Ultima vizită a fost: Acum este 26 Apr 2024, 15:10


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 149 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 04 Mar 2010, 15:44 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Gomaj pentru corp cu kiwi
Kiwi te ajuta sa-ti exfoliezi pielea, avand ca efect indepartarea celulelor moarte si catifelarea pielii. Paseaza un kiwi cu o lingura de miere lichida si un varf de sare fina. Maseaza-ti corpul cu aceasta pasta, de jos in sus, efectuand miscari circulare. Pentru rezultate vizibile, exfolierea se face o data la saptamana, fiind urmata de folosirea unei creme de corp cu proprietati hidratante sau pentru accentuarea bronzului.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 05 Mar 2010, 22:47 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 18 Dec 2009, 00:34
Mesaje: 344
Localitate: Bucuresti
Buna fetelor....poate ma ajutati si pe mine....daca stiti cumva ce as putea folosi pentru decolorarea petelor de pe fata...de fapt sunt semne ramase de la acnee.. am reusit dupa ani intregi de chin sa o controlez, desi nu definitiv, dar am ramas cu o groaza de semne...stiti cumva vreun preparat, vreo crema ceva?

_________________
"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume."
Gabriel Garcia Marquez


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 05 Mar 2010, 23:05 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 18 Dec 2009, 00:34
Mesaje: 344
Localitate: Bucuresti

Fetelor cateva masti pentru tenul gras/acneic:

MASCA CU MAZARE
* 2 linguri de mazare
* 1 lingura de ulei de primula
* 1 lingura de iaurt
* 1 lingura de extract din seminte de struguri
* 60g de suc de morcovi
Amesteca toate ingredientele intr-un blender pana devin o crema si aplica masca pe fata pentru 30 de minute. Curata fata temeinic cu apa calduta.

MASCA CU BICARBONAT
* 1 lingura de crema de fata (grasa)
* 1 lingura de miere
* 1g de bicarbonat de sodiu
Amesteca toate ingredientele intr-un castron pana devin o crema si aplica masca pe fata pentru 15 - 20 de minute. Curata fata temeinic cu apa calduta.

MASCA CU FRUCTE SI LEGUME
* 1/4 mar
* 1/2 piersica
* 1/2 rosie
* 30g de lapte
* 1 lingura de ulei de migdale
Curata fructele si legumele si realizeaza un piure din ele. Adauga in compozitie laptele si uleiul de masline. Toarna toata pasta obtinuta intr-o cratita pe care o vei plasa mai apoi peste un foc mediu. Amesteca toate ingredientele pana devin o crema. Aplica masca pe fata dupa ce s-a racit si las-o sa actioneze timp de 30 de minute.
Curata fata temeinic cu apa calduta.

MASCA CU DOVLEAC
* dovleac
Dovleacul este un ingredient excelent pentru mastile homemade. Este un aliment bogat in vitamina C, E si zinc.

MASCA CU ULEI DE COCOS
* 2 linguri de ulei de cocos
* 1 galbenus de ou
* 1 lingura de miere
* 1 lingura de iaurt
* 1 lingurita de zahar
Amesteca toate ingredientele intr-un blender pana devin o crema si aplica masca pe fata pentru 25 de minute. Curata fata temeinic cu apa calduta.

MASCA CU ASPIRINA
* 5-6 aspirine tamponate
* putin suc de lamaie
* 1 picatura de miere
* 1 lingura de iaurt
Amesteca toate ingredientele intr-un blender pana devin o crema si aplica masca pe fata pentru 20 de minute. Curata fata temeinic cu apa calduta.

MASCA CU CITRICE
* grapefruit
* portocale
* lamai
* lime
Citricele sunt excelente ingrediente pentru mastile de fata impotriva acneei. Acestea au proprietati antiseptice care te vor ajuta sa scapi de microbi si sa reduci nivelul sebumului. Foloseste cel putin o data pe saptamana o masca realizata din felii de grapefruit, lamaie, portocala sau lime.


_________________
"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume."
Gabriel Garcia Marquez


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 05 Mar 2010, 23:12 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Keke_Kitty scrie:
Buna fetelor....poate ma ajutati si pe mine....daca stiti cumva ce as putea folosi pentru decolorarea petelor de pe fata...de fapt sunt semne ramase de la acnee.. am reusit dupa ani intregi de chin sa o controlez, desi nu definitiv, dar am ramas cu o groaza de semne...stiti cumva vreun preparat, vreo crema ceva?



Stiu o crema foarte buna pentru acnee si pentru petele ramase dupa. Crema se numeste AKNESOL, nu stiu daca ai auzit de ea...se gaseste in recipiente mici la farmacii (dar nu la toate) ....ca si pret e pana in 15 lei.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 06 Mar 2010, 12:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
Keke_Kitty scrie:

Fetelor cateva masti pentru tenul gras/acneic:



Keke, eu stiam ca se foloseste aspirina NEtamponata in aceasta masca.

