Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 20:26


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Transportul invitatilor din afara localitatii
MesajScris: 04 Ian 2007, 19:42 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Citat:
Ce faceti in cazul in care aveti ceva invitati din afara localitatii?....eu ma gandeam sa apelez la o firma care sa-mi asigure transportul, sa inchiriez un microbuz ceva...mai astept idei din partea voastra...(?)


Ori asa, ori le platesti bilete de tren, microbuz, daca sunt din mai multe parti.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Transportul invitatilor din afara localitatii.
MesajScris: 04 Ian 2007, 20:31 
Veteran

Membru din: 31 Mar 2006, 15:54
Mesaje: 252
Citat:

Ori asa, ori le platesti bilete de tren, microbuz, daca sunt din mai multe parti.


Eu stiu ca in general se asigura cazarea, nu transportul. Dar in fond faceti cum considerati voi. :)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Transportul invitatilor din afara localitatii.
MesajScris: 05 Ian 2007, 02:51 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Citat:
Eu zic ca fiecare se descurca.Si eu am fost la nunti in alta localitate si nimeni nu mi-a oferit transport


Da, asa e.
Si eu sunt de acord, cum spunea anatea cu cazarea achitata de miri, asa am procedat si eu, dar transportul? sa-l suporte fiecare, macar atat.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Transportul invitatilor din afara localitatii.
MesajScris: 05 Ian 2007, 13:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:

Da, asa e.
Si eu sunt de acord, cum spunea anatea cu cazarea achitata de miri, asa am procedat si eu, dar transportul? sa-l suporte fiecare, macar atat.


Cred ca alexandra se refera la transportul invitatilor in cadrul nuntii... Sau cel putin, eu la problema asta m-am gandit:D. Daca biserica e in Bucuresti si restaurantul mai in afara Bucurestiului (10-20km) mi se pare aiurea sa ii pun pe cei care nu au masina sa vina cu taxiul... :ermm: Asa ca e mai usor sa gasesti un microbuz, ceva, cu care sa ii aduci pe toti la restaurant... Dar ce faci la plecare? (?) E o problema...:unsure:

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Transportul invitatilor din afara localitatii.
MesajScris: 05 Ian 2007, 14:23 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:

Cred ca alexandra se refera la transportul invitatilor in cadrul nuntii... Sau cel putin, eu la problema asta m-am gandit:D. Daca biserica e in Bucuresti si restaurantul mai in afara Bucurestiului (10-20km) mi se pare aiurea sa ii pun pe cei care nu au masina sa vina cu taxiul... :ermm: Asa ca e mai usor sa gasesti un microbuz, ceva, cu care sa ii aduci pe toti la restaurant... Dar ce faci la plecare? (?) E o problema...:unsure:



In acest caz se poate inchiria un microbuz. Pt dus dar si pt intors. Se poate stabili o ora la care se da "stingerea" si microbuzul vine sa culeaga invitatii.
E f simplu. Ideea e sa va interesati din timp.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Transportul invitatilor din afara localitatii.
MesajScris: 05 Ian 2007, 14:25 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:


In acest caz se poate inchiria un microbuz. Pt dus dar si pt intors. Se poate stabili o ora la care se da "stingerea" si microbuzul vine sa culeaga invitatii.
E f simplu. Ideea e sa va interesati din timp.


Ora insa trebuie bine aleasa. Nici prea devreme dar nici dimineata. depinde cat de tineri su in varsta sunt invitatii.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Transportul invitatilor din afara localitatii.
MesajScris: 05 Ian 2007, 22:57 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

Ora insa trebuie bine aleasa. Nici prea devreme dar nici dimineata. depinde cat de tineri su in varsta sunt invitatii.


