Ultima vizită a fost: Acum este 03 Mai 2024, 17:33


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 309 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: cununia religioasa
MesajScris: 06 Sep 2007, 15:50 
Senior

Membru din: 31 Aug 2007, 19:58
Mesaje: 115
Parerea mea e ca preotii accepta acest lucru pt bani. Poate gresesc dar oricum regulile sunt scrise si stiti ft bine si preotii sunt oameni si gresesc. In ultimul timp ati auzit si voi la tv cate ilegalitati fac acestia. Deci ...
Legat d restaurant: observ ca mai e destul pana la nunta ta si sincer nu cred ca restaurantul ar fii o problema.
Oricum din partea mea mult noroc si o nunta asa cum ti-ai dorit!!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cununia religioasa
MesajScris: 06 Sep 2007, 16:26 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:
Ok fetelor..voi spune-ti ca aceste persoane au patit ce-au patit pt ca s-au casatorit in post. Asta ce inseamna ca toti cei care se casatoresc in post, pt ca pur si simplu nu mai gasesc data libera la restaurant, vor avea cine stie ce probleme? Probleme daca iti e sa le ai..le ai oricum, caci doar nu ar fi primul pacat! Si pun problema si altfel, preotul a spus ca este ok data alesa de noi, daca nu ar fi..de ce ne-ar mai cununa? nu e si pacatul lui? ar trebui si el sa aibe mai mari probleme decat noi, caci doar e preot! In orice caz..nu e bine nunta in post, dar nici sa traiesti in pacat fara sa te casatoresti nu e bine..asa ca..intr-un fel sau altul tot pacatuim! Dumnezeu are el grija de fiecare..si nu imi este frica sa fac nunta in post..odata ce nu o fac din interes...o fac din iubire! Fiecare cu parerea lui si credinta insa nu mi s-a parut corect sa credeti ca acele persoane au avut probleme din acest motiv! Atunci cand apar probleme, trebuie sa le infruntam cu optimism, nu sa gasim imediat motive, in cazurile spuse de voi..nunta facuta in post!!


Felicitari, multa fericire si casa de piatra!!
Fericirea in casatorie nu tine cont de post. Si nici credinta nu are legatura cu ce scrie intr-un calendar.
Pentru cele cu replici habotnice: oare tin ele toate posturile asa cum scrie la carte (mancare de post, fara sex, fara cuvinte urate si fara setimente negative)? oare se casatoresc virgine? :D ....greu de crezut:-`
Postul a fost pus de preoti pt curatenia omului (fizic si psihic), nu pt chinuirea lui. E mai mare pacatul sa poftesti in post o friptura decat sa o mananci. D-zeu e peste tot si D-zeu e fericire. De ce credeti voi ca-i pasa de niste zile scrise intr-un calendar?
Pt toate miresele: fiti fericite alaturi de cel iubit, fiti sotii si mame bune si sunt sigura ca asta o sa insemne mai mult in condica lui Doamne-Doamne decat data nuntii.:ndance:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cununia religioasa
MesajScris: 06 Sep 2007, 17:01 
Senior

Membru din: 05 Ian 2006, 03:22
Mesaje: 166
Citat:
Parerea mea e ca preotii accepta acest lucru pt bani. Poate gresesc dar oricum regulile sunt scrise si stiti ft bine si preotii sunt oameni si gresesc. In ultimul timp ati auzit si voi la tv cate ilegalitati fac acestia. Deci ...
Legat d restaurant: observ ca mai e destul pana la nunta ta si sincer nu cred ca restaurantul ar fii o problema.
Oricum din partea mea mult noroc si o nunta asa cum ti-ai dorit!!!


Ok preotii accepta acest lucru pt bani, noi insa am vb la mai multe biserici si am luat legatura chiar cu episcopul, care ne-a spus ca nu e nici o problema, vom fi cununati pt ca nu este postul craciunului sau a pastelui, este un post mai mic. A mai adaugat ca sunt si altii care au ales sa faca tot in post din simplul motiv ca nu gasesc liber o alta data. O face un preot ilegalitati,dar nu fac toti!

In legatura cu restaurantul, tin sa-ti spun ca pana in luna octombrie a anului viitor, toate sunt ocupate inclusiv in post.

