Ultima vizită a fost: Acum este 28 Apr 2024, 02:36


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 88 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 07 Sep 2009, 12:40 
Nou Venit

Membru din: 07 Sep 2009, 14:53
Mesaje: 1
azaleea scrie:
Ce parere aveti, cum e mai bine, cu lautari care fac zdranga-zdranga, canta cand au chef, dau dedicatii si storc de bani nuntasii, sau cu DJ?
Stiti lautari buni, care nu jupoaie de bani si fac atmosfera.
Sau DJ care are habar ce si cand se pune?



Buna!
Parerea mea e ca la nunta da mai bine cu formatie/lautari. Dj poti sa ai la orice alt eveniment, dar live e mult mai antrenant. Acum depinde si de caliatea lor. Din discutii, invitatii nostri erau mai atrasi de o formatie decat de DJ. Dar mai depinde si de posibilitatile financiare.
Noi am avut nunta pe 16 mai si i-am avut pe baietii de la Trupa Select. A fost superrrr! Nimeni nu a stat pe scaun! S-a dansat pe toate ritmurile. Baietii (5 la numar) sunt profesionisti si foarte seriosi. Au cantat tot timpul si nu s-au dat dedicatii de catre nuntasi. Ei au zis ca nu vor tine cont decat de solicitarile noastre. Si asa a fost. Atmosfera a fost de nota 10. Ultima familie a plecat la ora 7 dimineata. Formatia ne-a recomandat-o o alta familie care a avut nunta in 2008 dar i-am ascultat pe baieti pe un CD. Decizie usoara si sa fie intr-un ceas bun! Casa de piatra!
Elena


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 07 Sep 2009, 14:11 
Nou Venit

Membru din: 07 Apr 2009, 17:18
Mesaje: 2
Un sfat..incercati si formula noua dj cu solist vocal.Este un hibrid intre formatie si dj si distractie este mult mai mare ca la un simplu dj.Daca doriti relatii despre astfel de muzica va pot ajuta.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 10 Sep 2009, 10:53 
Nou Venit

Membru din: 24 Mai 2009, 23:22
Mesaje: 1
EU I-AM LUAT PE ANDREEA SI ADRIAN CIRSTEA SI A IESIT SUPERB SUNT PREA BUNI PT PRETZUL LA CARE I-AM LUAT


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 10 Sep 2009, 11:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
ce de reclame! nici macar nu le mai poti numi "mascate"


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 24 Sep 2009, 14:16 
Nou Venit

Membru din: 10 Apr 2009, 02:56
Mesaje: 7
azaleea scrie:
Ce parere aveti, cum e mai bine, cu lautari care fac zdranga-zdranga, canta cand au chef, dau dedicatii si storc de bani nuntasii, sau cu DJ?
Stiti lautari buni, care nu jupoaie de bani si fac atmosfera.
Sau DJ care are habar ce si cand se pune?


Asta cu formatiile sau cu DJ-ul e relativa: fiecare alege ce vrea si in functie de unde are nunta si ce fel de invitati sunt! Dar trebuie sa verifici inainte cu cine vei "colabora", chiar daca este dj, chiar daca este formatie; e posibil sa ai o recomandare de la cineva apropiat, dar poate acelei persoane ii place altfel de muzica fata de tine, sau persoanele respective (solistii sau DJ-ii) au o zi mai slaba in acea zi, se poate intampla! Oricum, in general, dj-ii sau solistii profesionisti iti fac petrecere adevarata, indiferent de cate persoane ai invitate, indiferent de localul ales...

Santatate si noroc! :hap_w:

Cu stima,
DJ Miki


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 28 Sep 2009, 23:10 
Nou Venit

Membru din: 25 Sep 2009, 03:30
Mesaje: 3
:unsure: parerea mea este ca o nunta fara lautari nu este nunta


Ultima oară modificat de carlita pe 28 Sep 2009, 23:21, modificat 1 dată în total.
reclama


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 05 Oct 2009, 09:31 
Nou Venit

Membru din: 14 Feb 2006, 19:16
Mesaje: 29
:wall:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 28 Oct 2009, 19:05 
Nou Venit

