Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 09:08


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 128 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Bauturi
MesajScris: 02 Apr 2008, 17:40 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
stai tu linistita ca o sa-i platesti si tu, asa este peste tot


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturi
MesajScris: 02 Apr 2008, 21:04 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:
stai tu linistita ca o sa-i platesti si tu, asa este peste tot


sper, intr-un fel..ca intra in pretul deja stabilit pe meniu. dar ai si tu dreptate...parca vad ca ma pun in fata unui fapt implinit respectiv cu 2 saptamani inainte cand vom merge sa stabilim meniul, sa ne tranteasca si pretul chelnerilor.:rolleyes:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturi
MesajScris: 03 Apr 2008, 10:20 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
eu plata ospatarilor o am inclusa in meniu, asa ca nu am nici un stres.
dar la voi nu se platesc si bucatari.in bacau am auzit ca sunt restaurante care te pun sa platescti si bucatari


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturi
MesajScris: 03 Apr 2008, 15:00 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
La noi se platesc chelnerii dar pentru ca stam dupa programul lor adica ora 24. Daca am tremina nunta inainte nu i-am plati. Pana la 24 intra in meniu asa fac cam toate restaurantele de pe aici


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturi
MesajScris: 29 Iun 2008, 22:06 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
intrebare intrebatoare, la bautura am gasit la sectiunea de articole un "calculator" pt. cantitatile necesare de bautura, dar la mancare? pe meniu de exemplu scrie salam uscat-50g, sunca presata-50g...probabil sunt eu mai toanta dar cate felii inseamna asta? adica incerc sa imi imaginez cum vor arata farfuriile? stau de exemplu si ma gandesc uitandu-ma la ele. ce sens are sa pun sunca presata 50g daca pun sulou de sunca cu hrean 80g (asta e una sau doua?) si daca mai pun si dobos de sunca si cascaval 100g, nu e cam multa sunca? in plus chiftelute cu susan 100g, asta inseamna doua chiftelute?

niciodata nu m-am priceput la cantitati:~*daca are cineva un sfat:Das fi very very recunoscatoareO:)

:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturi
MesajScris: 30 Iun 2008, 10:21 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
te duci intr-un magazin si ceri si tu 50g salam, o rogi sa ti-l taie si atunci iti dai seama sau te duce la restaurant si faci un platou gen nunta si atunci vezi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturi
MesajScris: 01 Iul 2008, 00:49 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
te duci intr-un magazin si ceri si tu 50g salam, o rogi sa ti-l taie si atunci iti dai seama sau te duce la restaurant si faci un platou gen nunta si atunci vezi.

Eu ii voi intreeba pe cei de la restaurant exact cate bucati vin din fiecare.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturi
MesajScris: 01 Iul 2008, 09:59 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
nu este bine de bine ca eu la aperitiv am mai multe semipreparate si scap de aceasta problema


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturi
MesajScris: 02 Iul 2008, 11:25 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
intr-un final am intrebat si fata la restaurant si oricum am zis ca inainte de nunta cand mergem sa dam nr final de invitati si sa stabilim varianta de meniu atunci vom discuta sa ne spuna exact -sau iubi zicea ca va cere sa ii faca eventual un platou. oricum ei vor sti exact sa ne zica daca e ok platoul sau nu, nu? si atunci vom vorbi si cu seful de sala si apai sa vedem...
ma streseaza, uneori mi se pare putina mancarea, alteori ma gandesc ca nu se manca atat...

la aperitive ne-am gandit asa (ce mai tin minte ca nu am hartiile la mine):
salam uscat (50g), muschiulet (50g), rulou sunca cu hrean (80g), chiftelute cu susan (100g), icre pe lamaie, castravete, rosie, cascaval, telemea, masline (50g)...oare ce mai era? ajunge per total pe la 31 ron...dar o sa va fac eu o lista mai clara ca sa vedeti exact. poate imi spuneti careva daca e ok sau nu...sau fetele care au avut deja nunta poate ne scrieti ce forma a avut meniul vostru?