In orice caz alegerea e a noastra, parerile sunt impartite. Mult noroc si tie!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cununia religioasa
MesajScris: 06 Sep 2007, 17:16 
Senior

Membru din: 05 Ian 2006, 03:22
Mesaje: 166
Citat:

Felicitari, multa fericire si casa de piatra!!
Fericirea in casatorie nu tine cont de post. Si nici credinta nu are legatura cu ce scrie intr-un calendar.
Pentru cele cu replici habotnice: oare tin ele toate posturile asa cum scrie la carte (mancare de post, fara sex, fara cuvinte urate si fara setimente negative)? oare se casatoresc virgine? :D ....greu de crezut:-`
Postul a fost pus de preoti pt curatenia omului (fizic si psihic), nu pt chinuirea lui. E mai mare pacatul sa poftesti in post o friptura decat sa o mananci. D-zeu e peste tot si D-zeu e fericire. De ce credeti voi ca-i pasa de niste zile scrise intr-un calendar?
Pt toate miresele: fiti fericite alaturi de cel iubit, fiti sotii si mame bune si sunt sigura ca asta o sa insemne mai mult in condica lui Doamne-Doamne decat data nuntii.:ndance:


Multumesc pt urarile de bine, la fel iti doresc si tie! Din pacate noua ne-a fost dat sa gasim doar aceasta data, am acceptat-o asa, ne-am asteptat sa fim criticati pt asta, dar suntem de parere ca atat timp cat exista iubire si preotul ne cununa, atunci nimic nu mai conteaza! Invitatii carora nu le va conveni, sunt liberi sa faca ce vor, sa vina sau nu! Insa cred ca sunt din ce in ce mai putini oameni care tin postul exact cum ar trebui. De exemplu, daca stam bine si ne gandim, o nunta e asemenea unei onomastice. Sunt oameni care nu-si sarbatoresc ziua in post si asteapta sa o faca dupa? Poate, dar foarte putini!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cununia religioasa
MesajScris: 07 Sep 2007, 16:06 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:
Ok fetelor..voi spune-ti ca aceste persoane au patit ce-au patit pt ca s-au casatorit in post. Asta ce inseamna ca toti cei care se casatoresc in post, pt ca pur si simplu nu mai gasesc data libera la restaurant, vor avea cine stie ce probleme? Probleme daca iti e sa le ai..le ai oricum, caci doar nu ar fi primul pacat! Si pun problema si altfel, preotul a spus ca este ok data alesa de noi, daca nu ar fi..de ce ne-ar mai cununa? nu e si pacatul lui? ar trebui si el sa aibe mai mari probleme decat noi, caci doar e preot! In orice caz..nu e bine nunta in post, dar nici sa traiesti in pacat fara sa te casatoresti nu e bine..asa ca..intr-un fel sau altul tot pacatuim! Dumnezeu are el grija de fiecare..si nu imi este frica sa fac nunta in post..odata ce nu o fac din interes...o fac din iubire! Fiecare cu parerea lui si credinta insa nu mi s-a parut corect sa credeti ca acele persoane au avut probleme din acest motiv! Atunci cand apar probleme, trebuie sa le infruntam cu optimism, nu sa gasim imediat motive, in cazurile spuse de voi..nunta facuta in post!!


daca pui problema asa mai bine casatorit in post decat necasatorit. Probabil sunt coincidente.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cununia religioasa
MesajScris: 16 Dec 2007, 16:05 
Nou Venit

Membru din: 15 Dec 2007, 19:39
Mesaje: 3
Salut
Stiti cumva daca logodna la biserica, trebuie facuta cu mult timp inainte de cununia religioasa?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cununia religioasa
MesajScris: 16 Dec 2007, 16:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Salut
Stiti cumva daca logodna la biserica, trebuie facuta cu mult timp inainte de cununia religioasa?


nu cred ca are importanta.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cununia religioasa
MesajScris: 17 Dec 2007, 00:47 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Salut
Stiti cumva daca logodna la biserica, trebuie facuta cu mult timp inainte de cununia religioasa?



nu cred ca este un termen anume...stiu pers care au facut logodna si cu un an inainte sau unii cu 3 luni. depinde de voi si de preot, sa accepte.:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cununia religioasa
MesajScris: 17 Dec 2007, 01:31 
Nou Venit

Membru din: 15 Dec 2007, 19:39
Mesaje: 3
Aha, am inteles :)
Cred ca pana la urma o vom face dupa ce ne cumparam verighetele, ptr ca am inteles ca cu acestea ne prezentam la biserica, si se vor purta pe mana dreapta pana la cununia religioasa :)
va multumesc de raspuns


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 309 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România