Ultima vizită a fost: Acum este 18 Apr 2024, 17:16


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Nunti tematice
MesajScris: 27 Sep 2006, 01:43 
Nou Venit

Membru din: 26 Sep 2006, 01:43
Mesaje: 10
Citat:

Stiu eu alta romana decat voi? Mi se pare evident ca "de umplutura" nu e decat sa te gandesti ca nasii batrani/tineri sunt mai buni decat ailalti...
Haide fetelor... love, peace and harmony... flower power si toate alea. :D


bravo coradyne! :flower:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunti tematice
MesajScris: 27 Sep 2006, 13:34 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Ma fac sa rad interpretarile gresite. Mai ales ca ma grabeam sa acopar cat mai mute topicuri pt ca plecam de urgenta la srviciu. Poate m-am exprimat gresit....
Nicidecum nu bagatelizam importanta nasilor si a Bisericii Ortodoxe si a tot ce presupune o slujba in acest context. Nu ma refeream la nasi ci la obsesia romancelor de a imprumuta o mie de traditii sau de a se tine de unele nefolositoare. Ma refeream la faptul ca multi accepta nasi impusi de familii in loc sa -si impuna punctul de vedere si sa-si aleaga pe cine vor.
In al doile rand, multa lume prefera sa-si aleaga nasii pe criterii financiare ceea ce mi se pare de kkt.
In al treilea rand prioritatile ar trebui sa fie altele: biserica, primarie si o petrecere reusita + o luna de miere intr-un loc unic. In loc sa e cheltuiasca pe rochii, costume sau nu stiu ce buchete de la nu stiu ce firma, huse de organza sau de matase mai bine s-ar orienta mirii la un vin de calitate, la un meniu usor si la muzica buna. Stiti voi..."forma fara fond"...
Sper ca am fost mai clara de data asta.
PS. Nasii mei sunt de-o varsta cu noi si sunt extraordinari. Ne-am dorit f mult sa fie langa noi si ne ajutam reciproc. Nu mi se pare normal ca ajutorul sa fie asteptat numai din partea lor.!!!!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunti tematice
MesajScris: 27 Sep 2006, 13:48 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:
Ma fac sa rad interpretarile gresite. Mai ales ca ma grabeam sa acopar cat mai mute topicuri pt ca plecam de urgenta la srviciu. Poate m-am exprimat gresit....
Nicidecum nu bagatelizam importanta nasilor si a Bisericii Ortodoxe si a tot ce presupune o slujba in acest context. Nu ma refeream la nasi ci la obsesia romancelor de a imprumuta o mie de traditii sau de a se tine de unele nefolositoare. Ma refeream la faptul ca multi accepta nasi impusi de familii in loc sa -si impuna punctul de vedere si sa-si aleaga pe cine vor.
In al doile rand, multa lume prefera sa-si aleaga nasii pe criterii financiare ceea ce mi se pare de kkt.
In al treilea rand prioritatile ar trebui sa fie altele: biserica, primarie si o petrecere reusita + o luna de miere intr-un loc unic. In loc sa e cheltuiasca pe rochii, costume sau nu stiu ce buchete de la nu stiu ce firma, huse de organza sau de matase mai bine s-ar orienta mirii la un vin de calitate, la un meniu usor si la muzica buna. Stiti voi..."forma fara fond"...
Sper ca am fost mai clara de data asta.
PS. Nasii mei sunt de-o varsta cu noi si sunt extraordinari. Ne-am dorit f mult sa fie langa noi si ne ajutam reciproc. Nu mi se pare normal ca ajutorul sa fie asteptat numai din partea lor.!!!!!


Buna Alex!
Ma bucur ca ai rezolvat micuta problema! a fost neplacut fiindca ieri am discutat despre cuvintele tale in lipsa ta - eram constienta de asta/ cum erau probabil si celelalte fete de pe forum! :ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunti tematice
MesajScris: 27 Sep 2006, 14:06 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:

Buna Alex!
Ma bucur ca ai rezolvat micuta problema! a fost neplacut fiindca ieri am discutat despre cuvintele tale in lipsa ta - eram constienta de asta/ cum erau probabil si celelalte fete de pe forum! :ok:


Merci! Intentia mea este nu sa impun idei ci sa impartasesc din experienta mea, sa-mi spun parerea. Asa cum probabil faceti cu toatele.:flowers:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunti tematice
MesajScris: 27 Sep 2006, 14:12 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

Merci! Intentia mea este nu sa impun idei ci sa impartasesc din experienta mea, sa-mi spun parerea. Asa cum probabil faceti cu toatele.:flowers:


:rolleyes: chiar ma exprimam ieri ceva de genul asta ca nu am inteles de ce vorbesti asa! ai gresit cu termenul "baba" - dar scapari au toti oamenii! sper sa vada fetele mica ta nota explicativa si sa le treaca supararea! cu siguranta!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunti tematice
MesajScris: 27 Sep 2006, 14:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:

:rolleyes: chiar ma exprimam ieri ceva de genul asta ca nu am inteles de ce vorbesti asa! ai gresit cu termenul "baba" - dar scapari au toti oamenii! sper sa vada fetele mica ta nota explicativa si sa le treaca supararea! cu siguranta!


well, nu cred ca era decat o SINGURA fata cu adevarat suparata pe ea, dar cred ca si ei i-a trecut intre timp... :D :D :D nu-i asaaaa?:flowers:

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunti tematice
MesajScris: 27 Sep 2006, 14:22 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

well, nu cred ca era decat o SINGURA fata cu adevarat suparata pe ea, dar cred ca si ei i-a trecut intre timp... :D :D :D nu-i asaaaa?:flowers:


Desigur!:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunti tematice
MesajScris: 27 Sep 2006, 14:26 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:

:rolleyes: chiar ma exprimam ieri ceva de genul asta ca nu am inteles de ce vorbesti asa! ai gresit cu termenul "baba" - dar scapari au toti oamenii! sper sa vada fetele mica ta nota explicativa si sa le treaca supararea! cu siguranta!


Stai ca iar ma ia gura pe dinainte...dar e caracteristic mie...gura bate:back: stiti voi vorba din popor:lol:
Eu nu am nimic cu nasii, dar am avut niste discutii cu niste prieteni inainte de nunta care aveau niste principii in total dezacord cu ale mele. Ceva de genul : daca vine nasul in casa pune-ti sortul si fa repede o tava de placinte (e doar un exemplu) sau credeau in obligativitatea mesei de duminica, sau concediu anual obligatoriu impreuna cu nasii... Cu nasii mei (pe care ii cunosc de 15 ani) e ok, chiar super. Sunt prieteni f buni mai ales ca suntem nascuti in acelasi an si nu au astfel de pretentii. Preferam sa iesim la un restaurant, sau la teatru sau la un picnic impreuna, dar cu cineva mai in varsta (sa nu ma exprim altfel ca vad ca va suparati) este cam neplacut. Parerea mea.
Of...sa fiu atenta pe viitor la ce scriu ca vad ca oamenii sunt sensibili.:~*:flowers:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunti tematice
MesajScris: 27 Sep 2006, 14:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Acestea fiind zise, voi va dati seama cat de tare ne-am departat de la subiect?:unsure:
Am observat acest "tipar" cam la toate subiectele de pe forum: ramanem pe subiect vreo 2-3 pagini, dupa care... plecam la plimbare (asta e termenul elegant pentru "a o lua pe aratura" :p).
In ideea de a reveni la subiect, voi aveti o tema a nuntii? Care si cum e prezenta? Poate mai dam si noi idei, poate mai luam idei... O:):-`

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunti tematice
MesajScris: 27 Sep 2006, 14:38 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

Stai ca iar ma ia gura pe dinainte...dar e caracteristic mie...gura bate:back: stiti voi vorba din popor:lol:
Eu nu am nimic cu nasii, dar am avut niste discutii cu niste prieteni inainte de nunta care aveau niste principii in total dezacord cu ale mele. Ceva de genul : daca vine nasul in casa pune-ti sortul si fa repede o tava de placinte (e doar un exemplu) sau credeau in obligativitatea mesei de duminica, sau concediu anual obligatoriu impreuna cu nasii... Cu nasii mei (pe care ii cunosc de 15 ani) e ok, chiar super. Sunt prieteni f buni mai ales ca suntem nascuti in acelasi an si nu au astfel de pretentii. Preferam sa iesim la un restaurant, sau la teatru sau la un picnic impreuna, dar cu cineva mai in varsta (sa nu ma exprim altfel ca vad ca va suparati) este cam neplacut. Parerea mea.
Of...sa fiu atenta pe viitor la ce scriu ca vad ca oamenii sunt sensibili.:~*:flowers:


Nu cred ca e vorba doar sensibilitatea unora dintre noi! sincer?! ma c-am sperie ideea ca viata merge spre batranete! expresii ca "baba" nu imi produc decat o reactie de cah! :wokno: mai ales ca nimeni nu scapa de vreo varsta anume! :(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunti tematice
MesajScris: 27 Sep 2006, 14:41 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Iar o sa spuneti ca sunt nebuna...
Ce ati spune de o nunta (e nunta pe care mi-as fi dorit-o dar nu am avut timp sa o pun in tema ca mi-a venti ideea prea tarziu si nu mai era timp)in care toti invitatii sa fie imbracati in alb si/sau negru, decoratiunile sa fie alb si negru, etc. Iar mireasa sa fie in rosu corai sau o alta culoare electrica.Eventual dupa ce s-a schimbat de rochia de la biserica. Alte pete de culoare: marturii, cocarde si lumnari. in rest totul (si tortul) alb si negru. Mie, personal, mi se pare f elegant.
Dezavantaje:1. nu poti obliga pe altii la o culoare anume desi toate femeile au macar o rochie neagra"little black dress"
2. carcotasii
3.partea financiara
4.localul
5.altele
Insa teoretic ar fi frumos.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunti tematice
MesajScris: 27 Sep 2006, 14:49 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:
Acestea fiind zise, voi va dati seama cat de tare ne-am departat de la subiect?:unsure:
Am observat acest "tipar" cam la toate subiectele de pe forum: ramanem pe subiect vreo 2-3 pagini, dupa care... plecam la plimbare (asta e termenul elegant pentru "a o lua pe aratura" :p).
In ideea de a reveni la subiect, voi aveti o tema a nuntii? Care si cum e prezenta? Poate mai dam si noi idei, poate mai luam idei... O:):-`


