Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 13:27


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Domnisoara de onoare
MesajScris: 29 Iun 2008, 19:24 
Nou Venit

Membru din: 29 Iun 2008, 18:57
Mesaje: 1
Buna tuturor
Am cautat ceva pe aici dar sunt atat de multe subiecte si nu am gasit inca ceea ce face domnisoara de onoare inainte si in ziua nuntii.
Prietena mea care se casatoreste in octombrie conteaza pe mine si rolul meu cred ca il va depasii pe cel al unei domnisoare obisnuite.
De exemplu, acum ma uit dupa programul zilei si alte elemente organizatorice.
As vrea sa va rog sa imi spuneti care este rolul domnisoarei de onoare si ce altceva ar mai putea face pe langa.
Multumesc anticipat :ndance:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoara de onoare
MesajScris: 30 Iun 2008, 00:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:
Buna tuturor
Am cautat ceva pe aici dar sunt atat de multe subiecte si nu am gasit inca ceea ce face domnisoara de onoare inainte si in ziua nuntii.
Prietena mea care se casatoreste in octombrie conteaza pe mine si rolul meu cred ca il va depasii pe cel al unei domnisoare obisnuite.
De exemplu, acum ma uit dupa programul zilei si alte elemente organizatorice.
As vrea sa va rog sa imi spuneti care este rolul domnisoarei de onoare si ce altceva ar mai putea face pe langa.
Multumesc anticipat :ndance:


buna. si bine ai venit pe forum. ce frumos ca te interesezi ce e nevoie si care sunt indatoririle tale de domniksoara de onoare, pentru prietena ta. marturisesc ca si mie mi-ar fi placut sa am domnisoare de onoare atat de dragute si "silitoare".
eu cred ca o domnisoara de onoare trebuiesa pastreze legatura cu mireasa saptamanal cu cateva luni inaintea nuntii. chiar daca nu e neaparat ceva de facut, dar sa simta mireasa ca ii esti alaturi si ca se poate bizui pe tine. in plus e frumos sa mergeti impreuna la cumparaturi - rochia de mireasa, sandale, jartiera, flori, rochita ta de domnisoara..etc. Si mai trebuie sa faceti un fel de scenariu cu ce o poti ajuta in ziua nuntii..sa ai grija de rudele ei care poate sunt venite de departe si nu au pe nimeni sa le conduca sau sa le spuna ce sa faca, sa ai o trusa de machiaj la tine, un ruj, o trusa de cusut (plus ac de siguranta), o pereche de ciorapi fini, albi, in cazul in care mireasa poarta..si se rup sa o ajuti sa ii inlocuiasca. sunt convinsa ca si mireasa va avea back-up-ul ei si se va pregati cu tot felul de lucruri, insa e bine ca si tu sa fi pregatita, mai ales ca miresele pot fi foarte emotionate si nervoase si uituce..si atunci de aia exista sprijinul domnisoara de onoare..ea salveaza nunta :nwink:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoara de onoare
MesajScris: 30 Iun 2008, 02:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

buna. si bine ai venit pe forum. ce frumos ca te interesezi ce e nevoie si care sunt indatoririle tale de domniksoara de onoare, pentru prietena ta. marturisesc ca si mie mi-ar fi placut sa am domnisoare de onoare atat de dragute si "silitoare".
eu cred ca o domnisoara de onoare trebuiesa pastreze legatura cu mireasa saptamanal cu cateva luni inaintea nuntii. chiar daca nu e neaparat ceva de facut, dar sa simta mireasa ca ii esti alaturi si ca se poate bizui pe tine. in plus e frumos sa mergeti impreuna la cumparaturi - rochia de mireasa, sandale, jartiera, flori, rochita ta de domnisoara..etc. Si mai trebuie sa faceti un fel de scenariu cu ce o poti ajuta in ziua nuntii..sa ai grija de rudele ei care poate sunt venite de departe si nu au pe nimeni sa le conduca sau sa le spuna ce sa faca, sa ai o trusa de machiaj la tine, un ruj, o trusa de cusut (plus ac de siguranta), o pereche de ciorapi fini, albi, in cazul in care mireasa poarta..si se rup sa o ajuti sa ii inlocuiasca. sunt convinsa ca si mireasa va avea back-up-ul ei si se va pregati cu tot felul de lucruri, insa e bine ca si tu sa fi pregatita, mai ales ca miresele pot fi foarte emotionate si nervoase si uituce..si atunci de aia exista sprijinul domnisoara de onoare..ea salveaza nunta :nwink:


