Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 11:13


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 115 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Florile la nunta
MesajScris: 08 Mai 2008, 13:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Din cate stiu eu, florile la o nunta sunt:
- buchetele (cununie civila, religioasa, domnisoare de onoare etc.)
- decorarea bisericii
- aranjamentele de pe mese

Sunt sigura ca pretul poate ajunge practic oricat de mare, in functie de ce isi doreste fiecare, dar macar asa orientativ... Pe voi cat v-au costat toate astea? Si ce flori ati folosit (ca de aici variaza pretul)?

Uite, zic eu o suma... 1000 de euro. Cum vi se pare? Mult? Putin? Mediu? Incerc sa imi fac o idee...(?)

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 08 Mai 2008, 14:12 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
1000 de euro cu tot cu ornatul sali sau numai florile.
asta conteaza si ce vrei tu


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 08 Mai 2008, 14:25 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Noi am gasit cam peste tot aranjament mese 50-70 lei, buchet nasa 100-150, domnisoare 50-100, mireasa 150-300. Depinde de flori. Astea au trandafiri si o un alt fel de floare la alegere.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 08 Mai 2008, 14:41 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
asta depinde si de cate fire de flori sunt incluse, deoarece de exemplu pe mine buchetul de mireasa ma costa 80 de lei( format din 7 trandafiri mari, verdeata si manopera)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 08 Mai 2008, 15:45 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:
1000 de euro cu tot cu ornatul sali sau numai florile.
asta conteaza si ce vrei tu

1000 de euro numai florile (ma rog, plus vazele sau suporturile de rigoare). Dar nu cu huse, fete de masa si restul...

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 08 Mai 2008, 16:22 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
daca numai florile costa 1000 euro mie una mi se pare scump, dar tinand cont ca esti din bucuresti...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 08 Mai 2008, 23:52 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
daca numai florile costa 1000 euro mie una mi se pare scump, dar tinand cont ca esti din bucuresti...

Chiar si pentru Bucuresti mi se pare enorm. Dar de fapt, depinde de cate mese sunt de aranjat. Deci in functie de nr de invitati. La mai multi invitati se ajunge clar la suma asta :(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 12 Mai 2008, 12:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
1000 de euro numai florile (ma rog, plus vazele sau suporturile de rigoare). Dar nu cu huse, fete de masa si restul...


eu cam asa am platit pe flori cora.dar am avut multi inviati.
flori..la mine a insemnat:
buchete, aranjamentele pe mese, aranjamentele pe masini, la biserica, in restaurant am avut 2 aranjamente langa masa noastra mari cu flori...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 12 Mai 2008, 12:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
1000 de euro numai florile (ma rog, plus vazele sau suporturile de rigoare). Dar nu cu huse, fete de masa si restul...


unde faci nunta cora?ti-ai gasit restaurant?in ce data?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 12 Mai 2008, 14:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:

unde faci nunta cora?ti-ai gasit restaurant?in ce data?


Nu mi-am gasit restaurant inca, sunt in vizionari... Dar ne apucasem sa facem un buget estimativ si ajunsesem la o mare disputa in ceea ce priveste florile... Eu gandeam ca ar ajunge pe la 1000 de euro iar lui i se parea o suma exagerata... Intre timp, nu am mai rezistat "presiunii" :wacko: si am sunat la tipa care ne va face florile si am intrebat-o cam cat ar tb sa punem pt asta. Si ea mi-a zis ca e foarte variabil dar eu sa pun in jur de 500 de euro... 1000 de euro ar fi pentru ceva foarte extravagant sau cu flori f scumpe... Asa ca mi-am mai luat o piatra de pe inima si am mai rezolvat o "problema". 500 i se pare si lui OK...:D

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 12 Mai 2008, 15:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Nu mi-am gasit restaurant inca, sunt in vizionari... Dar ne apucasem sa facem un buget estimativ si ajunsesem la o mare disputa in ceea ce priveste florile... Eu gandeam ca ar ajunge pe la 1000 de euro iar lui i se parea o suma exagerata... Intre timp, nu am mai rezistat "presiunii" :wacko: si am sunat la tipa care ne va face florile si am intrebat-o cam cat ar tb sa punem pt asta. Si ea mi-a zis ca e foarte variabil dar eu sa pun in jur de 500 de euro... 1000 de euro ar fi pentru ceva foarte extravagant sau cu flori f scumpe... Asa ca mi-am mai luat o piatra de pe inima si am mai rezolvat o "problema". 500 i se pare si lui OK...:D


la ce flori te-ai gandit?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 12 Mai 2008, 19:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:

la ce flori te-ai gandit?