ai dreptate! am o nunta cu tema de toamna/medieval/rustic! ceva sugestii pe ultima suta de metrii?!
:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunti tematice
MesajScris: 27 Sep 2006, 14:52 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:
Iar o sa spuneti ca sunt nebuna...
Ce ati spune de o nunta (e nunta pe care mi-as fi dorit-o dar nu am avut timp sa o pun in tema ca mi-a venti ideea prea tarziu si nu mai era timp)in care toti invitatii sa fie imbracati in alb si/sau negru, decoratiunile sa fie alb si negru, etc. Iar mireasa sa fie in rosu corai sau o alta culoare electrica.Eventual dupa ce s-a schimbat de rochia de la biserica. Alte pete de culoare: marturii, cocarde si lumnari. in rest totul (si tortul) alb si negru. Mie, personal, mi se pare f elegant.
Dezavantaje:1. nu poti obliga pe altii la o culoare anume desi toate femeile au macar o rochie neagra"little black dress"
2. carcotasii
3.partea financiara
4.localul
5.altele
Insa teoretic ar fi frumos.


alb si negru! stilul minimalist! dar atat de rece! :wacko:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunti tematice
MesajScris: 27 Sep 2006, 14:56 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:
Acestea fiind zise, voi va dati seama cat de tare ne-am departat de la subiect?:unsure:
Am observat acest "tipar" cam la toate subiectele de pe forum: ramanem pe subiect vreo 2-3 pagini, dupa care... plecam la plimbare (asta e termenul elegant pentru "a o lua pe aratura" :p).
In ideea de a reveni la subiect, voi aveti o tema a nuntii? Care si cum e prezenta? Poate mai dam si noi idei, poate mai luam idei... O:):-`


La anul v-a avea nunta una din surorile mele! si deja i-am stabilit tema nuntii! sau culorile nuntii! nuante pastel de albastru, lila, roz-bleo! o frumusete!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunti tematice
MesajScris: 27 Sep 2006, 15:04 
Senior

Membru din: 30 Ian 2006, 20:58
Mesaje: 181
Noi am facut nunta la un camping, iar culorile nuntii le-am ales in functie de culorile lor. de ex, portocaliu si albastru. ei aveau o parte din local portocalie si prelata care acoperea terasa era albastru inchis. ei bine, fete de masa au avut tot portocalii. cum ei nu mai facusera nunti niciodata, nu aveau naproane textile, asa ca noi am facut acele naproane, numai ca albastre si brodate cu numele nostru si data nuntii. pentru ca acolo aveau scanune de plastic cu manere, nu puteam folosi traditionalele huse pt nunti, asa ca am facut tot noi perne pentru scaune, tot albastre, si la fel brodate ca si naproanele. la sfarsit le-am daruit invitatilor, care au ramas placut surprinsi. alte chestii de decor au fost aranjamentele florale de pe masa, o cupa de crin alb si trandafirasi portocalii.
inca o chestie tot de noi facuta: terasa respectiva avea o latura descoperita si a trebuit sa ne gandim cum facem un paravan. si am facut un gard din porumb, verde, culesc de pe camp cu vreo 2 zile inainte de nunta. mai erau si stiuleti de porumb pe ei. :D pe langa astea, am mai avut niste cani de lut decorative si niste floarea soarelui, artificiala, de data asta. vreau sa spun ca a dat foarte bine. chiar unii invitati au dat iama in porum si au cules cativa stiuleti. n-em amuzat foarte tare la faza asta. si revenind la combinatia de culori, albastru si portocaliu, poate este mai greu de imaginat pt o nunta, dar va spun ca au dat foarte bine, era atat de vesela sala! a fost altceva decat aranjamentele traditionale.
:flowers:
ps: si sa va mai spun un secret amuzant. tatal meu nu le are deloc cu nuntile, si cand a auzit initial de huse cu funde pentru scaune a zis:" pai cum o sa stau eu, om serios, cu funda la fund toata noaptea? Nici sa nu aud" (X)(X)(X)(X)(X)


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România