Ultima vizită a fost: Acum este 29 Mar 2024, 02:06


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intrebare de eticheta- cadou la cununia civila?
MesajScris: 06 Apr 2010, 14:52 
Nou Venit

Membru din: 06 Apr 2010, 17:43
Mesaje: 12
Merg la nunta unei prietene si am si eu o intrebare:
Prietena de care ziceam are cununia civila vinerea asta; mancam o bomboana, ciocnim o sampanie la fața locului și atât; nunta propriu-zisă o să fie în august.
La nuntă o să aduc, bineînțeles, un cadou mare și frumos (probabil un set de servire mâncare asiatică- din ăla cu bețișoare și boluri de lemn sau ceva de genul asta, you get the picture). Intrebarea ar fi: să aduc și la cununia civilă un cadouaș simbolic sau doar flori? Voi cum știți că se face?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare de eticheta- cadou la cununia civila?
MesajScris: 06 Apr 2010, 14:59 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Jolie_kitten scrie:
Merg la nunta unei prietene si am si eu o intrebare:
Prietena de care ziceam are cununia civila vinerea asta; mancam o bomboana, ciocnim o sampanie la fața locului și atât; nunta propriu-zisă o să fie în august.
La nuntă o să aduc, bineînțeles, un cadou mare și frumos (probabil un set de servire mâncare asiatică- din ăla cu bețișoare și boluri de lemn sau ceva de genul asta, you get the picture). Intrebarea ar fi: să aduc și la cununia civilă un cadouaș simbolic sau doar flori? Voi cum știți că se face?



La noi de obicei daca cununia civila are loc in alta zi se duc flori si cine vrea sa duca si un cadou e bine venit iar la nunta se dau doar bani, cadouri nu prea se mai fac.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare de eticheta- cadou la cununia civila?
MesajScris: 06 Apr 2010, 15:20 
Nou Venit

Membru din: 06 Apr 2010, 17:43
Mesaje: 12
carlita scrie:


La noi de obicei daca cununia civila are loc in alta zi se duc flori si cine vrea sa duca si un cadou e bine venit iar la nunta se dau doar bani, cadouri nu prea se mai fac.


Well... eu personal consider cam aiurea chestia cu banii; denota ca nu iti dai minimul interes de a alege un cadou care sa insemne, efectiv, ceva pentru prietenii tai.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare de eticheta- cadou la cununia civila?
MesajScris: 06 Apr 2010, 15:43 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Jolie_kitten scrie:
Well... eu personal consider cam aiurea chestia cu banii; denota ca nu iti dai minimul interes de a alege un cadou care sa insemne, efectiv, ceva pentru prietenii tai.



Eu stiu ca in marea majoritate din orasele din tara atunci cand mergi la o nunta dai un plic cu bani, cadouri sincer nu am mai vazut de foarte mult timp la o nunta...iar sincer eu consider ca e mult mai ok asa pentru ca nu toti mirii sunt oameni bogati iar din banii primiti in plicuri de la invitati isi mai achita una alta, achita meniurile la nunta, fotograful, cameramanul, aranjamentele salii, etc, iar daca le mai si ramane ceva mai bine isi cumpara ei ce au nevoie decat sa primeasca 10 lenjerii de pat, 10 seturi de vase sau 10 seturi de tacamuri.

P.S: Din ce oras esti?

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare de eticheta- cadou la cununia civila?
MesajScris: 06 Apr 2010, 16:31 
Nou Venit

Membru din: 06 Apr 2010, 17:43
Mesaje: 12
carlita scrie:


Eu stiu ca in marea majoritate din orasele din tara atunci cand mergi la o nunta dai un plic cu bani, cadouri sincer nu am mai vazut de foarte mult timp la o nunta...iar sincer eu consider ca e mult mai ok asa pentru ca nu toti mirii sunt oameni bogati iar din banii primiti in plicuri de la invitati isi mai achita una alta, achita meniurile la nunta, fotograful, cameramanul, aranjamentele salii, etc, iar daca le mai si ramane ceva mai bine isi cumpara ei ce au nevoie decat sa primeasca 10 lenjerii de pat, 10 seturi de vase sau 10 seturi de tacamuri.

