Ultima vizită a fost: Acum este 29 Mar 2024, 00:05


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Nunta facuta de noi
MesajScris: 21 Aug 2009, 13:57 
Diva

Membru din: 18 Sep 2006, 18:24
Mesaje: 640
Scuze ca nu am mai raspuns.Nunta o vom avea in eforie nord.Inca nu am stabilit restaurantul.Trebuie sa definitivam lista de invitati cu parintii mei si abea apoi ne gandim la unul.Poate mergem si si vorbim.Sa vedem. :ndance:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunta facuta de noi
MesajScris: 01 Sep 2009, 15:36 
Nou Venit

Membru din: 28 Aug 2009, 15:29
Mesaje: 3
Noi vom avea nunta peste un an ( 21.08.2010) , daca am rezervat sala , ce mai avem acum de facut.Pentru ca am intrebat mai multe cupluri si parerile sunt impartite.
Ma puteti ajuta si pe mine ?


Ioana G :npray:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunta facuta de noi
MesajScris: 01 Sep 2009, 15:52 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
Noi vom avea nunta peste un an ( 21.08.2010) , daca am rezervat sala , ce mai avem acum de facut.Pentru ca am intrebat mai multe cupluri si parerile sunt impartite.
Ma puteti ajuta si pe mine? Ioana G :npray:


in primul rand felicitari! apoi, urmeaza sa cauti bine o firma de foto-video , lautari/dj, biserica

Cu 14-12 luni inainte de nunta:

- stabiliti bugetul de care puteti dispune pentru nunta;
- stabiliti ce fel de nunta doriti: intr-un cadru intim sau cu multi invitati , in aer liber sau intr-un local, la un restaurant, la o cantina sau acasa ;
- angajati o agentie de organizari de evenimente (full-service)
- rezervati localul (restaurantul sau cantina)
- in cazul in care doriti o nunta in aer liber sau acasa la dumneavoastra contractati o firma de catering;
- inchiriati accesoriile necesare pentru o nunta in aer liber: cort, scaune, mese si fete de masa ( in cazul in care aceste accesorii nu sunt asigurate de firma de catering)
- rezervati biserica unde se va oficia casatoria si alegeti preotul care va oficia cununia religioasa;
- alegeti un fotograf profesionist, dupa ce ati vazut un album cu fotografii realizate chiar de el;
- contractati un cameraman sau chiar doi (pentru a avea 2 puncte de vedere) tot pe baza unui portofoliu
- nu uitati de DJ si un decorator sau un florar care va realiza o ambianta placuta.

Cu 10 luni inainte:

- trimiteti mail-uri rudelor sau prietenilor din strainatate pentru a le face cunoscut intentia voastra de a va casatori precizand data exacta si dorinta de a-i avea alaturi;
- stabiliti cine vor fi perechile de nasi (parintii spirituali), cavalerii si domnisoarele de onoare ;
- alegeti impreuna cu organizatorul de nunta sau cu decoratorul care vor fi culorile sau tematica ce vor domina nunta voastra si stabiliti in linii mari ceea ce doriti;

Cu 8 luni inainte:

-...este randul rochiei de mireasa si a costumului de mire! Probati, examinati si faceti-va o idee despre modelul sau stilul care doriti sa va reprezinte ( este important sa tineti cont de tematica aleasa: daca ati stabilit ca decoratiunile vor fi clasice, este bine sa alegeti o rochie clasica);
- impreuna cu domnisoarele de onoare si partenerii lor alegeti tinutele si contactati o Casa de Moda sau un atelier de croitorie pentru realizarea lor; (daca este cazul)
- inchirierea unei limuzine sau a unei masini de epoca pentru nunta.



Cu 6 luni inainte:

- incepeti sa frecventati un salon de infrumusetare (pentru tratamente cosmetice, alegerea culorii parului, realizarea masajelor anticelulitice) si o sala de fitness pentru a va pregati pentru marele eveniment;
- cumparati sau comandati rochia de mireasa si costumul de mire;
- alegeti destinatia pentru luna de miere si incepeti demersurile pentru obtinerea vizei, daca este cazul;
- stabiliti detaliile pentru petrecerea Burlacilor (daca este cazul).

