceva,frisca de exemplu???Toata lumea imi zice ca cel de martipan nu se poate taia bine si se intinde??!:(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 29 Mai 2007, 21:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
Cine stie dk tortul de martipan se taie bine ?Ca eu nu stiu de care sa aleg de martipan sau altceva,frisca de exemplu???Toata lumea imi zice ca cel de martipan nu se poate taia bine si se intinde??!:(


Nu este adevarat, tortul de martipan se taie foarte bine si nici nu se intinde. Eu am avut tortul din martipan si a fost excelent, mai ales ca nu vroiam sa fiu manjita cu frisca.

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 30 Mai 2007, 01:10 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
Citat:

Nu este adevarat, tortul de martipan se taie foarte bine si nici nu se intinde. Eu am avut tortul din martipan si a fost excelent, mai ales ca nu vroiam sa fiu manjita cu frisca.


foarte adevarat, se taie f bine....si eu am avut de martipan si interior de ciocolata...a fost o nebunie de tort...f bun...
singurul motiv pt care altii prefera frisca, martipanul e mai scump si se lucreaza foarte greu cu el...eu am avut tort facut de casa....am pus poza sa vedeti ce minunat arata


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 01 Iun 2007, 01:09 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
Citat:
foarte adevarat, se taie f bine....si eu am avut de martipan si interior de ciocolata...a fost o nebunie de tort...f bun...
singurul motiv pt care altii prefera frisca, martipanul e mai scump si se lucreaza foarte greu cu el...eu am avut tort facut de casa....am pus poza sa vedeti ce minunat arata



dar a mers sa fie etajat si fara suport? mie nu-mi plac suporturile pe care le-am vazut si as vrea si eu tot fara suport....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 01 Iun 2007, 01:09 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
Citat:
foarte adevarat, se taie f bine....si eu am avut de martipan si interior de ciocolata...a fost o nebunie de tort...f bun...
singurul motiv pt care altii prefera frisca, martipanul e mai scump si se lucreaza foarte greu cu el...eu am avut tort facut de casa....am pus poza sa vedeti ce minunat arata



probabil conteaza si greutatea lui... al tau cate kg a avut?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 03 Iun 2007, 23:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:


dar a mers sa fie etajat si fara suport? mie nu-mi plac suporturile pe care le-am vazut si as vrea si eu tot fara suport....


Merge f bine fara suport. Al meu a avut 3 etaje dar putea sa il faca si cu mai multe...depinde si cu ce compozitie e umplut (cat e de grea compozitia)...al meu a fost cu ciocolata si nuci care erau grele si cofetara a sfatuit sa facem numai cu 3 etaje...daca sunt fructe si frisca inauntru care sunt mai usoare atunci pot fi puse mai multe...eu l-am avut cu astea 3 etaje (alea au fost 10 kg parca) si am mai avut inca unul pe un singur nivel tot de 10 kg din care au facut portiile in spate...in sala l-au adus numai pe asta cu etaje...

uite poza...https://www.ghidulmiresei.ro/gallery.php ... -1&open=-1

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 04 Iun 2007, 15:14 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
Citat:
Merge f bine fara suport. Al meu a avut 3 etaje dar putea sa il faca si cu mai multe...depinde si cu ce compozitie e umplut (cat e de grea compozitia)...al meu a fost cu ciocolata si nuci care erau grele si cofetara a sfatuit sa facem numai cu 3 etaje...daca sunt fructe si frisca inauntru care sunt mai usoare atunci pot fi puse mai multe...eu l-am avut cu astea 3 etaje (alea au fost 10 kg parca) si am mai avut inca unul pe un singur nivel tot de 10 kg din care au facut portiile in spate...in sala l-au adus numai pe asta cu etaje...

uite poza...https://www.ghidulmiresei.ro/gallery.php ... -1&open=-1



ai avut un tort fff frumos...merci de idee, chiar nu m-am gandit la asta( sa fac 2 torturi)....nu-mi plac suporturile care exista pe piata, si imi doream un tort etajat fara suport.....merci mult de tot!!! o sa fac si eu la fel:wok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 04 Iun 2007, 19:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:


ai avut un tort fff frumos...merci de idee, chiar nu m-am gandit la asta( sa fac 2 torturi)....nu-mi plac suporturile care exista pe piata, si imi doream un tort etajat fara suport.....merci mult de tot!!! o sa fac si eu la fel:wok:


Nici mie nu mi-au placut deloc asa ca am ales varianta asta...ma bucur ca am putut sa iti fiu de ajutor :cool:

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 06 Iun 2007, 19:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
cineva mi-a spus ca nu se mai poarta trandafirii pe tort,ca pur si simplu nu mai e la moda...iar eu imi doresc un tort plini de trandafiri...evident trandafiri comestibili,pt ca sm fost la o nunta unde aveau trandafiri din plastic si le-a pus oamenilor in farfurie si s-a nimerit si la mine unul dintre ei...si cum mie imi plac la nebunie...am mancat unul si tot mestecam si nu mai dadeam de gust si nu mai reuseam sa il mananc...si intr-un tarziu nu mai stiam cum sa il scot din gura....dar in final am reusit :D,dar oare chiar nu se mai poarta trandafirii pe torturi?


dar chiar are importanta daca se poarta sau nu? cine dicteaza ce se poarta? ce iti place tie nu conteaza deloc?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 06 Iun 2007, 21:31 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:

dar chiar are importanta daca se poarta sau nu? cine dicteaza ce se poarta? ce iti place tie nu conteaza deloc?