P.S: Din ce oras esti?


Bucuresti.
In principiu, stiu ca situatia cu 10 seturi de vase/10 lenjerii de pat e de evitat, de aia sunt pro-cadouri semi-artistice (sau chiar chestii foarte artistice gen tablouri/decoratiuni interioare daca mirii nu au casa deja foarte full). In fond, cata lume o sa se gandeasca sa ofere *fix* un set de servire de mabncare asiatica?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare de eticheta- cadou la cununia civila?
MesajScris: 06 Apr 2010, 16:40 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Jolie_kitten scrie:
Bucuresti.
In principiu, stiu ca situatia cu 10 seturi de vase/10 lenjerii de pat e de evitat, de aia sunt pro-cadouri semi-artistice (sau chiar chestii foarte artistice gen tablouri/decoratiuni interioare daca mirii nu au casa deja foarte full). In fond, cata lume o sa se gandeasca sa ofere *fix* un set de servire de mabncare asiatica?



Pai, fiecare face cum vrea....eu doar ti-am spus cum se procedeaza la noi si in marea majoritate a tarii. Eu nu ti-am spus tie sa le dai bani sau sa le dai cadou, tu faci cum vrei si cum crezi. Daca tu crezi ca mirilor chiar le-ar trebui si le-ar placea acest set de servire pentru o masa asiatica sunt sigura ca ar fi incantati...cred ca cel mai bine e sa mai astepti cateva raspunsuri de la fetele care au fost deja mirese si au primit cadouri...cat de incantate au fost de acestea si daca le-au folosit pe toate sau unele dintre ele inca mai zac in cutii sau le-au dat mai departe la randul lor.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare de eticheta- cadou la cununia civila?
MesajScris: 06 Apr 2010, 17:54 
Nou Venit

Membru din: 06 Apr 2010, 17:43
Mesaje: 12
carlita scrie:


Pai, fiecare face cum vrea....eu doar ti-am spus cum se procedeaza la noi si in marea majoritate a tarii. Eu nu ti-am spus tie sa le dai bani sau sa le dai cadou, tu faci cum vrei si cum crezi. Daca tu crezi ca mirilor chiar le-ar trebui si le-ar placea acest set de servire pentru o masa asiatica sunt sigura ca ar fi incantati...cred ca cel mai bine e sa mai astepti cateva raspunsuri de la fetele care au fost deja mirese si au primit cadouri...cat de incantate au fost de acestea si daca le-au folosit pe toate sau unele dintre ele inca mai zac in cutii sau le-au dat mai departe la randul lor.


Sure :nblink: :, Sunt genul de oameni care dau petreceri faine si care gatesc creativ.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare de eticheta- cadou la cununia civila?
MesajScris: 06 Apr 2010, 18:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
si eu sunt pro bani......in primul rand tineri casatoriti trebuie sa aiba casa lor ptr a putea primi un cadou........eu una am absolut orice in casa si nu mi-ar fi placut ca la nunta sa primesc cadouri care nu mi-ar fi fost efectiv de folos.....asa ca bani i-am folosit in alte scopuri personale care ne-au facut fericitii.....pe mine sincer nu m-ar fi facut fericita un cadou......

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare de eticheta- cadou la cununia civila?
MesajScris: 06 Apr 2010, 18:57 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Jolie_kitten scrie:
Sure :nblink: :, Sunt genul de oameni care dau petreceri faine si care gatesc creativ.



Prietena ta are casa ei unde locuieste singura cu viitorul ei sot, locuiec impreuna cu parintii ei sau ai lui sau locuiesc impreuna undeva in chirie ?

