Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 13:26


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 484 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Meniurile: traditionale sau speciale?
MesajScris: 13 Ian 2006, 15:16 
Admin Ghidul Miresei

Membru din: 14 Apr 2003, 03:00
Mesaje: 486
Cum alcatuiti meniul...clasic, sau doriti ceva exotic?

Iata cateva pareri culese de pe forum:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Meniu
MesajScris: 14 Ian 2006, 23:56 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
La noi meniul ales este clasic, desi puteam alege si varianta exotica.
Pentru aperitiv ne-au aratat o lista cu 15 feluri, grupate in gustari calde si gustari reci; din acestea noi trebuie sa ne alegem doar 9, iar daca alegem si din cele exotice va trebui sa platim in plus.
La felul doi putem alege intre peste si rulada de pui.
Felul trei: sarmalute in foi vita / varza cu mamaliguta si smantana.
Ultimul fel: friptura la gratar din carne de pui / porc cu muraturi.

Nu am avut ocazia, pana acum, sa particip la o nunta la care sa aiba in meniu si mancare exotica.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 15 Ian 2006, 16:17 
Veteran

Membru din: 11 Oct 2005, 14:30
Mesaje: 247
Si la noi mai mult ca sigur va fi meniul calsic...eventual poate vreo specialitate a casei...nu stiu..inca nu ne-am dus sa discutam aspectul asta, la restaurant...
Insa..prefer sarmaua si mamaliga in farfurie, si sa ma bat pe burta de satula...decat sa ma trezesc cu un crevete invartit sau o salamandra nu'sh de care...si sa ma scol flamanda de la masa...zau....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 15 Ian 2006, 19:48 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
..prefer sarmaua si mamaliga in farfurie, si sa ma bat pe burta de satula...decat sa ma trezesc cu un crevete invartit sau o salamandra nu'sh de care...si sa ma scol flamanda de la masa...zau....

... sau sa ti se aplece de la cateva icre negre? nu se strica tot cheful?
O colega de-a mamei mele a fost la o nunta care aveau inclus in meniu si picioare de broasca; abia a doua zi, la ciorba de potroace, a aflat ce mancase la nunta; ea crezuse ca este o specialitate din carne de pui. :p


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 16 Ian 2006, 16:30 
Veteran

Membru din: 11 Oct 2005, 14:30
Mesaje: 247
Citat:
... aveau inclus in meniu si picioare de broasca; ....

o sa razi, da' kiar sunt bune...nu stiu ce putere am avut de am mancat..acum muuuuuuulta vreme..si singura data, de altfel..si intr-adevar, au gust de copanel d epui...da', nu-ti ajunge nici pe-un dinte, daramite pe-o masea...a doua oara...hm..nu'sh daca ma mai bag la vreun piciorush d'asta...:-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 16 Ian 2006, 22:44 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
la noi meniul va fi o combinatie intre clasic si putin rafinat.

Pentru aperitive ai avut posibilitatea de a alege dintre mai multe feluri de aperitive??
Iar la felul doi ai ales tu peste sau era standard?

;) Oricum suna tare bine. Sa ne spui pretul!!! asta ca stim cu cat trebuie sa ne pregatim buzunarul cand venim la nunta la tine!!! :lol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 18 Ian 2006, 01:03 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
Eu ma gandeam sa nu servesc pestele si la ultimul fel sa servesc un mixed grill si sa nu pun numai pui si porc si carnaciori, ci si ficat de pasare la gratar si pastrama de oaie. Ce spuneti? O fi bine?:lips:

Ai grija cu carnea de oaie ... nu toata lumea mananca. De aceea se pune de obicei carne de pui si porc.
Acum, cu gripa aviara nu stiu cat de afectat va fi meniul, daca se va mai pune pui sau nu.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 19 Ian 2006, 03:17 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
Eu am fost la o nunta unde s-a servit mixed grill si pana la urma s-a mancat pastrama, pt ca cei care n-au mancat au mai dat celor carora le-a placut:p

Daca nu s-a servit mixed grill-ul si nici pastrama nu au mancat toti, tu de ce ai prefera sa faci asa? Vrei sa-ti vezi invitatii stambandu-si nasurile si lasand mancarea neatinsa? Nu cred ca te vei simti chiar ok.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 19 Ian 2006, 05:00 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
eu zic sa nu facem compromisuri la mancare...eu am fost la o nunta unde mancarea a fost super buna si de atunci compar la toate nuntile cu meniul acela.

Si oricum, nicioadata nu poti multumi pe toata lumea, mai ales cand ai si foarte multi invitati!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 20 Ian 2006, 03:11 
Veteran

Membru din: 20 Oct 2005, 04:47
Mesaje: 364
oricum la nunta in primul rand se mananca ordefurile..dupa prea putin restul..iar noi ca mirese cred ca vom manca cel mai putin..


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 484 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România