Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 15:41


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cadouri mire-mireasa
MesajScris: 10 Dec 2008, 16:17 
Nou Venit

Membru din: 06 Noi 2007, 23:27
Mesaje: 47
La nunta, noi ne-am facut cate un cadou: el mi-a luat un inel de aur cu o piatra verde asa cum mi-am dorit (stia ca o sa port rochia verde ; este cea de la semnatura mea) si eu i-am luat lui o bratara (el nu purta nicio bijuterie dar stiam ca ar vrea. Verigheta ar fi fost singura bijuterie pe care ar purta-o si nu prea-i placea ideea asta asa ca m-am gandit la o bratara finuta pt el. Ambele sunt sub forma de cerc ceea ce se aseamana cu simbolul verighetei.

Nu vi se pare o idee frumoasa/interesanta sa va daruiti unul altuia cate ceva simbolic pe langa traditionalele verighete?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cadouri mire-mireasa
MesajScris: 13 Dec 2008, 12:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
La nunta, noi ne-am facut cate un cadou: el mi-a luat un inel de aur cu o piatra verde asa cum mi-am dorit (stia ca o sa port rochia verde ; este cea de la semnatura mea) si eu i-am luat lui o bratara (el nu purta nicio bijuterie dar stiam ca ar vrea. Verigheta ar fi fost singura bijuterie pe care ar purta-o si nu prea-i placea ideea asta asa ca m-am gandit la o bratara finuta pt el. Ambele sunt sub forma de cerc ceea ce se aseamana cu simbolul verighetei.

Nu vi se pare o idee frumoasa/interesanta sa va daruiti unul altuia cate ceva simbolic pe langa traditionalele verighete?

e obligatoriu sa fie o bijuterie cadoul? auzisem si noi de cadouri drept pt care i-am daruit eu lui un telefon mobil pe care si-l doarea si el mie o pereche de pantofi dupa care tanjeam dar nu o cumparam pt ca era prea scumpa. oricum cadourile ne-au bucurat mai mult decat orice bijuterie.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cadouri mire-mireasa
MesajScris: 15 Dec 2008, 15:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Citat:
e obligatoriu sa fie o bijuterie cadoul? auzisem si noi de cadouri drept pt care i-am daruit eu lui un telefon mobil pe care si-l doarea si el mie o pereche de pantofi dupa care tanjeam dar nu o cumparam pt ca era prea scumpa. oricum cadourile ne-au bucurat mai mult decat orice bijuterie.
noi nu ne-am facut cadouri.adica,ma rog,am luat diverse pt el si el pt mine..legate de nunta...dar nu ceva anume cadou.las' ca luam la prima aniversare!:psi la urmatoarele...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cadouri mire-mireasa
MesajScris: 19 Dec 2008, 16:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
noi nu ne-am facut cadouri.adica,ma rog,am luat diverse pt el si el pt mine..legate de nunta...dar nu ceva anume cadou.las' ca luam la prima aniversare!:psi la urmatoarele...

Si eu ma gandeam la cadouri dar nu stiu ce ii voi lua...Mi se pare foarte dragitz sa ne facem cadouri unui altuia dar acuma sa vedem ce altceva in afara de o bijuterie am putea lua?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cadouri mire-mireasa
MesajScris: 19 Dec 2008, 18:29 
Nou Venit

Membru din: 22 Oct 2008, 15:15
Mesaje: 43
Desi la noi obiceiul era ca nasa sa cumpere si bijuteriile miresei, prietenii viitorului meu sot(si ai mei acum :P), la nunta carora am fost, au alte obiceiuri si anume ca mirele sa-i ofere bijuteriile (PS din aur). Acum, chiar nu stiu, imi surade si mie ideea asta, pt k poate cu alta ocazie as tot amana sa-mi achizitionez asemenea bijuterii. Voi ce ziceti? La voi cum e?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cadouri mire-mireasa
MesajScris: 19 Dec 2008, 20:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
Desi la noi obiceiul era ca nasa sa cumpere si bijuteriile miresei, prietenii viitorului meu sot(si ai mei acum :P), la nunta carora am fost, au alte obiceiuri si anume ca mirele sa-i ofere bijuteriile (PS din aur). Acum, chiar nu stiu, imi surade si mie ideea asta, pt k poate cu alta ocazie as tot amana sa-mi achizitionez asemenea bijuterii. Voi ce ziceti? La voi cum e?

