Ultima vizită a fost: Acum este 18 Mai 2024, 01:37


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 178 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Vesnicele superstitii...vol II
MesajScris: 15 Mar 2007, 20:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Citat:
:nlol: e mortala faza asta cu calcatul pe picoare...
de unde vine?
si ce mai inseamna? asa ca sa ma amuz....
ca alta treaba nu am atunci decat de calcat...
si daca cumva reprezinta faza cu ..sa fie la picioarele tale....
am sa il bat la cap dupa aia..daca nu e numai al meu...:D..de o sa ii treaca
(X)

Dam asa este, se zice ca daca il calci pe picior in casa tu esti cea care da tonul adic ail ai sup papuc cu alte cuvinte(X)Daca nu te calca el intaii..:ndance:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vesnicele superstitii...vol II
MesajScris: 15 Mar 2007, 20:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Citat:
nu scumpo, tu esti doar realista! nu-ti bate capul cu detalii nefolositoare!

Nu stiu daca sunt folositoare sau nu dar ramaii cu o amintire destul de nostima..:-`

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vesnicele superstitii...vol II
MesajScris: 24 Mar 2007, 13:45 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Gata nu mai sunt superstitzioase? le-am corupt pe toate?:njump::njump::p

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vesnicele superstitii...vol II
MesajScris: 27 Mar 2007, 15:01 
Nou Venit

Membru din: 23 Iul 2006, 14:47
Mesaje: 49
Citat:
Fetelor,sa nu probati in viata voastra rochii de mireasa inainte de nunta......eu am probat acum 2 saptamani si nu ma mai logodesc...:nscmoll:...Cele care nu cred...probati si o sa vedeti:nscmoll:Nu eram nici eu superstitioasa dar vad ca s-a ''indeplinit'' superstitia

pe bune,chiar nu cred in asa ceva.intr-adevar,e mai simplu sa dam vina pe superstitii in loc sa ne complicam cautand motive...si in plus,cum as putea purta la nunta o rochitza fara ca eu sa o fi probat-o inainte?!:gun::gun:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vesnicele superstitii...vol II
MesajScris: 27 Mar 2007, 22:41 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Citat:
pe bune,chiar nu cred in asa ceva.intr-adevar,e mai simplu sa dam vina pe superstitii in loc sa ne complicam cautand motive...si in plus,cum as putea purta la nunta o rochitza fara ca eu sa o fi probat-o inainte?!:gun::gun:

Nici la ea nu sa indeplinit superstitzia ca era doar o pacaleala din partea prietenului, a vrut doar sa o induca in eroare:ndance::nlol:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vesnicele superstitii...vol II
MesajScris: 21 Mai 2007, 18:05 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
apropos de superstitii...am auzit si eu cateva de ceva timp...cica e ceva in legatura cu cununiile (coroanele) care ti le pune preotul la biserica, ca trebuie sa stea drepte sa nu cada pe o parte, dar acum insa nu am primit si explicatii ce inseamna daca se duc pe o parte, ca persoana respectiva nu stia. mi-a zis doar ca nu e bine si stie ca trebuie sa stea drepte. daca stiti voi ceva spuneti-mi si mie, nu ca as fi eu o superstitioasa, dar asa pt cultura mea generala:nwink:
si inca ceva...se zice ca daca ti se rupe rochita, voalul sau tocul la pantof in noapte nuntii inseamna ca divortezi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vesnicele superstitii...vol II
MesajScris: 21 Mai 2007, 18:11 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
deoarece am citit la acest topic si ceva de intalnirea a doua mirese, va zic ceea ce stiu eu despre acest lucru:dacain ziua nuntii te intalnesti cu alta mireasa, se zice ca e ghinion (divort) asta doar daca
se intalnesc miresele inainte sa fie cununate, sau doar una este...daca se intalnesc miresel dupa ce au fost cununate nu e problema. asta e ceea ce stiu eu.
eu stiu de acesta superstitie de cand am fost la o nunta unde parintii mei au cununat si cand am intrat in curtea bisericii, am aflat ca este o cununie inuntru si astfel toata lumea a indrumat mireasa sa mearga in spatele bisericii pt a nu se vedea cu mireasa care va iesi.
astfel am stat aproape toti invitatii dupa biserica cam 15 min dupa care un cavaler a venit si ne-a anuntat ca mireasa respectiva plecase:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vesnicele superstitii...vol II
MesajScris: 21 Mai 2007, 18:28 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:
apropos de superstitii...am auzit si eu cateva de ceva timp...cica e ceva in legatura cu cununiile (coroanele) care ti le pune preotul la biserica, ca trebuie sa stea drepte sa nu cada pe o parte, dar acum insa nu am primit si explicatii ce inseamna daca se duc pe o parte, ca persoana respectiva nu stia. mi-a zis doar ca nu e bine si stie ca trebuie sa stea drepte. daca stiti voi ceva spuneti-mi si mie, nu ca as fi eu o superstitioasa, dar asa pt cultura mea generala:nwink:
si inca ceva...se zice ca daca ti se rupe rochita, voalul sau tocul la pantof in noapte nuntii inseamna ca divortezi.