Cu 4 luni inainte:

- cumparati celelalte accesorii necesare nuntii: verighetele, pantofii de mireasa, pantofii mirelui, camasa, cravata sau lavaliera, vesta, lenjeria de corp;
- incepeti sa purtati pantofii de mireasa pentru a va acomoda cu noua incaltaminte din timp;
- stabiliti programul de la biserica pas cu pas impreuna cu preotul, eventual puteti contacta un cor sau o orchestra pentru a canta in ziua nuntii voastre;
- finalizati lista de invitati si consultati cat mai multe oferte de invitatii de nunta;
- intalniti-va cu DJ-ul pentru a pune la puct detaliile din punct de vedere musical: melodiile voastre preferate, alegerea pieselor care vor acompania intrarea voastra in sala de receptie ( daca nu doriti sa folositi clasicele Marsuri Nuptiale), piesa pe care veti dansa voi sau piesa care va anunta Tortul Miresei.

Cu 3 luni inainte:

- comandati sau realizati dumneavoastra invitatiile de nunta si cardurile de confirmare;
- intalniti-va cu decoratorul pentru a pune la punct detaliile;
- cumparati accesoriile pentru decor: panglici, voal, tul, materiale, daca nu ati apelat la un decorator;
- consultati ofertele de la laboratoarele de cofetarie, degustati cat mai multe feluri de torturi si alegeti in cunostinta de cauza;
- cumparati sau comandati micile cadouri pe care le veti da invitatilor la nunta ca semn de multumire (lumanari inscriptionate cu numele vostru, saculeti cu bomboane, mini-torturi personalizate, etc...)
- incepeti sa frecventati un solar pentru a da culoare tenului dumneavoastra.

Cu 2 luni inainte:

- impartiti invitatiile si cardurile de confirmare;
- rezervati o zi pentru proba coafurii si a machiajului la salonul de infrumusetare;
- stabiliti detaliile cu hair-stylistul si make-up artistul: coafura si machiajul vor fi realizate la salon sau la dumneavoastra acasa ( depinde de disponibilitatea acestora);
- faceti ultimele probe in cazul in care rochia de mireasa sau costumul de mire le-ati comandat la o Casa de Moda sau la un Salon de Croitorie.

Cu o luna inainte de nunta:

- intalniti-va cu fotograful pentru a stabili ultimele detalii: numarul aproximativ de poze, eventualele cadre pe care le doriti, etc... si fixarea orei pentru ziua nuntii;
- programati-va la Starea Civila si intocmiti documentele oficiale de care aveti nevoie;
- intalniti-va cu decoratorul pentru a pune la punct ultimile detalii;
- stabiliti meniul de nunta;

Cu 3 saptamani inainte:

- contactati telefonic toti invitatii care nu si-au confirmat prezenta, astfel incat sa stiti exact numarul total de oaspeti;
- gasiti solutii pentru invitatii veniti de departe: rezervati camere la hotel sau repartizati-i la rude si prieteni, in functie de posibilitati;
- comandati cardurile de asezare a invitatilor la mese;
- dati listele cu invitati la 2 rude, una din partea mirelui si alta din partea miresei care vor avea rolul de gazde; Aceste gazde trebuie sa conduca oaspetii la locurile lor in sala de nunta.

Cu 2 saptamani inainte:

- Important! Abia acum faceti testele si examenele medicale deoarece valabilitatea lor este de 10 zile!
- vopsiti-va parul, acasa sau la coafor, pentru ultima oara inainte de nunta, pentru a-i accentua nuanta;
- faceti o ultima proba de machiaj si coafura impreuna cu stilistii dumneavoastra;
- probati rochia de mireasa, costumul de mire, pantofii, etc...