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare de eticheta- cadou la cununia civila?
MesajScris: 06 Apr 2010, 19:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Hmmmmmm interesant subiect :unsure:
Cazul meu:avem deja casuta noastra asa ca.......cu toate ca am interzis cadourile la cununia civila am primit de la absolut toata lumea si extrem de utile...am primit practic tot ce nu aveam prin casa si nu va pot explica cat de fericita am fost.Daca am fi primit bani cu siguranta nu i-am fi cheltuit sa ne cumparam ce ne lipseste(erau prea multe) :p
So....cred ca e de la caz la caz :hug:

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare de eticheta- cadou la cununia civila?
MesajScris: 06 Apr 2010, 19:48 
Nou Venit

Membru din: 06 Apr 2010, 17:43
Mesaje: 12
carlita scrie:

Prietena ta are casa ei unde locuieste singura cu viitorul ei sot, locuiec impreuna cu parintii ei sau ai lui sau locuiesc impreuna undeva in chirie ?


Are o garsoniera f spatioasa (cam cat 2 camere obisnuite)- din cate stiu eu proprietate personala.

elyt1000 scrie:
pe mine sincer nu m-ar fi facut fericita un cadou.....


Na acum banuiesc ca e si "de gustibus". Uite, daca atunci cand o fi sa ma marit eu, daca cineva mi-ar da un plic cu bani in loc sa imi aleaga un cadou pe care sa-l folosesc cu drag si gandindu-ma la persoana respectiva, m-as simti jignita. Dar asta deja banuiesc ca e chestie de preferinta personala si nu de eticheta.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare de eticheta- cadou la cununia civila?
MesajScris: 06 Apr 2010, 23:03 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Jolie_kitten scrie:
Are o garsoniera f spatioasa (cam cat 2 camere obisnuite)- din cate stiu eu proprietate personala.


Atunci poti sa ii duci un cadou linistita :)

Si eu am facut cadou la o nunta, dar am dus cadoul inainte cu 2 zile de nunta(i-am facut cadou pentru ca asa am vrut eu si stiam ca are nevoie) iar la nunta am dat plic cu bani la fel ca toti invitatii.


P.S: Eu una prefer bani, sunt foarte pretentioasa...si de zilele mele de nastere am primit o multime de cadouri (piese de imbracaminte) care si acum au eticheta pe ele, nu imi plac pur si simplu. Stiu ca atunci cand e vorba de un cadou nu trebuie sa faci mofturi si nici nu fac niciodata, accept, ii multumesc frumos si atat...le tin in dulap sau le dau mai departe daca nu sunt pe gustul meu :)

La tine e putin diferit pentru ca faci un cadou la care nu cred ca o sa se mai gandeasca nimeni dar altii sunt total neinspirati si fac cadouri tot felul de electrocasnice care sunt bine venite dar ca de cele mai multe ori primesti 2 mixere, 2 aspiratoare sau mai stiu eu ce :) si atunci normal...il ti pe cel mai bun iar celalalt il faci si tu cadou la o alta nunta sau il faci cadou soacrei, mamei.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare de eticheta- cadou la cununia civila?
MesajScris: 06 Apr 2010, 23:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Jolie_kitten scrie:
Merg la nunta unei prietene si am si eu o intrebare:
Prietena de care ziceam are cununia civila vinerea asta; mancam o bomboana, ciocnim o sampanie la fața locului și atât; nunta propriu-zisă o să fie în august.
La nuntă o să aduc, bineînțeles, un cadou mare și frumos (probabil un set de servire mâncare asiatică- din ăla cu bețișoare și boluri de lemn sau ceva de genul asta, you get the picture). Intrebarea ar fi: să aduc și la cununia civilă un cadouaș simbolic sau doar flori? Voi cum știți că se face?


