Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 19:01


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 24 Iun 2008, 22:29 
Nou Venit

Membru din: 25 Apr 2008, 00:44
Mesaje: 15
Citat:
da,intr-adevar martipanul e aspectuos.dar nu place tuturor.eu am renuntat la el.il facem in interior cu crema de ciocolata,dar imbracat in frisca,sa impacam mai multe gusturi
:p


E adevarat ca frisca imparte multa lume. De aceea eu il fac cu multa ciocolata, crema alba si fructe. Si nu o sa aiba nimic alb pe deasupra si nici bomboane argintii. O sa fie cu 3 etaje unite, pe deasupra niste felii de ciocolata frumos aranjate, cu iedera si flori asortate cu sala, exclus artificiile vietii. Ce parere aveti?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 02 Iul 2008, 12:09 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:


Nicoleta ati avut un tort tare tare frumos. Si noi ne dorim cu exterior de marzipan. Si chiar daca vreti fara suport, asa cum am zis si noi, va spun ca mai exista o varianta foarte simpla despre care multi cred ca nus tiu, anume, torturile etajate au un suport metalic interior pt a sta fix tortul (etajele) dar acest nivel nu se vede deloc, ci arata ca si cand tortul ar fi etajat fara. Suportul se vede numai la taiere...
Intr-adevar mult refuza torturile de marzipan (la cofetaii ma refer) spunand ca vara nu e recomandat ca se topeste ca nu se tine bine sau mai stiu si eu din ce motive. Singurul motiv este cel ca este mai greu de prelucrat, insa si mai deosebit. Este intr-adevar si mai scump. Cat espre faptul ca ar fi greu de taiat, acest lucru depinde foarte mult de calitatea materialelor prime folosite. Am fost de exemplu la o nunta unde au fost nevoiti sa dea jos tot exteriorul de marzipan, efectiv l-au depilozat:~* pt. ca nu au putut sa il taie. Noi cand am dat comanda ne-a zis clar cofetara ca depinde de material. De aici si diferenta de pret, daca in alte parti e 28ron/kg la ea e 45. dar avem recomandari deosebite si am ales un model identic cu cel al unei foste colege. inclusiv interior de ciocolata cu visine, exterior crem. marzipanul alb este mai scump, la noi ar fi venit cu 10 ron mai scump pe kg si cum sala va fi alba cu auriu, nu deranjeaza tortul crem:ok:

noi neam facut griji initial ca am zis ca nu place la toata lumea marzipanul...noi si familiile noastre suntem inebuniti dupa marzipan, copil fiind ne bateam prin casa care ia marzipanul:p dar mi-a zis acea fosta colega care mi-a si recomandat cofetareasa ca a avut un succes deosebit tortul...abia astept...

inca nu sunt prea hotarata cu aranjarea mesei pe care va veni tortul ca mie personal nu imi plac artificiile acelea ce ies din tort. no offence, cui ii place, felicitari. pe mine ma streseaza, nu stiu de ce. cu toate ca sunt ineb unita rau dupa artificii...in fine...am zis ca as pune niste lumanarele in jurul tortului si poate niste petale de trandafiri?:-`

a si deasupra tortului nu vom avea figurine ci am cerut sa ne faca ca un buchetel din aceeasi trandafiri cu care va fi ornat tortul. apropos va avea 5 etaje, aprox 15 kg.
torturile nasilor vor fi identice cu al nostru doar de 2-3 kg, inca nu ne-am hotarat, dar vrem neaparat identic ca si interior si exterior.

Cora ce scumpa poti fi, m-am distrat enorm al mesajele postate de tine. ai dreptate chiar aveam impresia ca esti experta, in prima faza ncii prin gand nu mi-a trecut ca nu esti maritata iar cand am auzit vestea m-am bucurat din suflet...am dat in off-topic...

hai sa iti zic preturile din zona noastra, ma gandesc ca in Buc. e mai scump sau? iti zic doua oferte ca atatea cunosc...intr-o aprte e 24ron/kg de tort (orice fel), iar cel imbracat in marzipan e 28. unde facem noi invelit in marzipan crem e 45/kg, iar in marzipan alb e 55. (diferenta fata de primii e in materialele folosite si in plus primii fug de marzipan ca de....:~*)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 02 Iul 2008, 12:15 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
Cu cat timp inainte se face comanda pentru tort? Si e ca la restaurant, adica faci comanda si apoi revii sa spui exact cati invitati o sa ai sau trebuie sa spui de la inceput: atatea kg?(X)