hmm... e complicat. Depinde foarte mult de stilul localului pe care il voi gasi...
Oricum, desi imi plac trandafirii, cel mai probabil nu ii voi folosi pentru simplul motiv ca sunt cam scumpi. Exista niste flori, ranunculus parca se cheama, care seamana mult cu trandafirii ca aspect dar sunt mai ieftine...
Uite asa arata:
http://sbdrichard.files.wordpress.com/2 ... us_big.jpg

Daca nu, pe mine ma atrag si florile mai "originale" si mai putin folosite pentru nunti: hortensiile, bujorii, liliacul... Mi se pare ca florile care au inflorecente (cum sunt hortensiile si liliacul, spre ex.) umplu mult mai bine spatiul si costa mai putin... A, si nu vreau "verdeata"... Cat mai putine frunze din astea de umplutura... Dar, ramane de vazut... Oricum, sa fie frumos! :D

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 12 Mai 2008, 19:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:

hmm... e complicat. Depinde foarte mult de stilul localului pe care il voi gasi...
Oricum, desi imi plac trandafirii, cel mai probabil nu ii voi folosi pentru simplul motiv ca sunt cam scumpi. Exista niste flori, ranunculus parca se cheama, care seamana mult cu trandafirii ca aspect dar sunt mai ieftine...
Uite asa arata:
http://sbdrichard.files.wordpress.com/2 ... us_big.jpg

Daca nu, pe mine ma atrag si florile mai "originale" si mai putin folosite pentru nunti: hortensiile, bujorii, liliacul... Mi se pare ca florile care au inflorecente (cum sunt hortensiile si liliacul, spre ex.) umplu mult mai bine spatiul si costa mai putin... A, si nu vreau "verdeata"... Cat mai putine frunze din astea de umplutura... Dar, ramane de vazut... Oricum, sa fie frumos! :D


si mie imi plac hortensiile si mi le doresc in bolurile - vaza de tip patrat pe care le dorim noi pe mese. insa sa stii ca noua firma care face decorarea de mese si scaune ne-a facut o oferta de pret pt flori si este un pret exorbitant pentru aranjamente (care includ hortensii si frezii). adica in jur de 800 de euor doar pt aranjamentele din restaurant...ceea ce e enorm dupa parerea mea, indiferent de unde aduc acele flori. si vorba aia...ne casatorim in iulie nu in decembrie sa zici ca nu mai exista flori. dar si asa...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 12 Mai 2008, 22:29 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

si mie imi plac hortensiile si mi le doresc in bolurile - vaza de tip patrat pe care le dorim noi pe mese. insa sa stii ca noua firma care face decorarea de mese si scaune ne-a facut o oferta de pret pt flori si este un pret exorbitant pentru aranjamente (care includ hortensii si frezii). adica in jur de 800 de euor doar pt aranjamentele din restaurant...ceea ce e enorm dupa parerea mea, indiferent de unde aduc acele flori. si vorba aia...ne casatorim in iulie nu in decembrie sa zici ca nu mai exista flori. dar si asa...


si noi am avut trandafiri si frezii.
cate mese veti avea?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 13 Mai 2008, 00:25 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:

si noi am avut trandafiri si frezii.
cate mese veti avea?

Mi-ar placea sa am bujori in aranjamente, numa' ca in octombrie nu prea cred ca am de unde. Dar sunt intre florile mele preferate, mirosul e superb... Imi plac si trandafirii, dar prea are toata lumea. Mie imi plac mult si crizantemele - astea ar fi in octombrie, dar nu-s prea parfumate... vom mai vedea, ne mai gandim. Ar trebui sa merg si eu sa vorbesc macar orientativ cu tipa de la floraria la care m-am orientat.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 14 Mai 2008, 16:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:

si mie imi plac hortensiile si mi le doresc in bolurile - vaza de tip patrat pe care le dorim noi pe mese. insa sa stii ca noua firma care face decorarea de mese si scaune ne-a facut o oferta de pret pt flori si este un pret exorbitant pentru aranjamente (care includ hortensii si frezii). adica in jur de 800 de euor doar pt aranjamentele din restaurant...ceea ce e enorm dupa parerea mea, indiferent de unde aduc acele flori. si vorba aia...ne casatorim in iulie nu in decembrie sa zici ca nu mai exista flori. dar si asa...


