Ultima vizită a fost: Acum este 20 Apr 2024, 02:04


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 149 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 03 Mar 2009, 17:48 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Aceasta masca are efect exfoliant :flower:

50 g pudra de ciocolata
4 lingurite de miere
50 g faina de ovaz
1 lingura de smantana

Amesteca toate ingredientele pana se formeaza o masa consistenta, omogena. Pasta obtinuta se aplica pe fata, masand cu blandete. Clateste dupa 20 de minute.

Pudra de cacao, ingredient principal in fabricarea ciocolatei, este un antioxidant puternic, cu efecte deosebite asupra pielii.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 10 Mar 2009, 08:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Am citit un pic din urma...si as vrea sa adaug o chestie...cremele antirid sunt de mai multe feluri...pt riduri si pt firming...cele pt riduri se pot folosi de la 30 de ani linistit pt ca nu actioneaza asa de "nociv" pe cat se spune...cele de firming nu e nevoie asa de devreme intr-adevar...dar de la o varsta numai saraca Nivea nu prea face fata...pt hidratare e ok dar nu previne nimic din ce o sa apara mai tarziu...

eu aveam ceva liniutze in colturile ochilor acum vreo 2-3 ani si am inceput sa folosesc in paralel cu crema hidratanta si o crema antirid si au disparut f repede...am folosit initial Lancome High Resolution dar apoi am trecut pe Clinique Repairwear care imi place mai mult...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 10 Mar 2009, 13:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Am citit un pic din urma...si as vrea sa adaug o chestie...cremele antirid sunt de mai multe feluri...pt riduri si pt firming...cele pt riduri se pot folosi de la 30 de ani linistit pt ca nu actioneaza asa de "nociv" pe cat se spune...cele de firming nu e nevoie asa de devreme intr-adevar...dar de la o varsta numai saraca Nivea nu prea face fata...pt hidratare e ok dar nu previne nimic din ce o sa apara mai tarziu...

eu aveam ceva liniutze in colturile ochilor acum vreo 2-3 ani si am inceput sa folosesc in paralel cu crema hidratanta si o crema antirid si au disparut f repede...am folosit initial Lancome High Resolution dar apoi am trecut pe Clinique Repairwear care imi place mai mult...

apropos, stie cineva dc folosirea alternativa a diferitelor creme dauneaza tenului? eu tot timpul le schimb si nu sunt sigura ca asta e ok. ma gandesc totusi ca poate fiecare "lucreaza" la anumite aspecte:D

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 10 Mar 2009, 13:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
apropos, stie cineva dc folosirea alternativa a diferitelor creme dauneaza tenului? eu tot timpul le schimb si nu sunt sigura ca asta e ok. ma gandesc totusi ca poate fiecare "lucreaza" la anumite aspecte:D


si eu le schimb.sincer nu am probleme cu tenul si le folosesc dupa miros:D
Acum folosesc 2 creme de la Victoria's Secret in paralel, care nu stiu ce efect au, dar imi place de mor mirosul lor:p

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 10 Mar 2009, 14:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

si eu le schimb.sincer nu am probleme cu tenul si le folosesc dupa miros:D
Acum folosesc 2 creme de la Victoria's Secret in paralel, care nu stiu ce efect au, dar imi place de mor mirosul lor:p


eu cred ca am 4 pe care le folosesc:lol: acum am si primit o gramada de mostre si ca sa nu mai sfarsesc prin a le arunca de frica datei de expirare ma gandeam sa le folosesc si pe alea.:wacko:
ps: si eu le aleg pe ac criteriu:nlol: si sa nu-mi lasa fata grasa:)

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 10 Mar 2009, 17:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
apropos, stie cineva dc folosirea alternativa a diferitelor creme dauneaza tenului? eu tot timpul le schimb si nu sunt sigura ca asta e ok. ma gandesc totusi ca poate fiecare "lucreaza" la anumite aspecte:D


nu vad care ar fi problema in a folosi mai multe tipuri de creme. eu folosesc in mod constant vreo 3. sunt f multumita de chanel hidramax, yves rocher si swisso logical. sunt singurele cu care "ma inteleg".