Pai eu stiam ca eu imi voi lua bijuteriile...dar banii oricum sunt la comun deci vor si banii lui:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cadouri mire-mireasa
MesajScris: 20 Dec 2008, 02:04 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
Desi la noi obiceiul era ca nasa sa cumpere si bijuteriile miresei, prietenii viitorului meu sot(si ai mei acum :P), la nunta carora am fost, au alte obiceiuri si anume ca mirele sa-i ofere bijuteriile (PS din aur). Acum, chiar nu stiu, imi surade si mie ideea asta, pt k poate cu alta ocazie as tot amana sa-mi achizitionez asemenea bijuterii. Voi ce ziceti? La voi cum e?

la noi nu conteaza din partea cui sunt bijuteriile. sau cel putin nu stiu eu. dar pana la urma de ce este asa important sa fie din aur? eu cred ca este mai important din partea cui le primesti si sa le porti cu placere.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cadouri mire-mireasa
MesajScris: 20 Dec 2008, 12:06 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Citat:
la noi nu conteaza din partea cui sunt bijuteriile. sau cel putin nu stiu eu. dar pana la urma de ce este asa important sa fie din aur? eu cred ca este mai important din partea cui le primesti si sa le porti cu placere.
chiar,apropo de asta.eu nu ma innebunesc dupa aur.am foarte putin si nu prea il port.doar inelul de logodna si verigheta are ceva aur.drept urmare setul de bijuterii de la nunta a fost din argint.dar super frumos(asa mi s-a parut mie).si am avut persoane care ma intrebau uimite:cum?nu iti iei de aur?de ce?vrei sa iti imprumut eu?hmmm...parca faceam o crima :tongue:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cadouri mire-mireasa
MesajScris: 20 Dec 2008, 12:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Citat:
chiar,apropo de asta.eu nu ma innebunesc dupa aur.am foarte putin si nu prea il port.doar inelul de logodna si verigheta are ceva aur.drept urmare setul de bijuterii de la nunta a fost din argint.dar super frumos(asa mi s-a parut mie).si am avut persoane care ma intrebau uimite:cum?nu iti iei de aur?de ce?vrei sa iti imprumut eu?hmmm...parca faceam o crima :tongue:
verigheta are ceva aur galben...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cadouri mire-mireasa
MesajScris: 20 Dec 2008, 21:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
chiar,apropo de asta.eu nu ma innebunesc dupa aur.am foarte putin si nu prea il port.doar inelul de logodna si verigheta are ceva aur.drept urmare setul de bijuterii de la nunta a fost din argint.dar super frumos(asa mi s-a parut mie).si am avut persoane care ma intrebau uimite:cum?nu iti iei de aur?de ce?vrei sa iti imprumut eu?hmmm...parca faceam o crima :tongue:

cum nu ai purtat aur la nunta....rusine rusine:mellow:nu stiu de ce conteaza atat de mult aurul sincer. si mie imi place si am in special de la parinti dar in nici un caz nu epatez cu el. mai degraba imi plac ceasurile.:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cadouri mire-mireasa
MesajScris: 21 Dec 2008, 05:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
cum nu ai purtat aur la nunta....rusine rusine:mellow:nu stiu de ce conteaza atat de mult aurul sincer. si mie imi place si am in special de la parinti dar in nici un caz nu epatez cu el. mai degraba imi plac ceasurile.:nwink:


mie imi place aurul alb.dar nu am avut la nunta decat verigheta si inelul de logodna.
Am foarte mult aur...dar nici nu stiu unde e.Am cateva seturi drgute pe care le port...dar doar in ultima vreme, pentru ca am o prietena care la orice eveniment imi aduce aur.Si are niste super gusturi....sunt chiar deosebite.Daca nu le aveam pe astea...nu purtam deloc.ca nu sunt fan bijuterii.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cadouri mire-mireasa
MesajScris: 22 Dec 2008, 10:47 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:

mie imi place aurul alb.dar nu am avut la nunta decat verigheta si inelul de logodna.
Am foarte mult aur...dar nici nu stiu unde e.Am cateva seturi drgute pe care le port...dar doar in ultima vreme, pentru ca am o prietena care la orice eveniment imi aduce aur.Si are niste super gusturi....sunt chiar deosebite.Daca nu le aveam pe astea...nu purtam deloc.ca nu sunt fan bijuterii.

Eu n-am din aur decat inelul de logodna si verigheta. Nici eu nu-s fan bijuterii. Doar cercei imi place foarte mult sa port. Am mai multe perechi, de diverse forme si culor, dar nu de aur... Nici nu primesc bijuterii. Chiar ma intrebam acum dece... banuiesc ca cei din jurul meu au vazut ca nu port. Dar daca as primi si mai ales sa fie ceva frumos, sigur ca le-as purta. Rar, pe la evenimente, dar le-as purta. Uite ca acum realizez: sa-mi fie invatatura de minte, ca si eu zic "nu-i cumpar de-aia ca nu poarta". Poate ca daca ii cumpar poarta... hai ca am facut filosofia cadourilor...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Cadouri mire-mireasa
MesajScris: 22 Dec 2008, 12:06 
Nou Venit