Cu o saptamana inainte:

- verificati telefonic daca toti cei care sunt implicati in realizarea evenimentului pot respecta termenele si daca totul decurge conform planului;
- incepeti sa impachetati pentru luna de miere;
- ridicati de la Agentia de turism biletele pentru voiajul de nunta.

Cu 3 zile inainte de nunta:

- mergeti la cosmetica pentru manichiura, pedichiura, depilare si pensarea sprancenelor;
- faceti gimnastica cat mai multa si supuneti-va unor masaje de relaxare.

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunta facuta de noi
MesajScris: 06 Sep 2009, 22:56 
Nou Venit

Membru din: 07 Sep 2009, 01:40
Mesaje: 1
elleea scrie:
Buna ziua doamnelor,viitoarelor doamne si mamici :hap_w:.
Rugaminte mare sa ma ajutati si pe mine.Noi facem nunta peste 1 an, mai exact 18.09.2010.Nu avem de unde sa cerem bani si atunci ne beazam pe salariile noastre.Pe langa faptul ca nu stiu de unde s-o iau si incotro sa ma indrept, ajutati-ma si pe mine cu idei pentru o nunta mica,dichisita dar care nu necesita un buget mare.Vrem sa fie camd de 50,60 maxim 70 persoane.
Va multumesc.
:~*:mellow::sad:



Buna,

si eu am fost mireasa in vara asta, asa cum s-a mai scris, cu siguranta vrei reusi. Multe din treburi le puteti face impreuna, tu si viitorul sot, dar din pacate, nu poti sa le faci pe toate....doar esti personajul principal din poveste.....e bine sa-i lasi si pe altii sa te ajute.
Uite, eu spre exemplu, mi-am dorit fff mult sa-mi inchiriez rochita, pt ca nu doream sa dau multi bani pe o rochie de-o noapte. Din pacate nu am gasit ceea ce mi-am dori, si asa, am ajuns sa-mi fac la comanda rochita dorita. Oricum, am ajuns mult mai ieftin decat daca as fi cumparat-o. Asa ca, daca vrei, si te-ai gandit la ideea inchirierii sau sa-ti faci rochita pe comanda, te pot ajunta cu mare placere. Eu am si un blog unde poti citi mai multe: http://rochiemireasa.blogspot.com/.


Fişiere ataşate:
rochie pajiste_resize[1].jpg
rochie pajiste_resize[1].jpg [ 64.6 KiB | Vizualizat de 16676 ori ]
Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunta facuta de noi
MesajScris: 07 Sep 2009, 10:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Buna,

si eu am fost mireasa in vara asta, asa cum s-a mai scris, cu siguranta vrei reusi. Multe din treburi le puteti face impreuna, tu si viitorul sot, dar din pacate, nu poti sa le faci pe toate....doar esti personajul principal din poveste.....e bine sa-i lasi si pe altii sa te ajute.
Uite, eu spre exemplu, mi-am dorit fff mult sa-mi inchiriez rochita, pt ca nu doream sa dau multi bani pe o rochie de-o noapte. Din pacate nu am gasit ceea ce mi-am dori, si asa, am ajuns sa-mi fac la comanda rochita dorita. Oricum, am ajuns mult mai ieftin decat daca as fi cumparat-o. Asa ca, daca vrei, si te-ai gandit la ideea inchirierii sau sa-ti faci rochita pe comanda, te pot ajunta cu mare placere. Eu am si un blog unde poti citi mai multe: http://rochiemireasa.blogspot.com/.[/quote]

de ce nu te inscri la furnizori daca tot faci reclama?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunta facuta de noi
MesajScris: 31 Dec 2009, 11:03 
Nou Venit

Membru din: 08 Noi 2006, 13:50
Mesaje: 11
Si noi tot singuri ne-am facut nunta, dar ne-am descurcat. Am strans banuti timp de 2 ani si am luat din timp cam tot ce ne trebuia.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunta facuta de noi
MesajScris: 27 Ian 2010, 17:05 
Nou Venit
Avatar utilizator

Membru din: 05 Noi 2009, 20:03
Mesaje: 12
Localitate: cluj-napoca
ce rochie frumoasa ai avut!