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 10 Mar 2009, 18:41 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
apropos, stie cineva dc folosirea alternativa a diferitelor creme dauneaza tenului? eu tot timpul le schimb si nu sunt sigura ca asta e ok. ma gandesc totusi ca poate fiecare "lucreaza" la anumite aspecte:D


nu cred ca are nimic atata vreme cat tenul tau reactioneaza ok la fiecare din ele...si eu am mers pe considerentul ca fiecare lucreaza un pic altfel si ajuta in mai multe directii :) la fel cum fac si cu exercitiile de fitness...schimb rutina sa lucreze mai multe grupe de muschi nu tot aceleasi...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 18 Mar 2009, 13:46 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Vitaminele frumusetii
Vitaminele si mineralele mentin tineretea pielii, aduc luminozitate tenului si stralucirea parului, sanatate unghiilor si multa buna dispozitie. Insa nu e nevoie sa dai buzna in farmacii dupa comprimate, ci doar sa alegi alimentele bogate in vitaminele frumusetii si cele mai bune tratamente naturiste!


Vitamina A
SURSE: ulei de ficat de peste, ficat, galbenus de ou, lactate.
PENTRU FRUMUSETE: protejeaza pielea si previne imbatranirea, regleaza metabolismul celular.
CARENTA: pielea se deshidrateaza si isipierde supletea.
PORTIE PE ZI: 800 mg

TRATAMENT NATURIST
Pentru tenul uscat. Amesteca un morcov ras, un galbenus, o lingurita de amidon si una de miere si intinde masca pe fata.




Vitamina B1
SURSE: drojdie, nuci, cartofi, ficat de vita si porc, lapte, galbenus de ou.
PENTRU FRUMUSETE: stimuleaza hranirea pielii printr-o mai buna absorbtie.
CARENTA: pielea e palida si fara luminozitate
PORTIE PE ZI: 1,4 mg

TRATAMENT NATURIST
Pentru ten palid. Aplica pe fata felii de castravete 5 minute, apoi o masca preparata dintr-un morcov cu un galbenus de ou.





Vitamina B2
SURSE: drojdie de bere, legume cu frunze verzi, lactate, oua, peste, carne, ficat.
CARENTA: provoaca dermatite uscate.
PENTRU FRUMUSETE: imbunatateste activitatea celulara la nivelul pielii.
PORTIE PE ZI: 1.6 mg

TRATAMENT NATURIST
Masca emolienta. Amesteca 10 g de drojdie, lapte cat sa formezi o pasta moale, 1 lingurita cu ulei de masline si intinde masca pe fata.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 18 Mar 2009, 13:55 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Vitamina B3
SURSE: drojdie de bere, cereale, legume, lactate si carne.
PENTRU FRUMUSETE: imbunatateste activitatea celulara la nivelul pielii, implicit si hidratarea, iar procesele de imbatranire sunt intarziate.
CARENTA: pielea se usuca
PORTIE PE ZI: 18 mg

TRATAMENT NATURIST
Masca relaxanta. Amesteca 2 linguri cu tarate cu 4 linguri cu apa de trandafiri, 4 linguri cu caimac de lapte si o lingurita cu miere.




Vitamina B5
SURSE: drojdia de bere, galbenus de ou.
PENTRU FRUMUSETE: aduce hidratare si tonus pielii, combatand caderea acestuia.
CARENTA: parul si unghiile sunt casante si se rup usor, iar pielea e uscata.
PORTIE PE ZI: 6 mg

TRATAMENT NATURIST
Masca pentru par sau ten deshidratat. Paseaza drojdia, cat o nuca, adauga un galbenus, 3 linguri cu ulei. Aplica masca pe par 2 ore.




Vitamina B6
SURSE: drojdie, cereale, legume, varza, telina, galbenus de ou.
PENTRU FRUMUSETE: diminueaza productia de sebum de la nivelul pielii.
CARENTA: apare matreata, acneea se trateaza greu
PORTIE PE ZI: 2 mg

TRATAMENT NATURIST
Masca antiacneica. Amesteca o lingura cu suc de castravete, o lingurita de argila roz si o lingura apa minerala.


P.S: Va urma! :)

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 18 Mar 2009, 14:55 
Nou Venit

Membru din: 13 Feb 2009, 17:55
Mesaje: 3
pentru inlaturarea impuritatilor, se oparesc 2 linguri de galbenele ci 125 ml apa clocotita, se lasa sa se infuzeze, apoi se strecoara. Ceva mai tarziu se adaoga 5 ml otet de mere. Se clateste sau se sterge fata cu acesta infuzie.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 20 Mar 2009, 20:09 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Vitamina B8
SURSE: drojdie de bere, orez integral, legume, galbenus de ou, ficat
PENTRU FRUMUSETE: are actiune antiseboreica si stimuleaza cresterea parului
CARENTA: tenul gras, acneic, par fragil
PORTIE PE ZI: 2 mg

TRATAMENT NATURIST
Pentru ten gras.Amesteca 4 linguri de cartofi cruzi rasi cu o lingurita cu amidon. Aplica masca pe piele dupa 20 de minute.