Nu stiu exact in ce luna infloresc hortensiile, dar mi se pare enorm cat ti-au cerut ei.
Bunica are in curte doua tufe de hortensii (roz) si cand infloresc amandoua, cred ca iti ajung macar pentru 10 mese... Poate cunosti si tu pe cineva care are tufe in gradina si le poti lua mai ieftin...

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 14 Mai 2008, 19:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Nu stiu exact in ce luna infloresc hortensiile, dar mi se pare enorm cat ti-au cerut ei.
Bunica are in curte doua tufe de hortensii (roz) si cand infloresc amandoua, cred ca iti ajung macar pentru 10 mese... Poate cunosti si tu pe cineva care are tufe in gradina si le poti lua mai ieftin...


poate faci o afacere din florile bunicii tale...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 17 Mai 2008, 23:05 
Junior

Membru din: 16 Aug 2006, 17:58
Mesaje: 72
Citat:

poate faci o afacere din florile bunicii tale...


Dupa ce am vazut ce preturi se practica pentru aranjamentele florale in Bucuresti , m-am ingrozit !!!

Noroc cu soacra mea :rocker: (va rog sa nu radeti!) care se va ocupa de toate aranjamentele florale. Ea se ocupa cu asta in Craiova . Nu ca ii fac reclama (prima data cand mi-a zis puiu ca ea se ocupa cu asa ceva mi-am pus mainile in cap, ma gandeam ca cine stie ce porcarii face...)dar cand le-am vazut ...m-am indragostit! Daca e in toane bune cred ca o sa faca ceva deosebit pentru nunta baiatului ei :nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 22 Mai 2008, 00:55 
Nou Venit

Membru din: 25 Apr 2008, 00:44
Mesaje: 15
Citat:

Dupa ce am vazut ce preturi se practica pentru aranjamentele florale in Bucuresti , m-am ingrozit !!!

Noroc cu soacra mea :rocker: (va rog sa nu radeti!) care se va ocupa de toate aranjamentele florale. Ea se ocupa cu asta in Craiova . Nu ca ii fac reclama (prima data cand mi-a zis puiu ca ea se ocupa cu asa ceva mi-am pus mainile in cap, ma gandeam ca cine stie ce porcarii face...)dar cand le-am vazut ...m-am indragostit! Daca e in toane bune cred ca o sa faca ceva deosebit pentru nunta baiatului ei :nwink:


E foarte bine sa stii ca ai pe cine te baza. Eu o sa imi aleg florile singura si vasele la fel. Ma vor ajuta prietenele si nasele. Uneori ma vad asa de pretentioasa incat mi-a fost teama sa angajez pe cineva care sa se ocupe. :nscmoll:
Imi puteti spune ce flori vor fi disponibile in iulie (crem, galbene si portocalii)? As vrea sa le combin cu citrice sau dovlecei decorativi ...:nblink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 22 Mai 2008, 01:25 
Veteran

Membru din: 27 Noi 2007, 18:04
Mesaje: 424
Citat:

E foarte bine sa stii ca ai pe cine te baza. Eu o sa imi aleg florile singura si vasele la fel. Ma vor ajuta prietenele si nasele. Uneori ma vad asa de pretentioasa incat mi-a fost teama sa angajez pe cineva care sa se ocupe. :nscmoll:
Imi puteti spune ce flori vor fi disponibile in iulie (crem, galbene si portocalii)? As vrea sa le combin cu citrice sau dovlecei decorativi ...:nblink:


daca vrei sa ti le aranjezi singura iti sugerez sa folosesti florile primite la cununie... daca spui ca ai ajutoare, poti face aranjamente foarte frumoase - iti acorzi o jumatate de ora dupa cununie si te duci la local si faci aranjamentul


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 115 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România