hai sa va mai zic din experientele cu torticiul...stiu doar ca daca vrei sa alegi un anume suport trebuie sa mergi cat se poate din timp ca cei de la cofetarii au cate un model de suport si chiar daca fac mai multe comenzi de torturi pt. aceeasi zi, se poate intampla suportul sa fie rezervat (ca si la muzicanti, fotograf etc. se rezerva pe toata ziua si suportul...). daca nu vrei suport atunci nu e asa o problema. singura care poate aparea e sa aiba deja cofetaria un numar foarte mare de comenzi pt o anume zi si din cauza asta sa nu accepte comanda, dar depinde de cofetaria...noi am fost cu doua luni si ceva sa vorbim (da o sunasem inainte cu vreo saptamana). atunci am stabilit modelul aproximativ si o cantitate aproximativa si am platit un acont pe ideea ca femeia trebuie sa isi cumpere materiile prime. modelul putem sa il mai modificam (sunt etaje fara un anume model de suport, de fapt cu suprot ce se vede numai la taiere, am scris mai sus). in plus inainte cu o sapt-doua vom da numarul exact de persoane, cand vom avea deja confirmarile. eu stiam ca se calculeaza 250 g de invitat dar nu stiu de unde aveam informatia asta aiurea. intr-adevar se pune aprox 100g de invitat, dar o cofetarie ok tre sa iti zica ea de cate kg ai nevoie functie de nr ce il spui tu...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 02 Iul 2008, 12:18 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
Se poate si fara suport? Adica pe un platou ceva? :nbump: Eu mi-as dori un tort din ala, cu 3-4 etaje dar unul peste altul, nu pe nivele diferite ale suportului...
https://www.ghidulmiresei.ro/gallery.php ... -1&open=-1
(nu asta din imagine, dar stilul de etaje al astuia din imagine)
Si aluia ii trebuie suport?


Cora acesta este si stilul tortului nostru. cum scriam el vine pe un suport. in sensul in care vine un platou metalic, etaju unu (pe interior are un suport care sa tina placa a doua)...aceste placute nu se vad decat la taiere. sustine mult mai stabil tortul si mai ales la taiere ajuta. repet suportul nu se vede deloc. poate voi reusi sa pun o poza si cu viitorul nostru tort sa vedeti...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 02 Iul 2008, 12:22 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
E adevarat ca frisca imparte multa lume. De aceea eu il fac cu multa ciocolata, crema alba si fructe. Si nu o sa aiba nimic alb pe deasupra si nici bomboane argintii. O sa fie cu 3 etaje unite, pe deasupra niste felii de ciocolata frumos aranjate, cu iedera si flori asortate cu sala, exclus artificiile vietii. Ce parere aveti?

suna bine:drool:

vroiam doar sa va zic -la cine alege varianta aceasta- sa fiti foarte atente daca alegeti cu acele bombonele argintii pt ca ele sunt comestibile, singura problema fiind ca sunt facute extrem de tari de iti poti sparge masele, in plsu al taiere intra prin tort, crema etc, astfel incat invitatii nu isi dau seama cand dau de ele si cand raman fara masele poate va cer consultatii gratuite pe la stomatologi:p mie personal mi-e foarte urat de bombonele ca era sa raman fara dintzuci de cateva ori


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 08 Iul 2008, 17:23 
Nou Venit

Membru din: 29 Mar 2008, 00:45
Mesaje: 43
in leg cu suportul ti-l da de la cofetarie, dar in chirie


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 08 Iul 2008, 17:29 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
in bacau suportul se rezerva cum se rezerva localul, daca vrei suport calumea.
asa ca du-te si intereseaza-te


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 08 Iul 2008, 17:37 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 18:27
Mesaje: 398
Citat:
in bacau suportul se rezerva cum se rezerva localul, daca vrei suport calumea.
asa ca du-te si intereseaza-te


DA! EU NU PREA M-AM INTERESAT DE SUPORT SI NU PREA MI-A PLACUT CEL AL LOCALULUI:(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 14 Iul 2008, 14:33 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
DA! EU NU PREA M-AM INTERESAT DE SUPORT SI NU PREA MI-A PLACUT CEL AL LOCALULUI:(
dar tortul ti la facut la local? la nunta la care am fost sambata au avut un suport dragutzel cu etaje pozitionate ca pe niste coloane gotice si in mijloc o fantanica. dragut...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 14 Iul 2008, 14:34 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
apropos, nu stiu daca vi-am scris ca nu vreau artificii si ma gandeam sa punem pe masa in jurul tortului, cateva lumanarele micutze in suporti de sticla transparenti. si poate si niste floricele sau petale de trandafiri...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 14 Iul 2008, 14:56 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 18:27
Mesaje: 398
Citat:
dar tortul ti la facut la local? la nunta la care am fost sambata au avut un suport dragutzel cu etaje pozitionate ca pe niste coloane gotice si in mijloc o fantanica. dragut...