Membru din: 01 Aug 2008, 11:28
Mesaje: 2
Pai la noi nu nasa ofera un cadou la mireasa,mirele trebuie sa-i ofere ceva nou miresei ,si nu neaparat de aur.Adica eu la nunta mea sigur voi purta doar verigheta si inelul de logodna de aur,in rest voi avea un set dar nu din aur:nbride:,:heart:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cadouri mire-mireasa
MesajScris: 22 Dec 2008, 12:39 
Nou Venit

Membru din: 22 Oct 2008, 15:15
Mesaje: 43
Citat:
Pai la noi nu nasa ofera un cadou la mireasa,mirele trebuie sa-i ofere ceva nou miresei ,si nu neaparat de aur.Adica eu la nunta mea sigur voi purta doar verigheta si inelul de logodna de aur,in rest voi avea un set dar nu din aur:nbride:,:heart:


Eu, pana la nuntile la care am vazut k mirele pune bijuteriile miresei, nici nu am stiut. Mie imi place aurul, desi nu am decat strictul, cercei, lantisor si inelul de logodna. Sincer, mi-ar placea ca la nunta sa port un set de bijuterii albe, pt a se asorta cu diadema etc. Am spus k mi-ar surade ideea de a-mi oferi mirele bijuteriile respective, pt k e bn sa le ai acolo, pt diferite evenimente si nu ca le-as purta zi de zi :D Imi cer scuze dak s-a interpretat gresit mesajul meu :-*:-*:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cadouri mire-mireasa
MesajScris: 22 Dec 2008, 13:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Citat:

Eu, pana la nuntile la care am vazut k mirele pune bijuteriile miresei, nici nu am stiut. Mie imi place aurul, desi nu am decat strictul, cercei, lantisor si inelul de logodna. Sincer, mi-ar placea ca la nunta sa port un set de bijuterii albe, pt a se asorta cu diadema etc. Am spus k mi-ar surade ideea de a-mi oferi mirele bijuteriile respective, pt k e bn sa le ai acolo, pt diferite evenimente si nu ca le-as purta zi de zi :D Imi cer scuze dak s-a interpretat gresit mesajul meu :-*:-*:-*
eu una nu ma gandeam la msg tau,ci la o cunostinta careia ii place f mult aurul.si mereu primeste,isi cumpara...si le poarta mai mereu.nu stiu daca intelegeti..in sensul ca aproape pe fiecare deget cate un inel,cate 2,3 bratari,lanticuri cu pandantive.parca e un pom de craciun.:p

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cadouri mire-mireasa
MesajScris: 27 Dec 2008, 17:31 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
Citat:
eu una nu ma gandeam la msg tau,ci la o cunostinta careia ii place f mult aurul.si mereu primeste,isi cumpara...si le poarta mai mereu.nu stiu daca intelegeti..in sensul ca aproape pe fiecare deget cate un inel,cate 2,3 bratari,lanticuri cu pandantive.parca e un pom de craciun.:p

mie imi plac foarte mult bijuteriile si nu neaparat din aur. am foarte multe bijuteri si mai tot timpul port dar nu ca un pom de craciun. eu nu suport sa am mai mult de o bratara, un lant si un inel pe mana. acum nu prea mai port inelele pt ca am vrgheta si inelul de logodna pe o mana si la cealalta mana am un inel pe care mi-la oferit sotul meu cand am facut 2 ani de cand ne cunoastem, iar pe celelalte nu le mai pot purta pt ca nu prea imi vine sa le scot pe acestea.
la nunta nu am purtat nici eu aur decat vergheta si cele doua inele. am avut un set din argint cu cristale S.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cadouri mire-mireasa
MesajScris: 28 Ian 2009, 00:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
e chiar dragutz sa se faca cadouri cu ocazia nuntii.ma refer intre miri.nasa are obligatiile ei,asta e alta problema,cel putin in zona noastra.si eu as inclina pentru ceva ce ar ramane peste ani si nu pentru ceva ce se duce in 2-3 ani.cum alege fiecare... :nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cadouri mire-mireasa
MesajScris: 28 Aug 2012, 10:16 
Nou Venit

Membru din: 28 Aug 2012, 13:11
Mesaje: 3
si eu ma gandeam ca e chiar draguta ideea cu cadourile de nunta :D intre miri ;;) am timp sa ma tot gandesc hehe :D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cadouri mire-mireasa
MesajScris: 29 Aug 2012, 13:48 
Nou Venit

Membru din: 29 Aug 2012, 16:43
Mesaje: 3
dar de unde a aparut acest obicei pentru ca eu nu am mai auzit de asa ceva si pare foarte interesanta ideea


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cadouri mire-mireasa
MesajScris: 08 Oct 2012, 12:51 
Nou Venit

Membru din: 05 Oct 2012, 15:50
Mesaje: 3
sincer aceeasi intrebare o am si eu..nu am mai auzit de acest obicei:D


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România