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunta facuta de noi
MesajScris: 27 Ian 2010, 17:09 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
cu 3 zile inainte pentru manichiura?
cam mult, parerea mea..

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunta facuta de noi
MesajScris: 06 Oct 2011, 14:29 
Nou Venit

Membru din: 06 Oct 2011, 16:11
Mesaje: 2
buna!! sa stii Ayrun ca am notat tot :)), pana acum mi se parea "floare la ureche", dar citindu-va mesajele imi dau seama ca sunt atat de multe de facut..atatea detalii..
si noi tot singurei vrem sa o facem, dar eu am exclus din start buchetelele de pus in piept si in loc de marturii (care sincer mi se par o investitie facuta degeaba,la ce nunti am fost nu s-a inghesuit mai nimeni sa le ia ca si amintiri) m-am gandit ca ar fi o idee buna ca la intrare sa facem o poza cu fiecare cuplu si cand pleaca sa le-o dam, de pastrat o pastreaza si peste ani cand se mai uita prin poze....
noi am rezervat deja localul si in pretul meniului sunt incluse husele de scaun cu fonde de culoarea aleasa si fetele de masa, servetelele decorative si pt un pret rezonabil aranjamentele din flori de pe mese.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunta facuta de noi
MesajScris: 01 Feb 2012, 19:17 
Nou Venit

Membru din: 01 Feb 2012, 21:13
Mesaje: 7
elleea scrie:
Buna ziua doamnelor,viitoarelor doamne si mamici :hap_w:.
Rugaminte mare sa ma ajutati si pe mine.Noi facem nunta peste 1 an, mai exact 18.09.2010.Nu avem de unde sa cerem bani si atunci ne beazam pe salariile noastre.Pe langa faptul ca nu stiu de unde s-o iau si incotro sa ma indrept, ajutati-ma si pe mine cu idei pentru o nunta mica,dichisita dar care nu necesita un buget mare.Vrem sa fie camd de 50,60 maxim 70 persoane.
Va multumesc.
:~*:mellow::sad:

Parere mea este sa nu chelui mult cu chesti gen decoratiuni, ai amre grija de unde iti iei rochia de mireasa cei de la Casa Anke stiu ca au preturi rezonabile daca sunteti din Bucuresti,Cred ca daca esti chibzuita o faci cu un buget de vre-o 15 000 daca folosesti si banii de dar!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunta facuta de noi
MesajScris: 01 Feb 2012, 19:17 
Nou Venit

Membru din: 01 Feb 2012, 21:13
Mesaje: 7
elleea scrie:
Buna ziua doamnelor,viitoarelor doamne si mamici :hap_w:.
Rugaminte mare sa ma ajutati si pe mine.Noi facem nunta peste 1 an, mai exact 18.09.2010.Nu avem de unde sa cerem bani si atunci ne beazam pe salariile noastre.Pe langa faptul ca nu stiu de unde s-o iau si incotro sa ma indrept, ajutati-ma si pe mine cu idei pentru o nunta mica,dichisita dar care nu necesita un buget mare.Vrem sa fie camd de 50,60 maxim 70 persoane.
Va multumesc.
:~*:mellow::sad:

Parere mea este sa nu chelui mult cu chesti gen decoratiuni, ai amre grija de unde iti iei rochia de mireasa cei de la Casa Anke stiu ca au preturi rezonabile daca sunteti din Bucuresti,Cred ca daca esti chibzuita o faci cu un buget de vre-o 15 000 daca folosesti si banii de dar!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunta facuta de noi
MesajScris: 30 Mar 2012, 11:58 
Nou Venit