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 06 Mar 2010, 12:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
sincer eu nu mai vreau sa ma risc si sa imi mai fac nici o masca acasa......am facut-o odata inainte de nunta,va mai amintiti? aceea masca cu banane ptr par? :rofl: :rofl: vai de mine,numai imi trebuie

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 06 Mar 2010, 17:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
elyt1000 scrie:
sincer eu nu mai vreau sa ma risc si sa imi mai fac nici o masca acasa......am facut-o odata inainte de nunta,va mai amintiti? aceea masca cu banane ptr par? :rofl: :rofl: vai de mine,numai imi trebuie


ely, :rofl:
poate trebuia pasata bine bine banana.. nu stiu ce sa zic.. eu nu ma bag decat la ulei :)

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 08 Mar 2010, 14:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Cat_Eyes scrie:
ely, :rofl:
poate trebuia pasata bine bine banana.. nu stiu ce sa zic.. eu nu ma bag decat la ulei :)

cat , am pasat banana cu mixerul,s-a format exact ca o pasta......sincer cand imi amintesc rad singura ca proasta :rofl: :rofl: ....atunci mi-am rupt parul din cap

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 08 Mar 2010, 16:23 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
carlita scrie:
Stiu o crema foarte buna pentru acnee si pentru petele ramase dupa. Crema se numeste AKNESOL, nu stiu daca ai auzit de ea...se gaseste in recipiente mici la farmacii (dar nu la toate) ....ca si pret e pana in 15 lei.


o sa o caut si eu, sincer f rar imi apare un cos, mai ales in perioada aceea a lunii, dar sotul meu are la cosuri, o sa o caut, poate ii trece :eek:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 09 Mar 2010, 02:28 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 18 Dec 2009, 00:34
Mesaje: 344
Localitate: Bucuresti
carlita scrie:
Stiu o crema foarte buna pentru acnee si pentru petele ramase dupa. Crema se numeste AKNESOL, nu stiu daca ai auzit de ea...se gaseste in recipiente mici la farmacii (dar nu la toate) ....ca si pret e pana in 15 lei.

Nu am auzit de ea...dar chiar o sa intreb maine la farmacie...multumesc Carlita! :hug: :hug:

_________________
"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume."
Gabriel Garcia Marquez


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 09 Mar 2010, 02:29 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 18 Dec 2009, 00:34
Mesaje: 344
Localitate: Bucuresti
Cat_Eyes scrie:
Keke, eu stiam ca se foloseste aspirina NEtamponata in aceasta masca.

Eu asa am gasit reteta intr-o revista...inca nu am incercat-o... :unsure: :unsure:

_________________
"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume."
Gabriel Garcia Marquez


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 09 Mar 2010, 02:31 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 18 Dec 2009, 00:34
Mesaje: 344
Localitate: Bucuresti
elyt1000 scrie:
cat , am pasat banana cu mixerul,s-a format exact ca o pasta......sincer cand imi amintesc rad singura ca proasta :rofl: :rofl: ....atunci mi-am rupt parul din cap

Aoleu...ma sperii..asa de rau a fost? :blink:

_________________
"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume."
Gabriel Garcia Marquez


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 09 Mar 2010, 11:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Keke_Kitty scrie:
Aoleu...ma sperii..asa de rau a fost? :blink:

ingrozitor......stai calma,nu se intampla tuturor......doar mie mi se poate intampla cateodata :rofl: :rofl:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 25 Mar 2010, 12:08 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Masca pentru ten
Prepara-ti o masca revitalizanta si cu efect anti-imbatranire dintr-un galbenus de ou, o lingurita de miere si una de ulei de masline. Aplica pasta rezultata pe fata si las-o sa actioneze timp de 15-20 de minute.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 13 Apr 2010, 22:13 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 00:54
Mesaje: 493
Localitate: Timisoara / Alba Iulia
Cum putem lupta cu cearcănele?

Zonele închise la culoare de sub ochi îi conferă chipului tău un aspect de oboseală. Cearcănele sunt adesea ereditare, mai ales în cazul persoanelor care provin din ţările cu climă caldă şi apar în regiunile subţiri din jurul ochilor fie din cauza pigmentaţiei excesive, fie datorită toxinelor din sânge şi lipsei de oxigenare a sângelui în acele zone, fie datorită oboselii şi lipsei orelor necesare de somn.

Sângele mai puţin oxigenat capătă o nuanţă mai închisă de roşu decât ar fi normal şi aceasta devine vizibilă prin pielea sensibilă din jurul ochilor.
Singurul remediu pentru această problemă pare să fie eliminarea toxinelor din organism sau machiajul care poate ascunde nuanţa întunecată a pielii de sub ochi pentru că această zonă să semene cât mai mult posibil la culoare cu restul feţei.

Dacă prezenăa cearcănelor nu este rezultatul pigmentaţiei excesive şi de vină este numai culoarea mai închisă a sângelui datorată toxinelor, se mai recomandă exerciţii şi plimbări în aer liber, la munte unde aerul este foarte sănătos – exerciţiul de respiraţie adâncă de câteva ori a aerului proaspăt de munte, reprezintă un alt remediu.

