Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 09:49


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum doriti sa va imortalizati nunta?
MesajScris: 20 Noi 2005, 21:01 
Nou Venit

Membru din: 04 Oct 2005, 04:49
Mesaje: 17
Dragele mele mirese,ieri stateam de vorba cu un cameraman si vizionam o nunta.Imi spunea cu regret ca sunt destul de multe cupluri care pt. doar cativa banuti in plus aleg sa-si faca montajul filmarii fara fundal muzical.B)
Mie mi s-a parut foarte ciudat, ca macar la nunta ta nu te rasfeti putin si sa faci totul mai special.:lol:
Acum nu stiu ce sa zic, poate am fost eu prea exagerata cu acest aspect:-`. Eu imi doresc ca nunta mea sa fie imortalizata cat mai unic, as face orice sa am o filmare mai mult decat speciala, sa am niste poze atat de expresive incat sa vorbeasca si peste ani despre unicitatea acelor momente.:lol:
Am auzit ca destul de multe mirese nu sunt deschise sa faca anumite cadre, care la montajul nuntii dau super frumos.
:(( Asta e poate am eu alta perceptie.
Pt mine pozele si filmarea sunt singurele marturii care vorbesc singure despre cum " a fost la nunta".
Mi-as dori ca filmarea sa fie asemeni unei povesti, cu multe cadre romantice dar si momente vesele, care dau nuntii farmecul special:flowers:.

Va astept cu parerile voastre despre cum vreti sa arate pozele sau caseta de la nunta.:lol:
Pupici!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum doriti sa va imortalizati nunta?
MesajScris: 22 Noi 2005, 01:45 
Junior

Membru din: 04 Oct 2005, 04:36
Mesaje: 56
Si pentru mine sunt foarte importante atat filmarea, cat si pozele. Dar, recunosc... voi tine cont de faptul ca exista o superstitie si anume "sa nu faci poze singura". Si acum... ma intreb? De ce sa faci poze singura? Nu tb sa faci cu sotul? Nu cu el te casatoresti? Ca doar daca vroiai sa faci poze singura... te imbracai in rochie de mireasa si te duceai la fotograf, nu?
Ma rog... poate sunt eu prea superstitioasa.
Si atunci imi cer scuze.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum doriti sa va imortalizati nunta?
MesajScris: 23 Noi 2005, 14:17 
Veteran

Membru din: 26 Oct 2005, 14:58
Mesaje: 322
Citat:
Sa stii ca omul avea dreptate. Si noi avem probleme cu multe miresici care nu doresc sa faca fotografii in anumite ipostaze " sa nu ramana singure in viata"..., conform unor traditii mai mult sau mai putin populare. Si nu e vorba de banuti in plus. Chiar daca eu vreau sa ii fac miresicii respective cateva fotografii care sa o imortalizeze in ipostaze in care este foarte probabil sa nu se mai afle toata viata ei, nu pot pentru ca nu sunt lasat. Si, fiind dorinta clientului, trebuie sa respect asta.


am o rugaminte se poate sa obtin de la cineva un telefn al unui fotograf care sa fie prezent ziua pe parcursul slujbei religioase aprox 3-4 ore care sa asigure fotografierea la biserica ....atat si apoi asi mai avea nevoie si de un cameraman care sa fie prezent pe toata durata evenimentului imi doresc cam 3 ore de fimare cu montaj de care sa aiba acesta grija? am gasit ce e drept pe net multe variante si cameramani dar e ciudat daca nu ti indica cineva ca face treaba buna( adica calitate buna la filmare fara ochi cu contur inchis sau alte surprize neplacute)mentionez ca nunta este la anul in septembrie pe 23. si daca se poate orientativ cat costa o filmare cu montaj de 3 ore? multumesc!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum doriti sa va imortalizati nunta?
MesajScris: 23 Noi 2005, 14:31 
Admin Ghidul Miresei

Membru din: 14 Apr 2003, 03:00
Mesaje: 486
Citat:

am o rugaminte se poate sa obtin de la cineva un telefn al unui fotograf care sa fie prezent ziua pe parcursul slujbei religioase aprox 3-4 ore care sa asigure fotografierea la biserica ....atat si apoi asi mai avea nevoie si de un cameraman care sa fie prezent pe toata durata evenimentului imi doresc cam 3 ore de fimare cu montaj de care sa aiba acesta grija? am gasit ce e drept pe net multe variante si cameramani dar e ciudat daca nu ti indica cineva ca face treaba buna( adica calitate buna la filmare fara ochi cu contur inchis sau alte surprize neplacute)mentionez ca nunta este la anul in septembrie pe 23. si daca se poate orientativ cat costa o filmare cu montaj de 3 ore? multumesc!


