Ultima vizită a fost: Acum este 29 Mar 2024, 11:40


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 88 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 30 Ian 2009, 16:02 
Nou Venit

Membru din: 14 Feb 2006, 19:16
Mesaje: 29
Intr-adevar, am omis un aspect care nu are legatura cu alegerea unei formatii sau a unui DJ, ambii fiind nevoiti sa emita chitante si facturi, sa plateasca drepturile de autor la stat, etc... Asta tine de siguranta mirilor pentru a fi siguri ca nu raman fara muzica in cea mai importanta zi din viata lor.
Aparatura iar nu cred ca isi are locul in discutie, orice DJ bun sau orice formatie buna care are pe lista succeselor foarte multe evenimente de gen, nu cred ca ar fi putut sa le realizeze cu combine, casetofoane sau boxe de apartament. Desigur ca asta este doar parerea mea, nu este o certitudine. Binenteles ca trebuie luat in calcul si acest lucru, poate vom discuta despre aparatura intr-un alt topic.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 06 Aug 2009, 14:22 
Nou Venit

Membru din: 10 Apr 2009, 02:56
Mesaje: 7
Mda, e o intrebare si asta, foarte buna! Va dati seama, eu fiind DJ, la ce o sa inclin! Dar, sincer, parerea mea e ca fiecare cu gandirea lui; sunt avantaje si dezavantaje de ambele parti! Intr-adevar, mai multe avantaje la DJ :ndance:: muzica nu se opreste niciodata, melodiile nu sunt pocite, DJ-ii adevarati nu mananca 30-40 de minute, consuma putin :D, se poate stabili un playlist de comun acord cu mirii, totul poate iesi perfect, asta daca binenteles daca se indeplinesc urmatoarele conditii:
- DJ este profesionist (are cultura muzicala si simte publicul, "stie" cu sculele);
- aparatura folosita este chiar PRO, adica cd-playere, mixer, statie, boxe, eventual basi, microfon, lumini, lasere, fum, strobo - eu personal folosesc Pioneer, FBT, Electro-Voice, Shure;
- DJ-ul se intereseaza de locatia, are loc o vizionare, se intalneste inainte cu mirii, e punctual, nu vine cu juma de ora inainte de sosirea invitatilor (e indicat macar cu 2 ore inainte);
- nu se imbata, nu vorbesc mult la microfon (decat daca este cazul!)
Din pacate, putini respecta aceste reguli de baza si strica ideea de DJ, de aceea poate unii au fost la anumite nunti si sunt dezgustati de insasi ideea de DJ! Sunt multi care isi spun "DJ", dar "DJ" inseamna multe!

P.S.Asta e diferenta: Unii pun muzica (eventual pe laptop), altii mixeaza:D!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 13 Aug 2009, 15:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Citat:
Mda, e o intrebare si asta, foarte buna! Va dati seama, eu fiind DJ, la ce o sa inclin! Dar, sincer, parerea mea e ca fiecare cu gandirea lui; sunt avantaje si dezavantaje de ambele parti! Intr-adevar, mai multe avantaje la DJ :ndance:: muzica nu se opreste niciodata, melodiile nu sunt pocite, DJ-ii adevarati nu mananca 30-40 de minute, consuma putin :D, se poate stabili un playlist de comun acord cu mirii, totul poate iesi perfect, asta daca binenteles daca se indeplinesc urmatoarele conditii:
- DJ este profesionist (are cultura muzicala si simte publicul, "stie" cu sculele);
- aparatura folosita este chiar PRO, adica cd-playere, mixer, statie, boxe, eventual basi, microfon, lumini, lasere, fum, strobo - eu personal folosesc Pioneer, FBT, Electro-Voice, Shure;
- DJ-ul se intereseaza de locatia, are loc o vizionare, se intalneste inainte cu mirii, e punctual, nu vine cu juma de ora inainte de sosirea invitatilor (e indicat macar cu 2 ore inainte);
- nu se imbata, nu vorbesc mult la microfon (decat daca este cazul!)
Din pacate, putini respecta aceste reguli de baza si strica ideea de DJ, de aceea poate unii au fost la anumite nunti si sunt dezgustati de insasi ideea de DJ! Sunt multi care isi spun "DJ", dar "DJ" inseamna multe!

P.S.Asta e diferenta: Unii pun muzica (eventual pe laptop), altii mixeaza:D!


super adevarat:clap::clap:.si eu am avut dj la nunta si a fost super ok...mai mult decat atat,pot sa spun ca nunta a fost facuta de el......a fost de adevaratelea un pro...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 24 Aug 2009, 20:57 
Nou Venit

Membru din: 25 Apr 2007, 17:07
Mesaje: 2
Pareri pro si contra ca in orice altceva.Poti gasi lautari bine pregatiti,la fel si dj.Sigur ca se poate si invers.Fiecare cu pasarica lui. :party:
Urez casa de piatra si super petreceri ptr toate miresicile :nparty: :hap_w: :had_d: !!!!!!!!!
-un muzicant-


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 24 Aug 2009, 21:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
GigelOprea scrie:
Pareri pro si contra ca in orice altceva.Poti gasi lautari bine pregatiti,la fel si dj.Sigur ca se poate si invers.Fiecare cu pasarica lui. :party:
Urez casa de piatra si super petreceri ptr toate miresicile :nparty: :hap_w: :had_d: !!!!!!!!!
-un muzicant-



eu sunt fan formatie.......cu Dj pare chef....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 25 Aug 2009, 06:09 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
laura_sandu scrie:

eu sunt fan formatie.......cu Dj pare chef....