:wok:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 07 Iun 2007, 14:51 
Nou Venit

Membru din: 27 Apr 2007, 18:57
Mesaje: 44
Citat:

dar chiar are importanta daca se poarta sau nu? cine dicteaza ce se poarta? ce iti place tie nu conteaza deloc?


Exact aceeasi parere am si eu. Nu conteaza daca se poarta sau nu atata timp cat tie iti plac trandafirii si tii doresti pe tort.
:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 07 Iun 2007, 14:58 
Nou Venit

Membru din: 27 Apr 2007, 18:57
Mesaje: 44
Citat:

foarte adevarat, se taie f bine....si eu am avut de martipan si interior de ciocolata...a fost o nebunie de tort...f bun...
singurul motiv pt care altii prefera frisca, martipanul e mai scump si se lucreaza foarte greu cu el...eu am avut tort facut de casa....am pus poza sa vedeti ce minunat arata

Intradevar tortul arata minunat. Astfel de tort imi doresc si eu. Tot fara suport si tot din ciocolata si invelit in martipan. Acum nu pot decat sa sper ca asa va fi pt ca pe noi localul ne obliga sa comandam tortul la ei asa ca......... vom vedeam ce va fi.Cred ca am sa fac o criza de nervi ):( daca nu se poate. Eu totusi sper ca au contract de exclusivitate cu vreo cofatarie si o sa pot sa-mi aleg de acolo ce imi place :npray:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 07 Iun 2007, 17:34 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
cineva mi-a spus ca nu se mai poarta trandafirii pe tort,ca pur si simplu nu mai e la moda...iar eu imi doresc un tort plini de trandafiri...evident trandafiri comestibili,pt ca sm fost la o nunta unde aveau trandafiri din plastic si le-a pus oamenilor in farfurie si s-a nimerit si la mine unul dintre ei...si cum mie imi plac la nebunie...am mancat unul si tot mestecam si nu mai dadeam de gust si nu mai reuseam sa il mananc...si intr-un tarziu nu mai stiam cum sa il scot din gura....dar in final am reusit :D,dar oare chiar nu se mai poarta trandafirii pe torturi?



se poarta ce iti place tie!:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 08 Iun 2007, 21:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2006, 01:47
Mesaje: 857
Citat:

Asa am patit si eu prima data cand am fost sa dau comanda de tort: orice spuneam eu aia spunea nu se poate. Eu vroiam joffre cu diplomat imbracat in martipan si decorat intr-un anume fel...Aia nu si nu. Si m-am enervat. Noroc cu mama ca-i mai descurcareata si a rezolvat ea. Pana la urma, la aceeasi cofetarie, o sa-mi faca jofrre cu crema de fructe, imbracat in martipan si decoart cum am vrut eu:ok: Mama....:love:


si noi tot jofrre cu crema de fructe am avut si imbracat in martipan si a fost suuuepr bun! Voi la ce cofetarie l-ati facut?

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 22 Iun 2007, 18:26 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
am fost si noi in sfarsit la laborator si ne-am ales un suport f frumos pt tort, e o inimioara, dar nu vor incapea toate torturile pe el...ne-a placut prea mult suportul si l-am ales pe ala si restul de torturi vor fi pe masuta...sper sa se vada bine...noi vrem tort diplomat...asta e preferatul meu...am probat ieri si martipanul, ca nu stiam cum e la gust si nu ne-a incantat...am ramas la diplomat.
am dat un avans mic si inainte de nunta cu 2 sapt trebuie sa mergem sa stabilim toate detaliile...suntem suuper multumiti pt ca ne vor pune pe tort trandafirasi comestibili albi si portocalii...ca si buchetul meu si sala:nwink: si ne-a facut placere sa vb cu ei:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 05 Iul 2007, 15:20 
Senior

Membru din: 14 Dec 2006, 12:49
Mesaje: 106
eu vreau tort patrat cu etaj si glazurat cu ciocolata alba... nu stiu inca ce fel de tor o sa fie... dar nu vreau frisca


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 05 Iul 2007, 15:28 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
eu vreau tort patrat cu etaj si glazurat cu ciocolata alba... nu stiu inca ce fel de tor o sa fie... dar nu vreau frisca



eu ador tortul diplomat cu fructe si frisca:drool:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 18 Iul 2007, 16:40 
Nou Venit

Membru din: 19 Ian 2006, 13:44
Mesaje: 6
Citat:
eu am gasit in zona Tineretului respectiv piata Norilor o cofetarie (mi-a zis cineva ca e ok la ei si a avut dreptate) unde e 250.000kg tort eu am ales diplomat cu fructe si cu crema de ciocolata (partea de jos care in general e alba) in care sunt si nuci, am luat unul mic de proba si a trecut testul sunt foarte dragute si au suporturi mai speciale cum mi-am dorit si transport gratis pe raza Bucurestiului la ce depaseste parca 10 kg. (})



la cofetaria aceea au si articole pentru decorat torturile? de genul trandafirilor,perlutelor aurii/argintii sau chiar miri ptr pus pe tort? stie cineva unde sa gasesc asa ceva in bucurestyi?


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România