Iubita, vezi la cameramani, la sectiunea FURNIZORI. Chiar, le rog pe fetele care colaboreaza cu cei inscrisi la furnizori sa adauge comentarii despre ei la pagina repectivilor! Ca sa stie toata lumea daca au fost seriosi si lucreaza profesional, sau daca riscati sa luati teapa!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum doriti sa va imortalizati nunta?
MesajScris: 23 Noi 2005, 14:41 
Veteran

Membru din: 26 Oct 2005, 14:58
Mesaje: 322
Citat:

Iubita, vezi la cameramani, la sectiunea FURNIZORI. Chiar, le rog pe fetele care colaboreaza cu cei inscrisi la furnizori sa adauge comentarii despre ei la pagina repectivilor! Ca sa stie toata lumea daca au fost seriosi si lucreaza profesional, sau daca riscati sa luati teapa!


super mersi mult! felicitari pentru ce ati creat aici chiar daca vorbim noi cu prietenii si familia forumul ne este de ajutor:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum doriti sa va imortalizati nunta?
MesajScris: 18 Ian 2006, 00:48 
Veteran

Membru din: 11 Ian 2006, 10:39
Mesaje: 256
Ce pot sa spun....filmare,pe toata noaptea,fara pauza si multe poze!:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum doriti sa va imortalizati nunta?
MesajScris: 19 Ian 2006, 04:11 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Noi am prefera sa primim casetele fara montaj iar acesta sa ni-l facem noi exact cum ne place noua. Asta pentru ca ne pricepem; este doar un hobby pentru noi dar nasul nostru a lucrat la un studio de televiziune si are experienta.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum doriti sa va imortalizati nunta?
MesajScris: 20 Ian 2006, 22:37 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
Nu ma insel, dar vorbim de lucruri diferite. Cum poti tu sustine ca montajul unei nunti dureaza 12 ore cand doar vizionarea brutului dureaza 6-12 ore? Tocmai ca vorbesc de profesionisti, care realizeaza videoclipul folosind sectiuni din nunta, tranzitiile si genericele la fel, si nu la amatori care lucreaza cu templateuri si cu videoclipuri prefabricate. Iar pentru nuntile filmate de un cameraman, desi se spune ca el ofera gratuit montajul, de fapt il ofera implicit si nu gratuit, pentru ca brutul nu foloseste nimanui. Si ca sa nu existe confuzii la ce ma refer. Prin prelucrarea unei filmari ma refer la realizarea unui rezumat de o ora al nuntii, unui videoclip personalizat (nu ma refer aici la generice zburatoare din Pinnacle sau alte prostii similare), tranzitii intre cadre, prelucrarea sunetului, etc. Cand am spus videoclip ma refeream la realizarea unei prezentari si mai succinte a nuntii, realizate pe o melodie aleasa de pereche, si nu ma refer la un generic aruncat la randare inaintea filmarii propriu-zise. Sper ca acum am fost mai clar.

Fiecare are dreptate.
"pentrununta" are dreptate pentru ca dureaza foarte mult si trebuie vizionat tot de la cap la coada pentru a fi facut un montaj, iar "gabyena" are dreptate ca se folosesc template-uri pentru a usura munca.
Totusi noi o sa luam si varianta ce ne-o ofera firma, dar o sa luam si casetele pentru a ne face montajul pe placul si gustul nostru.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum doriti sa va imortalizati nunta?
MesajScris: 21 Ian 2006, 01:57 
Veteran

Membru din: 11 Oct 2005, 14:30
Mesaje: 247
Io il pun sa filmeze toata nunta, frate...ete asa :rocker:..sa nu ma scape nici cand merg la shushu (X)...ce...doar tre sa-mi aduc aminte de tot ce s-a intamplat in noaptea aia, nu?
Si p'orma il pun la munca...sa-mi faca filmuletz din ala shmeker de prezentare (la care bocesc fumeile mai slabe, cand le vad :D) si una bucata casata/dvd din alea 3 ore...cununia civila, religioasa...petrecere...ca nu degeaba se cunaoste cu "el marido" ;)


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 75 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România