Membru din: 28 Oct 2009, 20:23
Mesaje: 1
formatie


Ultima oară modificat de carlita pe 29 Oct 2009, 09:28, modificat 1 dată în total.
reclama


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 13 Noi 2009, 17:06 
Nou Venit

Membru din: 14 Feb 2006, 19:16
Mesaje: 29
O chestie ciudata. Banuiesc ca acest comentariu va fi sters in secunda 2.
O firma de sonorizari veche inscrisa de la inceputul site-ului a fost stearsa, iar firme noi, care platesc dreptul de a avea trecute numele in fata apar ca "verificate".
Ce ati verificat la aceste firme domnilor ? Banii ?
Mie mi se pare ca deja nu mai primeaza in clasament faptul ca esti bun, daca platesti nu mai conteaza ca abia ai intrat pe piata....
(firma respectiva are 0 afisari, dar este "verificata")


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 06 Feb 2010, 17:37 
Nou Venit

Membru din: 03 Dec 2009, 01:58
Mesaje: 11
Localitate: Bucuresti
Eu voi avea DJ, lautarii mi se par cam demodati plus ca nu vreau sa plec cu alai de acasa, cu acordeonistul dupa mine, in niciun caz :wall:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 07 Feb 2010, 00:42 
Admin Ghidul Miresei

Membru din: 14 Apr 2003, 03:00
Mesaje: 486
Ghidul Miresei este un site PUBLICITAR, asa incat VERIFICATA inseamna ca in caz de ceva, putem demonstra identitatea acelei fise, adica cineva PLATESTE petnru ea, SEMNEAZA un contract prin care isi asuma niste obligatii (de ex. ca materialele ii apartin, ca cele declarate sunt reale, etc), si in cazul unei probleme avem DATELE firmei aceleia, ale proprietarului, etc. Acea firma exista, este functionala. Orice alta firma, chiar daca a AVUT la un moment dat un raport juridic cu noi, poate declara orice, pentru ca nu poate fi verificat si nici nu conteaza daca e adevarat sau nu. Poate a inchis firma, poate nu mai exista... nu este treaba nimanui atata vreme cat e o fisa gratuita, neplatita, pe care o poate face oricine in orice secunda, in care poate declara orice, pentru ca nu poate fi tras la raspundere si nici noi nu avem vreun drept sa cerem socoteala.

Deci asa cum ati spus si dvs., desigur ca VERIFICATA inseamna ca plateste pentru fisa.. si deci si RASPUNDE pentru ea, sub semnatura. La fel ca pe orice alt website publicitar, din romania sau din lume.

Fara suparare....

DJRedBraker scrie:
O chestie ciudata. Banuiesc ca acest comentariu va fi sters in secunda 2.
O firma de sonorizari veche inscrisa de la inceputul site-ului a fost stearsa, iar firme noi, care platesc dreptul de a avea trecute numele in fata apar ca "verificate".
Ce ati verificat la aceste firme domnilor ? Banii ?
Mie mi se pare ca deja nu mai primeaza in clasament faptul ca esti bun, daca platesti nu mai conteaza ca abia ai intrat pe piata....
(firma respectiva are 0 afisari, dar este "verificata")


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 11 Apr 2010, 01:37 
Nou Venit

Membru din: 10 Apr 2010, 00:39
Mesaje: 3
azaleea scrie:
Ce parere aveti, cum e mai bine, cu lautari care fac zdranga-zdranga, canta cand au chef, dau dedicatii si storc de bani nuntasii, sau cu DJ?
Stiti lautari buni, care nu jupoaie de bani si fac atmosfera.
Sau DJ care are habar ce si cand se pune?

Din nou, aceasi problema.
Ai mare grija cu lautarii. Asigura-te ca nu isi neglijeaza echipamentele audio, asta este cea mai mare problema. Lautarii prin cantat la nu ti inteleg volum maxim si calitate zero (majoritatea).
Eu, ca om angrenat in fenomenul asta, te sfatuiesc sa alegi ce echipa de lautari vrei, alege-i dupa culoare, dupa acordeon sau dupa culoarea ochilor ... dar sonorizarea adica boxele, microfoanele si efectele de lumini sa le inchiriezi de la o firma specializata.