m-am gandit la 20:30-21:00 cand ajungem sa fie servit aperitivul, la 22:30 supa cu taitei (la care platim strict manopera 1 ron/pers, urmand sa aducem totul de acasa), la 24:00 cartofi aurii cu rozmarin cu cotlet de porc la gratar si pulpa de pui la cuptor, plus salata de varza, la ora 2:00 tortul si pe la 3:30-4:00 4buc. sarmale cu costita afumata si smantana...

cum vi se pare?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturi
MesajScris: 02 Iul 2008, 11:36 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
nu te supara dar tu iti pui nuntasi la ingrasare.mie una mi se pare foarte multa mancare, pentru o singura noapte .dar voi la ce ora o sa fiti la restaurant daca dati aperitivul la ora 20.30-21.nu este prea devreme


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturi
MesajScris: 02 Iul 2008, 12:37 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
nu te supara dar tu iti pui nuntasi la ingrasare.mie una mi se pare foarte multa mancare, pentru o singura noapte .dar voi la ce ora o sa fiti la restaurant daca dati aperitivul la ora 20.30-21.nu este prea devreme


deci e ok nu? m-ai mai linistit...eu ma stresez pe ideea...hai sa va zic, aici sunt niste chestii diferite...invitatii din zona aceasta sunt foaret pretentiosi la mancare si muzica. adica pe primul loc se afla muzica, daca nu le place atunci nunta pt ei e zero. urmeaza mult amancare, dupa aia se uita cand gandesc darul (muzica si mancarea). in zona mea si invitatii din partea mea vibn pe de alta parte cu chestii de genul intr-adevar mancarea sa fie ok, dar indeosebi servirea respectiv tratatia lor in sens de conditiile de transport, cazare, treburi de genu...va dati seama ca tre sa ma gandesc si la si la...invitatii din partea mea eu n-am vazut nunta sa nu se distreze sa nu danseze pe orice...
asa ca ma stresam pe ideea de mancare. in plus noi cand mergem la nunti, eu abia daca reusesc sa manc, dar altii o fi mai infometatiO:)

apropo cununai religioasa va fi la 19 si am zis ca ajungem pe la 20:30-21:00 la sala. pe invitatie scrie 21.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturi
MesajScris: 02 Iul 2008, 13:10 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
Si tu cum ajungi la sala ii si pui la masa,de exmplu la noi pe invitatie scrie 20.00, iar aperitivul se aduce in jur de ora 22-22.30


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturi
MesajScris: 08 Iul 2008, 16:40 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
Si tu cum ajungi la sala ii si pui la masa,de exmplu la noi pe invitatie scrie 20.00, iar aperitivul se aduce in jur de ora 22-22.30

pai pe aici asteapta aperitivele pe masa cand intra lumea...sau si de nu sunt, lumea se aseaza la masa se aduce papa se zice rugaciunea sa ne binecuvanteze parintele pe toti si dupa papa
O:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturi
MesajScris: 08 Iul 2008, 17:52 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
inseamna ca la voi este altfel decat la noi


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturi
MesajScris: 12 Iul 2008, 01:08 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
Si tu cum ajungi la sala ii si pui la masa,de exmplu la noi pe invitatie scrie 20.00, iar aperitivul se aduce in jur de ora 22-22.30

