Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 11:47


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: invitatii de nunta/meniuri
MesajScris: 30 Mai 2007, 01:23 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
nu stiu de ce vi se pare asa deplasata faza asta cu meniurile..cred ca va ganditi ca e prea mult..asa am avut si eu tendinta sa zic inainte de nunta...ce mai trebuie si meniuri cand se stie ca sunt 4 feluri..si doar nu le pui cu pret...
la noi dupa cum va spuneam a fost un meniu mai interesanta, in sensul ca nu a fost gratar si cartofi , peste si salamuri...nu a existat asa ceva si lumea a trebuit sa stie ce mananca...oricum au fost apreciate...
si ma repet depinde de invitatii pe care ii aveti , daca stiu sa aprecieze asemenea gesturi


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: invitatii de nunta/meniuri
MesajScris: 15 Aug 2007, 21:05 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Eu as dori sa pun meniuri pe masa, cu mancarea care este servita la nunta in ordinea corespunzatoare....cu bautura nu, am mai vazut si la alte nunti si chiar a fost frumos sa stiu ce urmeaza :)

am fost la o nunta unde s-a servit ceva sos de ciuperci cu carne de vita...eu urasc ciupercile iar carnea de vita era taia total invers de nu o puteai manca :)) deci e bine de stiut ce urmeaza sa sti sa mananci inainte in caz ca iti este chiar foame :D

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: invitatii de nunta/meniuri
MesajScris: 15 Aug 2007, 21:55 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
total de acord cu meniurile pe masa.
e bine de stiut inainte ce o sa mananci.
la mine o sa fie si unele feluri mai ..neconventionale (mancare arabeasca:food:) asa ca (rudele mai invarsta mai ales) trebuie sa stie ce mananca, nu? :p
plus ca sunt f utile pt bauturi.
eu vreau si ceva cocteiluri asa ca , iarasi, lumea tb sa vada o lista.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: invitatii de nunta/meniuri
MesajScris: 16 Aug 2007, 00:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
total de acord cu meniurile pe masa.
e bine de stiut inainte ce o sa mananci.
la mine o sa fie si unele feluri mai ..neconventionale (mancare arabeasca:food:) asa ca (rudele mai invarsta mai ales) trebuie sa stie ce mananca, nu? :p
plus ca sunt f utile pt bauturi.
eu vreau si ceva cocteiluri asa ca , iarasi, lumea tb sa vada o lista.


eu am si meniuri si place carduri la fiecare masa

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: invitatii de nunta/meniuri
MesajScris: 16 Aug 2007, 13:47 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
eu nu vreau meniuri am fost la o nunta si am stiut de la inceput ce mananc si mai ales cat stau ca era trecuta si ora la care se servea mancarea. Si daca este un fel de mancare mai deosebit nu-i nici o problema va fi surpriza pentru invitati. Toata lumea stie ca la nunta sunt 4 feluri de mancare deci se cam stie cat mananci. Voi face in asa fel incat sa fie servite la un interval de timp mai mare asa incat lumea sa aiba timp sa mai si danseze si sa respire, sa nu le pice greu mancarea.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: invitatii de nunta/meniuri
MesajScris: 16 Aug 2007, 15:53 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:
eu nu vreau meniuri am fost la o nunta si am stiut de la inceput ce mananc si mai ales cat stau ca era trecuta si ora la care se servea mancarea. Si daca este un fel de mancare mai deosebit nu-i nici o problema va fi surpriza pentru invitati. Toata lumea stie ca la nunta sunt 4 feluri de mancare deci se cam stie cat mananci. Voi face in asa fel incat sa fie servite la un interval de timp mai mare asa incat lumea sa aiba timp sa mai si danseze si sa respire, sa nu le pice greu mancarea.



nu la toate nuntile sunt 4 feluri de mancare, am fost la nunti unde au fost mult mai multe feluri.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: invitatii de nunta/meniuri
MesajScris: 16 Aug 2007, 18:36 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:
eu nu vreau meniuri am fost la o nunta si am stiut de la inceput ce mananc si mai ales cat stau ca era trecuta si ora la care se servea mancarea. Si daca este un fel de mancare mai deosebit nu-i nici o problema va fi surpriza pentru invitati. Toata lumea stie ca la nunta sunt 4 feluri de mancare deci se cam stie cat mananci. Voi face in asa fel incat sa fie servite la un interval de timp mai mare asa incat lumea sa aiba timp sa mai si danseze si sa respire, sa nu le pice greu mancarea.