Vitamina B9
SURSE: drojdie, varza, spanac, rosii, galbenus, ficat
PENTRU FRUMUSETE: stimuleaza regenerarea celulara, cresterea parului.
CARENTA: pielea se ingroasa, isi pierde elasticitatea, unghiile se exfoliaza
PORTIE PE ZI: 2 mg

TRATAMENT NATURIST
Pentru stoparea caderii parului.Freaca 2 galbenusuri cu 2 linguri cu ulei de masline si 2 lingurite ulei de ricin. Aplica pe par peste noapte.



Vitamina C
SURSE: citrice, rosii, ardei, broccoli, varza, spanac, patrunjel, capsuni, ficat, rinichi
PENTRU FRUMUSETE: stimuleaza regenerarea celulara, productia de colagen
CARENTA: pielea se rideaza usor si devine terna
PORTIE PE ZI: 60 mg

TRATAMENT NATURIST
Masca astringenta. Amesteca 2 lingurite cu suc de portocala cu un albus de ou batut si intinde masca pe zonele grase.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 09 Apr 2009, 17:06 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Vitamina D
SURSE: lapte, unt, galbenus, ficat, ulei de peste
PENTRU FRUMUSETE: stimuleaza producerea de elastina si colagen, contribuie la apararea pielii fata de UV
CARENTA: pielea e terna, rigida si moale, flasca
PORTIE PE ZI: 5 mg

TRATAMENT NATURIST
Pentru un plus de catifelare sterge tenul in fiecare zi cu o discheta imbibata cu lapte. Iar in masca ta obisnuita adauga si putin unt.


Vitamina E
SURSE: legume, ulei de masline, unt, galbenus, ficat
PENTRU FRUMUSETE: reducere actiunea radicalilor liberi, ajuta la regenerarea celulara si protejeaza impotriva radiatiilor UVA si UVB
CARENTA: piele pergamentoasa
PORTIE PE ZI: 10 mg

TRATAMENT NATURIST
Masca nuritiva: Freaca un galbenus cu 2 linguri cu ulei de masline, ca la maioneza. Pentru tenul gras, adauga 3 picaturi de lamaie.


Vitamina K
SURSE: salata, patrunjel, spanac, rosii, lapte, oua, ficat
PENTRU FRUMUSETE: previne imbatranirea pielii
CARENTA: pielea isi pierde tonusul
PORTIE PE ZI: 30-40 mg

TRATAMENT NATURIST
Pentru tenul ofilit: Opareste cateva frunze de salata si de spanac cu lapte si pune-le caldute pe fata sub forma de cataplasme.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 24 Aug 2009, 12:23 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Uleiul de masline, rasfat pentru corp.

Uleiul de asline este un excelent elixir al frumusetii, avand efecte-minune asupra pielii, a parului, a unghiilor si a tenului. Incearca si vei vedea efectele!

Ulei pentru baie
Pentru o piele catifelata si supla, adauga trei linguri de ulei de masline in apa din cada. Daca doresti un efect de aroma-terapie pune in plus 2-3 linguri din uleiul aromatic favorit. Cel de lavanda si cel de rozmarin au efect de relaxare garantat.

Balsam de buze
Uleiul de masline extravirgin este un foarte bun hidrant in cazul in care ai buzele uscate. Foloseste-l pe post de balsam cnd stai in casa si aplica-l seara inainte de culcare, pentru rezultate exceptionale.

Tratament pentru unghii
In cazul in care ai cuticulele uscate, iar unghiile sunt fragile, se rup si se exfoliaza foarte usor, inmoaie unghiile timp de 20 de minute intr-un bol cu ulei de masline caldut, apoi clateste-te. Foloseste acest tratament o data pe saptamana.