Din proprie experienta va spun ca nu trebuie sa stabiliti ora exacta! doar sa estimati intervalul in care apreciati ca se termina petrecerea! in cazul meu, am vorbit cu soferii angajati , si au fost de acord sa-i anunt cu jumatate de ora inainte de plecarea invitatilor! invitatilor care nu dispun de mijloace de transport personale nu le poti impune ora de plecare, de asemenea trebuie sa organizezi totul de asa natura si sa cazi de acord si cu cei care asigura transportul, daca se termina petrecerea sa nu se astepte prea mult! asta e! mult noroc miresicilor din acest an!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Transportul invitatilor din afara localitatii.
MesajScris: 05 Ian 2007, 23:00 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:
Eu zic ca fiecare se descurca.Si eu am fost la nunti in alta localitate si nimeni nu mi-a oferit transport

Consider ca se asigura transportul DOAR in cazul in care receptia/nunta are loc in alta localitate decat cea de resedinta a mirilor! noi suntem din Brasov si locatia aleasa pentru receptie a fost in Bran! de la sine inteles ca invitatilor fara masini le-am asigurat transport! :flowers:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Transportul invitatilor din afara localitatii.
MesajScris: 18 Ian 2007, 19:48 
Junior

Membru din: 06 Ian 2006, 18:11
Mesaje: 67
Citat:
Consider ca se asigura transportul DOAR in cazul in care receptia/nunta are loc in alta localitate decat cea de resedinta a mirilor! noi suntem din Brasov si locatia aleasa pentru receptie a fost in Bran! de la sine inteles ca invitatilor fara masini le-am asigurat transport! :flowers:

Noi am asigurat cazarea invitatilor din alte localitati si transportul de la localitatea unde a avut loc casatoria religioasa ( si unde erau localnici vreo 50 de invitati) pana la restaurant si inapoi. Ne-a costat vreo 150 de euro ( 40 km). Ironia e ca apoi am plecat in turcia unde am dat 20 euro ( pentru o excurise de 400 de km, cu masa , ghis si sofer). Si radeam cat de mari sunt preturile la noi.
O zi buna tuturor!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Transportul invitatilor din afara localitatii.
MesajScris: 21 Ian 2007, 21:45 
Senior

Membru din: 05 Oct 2006, 04:56
Mesaje: 164
Citat:
Noi am asigurat cazarea invitatilor din alte localitati si transportul de la localitatea unde a avut loc casatoria religioasa ( si unde erau localnici vreo 50 de invitati) pana la restaurant si inapoi. Ne-a costat vreo 150 de euro ( 40 km). Ironia e ca apoi am plecat in turcia unde am dat 20 euro ( pentru o excurise de 400 de km, cu masa , ghis si sofer). Si radeam cat de mari sunt preturile la noi.
O zi buna tuturor!

Sunt super mari preturile la noi...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Transportul invitatilor din afara localitatii.
MesajScris: 29 Ian 2007, 21:13 
Nou Venit

Membru din: 23 Iul 2006, 14:47
Mesaje: 49
Citat:

Da, asa e.
Si eu sunt de acord, cum spunea anatea cu cazarea achitata de miri, asa am procedat si eu, dar transportul? sa-l suporte fiecare, macar atat.

nici eu nu am auzit de asigurarea transportului decat in cazul in care petrecerea are loc in alta localitate decat cea in care se desfasoara evenimentele de peste zi:cununia religioasa,cununia civila.in alte conditii mi se pare absurd sa plateasca mirii tuturor invitatilor transportul...referitor la cazare sunt de acord:si noi vom inchiria cateva camere la hotelul restaurantului pt cine va avea nevoie


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Transportul invitatilor din afara localitatii.
MesajScris: 31 Ian 2007, 05:18 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
eu am multi invitati si din afara tarii(logodnicul meu a facut sport de performanta)daca le asigur la toti transportul inseamna ca din start o sa fiu intr-o mare gaura financiara. eu asigur transport din centrul bucurestiului pana la restaurant pt ca fac la cativa km in afara bucurestiului. dar cine are placere sa vina la nunta vine si cu transport propriu. le mai asigur cazare la cei care nu sunt din bucuresti, in sensul ca ii cazez la mine la mama la soacra-mea la rude si la prietenii apropiati care s-au oferit sa ma ajute cu acest lucru ca ar fi fost o mare problema pt mine(sa platesti camere la hotel sau sa inchiriezi ceva pt mai multe persoane e destul de costisitor)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Transportul invitatilor din afara localitatii.
MesajScris: 31 Ian 2007, 05:20 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
Citat:

