Ultima vizită a fost: Acum este 18 Apr 2024, 11:29


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 151 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: cum slabim?
MesajScris: 03 Mar 2009, 16:21 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Carbohidratii sunt cea mai importanta sursa de energie pentru organism. Fara aceasta energie, organismul nostru isi va cheltui repede resursele de proteine si grasimi si va fi din ce in ce mai obosit.
Eliminarea lor din alimentatia noastra nu este o solutie pentru a slabi. Sanatos este sa-i alegem pe cei buni.

Painea din faina integrala nu ingrasa daca si celelalte alimente de pe masa corespund principiilor unei aliemntatii sanatoase. Cea mai sanatoasa este painea din faina integrala.
Pentru a ajunge la culoarea alba, orezul este "spalat" de cele mai valoroase componente.

Orezul nedecortificat, in comparatie cu cel alb, contine de 7 ori mai multa vitamina B1, de 6 ori mai multa vitamina B6, de 3 ori mai mult zinc si de 4 ori mai mult fier. Pe langa aceste valori benefice pentru organism prin scaderea concentratiilor, si cresterea colesterolului bun!

Cartoful este un aliment sanatos, bogat in glucide, proteine cu toti aminoacizii esentiali, minerale si vitamine, fiind in acelasi timp lipsit de grasimi.

Cartofii nu ingrasa!
Desi multi cred ca ei ne aduc multe calorii, lucrurile nu stau deloc astfel. Ceea ce ingrasa sunt grasimile care se adauga: untul, margarina, uleiul, smantana sau laptele. Deci, de asocierea cartofilor cu grasimea trebuie sa ne ferim, si nu de aceasta leguma fiarta!
O alta combinatie nefasta este cea cu diferite tipuri de carne. Insa atunci cand iti ploua-n gura dupa o portie de cartofi prajiti, iti poti satisface pofta inlocuind masa de pranz cu aceasta bomba calorica. Apoi, ai grija doar sa diminuezi una dintre celelalte mese de peste zi, dar in nici un caz sa nu sari peste ele!


Cartofi fierti (140 kcal)
Cartofi piure (420 kcal)
Cartofi prajiti (530 kcal)
Chipsuri(870 kcal)

Valoarea este estimata la 200g de cartofi.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum slabim?
MesajScris: 20 Mar 2009, 02:47 
Junior

Membru din: 06 Mai 2008, 17:25
Mesaje: 52
Metoda mea:spot si mese interzise dupa 18.00 (poate ceva legume,fructe sau lactate degresate).Rezultatele nu se lasa mult asteptate:tongue:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum slabim?
MesajScris: 22 Mar 2009, 21:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Despre cura de detoxifiere,din CSID Curele de detoxifiere sunt recomandate de cateva ori pe an, cu prudenta insa, pentru a nu perturba ritmul metabolic si echilibrul biochimic al corpului.

De retinut ca pe toata perioada de regim trebuie eliminate alimentele bogate in E-uri, alcoolul, tigarile si stresul si se consuma cel putin 2 litri de apa pe zi. Am ales 5 diete de top care te ajuta sa te simti mai bine.

1. Regimul cu hrana vie, merge pe principiul ca orice aliment, o data trecut prin foc, isi pierde calitatile, substantele vitale si devine otravitor. Pe langa cruditatile cu care esti deja obisnuita, poti consuma cereale crude (inmuiate in apa) sau seminte.

Regimul este slab proteic intrucat nu admite consumul de carne si grasimi, insa ofera variante: ovazul crud care are mai multe proteine decat carnea fiarta si soia care poate fi lasata la germinat pentru un gust mai placut.

2. Regimul ovo-lacto-vegetarian, permite in plus, pe langa vegetale, lactate si oua. Pe langa proprietatile detoxifiante, acest regim mentine sanatatea sistemului osos, fiind cunoscut inca din antichitate ca adeptii lui traiesc mai mult si au oasele mai puternice comparativ cu omnivorii.

3. Regimul cu sucuri naturale, importanta sursa de vitamine, minerale si zaharuri, cele mai multe sucuri proaspete, preparate acasa, au actiune diuretica. Sucurile se consuma imediat ce au fost preparate, altfel isi pierd din calitati.

4. Postul crestin. Cea mai eficienta modalitate de curatare a organismului este postul negru cunoscut si drept

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum slabim?
MesajScris: 17 Noi 2009, 15:27 
Nou Venit

Membru din: 02 Noi 2009, 21:39
Mesaje: 16
de curand am auzit de ceaiul zein...a folosit cineva?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum slabim?
MesajScris: 20 Noi 2009, 08:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Botezatu vorbea oare despre el?