Lautarii cu instrumentele si firma cu echipamentele ... e combinatia de 100% castig.

Daca totusi mergi pe ideea unui DJ iti recomand din nou sa cauti o firma pentru ca un singur om nu poate sa tina o nunta intreaga toata noaptea si sa stoarca tot sucul din ea. Trebuie sa ai un om care se ocupa de mixajul melodiilor si de pregatirea muzicii si un om care sa se ocupe de efectele de lumini si efectele speciale (adica fum, balonase de sapun, confetii etc)

Da-mi un mesaj privat daca pot sa te ajut si cu alte sfaturi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 23 Apr 2010, 16:25 
Nou Venit

Membru din: 10 Apr 2009, 02:56
Mesaje: 7
Salut!

La partea astea cu inchirierea de la o firma specializata te contrazic; daca TU faci asa ceva, te inteleg ca-ti faci reclama; dar sa stii ca sunt multe formatii care isi ingrijesc sculele (boxele, microfoanele); si sa stii ca chiar nu sunt adeptul formatiilor, si chiar stiu ce vorbesc, punand muzica de 17 ani! Sunt multe formatii care au scule (si ma refer aici la mixere, amplificatoare si boxe) mult mai bune decat multi asa zisi DJ (si nu ma refer la aia care si-au luat un laptop de la reduceri si 2 boxe facute in casa)! Si iti spun ca pana acum 1 an si ceva, eu chiar eram singur (acum am 4 randuri de echipament) si chiar "storceam sucul" din tot evenimentul pe care il aveam, si cu sonorizarea, si cu luminile! Nu neg ca e mult mai bine sa se ocupe cineva de lumini (eventual sa fie si un MC), dar un inginer de lumini si un MC profesionisti inseamna alti bani, poate dublarea pretului unei sonorizari!

La partea cu firma sunt 100% de acord cu tine, e bine sa semnezi contract cu o firma, care iti poate da si factura si chitanta si care sa aibe platite toate taxe pentru sonorizarea unui eveniment (din pacata sunt foarte putini care au firma si si mai putini care au licente)!

Iti urez bafta si-o zi buna!

Cu stima,
DJ Miki


Citat:
Din nou, aceasi problema.
Ai mare grija cu lautarii. Asigura-te ca nu isi neglijeaza echipamentele audio, asta este cea mai mare problema. Lautarii prin cantat la nu ti inteleg volum maxim si calitate zero (majoritatea).
Eu, ca om angrenat in fenomenul asta, te sfatuiesc sa alegi ce echipa de lautari vrei, alege-i dupa culoare, dupa acordeon sau dupa culoarea ochilor ... dar sonorizarea adica boxele, microfoanele si efectele de lumini sa le inchiriezi de la o firma specializata.

Lautarii cu instrumentele si firma cu echipamentele ... e combinatia de 100% castig.

Daca totusi mergi pe ideea unui DJ iti recomand din nou sa cauti o firma pentru ca un singur om nu poate sa tina o nunta intreaga toata noaptea si sa stoarca tot sucul din ea. Trebuie sa ai un om care se ocupa de mixajul melodiilor si de pregatirea muzicii si un om care sa se ocupe de efectele de lumini si efectele speciale (adica fum, balonase de sapun, confetii etc)

Da-mi un mesaj privat daca pot sa te ajut si cu alte sfaturi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 24 Apr 2010, 20:57 
Nou Venit

Membru din: 10 Apr 2010, 00:39
Mesaje: 3
djmiki scrie:
Salut!

La partea astea cu inchirierea de la o firma specializata te contrazic; daca TU faci asa ceva, te inteleg ca-ti faci reclama; dar sa stii ca sunt multe formatii care isi ingrijesc sculele (boxele, microfoanele); si sa stii ca chiar nu sunt adeptul formatiilor, si chiar stiu ce vorbesc, punand muzica de 17 ani! Sunt multe formatii care au scule (si ma refer aici la mixere, amplificatoare si boxe) mult mai bune decat multi asa zisi DJ (si nu ma refer la aia care si-au luat un laptop de la reduceri si 2 boxe facute in casa)! Si iti spun ca pana acum 1 an si ceva, eu chiar eram singur (acum am 4 randuri de echipament) si chiar "storceam sucul" din tot evenimentul pe care il aveam, si cu sonorizarea, si cu luminile! Nu neg ca e mult mai bine sa se ocupe cineva de lumini (eventual sa fie si un MC), dar un inginer de lumini si un MC profesionisti inseamna alti bani, poate dublarea pretului unei sonorizari!

