Ultima vizită a fost: Acum este 29 Apr 2024, 14:20


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 167 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 10 Iun 2007, 21:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2006, 01:47
Mesaje: 857
Citat:

e super ideea:wok:...asa aveam si eu de gand sa fac, dara daca tot cei de la decoratiuni ne ofera pahare le acceptam pe ale lor sa scap de o activitate:D
spor la "impodobit"paharele:)


si eu am cumparat un set de pahare de sampanie si le-am pus o singura fundita la picior crem la ale noastre ca a fost culoarea predominanta a nuntii si fundita portocalie la paharele nasilor, tot portocalii au fost si cocardele nasilor si buchetul nasei ;)dar dupa cum au spus si fetele nu a observat prea multa lume asa ca nu trebuie sa va chinuiti prea mult cu aspectul asta in chimb dau bine in poze :D. A si inca ceva noi nu le-am spart, nu am stiut ca ar trebui sparte?! Si asa am rams cu un set frumos de pahare ptr sampanie!

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 11 Iun 2007, 03:29 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

si eu am cumparat un set de pahare de sampanie si le-am pus o singura fundita la picior crem la ale noastre ca a fost culoarea predominanta a nuntii si fundita portocalie la paharele nasilor, tot portocalii au fost si cocardele nasilor si buchetul nasei ;)dar dupa cum au spus si fetele nu a observat prea multa lume asa ca nu trebuie sa va chinuiti prea mult cu aspectul asta in chimb dau bine in poze :D. A si inca ceva noi nu le-am spart, nu am stiut ca ar trebui sparte?! Si asa am rams cu un set frumos de pahare ptr sampanie!


noi le spargem sa aduca noroc...:)ca deja avem 2 seturi de pahare de sampanie.nu mai avem nevoie de unul

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 11 Iun 2007, 13:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2006, 01:47
Mesaje: 857
noi le spargem sa aduca noroc...:)ca deja avem 2 seturi de pahare de sampanie.nu mai avem nevoie de unul[/

Eu una nu am stiut ca se sparg si nici nu mi-a zis nimeni in acele momente acum e tarziu sa le mai sparg :D asa ca... am ramas cu ele intregi! Casa de piatra si mult noroc:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 12 Iun 2007, 16:31 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Citat:

e super ideea:wok:...asa aveam si eu de gand sa fac, dara daca tot cei de la decoratiuni ne ofera pahare le acceptam pe ale lor sa scap de o activitate:D
spor la "impodobit"paharele:)


Dar va da voie sa le si spargeti daca sunt de la ei?(?)

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 12 Iun 2007, 21:07 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

Dar va da voie sa le si spargeti daca sunt de la ei?(?)



posibil sa iti dea voie, numai ca va trebui sa le platesti, ca si orice alt lucru care se va sparge sau deteriora in vreun fel:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 13 Iun 2007, 14:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Citat:


posibil sa iti dea voie, numai ca va trebui sa le platesti, ca si orice alt lucru care se va sparge sau deteriora in vreun fel:nwink:


Aha..:glass:sparte se zice ca aduc noroc dar prefer sa nu dau asa mult pe ele, alea pe care le sparg le iau eu celelalte care se pun pe masa cred ca o sa le iau si eu de la ei..

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 01 Aug 2007, 02:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

se sparg paharele ! :napplause: ... de asta nu stiam



e un obicei dintotdeauna.sau cel putin in zona noastra.cand intri in sala, inchini cu nuntasii...apoi spargi paharele.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 02 Aug 2007, 10:58 
Senior

Membru din: 14 Dec 2006, 12:49
Mesaje: 106
nici eu nu o stiamm pe asta cu spartul paharelor, am vazut-o la nunta unor prieteni acum o saptamana, pai ce eu ma chinui sa-mi confectionez pahare frumoase sa le sparg? nu nu nu :wacko:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 02 Aug 2007, 11:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
nici eu nu o stiamm pe asta cu spartul paharelor, am vazut-o la nunta unor prieteni acum o saptamana, pai ce eu ma chinui sa-mi confectionez pahare frumoase sa le sparg? nu nu nu :wacko:



pai nu le spargi pe alea frumoase.....spagi alte 2 pahare.alea le pastrezi.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 02 Aug 2007, 11:19 
Senior

Membru din: 14 Dec 2006, 12:49
Mesaje: 106
dap ma gandeam si eu sa le spargem pe ale cu care ne intampina chelnerii si apoi sa asteptam musafirii in sala cu celelalte :unsure:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 02 Aug 2007, 17:27 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:


pai nu le spargi pe alea frumoase.....spagi alte 2 pahare.alea le pastrezi.


eu nu stiam ca trebuie si parhare pt miri nici ca trebuie sparte mai aflu si eu ceva nou


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 02 Aug 2007, 17:29 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
o sa imi iau si eu pahare si probabil le voi face cu ceva fundite. De spart nu le voi sparge. Cred ca este doar o superstitie asta la fel ca si la revelion


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 02 Aug 2007, 17:39 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
o sa imi iau si eu pahare si probabil le voi face cu ceva fundite. De spart nu le voi sparge. Cred ca este doar o superstitie asta la fel ca si la revelion



nici eu nu le sparg..eu stiam ca doar evreii le sparg la nunta ca sa aduca nortoc si zic mazeltov in acel moment...
ce e la revelion? ce superstitie? eu nu stiu nimic legat de rev...doar ca tre sa bei toata smapania din pahar si sa iti pui o dorinta la 00.00.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 03 Aug 2007, 02:23 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

daca spargi paharul...se spune ca iti poarta noroc.la noi se face asta la toate nuntile......eu sigur voi face.si imi si place obiceiul.



eu nu am vazut la nici o nunta acest obicei...nu il fac pt ca nu imi place


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 03 Aug 2007, 02:45 
Nou Venit

Membru din: 18 Iul 2007, 13:17
Mesaje: 17
Citat:


eu nu am vazut la nici o nunta acest obicei...nu il fac pt ca nu imi place


La noi, in Suceava, nu e obiceiul acesta.
Am vazut si eu la o nunta in Timisoara ca mirii si nasii au aruncat paharele peste cap si le-au spart. Nici eu nu voi sparge pahare. Si nici nu voi "imprumuta" obiceiuri din alte parti. Sunt traditionalista...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 03 Aug 2007, 13:33 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:


nici eu nu le sparg..eu stiam ca doar evreii le sparg la nunta ca sa aduca nortoc si zic mazeltov in acel moment...
ce e la revelion? ce superstitie? eu nu stiu nimic legat de rev...doar ca tre sa bei toata smapania din pahar si sa iti pui o dorinta la 00.00.


la revelion toto asa se sparge ori paharul din care bei ori sticla de sampanie


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 03 Aug 2007, 13:33 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:

daca spargi paharul...se spune ca iti poarta noroc.la noi se face asta la toate nuntile......eu sigur voi face.si imi si place obiceiul.


si este adevarata chestia adica cei care au spart pahare au noroc toti?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 03 Aug 2007, 13:35 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:


eu nu am vazut la nici o nunta acest obicei...nu il fac pt ca nu imi place


nici eu nu am vazut la nici o nunta si din punctul meu de vedere cioburile aduc ghinion. De fiecare data cand spargeam ceva ai mei nu erau prea incantati, nu-mi dadeau nici un premiu si nici nu luam note mari. Deci n-am vazut norocul de la pahare si farfurii sparte


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 167 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România