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum slabim?
MesajScris: 20 Noi 2009, 15:10 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
ral_ct scrie:
Botezatu vorbea oare despre el?

da.L-am auzit si eu.am inteles ca a slabit in jur de 10 kg.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum slabim?
MesajScris: 20 Noi 2009, 20:01 
Nou Venit

Membru din: 26 Oct 2009, 23:19
Mesaje: 6
Eu am slabit cu ceai de soc..2-2 cani pe zi ..am slabit aprox 5 kg in o luna..., dar in general incercati sa beti ceaiuri :) ;) ceai verde, soc..in combinatie cu lamaie si ceai de blueberries :D detoxifica si curata, usureaza digestia. dar cea mai buna reteta evident : ai grija de tine mereu..nu numai cu o luna inainte de luna , ca sa fiti iubite mereu..nu numai o luna dupa nunta ;)
succes :D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum slabim?
MesajScris: 20 Noi 2009, 20:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
ai slabit doar band ceai.fara sa tii regim si sa faci sport?

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum slabim?
MesajScris: 26 Noi 2009, 15:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
ral_ct scrie:
ai slabit doar band ceai.fara sa tii regim si sa faci sport?



poti slabi doar cu ceai , singurul inconvenient este ca elimini doar apa din organism nu grasimea sau celulita. plus ca o data cu apa elimini si potasiul ceea ce mai tarziu iti va crea probleme la rinichi. eu care am incercat majoritatea regimurilor de slabit pot spune ca cel mai bun regim este este cel in care ai o dieta corespunzatoare si obligatoriu minim 1/2 ora de sport pe zi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum slabim?
MesajScris: 13 Ian 2010, 10:16 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2010, 12:37
Mesaje: 395
Localitate: Bucuresti
Eu am slabit renuntand la :paine, dulciuri,prajeli, scuri de orice tip.In 4 luni am dat jos 12 kg !

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum slabim?
MesajScris: 13 Ian 2010, 10:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Eu ador mancarea sunt o gurmanda maxima !!! Dar in acelasi timp o perfectionista si am mare grija de corpul,sanatatea si frumusetea mea...De-a lungul timpului am incercat mii de diete..ceaiuri,infometare,renuntat la paine,dulciuri,fitness...etc etc etc...unele mi-au reusit altele nu....Insa tin sa va zic ca medicul nutritionist MIHAELA BILIC si cartea ei TRAIESC ,DECI MA ABTIN mi-au schimbat viata !!!! Dupa ce au tot mediatizat-o la tv ca au slabit cu ea Teo,Raduleasca,Raicu...etc etc mi-am cumparat si eu cartea.....si de atunci(decembrie 2008)sunt alta femeie cu alt stil de viata.....slabesc mancand sanatos si in primul rand avand VOINTA...pentru ca asta este cea mai importanta dieta de pe fata pamantului...VOINTA !!!
Mi-am facut un plan pe zile...cu toate cele 3 mese importante(mic dejun,pranz,cina)plus gustari si in ianuarie-februarie 2009 am slabit 7 kg !...Acu de sarbatori n-am respectat-o,plus drumurile dese la Bucuresti,mi-au cam dat peste cap stilul de a manca si bineanteles ca m-am ingrasat 5 kg :cry: dar......acu(adica sapt asta)imi fac iar planul si de luni imi reincep stilul sanatos de a manca si pana in martie sper sa ajung din nou la 48 de kg(asta este idealul meu...asa ma simt eu bine in pielea mea)
Pup fetele dragi ! :lips:

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum slabim?
MesajScris: 13 Ian 2010, 10:55 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
SimoBobo scrie:
Eu ador mancarea sunt o gurmanda maxima !!! Dar in acelasi timp o perfectionista si am mare grija de corpul,sanatatea si frumusetea mea...De-a lungul timpului am incercat mii de diete..ceaiuri,infometare,renuntat la paine,dulciuri,fitness...etc etc etc...unele mi-au reusit altele nu....Insa tin sa va zic ca medicul nutritionist MIHAELA BILIC si cartea ei TRAIESC ,DECI MA ABTIN mi-au schimbat viata !!!! Dupa ce au tot mediatizat-o la tv ca au slabit cu ea Teo,Raduleasca,Raicu...etc etc mi-am cumparat si eu cartea.....si de atunci(decembrie 2008)sunt alta femeie cu alt stil de viata.....slabesc mancand sanatos si in primul rand avand VOINTA...pentru ca asta este cea mai importanta dieta de pe fata pamantului...VOINTA !!!
Mi-am facut un plan pe zile...cu toate cele 3 mese importante(mic dejun,pranz,cina)plus gustari si in ianuarie-februarie 2009 am slabit 7 kg !...Acu de sarbatori n-am respectat-o,plus drumurile dese la Bucuresti,mi-au cam dat peste cap stilul de a manca si bineanteles ca m-am ingrasat 5 kg :cry: dar......acu(adica sapt asta)imi fac iar planul si de luni imi reincep stilul sanatos de a manca si pana in martie sper sa ajung din nou la 48 de kg(asta este idealul meu...asa ma simt eu bine in pielea mea)
Pup fetele dragi ! :lips:



Serios????Si eu mi-am cumparat cartea si nici nu stiu unde am pus-o....
Chiar as avea si eu nevoie sa slabesc vreo 6-7 kg pana la botez.....o sa caut cartea...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum slabim?
MesajScris: 13 Ian 2010, 12:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
laura_sandu scrie:
[Serios????Si eu mi-am cumparat cartea si nici nu stiu unde am pus-o....
Chiar as avea si eu nevoie sa slabesc vreo 6-7 kg pana la botez.....o sa caut cartea...


si eu am luat-o am rasfoit-o si ...atat. eu vad ca slabesc cam 1/2 kg pe zi daca nu mananc dupa 6.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum slabim?
MesajScris: 13 Ian 2010, 13:06 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
anidaaa scrie:
si eu am luat-o am rasfoit-o si ...atat. eu vad ca slabesc cam 1/2 kg pe zi daca nu mananc dupa 6.



1/2 kg pe zi??? mi se pare imposibil sincer...dar probabil ca e altfel cand slabesti kg acumulate in sarcina, probabil ca inca ai apa si de aceea.

Eu am slabit 16 kg in 3 luni si sincer am slabit prea mult intr-un timp relativ scurt, nu e prea sanatos atatea kg odata dar totul depinde de alimentatie, sport si varsta...pentru ca dupa o varsta kg nu mai merg asa de usor jos.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum slabim?
MesajScris: 13 Ian 2010, 13:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
anidaaa scrie:

si eu am luat-o am rasfoit-o si ...atat. eu vad ca slabesc cam 1/2 kg pe zi daca nu mananc dupa 6.


serios???eu nu mai reusesc sa slabesc.Am dat jos 13 kg...si gata... :wall: :cry:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum slabim?
MesajScris: 13 Ian 2010, 13:35 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
[quote="carlita"]
1/2 kg pe zi??? mi se pare imposibil sincer...dar probabil ca e altfel cand slabesti kg acumulate in sarcina, probabil ca inca ai apa si de aceea.

nu are nici o legatura cu sarcina. cand eram de varsta ta slabeam 1 kg pe zi in acelasi mod. dar din pacate s-au dus ale tineretii valuri :)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum slabim?
MesajScris: 13 Ian 2010, 13:41 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
anidaaa scrie:
nu are nici o legatura cu sarcina. cand eram de varsta ta slabeam 1 kg pe zi in acelasi mod. dar din pacate s-au dus ale tineretii valuri :)



Sincer eu nu cred, dar probabil ca depinde foarte mult de organism, eu din 5 ianuarie 2009 dupa ora 16 mananc doar fructe iar in restul zilei mananc cat se poate de sanatos si 1 kg pe zi nu mi s-a intamplat sa dau jos si nici nu mi-as fi dorit pentru ca pielea isi pierde elasticitatea si nu mai ramane ferma, 1 kg pe saptamana da! (O sa scriu povestea mea intr-un nou topic mai tarziu)

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum slabim?
MesajScris: 13 Ian 2010, 13:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
carlita scrie:
Sincer eu nu cred, dar probabil ca depinde foarte mult de organism, eu din 5 ianuarie 2009 dupa ora 16 mananc doar fructe iar in restul zilei mananc cat se poate de sanatos si 1 kg pe zi nu mi s-a intamplat sa dau jos si nici nu mi-as fi dorit pentru ca pielea isi pierde elasticitatea si nu mai ramane ferma, 1 kg pe saptamana da! (O sa scriu povestea mea intr-un nou topic mai tarziu)



crede-ma ca nu am nici un motiv sa mint sau sa exagerez. asta era modul meu de a slabi. si nici p[ielea nu si-a pierdut elasticitatea pt ca mereu m-m dat cu creme


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum slabim?
MesajScris: 13 Ian 2010, 13:48 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
anidaaa scrie:
crede-ma ca nu am nici un motiv sa mint sau sa exagerez. asta era modul meu de a slabi. si nici p[ielea nu si-a pierdut elasticitatea pt ca mereu m-m dat cu creme



Pai nu cred ca minti, totul depinde de la persoana la persoana...dar mi se pare imposibil si nesanatos.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum slabim?
MesajScris: 13 Ian 2010, 14:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
carlita scrie:

Pai nu cred ca minti, totul depinde de la persoana la persoana...dar mi se pare imposibil si nesanatos.



nu-ti imagina ca de la 100 de kg am ajuns la 50. aveam o greutate cat de cat constanta iar in mom in care ma ingrasam 2-3 kg le slabeam in modul descris mai sus.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 151 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România