Cred ca alexandra se refera la transportul invitatilor in cadrul nuntii... Sau cel putin, eu la problema asta m-am gandit:D. Daca biserica e in Bucuresti si restaurantul mai in afara Bucurestiului (10-20km) mi se pare aiurea sa ii pun pe cei care nu au masina sa vina cu taxiul... :ermm: Asa ca e mai usor sa gasesti un microbuz, ceva, cu care sa ii aduci pe toti la restaurant... Dar ce faci la plecare? (?) E o problema...:unsure:





pai simplu vb cu o companie care inchiriaza maxi taxi. gasisem eu o oferta printr-un pliant. si hotarasti tu la ce ora sa vina, in functie de timpul parcurs se stabileste pretul. pt toata ziua era cam 300 euro sau ceva de genul ca nu imi mai amintesc bine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Transportul invitatilor din afara localitatii.
MesajScris: 31 Ian 2007, 19:46 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Ma mentin la ideea ca ar trebui asigurat si transporul invitatilor:daca, repet, daca restaurantul se afla la o distanta ceva mai mare de biserica, de ex. in afra orasului.
Mai ales daca aveti rude de prin provincie care nu se descurca in localitatea cu pricina. Mi se pare de un bun simt elementar.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Transportul invitatilor din afara localitatii.
MesajScris: 06 Sep 2007, 18:44 
Senior

Membru din: 31 Aug 2007, 19:58
Mesaje: 115
Citat:
Ma mentin la ideea ca ar trebui asigurat si transporul invitatilor:daca, repet, daca restaurantul se afla la o distanta ceva mai mare de biserica, de ex. in afra orasului.
Mai ales daca aveti rude de prin provincie care nu se descurca in localitatea cu pricina. Mi se pare de un bun simt elementar.

Si eu sunt de parere ca tb asigurat transportul mai ales dc ai mai multi invitati din aceeasi localitate. Eu o sa tb sa bag autocar din Bistrita pana in Bucuresti. Asta e. Dar mai rentabil cred ca e asa avand in vedere ca cfr-ul e si scump si fara confort, si deci o sa-ti scada darul cam cu 1 mil/pers.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Transportul invitatilor din afara localitatii.
MesajScris: 10 Sep 2007, 18:01 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Eu sunt din Cluj, si am fost la nunti in Sibiu...pana acolo sunt 200 de km si nu mi-a platit nimeni nimic :P nici nu vroiam bineinteles dar oricum la banii de la nunta s-a pus in considerare si drumul...ca doar e 1 mil drumul cu masina :) si s-au gandit oamenii ca uite astia au venit numai pt noi atatia km :P (nu ca ar fi foarte multi)

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Transportul invitatilor din afara localitatii.
MesajScris: 13 Sep 2007, 14:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Ai mei invitaii vin din Timisoara dar am inchiriat un autocar,nu toti au masina si mai ales nu toti ar da 12o ron numai pe benzina..

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Transportul invitatilor din afara localitatii.
MesajScris: 13 Sep 2007, 15:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Ai mei invitaii vin din Timisoara dar am inchiriat un autocar,nu toti au masina si mai ales nu toti ar da 12o ron numai pe benzina..


noim am avut un autocar inchiriat.pretul a fost 1 Eur/km.si am platitsi cazare la o parte din invitati.
Eu vroiam sa se distreze lumeanu a se gandeasca cat mai repede sa plece de la nunta, si sa nu bea nimic ca sunt cu masina.era pacat de nunta mea.Aveam sentimentul ca o fac doar pt bani, si nu tin cont deloc de disconfortul lor.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România