Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 18:53


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 76 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Epilare definitiva
MesajScris: 08 Apr 2008, 15:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Iata ce ma preocupa pe mine zilele astea: epilarea cu IPL....
De mai multa vreme ma interesa subiectul, dar acum pare ca a devenit o tehnica tot mai raspandita asa ca m-am gandit ca poate stiti amanunte. Ma intereseaza in special daca ati auzit despre existenta vreunor riscuri...:unsure:

Eu mi-am facut deja o progrmare pentru maine la un astfel de cabinet, dar na, as vrea sa stiu dinainte... :~*

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Epilare definitiva
MesajScris: 08 Apr 2008, 15:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Iata ce ma preocupa pe mine zilele astea: epilarea cu IPL....
De mai multa vreme ma interesa subiectul, dar acum pare ca a devenit o tehnica tot mai raspandita asa ca m-am gandit ca poate stiti amanunte. Ma intereseaza in special daca ati auzit despre existenta vreunor riscuri...:unsure:

Eu mi-am facut deja o progrmare pentru maine la un astfel de cabinet, dar na, as vrea sa stiu dinainte... :~*


ipl?scuza-ma ca sunt asa habarnista....dar nu stiu despre ce e vb.
eu stiu 3 prietene bune care s-au epilat cu laser in cj si sunt foarte multumite.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Epilare definitiva
MesajScris: 08 Apr 2008, 16:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:

ipl?scuza-ma ca sunt asa habarnista....dar nu stiu despre ce e vb.
eu stiu 3 prietene bune care s-au epilat cu laser in cj si sunt foarte multumite.

IPL vine de la Intense Pulsed Light, adica e ceva pe baza de lumina, dar nu e chiar laser... Nu stiu eu exact toate diferentele, dar din cate am inteles, e o metoda care se "personalizeaza" mai bine, in functie de tipul de par, de culoarea pielii si toate celelalte... Se bazeaza pe trimiterea unor fascicule luminoase foarte puternice la radacina firelor, distrugand-o. De aia da rezultate mai bune cu cat contrastul culorilor piele-par e mai mare...

Dupa cat timp au avut prietenele tale rezultate?

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Epilare definitiva
MesajScris: 09 Apr 2008, 02:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
IPL vine de la Intense Pulsed Light, adica e ceva pe baza de lumina, dar nu e chiar laser... Nu stiu eu exact toate diferentele, dar din cate am inteles, e o metoda care se "personalizeaza" mai bine, in functie de tipul de par, de culoarea pielii si toate celelalte... Se bazeaza pe trimiterea unor fascicule luminoase foarte puternice la radacina firelor, distrugand-o. De aia da rezultate mai bune cu cat contrastul culorilor piele-par e mai mare...

Dupa cat timp au avut prietenele tale rezultate?


pai ele cam intr-un an s-au epilat inghinal,axial si mustata.....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Epilare definitiva
MesajScris: 09 Apr 2008, 23:38 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

pai ele cam intr-un an s-au epilat inghinal,axial si mustata.....



eu mi-am cumparat epilator cu laser, dar tot epilatorul obisnuit il folosesc. asta pt ca e mai rapid, cu toate ca la cel cu laser ar fi pe termen mai lung. cel cu laser iti cere timp si rabdare, pt ca trebuie expus fascicolului laser ficare firicel de par:D si e si aiurea ca in timpul acestor sedinte nu trebuie sa iti smulgi firele de par. te razi, epilezi cu crema numai sa nu fie zmulse, pt ca astfel nu mai are efect epilarea laser:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Epilare definitiva
MesajScris: 20 Apr 2008, 00:04 
Diva

Membru din: 07 Iun 2007, 11:53
Mesaje: 868
Citat:


eu mi-am cumparat epilator cu laser, dar tot epilatorul obisnuit il folosesc. asta pt ca e mai rapid, cu toate ca la cel cu laser ar fi pe termen mai lung. cel cu laser iti cere timp si rabdare, pt ca trebuie expus fascicolului laser ficare firicel de par:D si e si aiurea ca in timpul acestor sedinte nu trebuie sa iti smulgi firele de par. te razi, epilezi cu crema numai sa nu fie zmulse, pt ca astfel nu mai are efect epilarea laser:D




ai dreptate.eu tot pe cel obisnuit il folosesc...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Epilare definitiva
MesajScris: 20 Apr 2008, 00:14 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:



ai dreptate.eu tot pe cel obisnuit il folosesc...


eu as vrea epilare cu ipl inghinal.am gasit o policlinica care epileaza o sedinta cu 80 eur.cum vi se pare pretul?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Epilare definitiva
MesajScris: 20 Apr 2008, 00:15 
Diva

Membru din: 07 Iun 2007, 11:53
Mesaje: 868
Citat:

eu as vrea epilare cu ipl inghinal.am gasit o policlinica care epileaza o sedinta cu 80 eur.cum vi se pare pretul?


ok.dau si 100 doar sa scap...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Epilare definitiva
MesajScris: 20 Apr 2008, 00:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

ok.dau si 100 doar sa scap...


e 80 de eur sedinta.si trebuie 4-5 sedinte.depinde de fecare cat are nevoie.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Epilare definitiva
MesajScris: 21 Apr 2008, 14:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:

e 80 de eur sedinta.si trebuie 4-5 sedinte.depinde de fecare cat are nevoie.