Eu cred ca daca sunteti prieteni buni ii cunosti preferintele.Si poate ii cunosti si situatia financiara.
In general se dau cadouri la cununia civila si bani la nunta.Chiar daca tu crezi ca banii inseamna ca nu te gandesti la miri.....se poate ei sa fie de alta parere.
cinstea este acum si destul de mare(bineinteles in functie si de buget....dar cred ca daca ai cinsti 10 mil si si-ar dori un set si-ar cumpara , pt ca valoarea lui e mult mai mica si ar ramane bani sa isi plateasca meniul.Dar repet, tine de buget si de gusturi.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare de eticheta- cadou la cununia civila?
MesajScris: 07 Apr 2010, 08:05 
Nou Venit

Membru din: 06 Apr 2010, 17:43
Mesaje: 12
laura scrie:
Eu cred ca daca sunteti buni ii cunosti preferintele.Si poate ii cunosti si situatia financiara.
In general se dau cadouri la cununia civila si bani la nunta.Chiar daca tu crezi ca banii inseamna ca nu te gandesti la miri.....se poate ei sa fie de alta parere.

.

Trust me, I know my friends :nwink: Si in principiu, stiu regula conform caria cadoul de nunta trebuie sa fie de valoare aproximativ egala cu a meniului. Desi principalul criteriu in alegerea cadoului mi se pare sa fie thoughtful si personal...

carlita scrie:
La tine e putin diferit pentru ca faci un cadou la care nu cred ca o sa se mai gandeasca nimeni dar altii sunt total neinspirati si fac cadouri tot felul de electrocasnice care sunt bine venite dar ca de cele mai multe ori primesti 2 mixere, 2 aspiratoare sau mai stiu eu ce


Asta denota, iarasi, ca unele persoane fac cadouri numai ca sa fie facute, fara sa cunopasca prea bine mirii si fara sa se gandeasca foarte mult. Dar macar incearca... :p


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare de eticheta- cadou la cununia civila?
MesajScris: 07 Apr 2010, 10:52 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Jolie_kitten scrie:
Na acum banuiesc ca e si "de gustibus".


wow sunt impresionata de cuvintele pe care le folosesti...sincer nu am auzit niciodata de gustibus,dar cat traim invatam.....ca sa nu mai spun ca ne-am si englezit.....nu mai stim nici romana sa vb.....super.....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare de eticheta- cadou la cununia civila?
MesajScris: 07 Apr 2010, 12:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
De gustibus non est disputandum=Gusturile nu se discuta,nu?
noi la cununia civila am primit cadouri(care multe sunt si acum in cutii) iar la cununia religioasa-bani(cu ce ne-a ramas am achitat creditul care il facusem pt nunta :)
daca e o nunta mai intima,intre prieteni si asa e obiceiul la voi e ok sa iei cadou si sa nu dai bani.iar la cununie banuiesc ca doar flori.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare de eticheta- cadou la cununia civila?
MesajScris: 07 Apr 2010, 13:05 
Nou Venit

Membru din: 06 Apr 2010, 17:43
Mesaje: 12
ral_ct scrie:
De gustibus non est disputandum=Gusturile nu se discuta,nu?

Exact :)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare de eticheta- cadou la cununia civila?
MesajScris: 07 Apr 2010, 13:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
ral_ct scrie:
De gustibus non est disputandum=Gusturile nu se discuta,nu?

cat traim invatam.....mersic ralu ptr traducere :hug:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare de eticheta- cadou la cununia civila?
MesajScris: 07 Apr 2010, 15:55 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
cu placere! :flowers:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare de eticheta- cadou la cununia civila?
MesajScris: 07 Apr 2010, 18:36 
Nou Venit

Membru din: 06 Apr 2010, 17:43
Mesaje: 12
Apropo, pentru cine e interesat/a de dezbaterea pe tema bani vs cadouri- am gasit asta pe un forum: ***


Ultima oară modificat de carlita pe 07 Apr 2010, 19:39, modificat 1 dată în total.
reclama


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România