Membru din: 30 Mar 2012, 14:55
Mesaje: 2
Localitate: Bucuresti
Abia astept sa fac si eu pregatiri pentru nunta :X:X


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunta facuta de noi
MesajScris: 04 Apr 2012, 11:53 
Nou Venit

Membru din: 30 Mar 2012, 19:50
Mesaje: 2
Anul acesta imi voi uni destinul si problema mare a ramas bugetul care este foarte chibzuit avand in vedere ca sunt ani de criza ,eu m am orientat spre saloane deschise noi care au oferte foarte avantajose in primul an :hap_w:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Nou in Romania
MesajScris: 19 Iun 2012, 15:30 
Junior

Membru din: 18 Iun 2012, 12:53
Mesaje: 59
Nu stiu daca ati aflat inca de Momentos!

Sunt cativa baieti isteti care au reusit sa faca ravagii la toate evenimentele unde au participat atat nunti cat si alte evenimente corporate.

Vin la eveniment cu echipamentul necesar, prelucreaza pozele pe loc si in final le afiseaza pe 1 -2 panouri magnetice iar toti invitatii isi aleg propria poza .

Mai multe detalii gasiti pe www.momentos.ro si bineinteles pe facebook
http://www.facebook.com/momentosmagnets


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunta facuta de noi
MesajScris: 21 Ian 2013, 21:31 
Nou Venit

Membru din: 21 Ian 2013, 13:57
Mesaje: 7
Multumim pentru raspunsuri.sunt de mare ajutor

_________________
sali de nunti


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunta facuta de noi
MesajScris: 08 Feb 2013, 18:30 
Nou Venit

Membru din: 08 Feb 2013, 20:18
Mesaje: 4
infinity scrie:
Anul acesta imi voi uni destinul si problema mare a ramas bugetul care este foarte chibzuit avand in vedere ca sunt ani de criza ,eu m am orientat spre saloane deschise noi care au oferte foarte avantajose in primul an :hap_w:

SI NOI SUNTEM IN ACEEEASI SITUATIE CAUT PE FORUMURI SALOANE CU CEVA OFERTE


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunta facuta de noi
MesajScris: 23 Mai 2013, 15:46 
Senior

Membru din: 06 Oct 2012, 03:33
Mesaje: 155
Am scapat de asa ceva , se ocupa cei de la restaurant unde imi fac nunta _Salon Du Mariage :hap_w: :hap_w: :hap_w:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunta facuta de noi
MesajScris: 23 Mai 2013, 15:47 
Senior

Membru din: 06 Oct 2012, 03:33
Mesaje: 155
catalina_ct scrie:
buna!! sa stii Ayrun ca am notat tot :)), pana acum mi se parea "floare la ureche", dar citindu-va mesajele imi dau seama ca sunt atat de multe de facut..atatea detalii..
si noi tot singurei vrem sa o facem, dar eu am exclus din start buchetelele de pus in piept si in loc de marturii (care sincer mi se par o investitie facuta degeaba,la ce nunti am fost nu s-a inghesuit mai nimeni sa le ia ca si amintiri) m-am gandit ca ar fi o idee buna ca la intrare sa facem o poza cu fiecare cuplu si cand pleaca sa le-o dam, de pastrat o pastreaza si peste ani cand se mai uita prin poze....
noi am rezervat deja localul si in pretul meniului sunt incluse husele de scaun cu fonde de culoarea aleasa si fetele de masa, servetelele decorative si pt un pret rezonabil aranjamentele din flori de pe mese.


Faza cu pozele e asa si asa..daca le pui intr-o rama simpla , sau ceva pe langa sa zic ca mai merge insa oricum invitatii vor avea 2-3 poze macar drept amintire


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunta facuta de noi
MesajScris: 23 Mai 2013, 15:53 
Senior

Membru din: 06 Oct 2012, 03:33
Mesaje: 155
Cat_Eyes scrie:
cu 3 zile inainte pentru manichiura?
cam mult, parerea mea..


cu o zi inainte e suficient


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România