Mie mi se pare cam mult.. Daca te uiti pe internet vezi ca pretul mediu pentru epilat inghinal (bine, acum depinde daca total sau nu) este in jur de 50 de euro... Cel putin in Bucuresti...

Eu vreau sa va zic ca dupa prima sedinta (ca deja a trecut o saptamana si ceva) au inceput sa imi cada firele de par... Nu toate, bineinteles, dar o mare parte. Bine, acum astept inca o saptamana sa vad daca incep sa creasca la loc cele care au cazut... Dar eu sper sa nu (X), bineinteles...
Tipa de la salon mi-a zis ca e posibil sa apara rezultate chiar dupa prima sedinta (mai ales daca pielea e f alba si parul inchis la culoare - cazul meu), dar nu e obligatoriu... Eu sper ca fac parte din categoria aia cu "posibil"... Urmatoarea sedinta ar veni pe la mijlocul lui mai, si cica dupa a doua si a treia se vad rezultatele cele mai elocvente... S-ar putea sa am o vara mai usoaaara!:njump:

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Epilare definitiva
MesajScris: 21 Apr 2008, 14:51 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:

e 80 de eur sedinta.si trebuie 4-5 sedinte.depinde de fecare cat are nevoie.



A, si mie mi-au zis 6-8 sedinte... :unsure:

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Epilare definitiva
MesajScris: 08 Mai 2008, 19:52 
Junior

Membru din: 06 Mai 2008, 17:25
Mesaje: 52
Aveti aici un articol din care aflati mai multe:

CE ESTE IPL
IPL (intense pulsed light) sau lumina intens pulsata este o noua si promitatoate tehnologie cu aplicatii multiple in estetica medicala: epilare progresiv definitiva, tratarea leziunilor vasculare, pigmentare si a acneei. Efectele sunt dintre cele mai bune, iar reactiile adverse sunt minime!
Principiul de actiune este asemanator cu cel al laserului: emiterea unui puls luminos foarte intens care este absorbit de diferite structuri ale pielii. Tehnica IPL insa permite selectarea anumitor lungimi de unda ce actioneaza specific pe diferitele structuri (vasele de sange, firul de par, colagenul, glandele sebacee). Lumina odata absorbita este tansformata in caldura care produce distrugerea acestor structuri.
Tehnica IPL are aplicatii multiple. Poate fi folosita pentru indepartarea definitiva a firelor de par (epilare progresiv definitiva), pentru tratarea acneei, a leziunilor pigmentare sau vasculare, pentru reintinerirea pielii (photo rejuvenation).
IN CE CONSTA CONSULTATIA INAINTE DE FOLOSIREA IPL?
In cadrul consultatiei, medicul dermatolog va verifica starea sanatatii dvs, va va examina pielea si va va recomanda tratamentul optim. In caz ca se poate face tratamentul, se va realiza un test al pielii cu aparatul pentru a verifica gradul de rezistenta. In urma consultului, medicul va stabili de cate tratamente este nevoie precum si numarul de impulsuri, durata lor si intensitatea.

CAT DUREAZA UN TRATAMENT CU IPL?
Durata sedintei depinde de marimea zonei . Pentru zonele mici (fata, axila) nu dureaza mai mult de 5-10 minute, iar pentru cele mari (membre, spate) se poate intinde pana la 1


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Epilare definitiva
MesajScris: 08 Mai 2008, 20:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Aveti aici un articol din care aflati mai multe:

CARE SUNT CONTRAINDICATIILE PROCEDURII?
- sarcina, nu se cunosc efectele IPL asupra sarcinii;
- consumul unor medicamente fotosensibilizante (unele antibiotice, antidepresive, anxiolitice, antiinflamatorii nesteroidiene si steroidiene);
- utilizarea de retinoizi sistemici sau topici sau alfa hidroxi acizi in ultimele sase saptamani;
- antecedente de cicatrizare defectuoasa (cicatrici keloide) sau de cancere de piele;
- afecituni inflamatorii in zona tratata;
- prezenta de nevi,tatuaje, machiaj semi-permanent in zona tratata;
- boli fotosensibile: ex. lupus eritematos , vitiligo;

ok, stiu ca tre sa existe si dezavantaje...dar cancer?! dc mai gasiti articole...as vrea sa stiu dc si cea cu laser are aceleasi "contraindicatii":unsure:
keloidul ala se poate corecta cu laser sau creme..ca am avut si eu asa ceva ( nu de la epilare definitiva:lol: )

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Epilare definitiva
MesajScris: 08 Mai 2008, 20:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

Mie mi se pare cam mult.. Daca te uiti pe internet vezi ca pretul mediu pentru epilat inghinal (bine, acum depinde daca total sau nu) este in jur de 50 de euro... Cel putin in Bucuresti...