serios laura? as fi jurat ca esti pt DJ...tu ai avut formatie la nunta?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 25 Aug 2009, 07:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Bamba scrie:

serios laura? as fi jurat ca esti pt DJ...tu ai avut formatie la nunta?



da.formatie am avut.Nu mi-am dorit niciodata DJ

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 25 Aug 2009, 10:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
daca as fi facut in romania nunta as fi optat si eu tot ptr formatie.....dar asa aici...ce formatie :rofl: :rofl: nu au asa ceva...doar sa angajez un cantaret de al lor si sa imi fi cantat toata noaptea in limba lor......asa cu dj a fost romano-olandeza nunta

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 25 Aug 2009, 10:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
elyt1000 scrie:
daca as fi facut in romania nunta as fi optat si eu tot ptr formatie.....dar asa aici...ce formatie :rofl: :rofl: nu au asa ceva...doar sa angajez un cantaret de al lor si sa imi fi cantat toata noaptea in limba lor......asa cu dj a fost romano-olandeza nunta

pai tie ti-ar fi trebuit doua formatii si ar fi fost si super costisitor......dar lasa ca e bine si asa....ai avut o nunta superba si nu ti-a trebuit neaparat formatie


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 25 Aug 2009, 10:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
exact asta am zis si eu.......sa cante muzica.....toata lumea sa danseze si sa se simta bine....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 27 Aug 2009, 18:22 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
eu am fost si la nunti unde au fost formatie dar si cu dj, recunosc ca eu una am formatie, unii dj stiu sa faca treaba excelenta, altii nu :blink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 27 Aug 2009, 20:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
amely85 scrie:
eu am fost si la nunti unde au fost formatie dar si cu dj, recunosc ca eu una am formatie, unii dj stiu sa faca treaba excelenta, altii nu :blink:

ca de altfel si in cazul formatiilor........am fost la nuntii la care formatia mai mult statea,manca si bea decat sa cante si cand o faceau vai mama lor......e pro si contra in ambele cazuri

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 27 Aug 2009, 22:18 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
exact de aceea e cel mai bine sa ii asculti, daca ai posibilitatea, ca altfel iti poti lua o mare teapa si nu prea cred ca ar vrea nimeni in ziua nuntii sa fie suparat pt ca nu a iesit ceva.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 28 Aug 2009, 10:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
amely85 scrie:
exact de aceea e cel mai bine sa ii asculti, daca ai posibilitatea, ca altfel iti poti lua o mare teapa si nu prea cred ca ar vrea nimeni in ziua nuntii sa fie suparat pt ca nu a iesit ceva.

sa stii ca la nunta fratelui meu asa s-a si intamplat....i-am ascultat inainte....ne-au facut un program super si am zis gata,astia sunt ai nostri.....si la nunta u fost varza...imi venea sa le pun instrumentele si sa ii trag aluia cu microfonul in freza.....nu stiu ce dumnezeu s-a intamplat dar au fost zero barat.....mai sa strice nunta

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 28 Aug 2009, 13:09 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
:curse: cum??? vai mama mea, pai nu vedeau un ban daca imi faceau faze din astea :roll:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 28 Aug 2009, 14:06 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
amely85 scrie:
:curse: cum??? vai mama mea, pai nu vedeau un ban daca imi faceau faze din astea :roll:

asa am zis si noi amely dar sa faci tiganeala a2 a zi dupa nunta nu se mai merita....mai bine sa te uiti atent

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 01 Sep 2009, 11:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
asa am zis si noi amely dar sa faci tiganeala a2 a zi dupa nunta nu se mai merita....mai bine sa te uiti atent[/quote]
sibncer asta nu este tiganeala este dreptate...nici eu nu le-as da atatia bani dac ar face dezastru...eu ii platesc ca sa fie cat mai bine nu sa fie aiurea .....asa am spus si eu ....si cu muzica si cu chelnerii daca cumva nu sunt pregatiti incat toata luema a fie mutumita eu nu le mai dau aceeasi bani.....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 01 Sep 2009, 21:14 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
asa zicem acum, nici eu nu sunt o fire ciufuta, chiar daca gresesc altii eu tot mai las de la mine, sper sa iasa totul ok, chelnerii ii jumulesc eu daca nu sunt atenti, sper sa fie o nunta cu distractie :ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 02 Sep 2009, 19:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
amely85 scrie:
asa zicem acum, nici eu nu sunt o fire ciufuta, chiar daca gresesc altii eu tot mai las de la mine, sper sa iasa totul ok, chelnerii ii jumulesc eu daca nu sunt atenti, sper sa fie o nunta cu distractie :ok:


sigur ca va fi.......voi trebuie sa va simtiti bine in primul rand si apoi invitatii vostri....dar sunt sigura ca va iesi super

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lautari sau DJ?
MesajScris: 07 Sep 2009, 10:36 
Nou Venit

Membru din: 14 Feb 2006, 19:16
Mesaje: 29
Foarte important de stiut la alegerea intre un DJ si o formatie :
La DJ, daca acesta nu exceleaza in alegerea melodiilor si nu are muzica suficienta, mai puteti aduce un cd de acasa si il dati sa-l puna...
La formatie, daca aceasta nu canta suficient de bine sau face pauze multe, nu prea sunt alte optiuni, cu asta ramaneti...
De aceea este mult mai important ca la o formatie sa asistati live la cel putin un eveniment...


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 88 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România