nu torul l-am facut in alta parte , suportul de la local.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 14 Iul 2008, 15:13 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
nu torul l-am facut in alta parte , suportul de la local.

pai si la cofetarie sau unde l-ati facut nu ati gasit altul?:~*mi-ar parea rau sa stiu ca din atatea cate se gasesc in zilele noastre sa trebuiasca sa iei un suport ce nu iti place...desi daca au grija sa ti-l orneze frumos poate iesi ceva minunat!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 14 Iul 2008, 15:17 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
in bacau cu suporturile de tort sunt mari probleme, trebuie sa iti cauti din timp daca vrei unul de doamne ajuta.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 14 Aug 2008, 18:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Mie nu imi plac deloc artificiile de tort. Aveti vreo idee cu ce as putea sa le inlocuiesc?

:-s

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 15 Aug 2008, 16:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
noi am comandat tortul care este din ciocolata si imbracat im martipan auriu si ornat cu terandafirii naturali bordo asa cum o sa fie si in sala. la laboratorul unde l-am facut noi este 36kg din martipan si 28kg din frisca(martipanul cica este mai greu de modelat) dar noi am primit o reducere 30kg din martipan. in legatura cu suporturile de tort si la noi este aceeasi problema, ca trebuie sa le alegi cam cu 2-3 luni inainte ca risti sa nu mai aiba modelul dorit . tortul nostru este din 3 etaje, unele peste altele dar fara suport. artificile pot fi inlocuite cu lumanari sau am mai vazut la multe nunti la care am fost o fantana care circula apa si are lumina in interior si care poate fi ornata frumos cu flori si chiar mi-a placut.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 15 Aug 2008, 16:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
bibi iti urez o nunta de vis si distractie placuta, si astept cu nerabdare poze. casa de piatra:-*:nmarried:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 19 Aug 2008, 19:39 
Junior

Membru din: 24 Iul 2008, 20:32
Mesaje: 60
Ce ziceti de torturile cu cristale Swarowski? Mi se pare foarte indraznet! Am inteles ca nu se pun decat pe anumite decoruri de pe tort cristalele, nu va imaginati ca se trezesc invitatii cu ele in dinti. Merg sa ma interesez exact, daca pretul nu e de murit parca mi-ar place... Merit un rasfat! :ncake::ncake:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 28 Noi 2008, 14:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
Ce ziceti de torturile cu cristale Swarowski? Mi se pare foarte indraznet! Am inteles ca nu se pun decat pe anumite decoruri de pe tort cristalele, nu va imaginati ca se trezesc invitatii cu ele in dinti. Merg sa ma interesez exact, daca pretul nu e de murit parca mi-ar place... Merit un rasfat! :ncake::ncake:

eu nu inteleg ce rost isi au cristalele...si asa va fi ntuneric in sala cand va aduce tortul...va fi lumina doar in jurul tortului...iar cristalele doar nu le iei tu acas le i-au invitatii....se mai ineaca si cu ele....eu nu as opta pentru asa ceva


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 15 Ian 2009, 20:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
Citat:
eu nu inteleg ce rost isi au cristalele...si asa va fi ntuneric in sala cand va aduce tortul...va fi lumina doar in jurul tortului...iar cristalele doar nu le iei tu acas le i-au invitatii....se mai ineaca si cu ele....eu nu as opta pentru asa ceva

sincer voiam cu martipan pe deasupra...dar acum numai vreau...imi place la nebunie frma aceea de tort d nunta fara suport.artfificiile ies din calcul...ma mai gandesc


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 17 Ian 2009, 18:51 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
sincer voiam cu martipan pe deasupra...dar acum numai vreau...imi place la nebunie frma aceea de tort d nunta fara suport.artfificiile ies din calcul...ma mai gandesc

Eu am gasit...cumnatzica mea lucreaza la o cofetarie ita;iana...fac aia de acolo niste torturi ...mama mama de iti lasa gura apa...mi-a facut un tort de sf ion si a fost atat de bun...cu frisca si cu vanilie....voi face la ea tortul de nunta...Si eu am, vrut cu martipan inainte dar nu toata lumea adora martipanul...de fapt putina lume il adora si mai bine cu frisca.Sper sa reusesc sa fac si un sirag de trandafiri pt tort.Ador ideea asta , dar acum sa vedem bugetul:)


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România