asta e chiar funny!:nlol::nlol::nlol:
ora trecuta pe meniuri??:nlol::nlol::nlol:
n-am mai vazut asa ceva!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: invitatii de nunta/meniuri
MesajScris: 16 Aug 2007, 20:08 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:


nu la toate nuntile sunt 4 feluri de mancare, am fost la nunti unde au fost mult mai multe feluri.



mai mult de 4 feluri?(!) eu mor cu 4 feluri cand merg la nunti, iar la ultima au fost 3 feluri si tot mi s-a parut prea multa, dar na si eu tot 4 am sa am la nunta ca asa "se poarta":nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: invitatii de nunta/meniuri
MesajScris: 16 Aug 2007, 21:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

asta e chiar funny!:nlol::nlol::nlol:
ora trecuta pe meniuri??:nlol::nlol::nlol:
n-am mai vazut asa ceva!



ce e asa de haios?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 16 Aug 2007, 22:30 
Senior

Membru din: 26 Oct 2006, 23:33
Mesaje: 139
cu meniurile sa zicem ca nu as avea nimic impotriva, dar place cardurile mi se par cam....nu vi s-a intamplat niciodata sa fiti asezati la vreo nunta la masa numai cu necunoscuti? eu am patit asta si sunt hotarata ca la nunta mea sa acord fiecaruia libertatea de a-si alege oamenii cu care vor petrece toata noaptea.
si sa revin la meniuri, oricum sunt 3-4 feluri de mancare, pentru ce sa mai faci si meniu? (mai ales daca nu ai nimic exotic in el)
Dana


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 16 Aug 2007, 22:52 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Citat:
cu meniurile sa zicem ca nu as avea nimic impotriva, dar place cardurile mi se par cam....nu vi s-a intamplat niciodata sa fiti asezati la vreo nunta la masa numai cu necunoscuti? eu am patit asta si sunt hotarata ca la nunta mea sa acord fiecaruia libertatea de a-si alege oamenii cu care vor petrece toata noaptea.
si sa revin la meniuri, oricum sunt 3-4 feluri de mancare, pentru ce sa mai faci si meniu? (mai ales daca nu ai nimic exotic in el)
Dana


Total impotrva cardurilor..:mellow:
Ex: ma duc la o nunta cu nou prieten cu care eram de vre-o 3 luni si mireasa saraca care nu stia lumea prea bine ghiciti lanaga cine il pune pe al meu?...Langa fostu cu care fusesem asa vre-o 4 ani impreuna si pe care nu-l suporta de nici o culore.. Eu vreau sa evit scenele neplacute la nunta mea....:-`

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 16 Aug 2007, 22:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
cu meniurile sa zicem ca nu as avea nimic impotriva, dar place cardurile mi se par cam....nu vi s-a intamplat niciodata sa fiti asezati la vreo nunta la masa numai cu necunoscuti? eu am patit asta si sunt hotarata ca la nunta mea sa acord fiecaruia libertatea de a-si alege oamenii cu care vor petrece toata noaptea.
si sa revin la meniuri, oricum sunt 3-4 feluri de mancare, pentru ce sa mai faci si meniu? (mai ales daca nu ai nimic exotic in el)
Dana



iti spun eu care e rolul place cardului pt nunta mea....
si eu am fost la o nunta, cu o gasca de 6 prieteni.Am anuntat ca vrem sa stam la aceasi masa....pt ca nu cunosteam pe nimeni aolo....dar surpriza...A trebuit sa stam cate 2 pt ca fiecare s-a asezat unde a vrut.
Eu le pun din timp invitatilor mei cu cine ii pun.sunt sigura ca nu vor fi nemultumiti.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 16 Aug 2007, 23:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
In mod clar cineva din fiecare familie cunoaste toti invitatii...si rolul place cardurilor ii tocmai sa evite situatiile neplacute...daca mireasa nu cunostea cine ii fostul si actualul prieten, cineva care a facut invitatiile trebuia sa stie si daca ar fi fost place cardurile puse ca lumea s-ar fi evitat chestia asta...acum si place cardurile au un rost dar trebuie totusi facuta imparteala cu cap...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 16 Aug 2007, 23:11 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
In mod clar cineva din fiecare familie cunoaste toti invitatii...si rolul place cardurilor ii tocmai sa evite situatiile neplacute...daca mireasa nu cunostea cine ii fostul si actualul prieten, cineva care a facut invitatiile trebuia sa stie si daca ar fi fost place cardurile puse ca lumea s-ar fi evitat chestia asta...acum si place cardurile au un rost dar trebuie totusi facuta imparteala cu cap...