La partea cu firma sunt 100% de acord cu tine, e bine sa semnezi contract cu o firma, care iti poate da si factura si chitanta si care sa aibe platite toate taxe pentru sonorizarea unui eveniment (din pacata sunt foarte putini care au firma si si mai putini care au licente)!

Iti urez bafta si-o zi buna!

Cu stima,
DJ Miki


Miki,
Da, asa e, ofer suport tehnic pentru formatii pentru ca multi clienti mi-au cerut asta (nu intotdeuna sub numele de -suport tehnic-). In toata experienta mea medie de sonorizari un singur lautar mi-a zis ca daca vin eu cu echipamentele atunci sa-i aduc si un maximizor pt acordeon si sa-i tai 3bd la bas. Restul de lautari si formatii alaturi de care am colaborat nu au inteles de ce e nevoie de o proba de sunet inainte si ca de ce sa le pun compresie pe instrumente.

Un sunet de calitate nu se face doar cu un mixer, microfon si boxe bune. E mult mai complicat de atat.

E adevarat, poti sa le faci singur pe toate si inginerul de lumini iti trebuie doar daca ai lumini pe consola DMX, dar cu cat e echipa mai mare cu atat show-ul e mai spectaculos.

Legat de pret ... clientul alege.

Bafta, Cue & Play,
Cristi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 25 Apr 2010, 10:26 
Nou Venit

Membru din: 10 Apr 2009, 02:56
Mesaje: 7
Da, crede-ma ca stiu ce inseamna un sunet de calitate, dar pe 99,99% din clienti nu-i prea intereseaza si nici nu observa vreo diferenta; ei se gandesc cum sa ia mai ieftin un DJ, din pacate; dau pe google "dj nunta ieftin", nu se uita ca sunt cu laptop si cu niste boxe zgariate si pline de praf, CEL MULT CU UN NUME INDOIELNIC (n-o sa dau nume de firme); si sunt constient ca e mai bine sa fie echipa mai mare, dar asta costa...BANII, stii si tu f. bine, si clientii; iar DJ-ii laptopisti (sau Windows-DJ-ii, cum li se mai zice) ne trag in jos pe noi, astia care am bagat ceva bani in scule si am auzit ceva de muzica! Nu e vorba ca noi nu avem clienti, dar multi clienti se duc (din pacate si nu vorbesc d.p.d.v. material, doar ca nu se gandesc la calitate) la ei, si dupa aia de plang pe forumuri ca li s-a oprit instalatia, ca DJ-ii au vorbit urat cu invitatii, ca au baut si n-au mai fost in stare de nimic, ca au vorbit foarte mult la microfon, ca au auzit paraituri la microfon si de la boxe si chestii d-astea...

Bafta si tie!

Cu stima,
DJ Miki


Citat:
Miki,
Da, asa e, ofer suport tehnic pentru formatii pentru ca multi clienti mi-au cerut asta (nu intotdeuna sub numele de -suport tehnic-). In toata experienta mea medie de sonorizari un singur lautar mi-a zis ca daca vin eu cu echipamentele atunci sa-i aduc si un maximizor pt acordeon si sa-i tai 3bd la bas. Restul de lautari si formatii alaturi de care am colaborat nu au inteles de ce e nevoie de o proba de sunet inainte si ca de ce sa le pun compresie pe instrumente.

Un sunet de calitate nu se face doar cu un mixer, microfon si boxe bune. E mult mai complicat de atat.

E adevarat, poti sa le faci singur pe toate si inginerul de lumini iti trebuie doar daca ai lumini pe consola DMX, dar cu cat e echipa mai mare cu atat show-ul e mai spectaculos.

Legat de pret ... clientul alege.