Alte măsuri corective:
1. Aplicaţi două pliculeţe de ceai care au fost înmuiate în apă rece ca o compresa pe ochi, peste pleoapele închise, timp de 15 minute, stând întinsă pe spate;
2. Puneţi cartofi raşi pe două bucaţi de tifon şi folosiţi-le ca o compresă deasupra pleoapelor închise timp de 15 minute;
3. Înveliţi un cub de gheaţă într-o batista de bumbac moale şi ţineţi-o deasupra zonelor cu cearcane timp de câteva minute.

Acţiunea acestor comprese vă va ajuta la îngustarea micilor vase de sânge şi astfel, sângele răspunzător pentru culoarea închisă va fi îndepărtat din regiunea ochilor.

Loţiuni menite să rezolve această problemă se vând în saloanele de înfrumuseţare.

O poziţie a corpului se dovedeşte de asemenea un tratament eficient contra cearcănelor. Aşezaţi-vă întinsă şi ridicaţi picioarele pe perete sau pe un scaun astfel încât să se formeze un unghi de 45 grade faţă de corp. Această poziţie ajută la circulaţia sângelui în corp, astfel încât sângele din regiunile inferioare ale corpului reîmprospătează sângele din partea superioară şi implicit de pe faţă.

_________________
La Timişoara nu se discută, se iubeşte ! :love:

:ncouple: 17 iulie 2010 - Timişoara
:ncouple: 24 iulie 2010 - Alba Iulia

Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 19 Apr 2010, 09:54 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Masca hidratanta din mar

Un mar mare, o lingurita de smantana proaspata si una cu miere lichida se amesteca bine si se aplica pe fata intr-un strat gros. Se clateste dupa 20 de minute.

Zdrobim doua mere pana cand obtinem o pasta, o amestecam bine cu apa de trandafiri sau cu flori de portocal, o intindem intr-un strat uniform pe piele si o lasam sa actioneze 15-20 de minute. Aplicam o data sau de doua ori pe saptamana.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 04 Mai 2010, 11:24 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Demachiant cu castravete

Da prin razatoare sau paseaza cu blenderul 80 g de castravete curatat de coaja. Amesteca pasta cu 15 ml de lapte crud. Asaza amestecul pe foc, fierbe 4-5 minute si lasa apoi sa se raceasca. Pune totul intr-o sita si lasa la scurs. Toarna intr-o sticluta solutia fluida care rezulta si pune-o la frigider.
Poti sa pastrezi demachiantul pana la 8 zile, la rece si intuneric.

Crema pentru ochi

Ai sub ochi cearcane sau pungi? Pulverizeaza apa pe fata. Pune-ti pe ochi cartofi cruzi rasi sau comprese imbibate in suc de cartofi. Lasa sa actioneze 15-20 de minute. Daca ti se pare complicat, chiar inainte sa te culci, inmoaie in apa dintr-o cana doua pungute cu ceai la plic si pune-le in frigider peste noapte. Cand te trezesti, pune plicurile usor stoarse pe ochi si lasa-le sa actioneze 5 minute!

Balsam de buze

Topeste pe flacara 15 g de ceara de albine. Ia de pe foc si adauga 12 ml de ulei de migdale, 5-10 ml de apa de trandafir si o picatura de ulei esential de lamaie. Amesteca bine, lasa sa se raceasca si toarna continutul intr-un bol mic.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 17 Mai 2010, 17:51 
Nou Venit

Membru din: 16 Mai 2010, 23:06
Mesaje: 2
Am gasit aici pe forum o reteta interesanta pentru balsam de buze.
Eu am probleme, mi se usuca foarte des buzele si ma deranjeaza, fiindca trebuie sa am in permanenta la mine o crema foarte grasa cu care sa ma ung, altfel buzele crapa.
Acum voi incerca si aceasta reteta, poate are un efect mai indelungat.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 18 Iun 2010, 19:36 
Nou Venit
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2010, 15:21
Mesaje: 1
Localitate: Bucuresti
e bine sa folosesti un balsam eficient pentru buze, dar si mai important e sa te hidratezi "dinantru" - daca ti se usuca buzele, este evident ca bei prea putina apa (aici la APA ma refer, nu sucuri, ceaiuri, etc.)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 09 Mar 2011, 12:50 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
1. Cat de des folositi crema de corp?
2. Gel/crema de dus sau sapun/sapun lichid?
3. Crema de fata folositi zilnic?
4. Folosesti fond de ten?
5. Ai un produs cosmetic preferat?
6. Cate parfumuri ai? Te-ai oprit la unul singur sau folosesti mai multe pe rand?
7. Iti place spumantul de baie? Il folosesti? Cat de des?
8. Aveti cearcane de la oboseala? Ce folositi pentru a le ascunde? ...sau pentru a tratan ochii obositi.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 149 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România