hmmm.....parerea mea e alta.
omnisoara de onoare organizeaza petrecerea burlacelor, sustine moral mireasa inainte de nunta.
In ziua nuntii pune florile in pieptul rudelor, conduce invitatii in sala, pregateste camera mirilor.
:nwink:
acum depinde de dimnisoare si de relatia pe care o ai cu ea, sau ele, dupa caz.Mie imi era cea mai buna prietena.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoara de onoare
MesajScris: 18 Iul 2008, 16:05 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
buna. si bine ai venit pe forum. ce frumos ca te interesezi ce e nevoie si care sunt indatoririle tale de domniksoara de onoare, pentru prietena ta. marturisesc ca si mie mi-ar fi placut sa am domnisoare de onoare atat de dragute si "silitoare".
eu cred ca o domnisoara de onoare trebuiesa pastreze legatura cu mireasa saptamanal cu cateva luni inaintea nuntii. chiar daca nu e neaparat ceva de facut, dar sa simta mireasa ca ii esti alaturi si ca se poate bizui pe tine. in plus e frumos sa mergeti impreuna la cumparaturi - rochia de mireasa, sandale, jartiera, flori, rochita ta de domnisoara..etc. Si mai trebuie sa faceti un fel de scenariu cu ce o poti ajuta in ziua nuntii..sa ai grija de rudele ei care poate sunt venite de departe si nu au pe nimeni sa le conduca sau sa le spuna ce sa faca, sa ai o trusa de machiaj la tine, un ruj, o trusa de cusut (plus ac de siguranta), o pereche de ciorapi fini, albi, in cazul in care mireasa poarta..si se rup sa o ajuti sa ii inlocuiasca. sunt convinsa ca si mireasa va avea back-up-ul ei si se va pregati cu tot felul de lucruri, insa e bine ca si tu sa fi pregatita, mai ales ca miresele pot fi foarte emotionate si nervoase si uituce..si atunci de aia exista sprijinul domnisoara de onoare..ea salveaza nunta :nwink:


sunt perfect de acord cu Dariuca...si mie asa mi-ar placea sa fie domnisoarele mele. intr-adevar una din ele m-a carat peste tot prin timisoara in cautarea rochiei si imi purtase si noroc...celelalte se streseaza si ele, una cu rochia ei ca nu stie cu ce sa se imbrace, alta ma intreaba intr-una de nunta, unul din domnisori!!! se streseaza rau ca el ce are de facut ca eu sa i zic ca daca nu merge ceva la nunta mea el nu si-o va ierta:love:sunt atat de scumpi de numa...
la noi obiceiul este asa (deci strict oganizatoric vorbind, pe langa sustinerea morala de care zicea si Dariu si sa simta mireasa ca esti acolo orice ar fi:ok:): domnisorii merg la mire sa il ia de acas si ei tin lumanarile. impreuna cu mirele merg dupa nasi iar dupa aceea toti vin dupa mireasa. daca e nunta catolica sau se doreste ca mirele sa nu vada mireasa pana la biserica poate domnisoara principala:ok:sa mearga sa ia mirele si sa ramana cu el pana ce domnisorul ei merge dupa mireasa:ok:...odata ajunsi la mireasa, mireasa e cea care pune cocardele in pieptul mirelui, nasilor si domnisorilor -cel putin asa a fost la ultima nunta-...domnisori pot ajuta la servirea invitatilor cu praji si bautura.
ajunsi la biserica ei stau de o parte si alta a mirilor si nasilor. asa a fost la toate nuntile unde am fost -si ca domnisoara- (si intra fie imediat inaintea mirelui fie imediat dupa, inainte de mireasa).
la sala...exista cateva "obligatii" de fapt puteti oferi ajutor mirilor, adica...la noi vom vorbi cu doua perechi de domnisori sa stea la intrare si sa intampine invitatii cautandu-i pe lista si spunandu-le exact unde la ce mese au locurile:ok: ei vor avea oricum masa exact langa intrare...
cel mai important rol inainte de toate e faptul ca trebuie sa pastreze buna-dispozitie. in ce fel? ca doar nu se vor maimutari...sa danseze sa zambeasca in permanenta sa vorbeasca cu invitatii:ok:si sa fie mereu cu atentia in patru pt orice gen de probleme ce pot aparea, pt a le usura seara mirilor (cum zicea Dariuci in caz de un ciorap rupt, un ac de siguranta...)

si sa va zic si o faza funny, domnisoara fiind pe langa cea mai buna prietena a miresei, miresuca gravidutza in luna a 4a avea nevoie deseori la baie, plus probleme cu rochia mare pe crinolina tot timpul am mers impreuna si o ajutam:ok: tot timpul radem cand ne amintim. de cate ori ieseam o aranjam si ii mai desfaceam putintel din corset sa se simta si pitica bine:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoara de onoare
MesajScris: 18 Iul 2008, 16:07 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
si apropos Daqmar, felicitari prietenei tale, o nunta minunata si o casnicie ce s-o intreaca:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoara de onoare
MesajScris: 26 Oct 2013, 14:34 
Junior

Membru din: 06 Oct 2012, 18:17
Mesaje: 93
eu am sa 3 domnisoare , dar despre domnisori nu se pune pb :)?


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România