Eu vreau sa va zic ca dupa prima sedinta (ca deja a trecut o saptamana si ceva) au inceput sa imi cada firele de par... Nu toate, bineinteles, dar o mare parte. Bine, acum astept inca o saptamana sa vad daca incep sa creasca la loc cele care au cazut... Dar eu sper sa nu (X), bineinteles...
Tipa de la salon mi-a zis ca e posibil sa apara rezultate chiar dupa prima sedinta (mai ales daca pielea e f alba si parul inchis la culoare - cazul meu), dar nu e obligatoriu... Eu sper ca fac parte din categoria aia cu "posibil"... Urmatoarea sedinta ar veni pe la mijlocul lui mai, si cica dupa a doua si a treia se vad rezultatele cele mai elocvente... S-ar putea sa am o vara mai usoaaara!:njump:


cum se numeste salonul? si epilarea asta tb s-o faci la anumite intervale de timp?
merci!

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Epilare definitiva
MesajScris: 08 Mai 2008, 22:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

cum se numeste salonul? si epilarea asta tb s-o faci la anumite intervale de timp?
merci!


pe cora o intrebi, nu?te intereseaza salonul din Bucuresti?
In Cluj eu am vazut la clinica Artis 3.Si am incredere ca sunt profesionisti.Asa ca 80 de Eur mie nu imi pare mult.
Dar.....vorba ta....cancer?????????????(X)(!)

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Epilare definitiva
MesajScris: 08 Mai 2008, 23:24 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:

pe cora o intrebi, nu?te intereseaza salonul din Bucuresti?
In Cluj eu am vazut la clinica Artis 3.Si am incredere ca sunt profesionisti.Asa ca 80 de Eur mie nu imi pare mult.
Dar.....vorba ta....cancer?????????????(X)(!)

Eu am vazut la tv o emisiune in care un medic din acestia mai cunoscuti de prin Bucuresti, spunea ca asta e o tehnica relativ noua si ca nu se poate pronunta asupra efectelor secundare. Ca acestea incep sa se vada cam la 5 ani distanta. Ca cica asa ar fi fost si cu silicoanele... Eu nu stiu ce sa zic, dar eu avand niste probleme cu alunitele (in sensul ca am cam multe) am ales sa nu apelez la metoda asta... Am fost putin dezamagita, ma si visam relaxata, cu una , doua griji in minus...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Epilare definitiva
MesajScris: 09 Mai 2008, 12:40 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:
ok, stiu ca tre sa existe si dezavantaje...dar cancer?! dc mai gasiti articole...as vrea sa stiu dc si cea cu laser are aceleasi "contraindicatii":unsure:
keloidul ala se poate corecta cu laser sau creme..ca am avut si eu asa ceva ( nu de la epilare definitiva:lol: )



acum nu mi-o luati in nume de rau, dar "contraindicatii" nu inseamna "dezavantaje" :D... adica nu da cancer, ci nu e recomandat in caz ca ai diverse forme de cancer de piele :D... ca, daca ar fi asa, atunci cititi prima contraindicatie: "sarcina" :D... adica te trezesti gravida dupa 2-3 sedinte? :D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Epilare definitiva
MesajScris: 09 Mai 2008, 13:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:


acum nu mi-o luati in nume de rau, dar "contraindicatii" nu inseamna "dezavantaje" :D... adica nu da cancer, ci nu e recomandat in caz ca ai diverse forme de cancer de piele :D... ca, daca ar fi asa, atunci cititi prima contraindicatie: "sarcina" :D... adica te trezesti gravida dupa 2-3 sedinte? :D


Da, Gina are dreptate. "Contraindicatii" nu inseamna "riscuri".

Si da, tehnica e relativ noua, dar are mai mult de 5 ani prin alte tari... Am rasfoit cat am avut timp paginile de net si nu am gasit nicaieri ideea ca ar putea da cancer...
Intr-adevar, alunitele sunt o problema si nu trebuie zgandarite; de-aia se si acopera in timpul sedintei cu o chestie alba care sa reflecte lumina...
Dar in rest, eu gandesc asa: practic e un fel de laser (doar ca are mai multe lungimi de unda, fata de laser care are una singura), ba chiar e mai "safe" decat un laser pentru ca nu patrunde la fel de adanc in piele... Si operatii cu laser se fac de multa vreme si nimeni nu spune ca operatiile cu laser ar da cancer...
Oricum, legat de epilarea axiala sunt atatea zvonuri si "mituri" incat nici nu stiu ce e mai bine: sa fac o data un tratament din asta mai "drastic", sau sa smulg/rad firele luna de luna cauzandu-mi iritatii si leziuni (care, la randul lor, pot fi periculoase)...