Parerea mea e ca atunci cand romanul nu are ce face se apuca si inventeaza o legenda/ supertitie din asta ca sa faca si ceilalti -credulii- ceva.
Povesti! Daca stai sa te impotmolesti la fiecare pas facut sau sa apleci urechea la fiecare gura, nu mai apuci sa te bucuri de nimic.
Intr-un studiu facut de Discovery se spunea candava ca suntem unul dintre cele mai superstitioase popoare...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vesnicele superstitii...vol II
MesajScris: 21 Mai 2007, 18:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
apropos de superstitii...am auzit si eu cateva de ceva timp...cica e ceva in legatura cu cununiile (coroanele) care ti le pune preotul la biserica, ca trebuie sa stea drepte sa nu cada pe o parte, dar acum insa nu am primit si explicatii ce inseamna daca se duc pe o parte, ca persoana respectiva nu stia. mi-a zis doar ca nu e bine si stie ca trebuie sa stea drepte.
crede-ma ca nimeni nu stie exact sa explice idioteniile astea legate de superstitii!! Babele atat stiu sa spuna :" Nu e bine!" " Vaaaaai , e ghinion!" Nu exista insa explicatii logice ci numai afirmatii! Nu stiu cati au demonstrat ca exista, intr-adevar, belele daca vezi alta mireasa sau mai stiu eu ce ti se intampla! Numai aberatii peste tot! Si voi stati sa le ascultati si sa le dati crezare!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vesnicele superstitii...vol II
MesajScris: 21 Mai 2007, 21:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
Din "top superstitii" (clasament proprietate personala):
1. aduce ghinion sa porti aur la nunta (eventual faci verighetele din plastic :-`)
2. daca schimbi pantofii o sa schimbi si barbatul (!)


:nlol::nlol::nlol:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vesnicele superstitii...vol II
MesajScris: 21 Mai 2007, 21:23 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
pe bune,chiar nu cred in asa ceva.intr-adevar,e mai simplu sa dam vina pe superstitii in loc sa ne complicam cautand motive...si in plus,cum as putea purta la nunta o rochitza fara ca eu sa o fi probat-o inainte?!:gun::gun:


Complet de acord, nici eu nu cred asemenea prostii

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vesnicele superstitii...vol II
MesajScris: 21 Mai 2007, 22:04 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Din "top superstitii" (clasament proprietate personala):
1. aduce ghinion sa porti aur la nunta (eventual faci verighetele din plastic :-`)
2. daca schimbi pantofii o sa schimbi si barbatul (!)


pe astea 2 nici nu le stiam. suuper tari, nu am ce sa zic:nlol::nlol::nlol:
eu stiam ca verigheta e musai sa fie de aur...interesante si superstitiile astea:nlol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vesnicele superstitii...vol II
MesajScris: 21 Mai 2007, 22:06 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
crede-ma ca nimeni nu stie exact sa explice idioteniile astea legate de superstitii!! Babele atat stiu sa spuna :" Nu e bine!" " Vaaaaai , e ghinion!" Nu exista insa explicatii logice ci numai afirmatii! Nu stiu cati au demonstrat ca exista, intr-adevar, belele daca vezi alta mireasa sau mai stiu eu ce ti se intampla! Numai aberatii peste tot! Si voi stati sa le ascultati si sa le dati crezare!



crezare nu le dau deloc, doar ce le-am auzit si vroiam sa le impartasesc si cu voi...eu oricum nu sunt superstitioasa...nu am traba nici cu trecutul pe sub scara, cu pisica neagra...etc...:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vesnicele superstitii...vol II
MesajScris: 22 Mai 2007, 03:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Din "top superstitii" (clasament proprietate personala):
1. aduce ghinion sa porti aur la nunta (eventual faci verighetele din plastic :-`)
2. daca schimbi pantofii o sa schimbi si barbatul (!)


aste sunt mortale...nu le-am mai auzit.(X)(X)(X):nlol::nlol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vesnicele superstitii...vol II
MesajScris: 22 Mai 2007, 19:22 
Junior

Membru din: 22 Mar 2006, 17:15
Mesaje: 83
Nu stiu daca s-a pomenit de asta sau nu, dar mai am si eu una.

Eu si sora mea suntem nascute in aceeasi luna si se zice ca ne numim "frati" (surori)lunatici. Cu alte cuvinte, inainte de a intra in biserica, in ziua nuntii, trebuie sa rupem o furca de lemn amandoua, ca sa nu avem ghinion in casnicie. Eu am auzit una si mai urata cu asta. Din cei doi, frate si sora, pentru ca nu au rupt furca, unul dintre ei incearca sa se omoare. :huh: Eu am nunta la anul si deja caut furca de lemn :wacko:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vesnicele superstitii...vol II
MesajScris: 22 Mai 2007, 19:41 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Nu stiu daca s-a pomenit de asta sau nu, dar mai am si eu una.

Eu si sora mea suntem nascute in aceeasi luna si se zice ca ne numim "frati" (surori)lunatici. Cu alte cuvinte, inainte de a intra in biserica, in ziua nuntii, trebuie sa rupem o furca de lemn amandoua, ca sa nu avem ghinion in casnicie. Eu am auzit una si mai urata cu asta. Din cei doi, frate si sora, pentru ca nu au rupt furca, unul dintre ei incearca sa se omoare. :huh: Eu am nunta la anul si deja caut furca de lemn :wacko:



(X)(X)(X) asta n-o mai stiam...si iubitul meu are un frate care e nascut in aceeasi luna , cu 2 ani mai devereme ca el...dar nu cred asa ceva...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vesnicele superstitii...vol II
MesajScris: 22 Mai 2007, 20:11 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:
Din "top superstitii" (clasament proprietate personala):
1. aduce ghinion sa porti aur la nunta (eventual faci verighetele din plastic :-`)
2. daca schimbi pantofii o sa schimbi si barbatul (!)


(X) le-am incalcat pe amandoua!:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vesnicele superstitii...vol II
MesajScris: 22 Mai 2007, 23:10 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Si eu, logic! :nlol:



si eu le voi incalca 100%!:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 178 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România