Bafta, Cue & Play,
Cristi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 25 Apr 2010, 13:26 
Nou Venit

Membru din: 10 Apr 2010, 00:39
Mesaje: 3
djmiki scrie:
Da, crede-ma ca stiu ce inseamna un sunet de calitate, dar pe 99,99% din clienti nu-i prea intereseaza si nici nu observa vreo diferenta; ei se gandesc cum sa ia mai ieftin un DJ, din pacate; dau pe google "dj nunta ieftin", nu se uita ca sunt cu laptop si cu niste boxe zgariate si pline de praf, CEL MULT CU UN NUME INDOIELNIC (n-o sa dau nume de firme); si sunt constient ca e mai bine sa fie echipa mai mare, dar asta costa...BANII, stii si tu f. bine, si clientii; iar DJ-ii laptopisti (sau Windows-DJ-ii, cum li se mai zice) ne trag in jos pe noi, astia care am bagat ceva bani in scule si am auzit ceva de muzica! Nu e vorba ca noi nu avem clienti, dar multi clienti se duc (din pacate si nu vorbesc d.p.d.v. material, doar ca nu se gandesc la calitate) la ei, si dupa aia de plang pe forumuri ca li s-a oprit instalatia, ca DJ-ii au vorbit urat cu invitatii, ca au baut si n-au mai fost in stare de nimic, ca au vorbit foarte mult la microfon, ca au auzit paraituri la microfon si de la boxe si chestii d-astea...

Bafta si tie!

Cu stima,
DJ Miki

Ai dreptate in tot ce ai spus acum. Eu personal am ales in loc de playere un controler de la Vestax (http://www.thomann.de/gb/vestax_vci_300_white.htm) penru ca imi ofera mai multa mobilitate si nu trebuie sa umblu cu mapa de cd-uri iar toate melodiile le am la buricul degetelor in loc sa le caut prin mapa. Ideea e ca si tu si eu am bagat bani grei si putem sa facem lucruri de calitate, insa si djii amatori sunt buni la ceva. Daca toti am fi la fel nu am mai avea de ce sa scriem acum.

Cat despre clienti, liberul arbitru face legea. Poti sa dai putini bani si s-ar pute sa ai noroc sau poti sa dai mai multi bani si sigur o sa ai un eveniment super (exceptiile intaresc regula)

Initial am crezut ca doar iti place sa infigi comenturi acide :)). Da-mi si mie te rog un PM cu numele firmei sau al brandului tau.

Bafta, Cue & Play,
Cristi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 06 Mai 2012, 15:52 
Nou Venit

Membru din: 04 Mai 2011, 13:39
Mesaje: 16
TOMIS Grup din Constanţa, vă garantează succesul unei petreceri prin maximă seriozitate, profesionalism şi printr-o vastă experienţă în domeniu. Repertoriul nostru include toate genurile muzicale adaptate cerinţelor dumneavoastră!

Solista: Aurelia Vasile
Formatie: Tomis Grup din Constanta
Website: www.tomisgrup.ro
Contact:0723 417.721 / 0761 568.280

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... a.vasile.7


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 09 Mai 2012, 16:21 
Nou Venit

Membru din: 04 Mai 2011, 13:39
Mesaje: 16
http://www.trilulilu.ro/muzica-populara ... il-la-tata

Interpret: Aurelia Vasile
Melodie: Cand eram copil la tata
Gen: Muzica populara
Formatie: Tomis Grup din Constanta
Website: www.tomisgrup.ro
Contact: 0723 417.721 / 0761 568.280


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 28 Oct 2012, 21:56 
Nou Venit

Membru din: 28 Oct 2012, 23:48
Mesaje: 2
Localitate: Bucuresti
mona271 scrie:
http://www.trilulilu.ro/muzica-populara/tomis-grup-cand-eram-copil-la-tata

Interpret: Aurelia Vasile
Melodie: Cand eram copil la tata
Gen: Muzica populara
Formatie: Tomis Grup din Constanta
Website: http://www.tomisgrup.ro
Contact: 0723 417.721 / 0761 568.280

Foarte frumos felicitari,


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 14 Noi 2012, 15:12 
Nou Venit

Membru din: 09 Noi 2012, 15:29
Mesaje: 11
Dj clarr!!!nu sunt de acord cu tiganeala aia pe care o fac lautarii la o nunta:D


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 88 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 90 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România