eu am patit la nunta nasilor mei ca cineva dragut, a schimbat aranjarea place cardurilor...adik cei care au ajuns inainte s-au asezat um au vrut si le-au imprastiat poe restu...nasa mea cauta innebunita place-cardul nostru care initial era langa prietenii nostri si pan la urma l-a gasit undeva la 2 mese distanta...se pot intampla si accidente de genul asta:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 16 Aug 2007, 23:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
In mod clar cineva din fiecare familie cunoaste toti invitatii...si rolul place cardurilor ii tocmai sa evite situatiile neplacute...daca mireasa nu cunostea cine ii fostul si actualul prieten, cineva care a facut invitatiile trebuia sa stie si daca ar fi fost place cardurile puse ca lumea s-ar fi evitat chestia asta...acum si place cardurile au un rost dar trebuie totusi facuta imparteala cu cap...



la fel cred si eu....mai ales ca acum rest selecte nu mai au mesele alea lungi unde sta ca la parastas...si toata lumea sta cu toata lumea.la mine vor fi mese rotunde , unde invitatii vor sta asa cum ii pun eu..dar dupa bunul lor plac pt ca vor fi intrebati inainte(cand se da confirmarea)

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 16 Aug 2007, 23:23 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:


la fel cred si eu....mai ales ca acum rest selecte nu mai au mesele alea lungi unde sta ca la parastas...si toata lumea sta cu toata lumea.la mine vor fi mese rotunde , unde invitatii vor sta asa cum ii pun eu..dar dupa bunul lor plac pt ca vor fi intrebati inainte(cand se da confirmarea)


Asa am vrut sa facem si noi...si sa avem un tabel afara ca sa le spuna la ce masa sunt asezati....numai ca nu am mai avut timp sa facem toata asezarea asta asa ca mama soacra a fost pe post de tabel si place cards :))

Serios va spun ca dupa nunta o sa vedeti ca toate amanuntele astea nu conteaza deloc!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 16 Aug 2007, 23:29 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Asa am vrut sa facem si noi...si sa avem un tabel afara ca sa le spuna la ce masa sunt asezati....numai ca nu am mai avut timp sa facem toata asezarea asta asa ca mama soacra a fost pe post de tabel si place cards :))

Serios va spun ca dupa nunta o sa vedeti ca toate amanuntele astea nu conteaza deloc!


probabil....dar eu am un stativ la intrare cu o carte pt invitati..unde sunt pusi in ordine alfabetica si place carduri pe masa.
4 pers ii intampina(d-rele si cavalerii)si ii conduc la masa lor.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: invitatii de nunta/meniuri
MesajScris: 17 Aug 2007, 00:07 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:


mai mult de 4 feluri?(!) eu mor cu 4 feluri cand merg la nunti, iar la ultima au fost 3 feluri si tot mi s-a parut prea multa, dar na si eu tot 4 am sa am la nunta ca asa "se poarta":nwink:



Da, cred ca au fost vreo 6 :)) fara sa pun inghetata si tortul care au fost puse separat pe mese :)) nunta era la Sibiu, acolo se servesc ciorbe sau supa...ce or fi :) si o dat seara pe la ora 20:00 ceva ciorba si au mai dat dimineata pe la 5:00 altfel de ciorba...printre care au mai fost, aperitive, aperitiviul cald, friptura cu cartofi piure si dupa ciorba de dimineata s-a mai dat si sarmale...si mie bineinteles ca mi se pare multe :)) mai ales la cat de putin am mancat eu si probabil si alti invitati...a iesit mare paguba :)

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: meniuri/place cards
MesajScris: 17 Aug 2007, 13:10 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:


iti spun eu care e rolul place cardului pt nunta mea....
si eu am fost la o nunta, cu o gasca de 6 prieteni.Am anuntat ca vrem sa stam la aceasi masa....pt ca nu cunosteam pe nimeni aolo....dar surpriza...A trebuit sa stam cate 2 pt ca fiecare s-a asezat unde a vrut.
Eu le pun din timp invitatilor mei cu cine ii pun.sunt sigura ca nu vor fi nemultumiti.


din acest motiv pun si eu place carduri ca sa nu stea cineva printre necunoscuti sa nu aiba cu cine vorbi. Eu ii cunosc şi ii pun pe fiecare in functie de cum se cunosc si se inteleg si va fi cineva care sa ii conduca la mese


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: invitatii de nunta/meniuri
MesajScris: 17 Aug 2007, 14:21 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:


ce e asa de haios?


e ca si cum m-as duce la restaurant si mi-ar spune chelnerul ca am voie sa stau cate ... minute pe fel de mancare :D
stiu ca sunt ore care trebuie respectate si asa se face, dar .... eu ma simt mult mai relaxata fara ora si minutul trecute pe program, mai ales la masa.
in plus, chiar n-am vazut asa ceva la nici o nunta la care am fost.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România