Vaaiii, mie mi se pare foarte tarziu. La noi, cel mai tarziu se cheama la restaurant la 20.00 Aperitivul se pune cam cu o ora mai tarziu fata de ora anuntata pe invitatie. O ora, o ora si un sfer, cel mai tarziu o ora si jumatate, dar nu prea...
Am stat o data la nunta unei nepoate la Valcea de la 19.30 cand am ajuns pana la 22.30 nu se servise aperitivul. Nici nu mai vedeam bine de foame, plus ca daca nu pui aperitivul lumea are impresia ca nu a inceput nunta si nici nu se dansa. A fost foarte ciudat. Pe la 11 fara un sfert au adus aperitivul. Am mancat si am plecat ca trebuia sa ajungem acasa si drumul de la Valcea la Pitesti nu e unul usor, plus ca fratele meu care e sofer nu prea conduce noaptea ca nu vede prea bine. Poarta el ochelari, dar... oricum nu ne-am distrat deloc. Am stat la masa si am asteptat sa ne aduca si noua ceva de mancare...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturi
MesajScris: 14 Iul 2008, 14:31 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
la nunta la care am fost acum sambata aperitivele ne asteptau pe mese la ora 20 cand am ajuns, a urmat supa la 21:30, la 23:30 sarmalele cu mamaliguta cine a vrut, la 1:30 friptura, la 2 au fost adus cate un platou de prajitura pe fiecare masa (de 8-9 pers), iar la 2:30 s-a servit tortul. super bun tortul cu o crema ce continea cioco-cacao si am dat si de niste visinutze. foarte bun, l-am mancat pe nerasuflate:ok:
dupa aceasta pe la 3, au inceput sa plece musafirii.
eu sunt foarte in dubii cu orele cand se serveste ce(?)daca fac aceeasi ordine atunci ajung sa servesc tortul tot la 3-4? nu e cam tarziu? dar daca le grabesc toate atunci pe la 5 n-o sa le fie iar foame? in plus mi se pare aiurea sa dau sarmalele sau friptura dupa tort, sau?(?)(?)(?)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturi
MesajScris: 14 Iul 2008, 14:38 
Senior

Membru din: 01 Feb 2008, 19:19
Mesaje: 164
biaaaaa,dk dai tortul prea devreme,ceea ce la 2:30 e prea devreme pt k lumea dupa tort face sir indian sa-ti dea plicul si sa plece...noi am avut tortul la 4 si dupa el lumea a mai stat o ora si a inceput sa plece,deci pe la 5:30 am plecat si noi.sa nu faci greseala sa-l dai asa devreme,da tot inainte,sarmale ,friptura si apoi tort pt k e penibil sa mananci tort si apoi sa pui smantana pe sarmaluta..asta cred eu.bine voi vb si cu cei de la restaurant,in functie de cum se misca lumea sa aduca si tortul,dk se pleaca repede sa-l aduk mai repede k asat nu stii,la fiecare nunta e altfel


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturi
MesajScris: 14 Iul 2008, 15:00 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
bia multu din suflet de sfat chiar eram curioasa ca am auzit tot felul de povesti ca aici in zona e altfel si ca se da tortul si dup-aia sarmalele si sincer si mie mi se pare aiurea sa manc tort si dup-aia sa manc sarmale cu smantana -vb ta:p
ai dreptate...doar ca ma gandeam ca din moment ce vom avea invitati din afara localitatii care vin si pleaca cu busul:-`sa nu servesc pe la 5 dimi ca iti dai seama ca nu mai prind pe toti...dar la 3 jumate -4 pare k. problema cu tortul mai e ca mi-l aduce femeia cand ii zic eu (de la simeria). si daca eu zic ca il servesc la 4 atunci ea vine la 3 juma, ca nu stiu ce posibilitati de racire au astia la restaurant(?)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturi
MesajScris: 14 Iul 2008, 15:03 
Senior

Membru din: 01 Feb 2008, 19:19
Mesaje: 164
pai eu zic sa nu te incurci sa vb cu cei de la rest dk au lada frigorifica si aia de la simeria sa vina mai repede cu el si cu praji,k sunt multi care pleaca repede cum zici tu si sa nu te faci de ras...nu te poti lasa sa vina cu juma de ora ianainte k nu stii


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturi
MesajScris: 14 Iul 2008, 15:14 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
cel mai bine ar fi sa te duci la restaurant si sa discuti cu ei. fiecare restaurant are politica lui si bine inteles sunt si ei in masura sa iti dea un sfat deaorece au avut multe nunti la viata lor.
de exemplu la mine la restaurant aperitivele se aduc in jur de9.30-10-10.30 din cate am aflat.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 128 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România