Crema pentru maini si picioare

Daca pielea mainilor este uscata sau ai calcaiele crapate, maseaza-le cu ulei de masline si acopera-le cu sosete si manusi din bumbac, pentru 20-30 de minute. Clateste apoi cu apa calduta si aplica o crema hidratanta.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 23 Noi 2009, 11:40 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Pentru calmarea unui ten iritat si combaterea pruritului, este eficient decoctul din marar, preparat cu 20 g de frunze proaspete la 1 litru de apa, care se fierbe 20 de minute. Cu acest amestec se spala fata sau se tamponeaza zonele pruriginoase. Decoctul din frunze proaspete de patrunjel stimuleaza cresterea parului, calmeaza tenul iritat si eritemele de pe corp. Se prepara din 50 g frunze la 1 litru de apa, se fierb timp de 20 de minute, apoi se strecoara. Pentru revitalizarea firelor de par: clatiti parul dupa fiecare spalare cu acest decoct, masandu-l usor parul la radacini, lasati decoctul sa actioneze cateva minute, apoi clatiti-l cu apa calduta.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 22 Dec 2009, 01:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
carlita scrie:
Uleiul de masline, rasfat pentru corp.


Ulei pentru baie
Pentru o piele catifelata si supla, adauga trei linguri de ulei de masline in apa din cada. Daca doresti un efect de aroma-terapie pune in plus 2-3 linguri din uleiul aromatic favorit. Cel de lavanda si cel de rozmarin au efect de relaxare garantat.



am o intrebare, daca ai incercat, carlita:
fiind ulei.. cum se comporta in apa?

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 22 Dec 2009, 13:01 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Cat_Eyes scrie:
am o intrebare, daca ai incercat, carlita:
fiind ulei.. cum se comporta in apa?



Se comporta foarte bine si nici nu ramai uleios dupa :D

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 26 Feb 2010, 16:12 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Masca hidratanta cu capsuni

Capsunile sunt foarte bogate in vitamine si minerale, fiind potrivite pentru ingrijirea oricarui tip de ten. Daca ai tenul gras amesteca patru-cinci capsuni cu un albus de ou batut spuma si sucul de la o lamaie, iar pentru tenul uscat, cu putina smantana. Intinde masca pe fata si las-o sa actioneze timp de 15-20 de minute, dupa care clateste cu apa calduta. Aceste masti au proprietati hidratante si in acelasi timp contribuie la estomparea petelor pigmentare.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 26 Feb 2010, 16:14 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Tratament nutritiv cu pepene galben

Daca doresti sa-ti pastrezi o piele frumoasa in zona gatului si a decolteului, aplica feliute de pepene galben pe aceste zone, iar rezultatele nu vor intarzia sa apara. Vitaminele si complexul de antioxidanti stimuleaza regenerarea celulara, activeaza productia de substante care fixeaza apa in epiderma, lasand in urma o piele tanara si sanatoasa.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 04 Mar 2010, 14:12 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Curatarea pielii cu papaia
Papaia improspateaza pielea datorita continutului bogat in enzime naturale, fiind considerat cel mai potrivit tratament pentru curatarea pielii. Prepara o pasta dintr-o papaia pisata si trei linguri de gel de aloe vera si maseaza-ti corpul o data pe luna cu aceasta. Timpul de actiune necesar este de 5 minute, dupa care se clateste cu apa din abundenta. Nu aplica insa aceasta mixtura pe fata si evita zonele sensibile.

Masca hranitoare cu piersici
Piersicile sunt un ajutor de nadejde atunci cand vine vorba de tratarea si ingrijirea tenului. Daca ai tenul uscat amesteca miezul unei piersici cu o lingura de iaurt si aplica aceasta compozitie pe fata. Dupa 15 minute, clateste cu apa rece. Tenul tau este gras? Amesteca o piersica foarte bine coapta, decojita cu un albus de ou si aplic-o pe fata. Las-o sa actioneze timp de 30 de minute, apoi clateste cu apa calduta.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 04 Mar 2010, 14:51 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Crema antirid cu banane
Stiai ca bananele au rol de atenuare a ridurilor? Amesteca o banana cu doua linguri de smantana groasa, o lingura de miere de albine, o lingura faina de ovaz si una de apa minerala. Aplica aceasta pasta pe tenul curat, inclusiv pe zona de sub ochi si pe gat si las-o sa actioneze timp de 30 de minute. Indeparteaza apoi produsul cu ajutorul unei dischete demachiante imbibata cu apa minerala.

Tonic pentru ten cu caise
Pulpa de caise tonifica tenul si combate ridurile. Amesteca o caisa bine coapta cu sucul de la o jumatate de lamaie si doua linguri de apa plata. Trece prin mixer si doua linguri de apa plata. Trece prin mixer pulpa de caise si amestec-o cu sucul de lamaie si apa minerala. Pune totul intr-o sticla inchisa etans si agit-o bine inainte de folosire. Tonicul se aplica pe fata, dupa demachiere, cu ajutorul unui disc demachiant si se pastreaza la rece.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 149 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România