Saptamana viitoare ar tb sa ma duc la a doua sedinta, dar sunt un pic nehotarata... Ma gandesc ca poate acum ar trebui sa fac economii si sa astept pana dupa nunta cu astfel de cheltuieli... (?)

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Epilare definitiva
MesajScris: 09 Mai 2008, 15:50 
Junior

Membru din: 06 Mai 2008, 17:25
Mesaje: 52
Pentru cele interesate,aveti aici si un articol despre

EPILAREA CU LASER.

Laserul reprezinta emisia de raze clare de lumina, de o singura culoare, deoarece fotonii acesteia se propaga pe aceeasi lungime de unda, radiatia emisa urmand aceeasi directie si sens, in linie dreapta.
Lumina pulsata sau lampa-flash este lumina emisa de diferite tipuri de fotoni, care se misca pe diverse lungimi de unda si se deplaseaza dezordonat In toate directiile. In acest caz, echipamentul de lucru este prevazut cu diferite tipuri de filtre pentru controlarea tipului de lumina emis. Putem spune ca laserul actioneaza Intr-un mod specific, mai controlat. In functie de tipul de laser si de lungimea de unda pe care laserul Isi propaga raza, se va actiona local, exact asupra unui anumit tip de fir de par. Dezavantajul este ca pentru a actiona In cazul unui anumit tip de client si fir de par, trebuie sa dispunem de tipuri de laser variate, deoarece fiecare lungime de unda va actiona \n mod diferit.
Cu toate acestea, lumina pulsata ne permite aplicarea tratamentului asupra oricarui tip de clienta, independent de caracteristicile firului sau de par. Datorita faptului ca emisia sa se realizeaza pe diferite lungimi de unda, aplicarea filtrului corespunzator pentru fiecare clienta ne va permite tratarea persoanelor In mod diferentiat.
Ambele tehnici actioneaza In mod asemanator, adica prin absorbtia lungimii de unda specifica culorii firului de par, necesitand o atentie speciala pentru a nu afecta pigmentarea pielii; energia luminoasa este absorbita selectiv de catre melanina din foliculii de par. Lumina este transformata apoi In caldura In interiorul foliculului.
Se folosesc lungimi de unda de la 700 nm. pana la 1100 nm. Deoarece melanina absoarbe radiatia, se ridica temperatura structurilor bogate In pigmenti melanici (firul de par si, mai ales, celulele sale germinale). Acest fenomen a luat numele de fototermoliza selectiva; daca se aplica corespunzator si se foloseste pe piele si pe firul de par In functie de lungimea de unda a fiecarui laser, se produce numai distrugerea firului de par si a celulelor ce Il formeaza. Daca procedura nu este aplicata corect, vor fi distruse si celulele epidermice din jur, precum si pigmentii acestora si, prin urmare, se pot forma discromii In zonele epilate.
Din acest motiv, se recomanda utilizarea corecta a celor doua tehnici. In cazul laserului, selectia va depinde de lungimea de unda, deoarece fiecare laser are o lungime de unda diferita In functie de substanta strabatuta de lumina din interiorul aparatului care o produce.
In epilare cele mai folosite sunt:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Epilare definitiva
MesajScris: 09 Mai 2008, 17:55 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:

cum se numeste salonul? si epilarea asta tb s-o faci la anumite intervale de timp?
merci!


Am uitat sa iti raspund la intrebarile astea:
- salonul la care am fost eu se numeste slimart si este la piata lahovari.
- durata intre sedinte depinde de zona tratata (pentru axila o data la 5 saptamani)
Nu stiu daca e nevoie sa mai faci vreo sedinta peste ani de zile. Teoretic, ei iti garanteaza cam 80%-90% rezultatul final, deci nu 100%...
Dar eu nu planuiesc sa ma intorc odata ce am terminat cele 4-6 sedinte... Daca tratamentul trebuie refacut o data la 5 ani sa zicem, nu mi se pare convenabil, deci nu voi mai da bani a doua oara. Iar daca ma deranjeaza cele 10% fire de par ramase, le voi epila pur si simplu cu altceva...

@Alee_na Multumim pt articol. Eu m-am mai elucidat un pic, dar sincer mi se pare ca descrie ceva f complicat acolo... Eriteme, discromii, dureri... Eu n-am simtit asa ceva...(X)

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 76 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România